Nuotraukoje: „Agroinfo” komanda ir konsultantai. (Iš dešinės) M. ir T. Eudikaičiai, D. Uchockienė, M. Kavoliūnas, L. Baltrušienė, P. Doubravsky, I. Dumbravaitė ir J. Sakhnevych su žemės ūkio ekonomikos mokslų daktaru iš Italijos Kees De Roest po konferencijos „Pienės 2015”.
Palyginti neseniai susibūrusi jauna bendrovės „Agroinfo“ komanda žingsnis po žingsnio artėja prie svajonės – suprojektuoti ir įrengti didžiausią bei efektyviausiai dirbantį pieno gamybos gigantą šalyje –įgyvendinimo. Kadangi Lietuvoje kooperacija kelią skinasi sunkiai, 3200 vietų ferma vien melžiamoms karvėms galėtų atsirasti ten, kur vienas žemvaldys valdo didelį plotą, galintį užtikrinti pašarų bazę tokiam skaičiui galvijų.
„Toks objektas jau būtų svarbus net Europoje, ir neįprastas, nes kurtume pagal amerikietišką pavyzdį. Lietuviai sunkiai įsileidžia naujoves, jiems kol kas labiau priimtina europinė pieno gamybos sistema, mat dažnas senojo kontinento fermas yra matęs savomis akimis“, – pastebi „Agroinfo“ direktorius Mindaugas Eidukaitis.
Vis dėlto bendrovė neabejoja amerikietiškos patirties privalumais ir sėkme. „Bendradarbiaujame su amerikiečiais, kol kas bendrų projektų dar neturime, tačiau jau einame į rinką su žinia, jog siūlome nebe europinius sprendimus. Tai sutampa su laikmečio realijomis – ūkių stambėjimu“, – teigia pašnekovas.
Pasak M. Eidukaičio, amerikiečių nuomone, efektyviausia yra būtent 3200 melžiamų karvių ferma su “karuselės” tipo 72 vietų melžimo įranga ir vos pusšimčiu žmonių. „Skamba kaip fantastika, tačiau, pabuvus vietoje, greitai įsitikini, kad įmanoma taip dirbti“, – šypsosi Mindaugas.
Lietuvoje stambiausias ūkis laiko apie 1200 karvių, tačiau net tie, kurie turėjo 900, jau planuoja laikyti apie 1500 karvių. Vis dėlto, žingsniukas po žingsniuko, užatlančio pieno gamintojų patirtis atkeliauja ir į mūsų šalį. Pirmasis prieauglio tvartas pagal amerikiečių pavyzdį Lietuvoje pastatytas 2013 m, o pirmoji atviro tipo lauko veršidė – 2010 m. Šiuo metu tokių statinių jau yra septyni.
„Agroinfo“ komanda labiausiai yra patenkinta praėjusį rudenį įrengta veršide Raimundo Vitkausko ūkyje (Panevėžio r., Gegužinės k.) ir Vaškų ŽŪB (Pasvalio r., Vaškų mstl.) tvartu. „Beje, tai buvo pirmasis ūkis, kuris mus įsileido, šiame projekte dalyvavo ir amerikiečiai. Amerikietiško tipo tvarte laikoma 660 prieauglio, o čia tėra 0,5 darbo vietos. Netrukus tokio pat tvarto statyba turėtų prasidėti ir dar viename ūkyje Panevėžio rajone“, – teigia M. Eidukaitis.
Kas gi yra tie originalūs žaidėjai palyginti užpildytoje žemės ūkio konsultantų rinkoje? Glausčiausiai, o kartu ir plačiausiai, „Agroinfo“ veiklos sritį galima apibūdinti galima apibūdinti trimis žodžiais – pieno ūkio efektyvinimas.
„Mūsų įmonėje dirbantys konsultantai ir aukštos kvalifikacijos specialistai siūlo pagalbą plėtojant verslą, prisitaikant prie kintančių rinkos sąlygų, didinant konkurencingumą ir siekiant didesnio veiklos efektyvumo. Patariame, kaip auginti mažus veršelius – neseniai Lietuvoje tai dar buvo didžiulė problema. Konsultuojame, kaip projektuoti, statyti ir įrengti fermą bei joje efektyviai dirbti“, – teikiamas paslaugas apibūdina bendrovės direktorius.
Pati bendrovė nedidukė – joje darbuojasi penki žmonės. Direktorius Mindaugas Eidukaitis, klientus konsultuoja fermų technologinio projektavimo klausimais. Tautvydo Eidukaičio kompetencija – fermos įrangos diegimas ir montavimas. Kai šie darbai būna užbaigti, estafetę perima Julia Sakhnevych, bendrovės technologė – konsultantė. Sumontavus įrangą, ji siunčiama porai savaičių į ūkį ir apmoko personalą dirbti. Tą laikotarpį mergina praktiškai dieną naktį būna fermoje, priima kiekvieną veršelį arba dalyvauja kiekviename melžimo procese ir padeda jį įsisavinti fermos darbuotojams.
„Agroinfo“, pardavusi programas, teikia ir pilnavertę konsultavimo paslaugą. „Tai stiprioji mūsų bendrovės pusė, džiaugiamės, kad turime tokią specialistę. Inga Dumbravaitė iki smulkmenų yra įsigilinusi į kiekvieną bandos valdymo programos Uniform Agri ir šėrimo valdymo programos Dairy Feeder niuansą. Kadangi ji administruoja šias programas, prisijungusi prie fermos kompiuterio, gali iš karto pagelbėti. Jei ne – skambina ir konsultuojasi su programų kūrėjais. Kol kas juk praktiškai kiekvienam klientui techninė anglų kalba dar tebėra neįkandamas riešutas“, – programinės įrangos konsultantės veiklą apibūdina Mindaugas.
Išskirtinis penketuko bruožas yra ir tai, kad išsilavinimą gyvulininkystės srityje jie įgijo užsienyje. Mindaugas ir Julia studijavo Olandijoje, o praktiką atliko Danijoje. Tautvydas patirties sėmėsi Vokietijoje. Tačiau dabar su užsienio firmomis daugiausia bendrauja Inga. O vyriausio kolektyvo nario Vido Širvinsko patirtis labiausiai praverčia bendraujant su klientais ūkiuose.
Direktorius su šypsena prisimena, kai prieš penkerius metus pradėjus veiklą, ūkininkai ar bendrovių vadovai dažnai smalsaudavo, ką „Agroinfo“ specialistai yra baigę, ką veikę. Dabar jau net nauji klientai taip tiesmukai neklausia, greitai savais metodais ištestuoja ir išsiaiškina kompetencijas.
Per veiklos laikotarpį tiek komanda, tiek kiekvienas jos narys atskirai yra sulaukę ne vieno gero žodžio. „Man geriausias įvertinimas buvo kliento pasakymas – „pasinaudojęs tavo pasiūlytu sprendimu, iš karvės per metus primelžiu 1000 litrų pieno daugiau“. Tokį rezultatą ūkininkas pasiekė įdiegęs šėrimo valdymo sistemą“, – prisimena direktorius.
Beje, „Agroinfo“ kolektyvą vienija ne tik darbas, bet ir bendra veikla laisvalaikiu. Jie kartu sportuoja, kartu dalyvauja varžybose, kartu pramogauja sniego arenose ir vandens parkuose, kartais net kartu atostogauja. „Esame kaip viena didelė šeima, propaguojanti sveiką gyvenimo būdą. Visi kolektyvo nariai nevartoja alkoholio, kavos, riboja arba iš viso yra atsisakę cukraus. Mes pasitikime vienas kitu, net jei pasitaiko nesėkmių, nemoralizuodami įvardijame klaidas ir toliau vieningai darbuojamės“, – tvirtina direktorius.