Ferma

Kokią guoliavietę pasirinkti?

Kokią guoliavietę pasirinkti? Kurios guoliavietės yra pačios patogiausios karvėms? Kokie guoliaviečių pliusai ir minusai? Guoliavietės reikšmė karvės gyvenime yra žymiai svarbesnė nei manyta iki šiol. Turėdama pasirinkimą, karvė renkasi guoliavietę, kuri yra minkšta ir sausa. Kuo daugiau laiko karvė joje praleidžia gulėdama, tuo daugiau pieno pagamina. Mums belieka užtikrinti guoliavietės higieną.

Kalbėsiu tik apie Lietuvos sąlygomis naudojamus ir populiariausius guoliaviečių tipus, tokius kaip: šiaudų guoliavietė, čiužinys (matracas), betonas ir guma.

Visų pirma, renkantis guoliavietę, turi būti siekiama, kad karvei ant jos būtų patogu gulėti. Ne mažiau svarbu ir karvės kojų, nagų bei tešmens sveikatingumas.

Betoninė guoliavietė

Labai nepatogi karvėms ir darbuotojams –  slidi guoliavietė. Deja, kartais Lietuvoje tenka rasti vis dar naudojamą šį guoliaviečių tipą. Vienintelis šios guoliavietes pliusas – pigus įrengimas, bet, kaip sakoma, „skūpas” moka du kartus. Galiausiai ši guoliavietė tampa pačia brangiausia, nes labai padidėja karvių išbrokavimas dėl traumų ir galūnių susirgimų. Taipogi būna didelės karvių gydymo išlaidos dėl netinkamos guoliavietės.

Guminė guoliavietė

Kalbant apie gumines guoliavietes, turiu paminėti, kad jų yra keletas tipų, bet apskritai, guminė guoliavietė nėra tai, ką rinktųsi karvė. Šios guoliavietės vienas iš minusų  –  jos nepralaidumas skysčiui. Netgi drįsčiau dalį guminių guoliaviečių prilyginti betono tipo guoliavietėms.

Šiaudų lova

Šiaudų lova yra tai, ką rinktųsi karvės. Visų pirma, jos tai padarytų dėl patogumo ir minkštumo. Visgi siūlyčiau nesirinkti šios guoliavietės tipo.

Šiaudų lovos didžiausias minusas  – jų imlumas darbui. Turėdami šiaudų lovas, kas dieną turėsite jas kreikti. Neužmirškite ir to, kad ką atnešate į tvartą vienokiu ar kitokiu būdu, turėsite tai  iš tvarto ir išnešti. Jeigu kasdien atvežate po 2 rulonus šiaudų, kasdien panašus kiekis iš tvarto turės būti pasišalintas.

Čiužinys (matracas)

Čiužiniai – tai ką vertėtų rinktis karvių guoliavietėms. Renkantis svarbu atsižvelgti į tai, kad karvės čiužinys (matracas) būtų storas, t.y. daugiau nei 10 cm storio, ir pralaidus skysčiui.

matrasas1

Turėdami storus čiužinius (matracus), juos galite kreikti arba galite ir nekreikti. Karvių čiužiniai gaminami iš smulkintų padangų, poliesterio granulių ar kitų medžiagų, kuriose nesidaugina bakterijos. Taip pagerinsite ne tik karvių kojų sveikatingumą, bet ir sumažinsite tešmens užkrėtimo galimybę.

Kaip gaminami čiužiniai (matracai)?

Kaip  minėjau čiužinių viduje yra smulkinta guma arba poliesterio granulės. Šios granulės supilamos į rankoves (ilgus maišus), sujungtas po 3.  Montavimo metu maišai dedami ant betono ir surišami tam, kad guoliavietė išlaikytų savo formą.

Vėliau ištiesiamas viršutinis pralaidus skysčiui audeklas. Šis audeklas pritvirtinamas prie betono varžtais, užlenkiamas, stipriai įtempiamas ir viršuje (prie karvių galvų) pritvirtinamas tais pačiais varžtais.

Karvių čiužinių ilgaamžiškumas siekia 10-15 metų palaido laikymo tvartuose, pririšto laikymo vartuose 5-7 metus. Atnaujinant čiužinius, klojamas naujas viršutinis audeklas, paliekant senąjį apačioje.

Daugiau straipsnių apie fermų projektavimą rasite čia.