Keletą kartų per dieną karvės palieka savo įprastus namus ir keliauja į melžimo aikštelę, tačiau net keli metrai gali sukelti nemažai streso, baimės. Laimei, mes turime keletą patarimų, kurie padės trumpą išvyka paversti kiek galima malonesne.
Nespauskite karvių į kampą
Galbūt nepastebėjote, tačiau žmonės dažnai pažeidžia galvijų asmeninę erdvę. Per arti ar per greitai prieidami, galime jiems sukelti nemenką stresą, o tuomet kelionė į melžyklą taps tikra kančia.
Mokslininkų teigimu, galvijai aukštus dažnius girdi ne ką prasčiau nei šunys, o žemus – kur kas geriau nei žmones. Turėdami itin jautrią klausą, pakeltą balso toną, šiurkščius žodžius bei įžeidinėjimus jie priima taip pat skaudžiai, kaip ir botago kirčius. Netinkamas kalbėjimo tonas karvėms gali sukelti nemažai streso bei baimes, tad būdami šalia jų pamirškite blogą nuotaiką, šiukščią gaidelę balse.
Ne ką svarbiau nei kalbėjimo tonas – jūsų kūno judesiai. Artindamiesi prie galvijų, rankas laikykite nuleistas, nenaudokite staigių, grėsmingų judesių. Tai, kaip greitai ir su kokia inercija judėsite link gyvulių, nulems jų atsakomąjį elgesį. Dėl pernelyg grubių judesių karvės gali sustoti ir bijoti pajudėti iš vietos arba išsigandusios stengsis bėgti kuo toliau. Karvių judesius ir reakciją galima lengvai nuspėti, jeigu jūs pradėsite kreipti daugiau dėmesio į savo veiksmus bei suprasite, kad tinkamas arba netinkamas jūsų elgesys išprovokuoja atitinkamą reakciją.
Lengvu žingsniu pirmyn
Vesdami karves link melžimo aikšteles, aukštai iškelkite galvą ir pamirškite tai, kas vyksta aplinkui. Jeigu prarasite budrumą ir pradėsite dairytis į visas keturias puses, jūsų palydoves paseks šiuo pavyzdžiu, o bandoje kils tikra suirutė. Atminkite, karvėms patinka sekti viena kitą, lėtas ir užtikrintas žingsniavimas jas ramina, tačiau viskas gali pasikeisti akimirksniu: jums sureagavus į išores dirgiklį, į jį sureaguos ir arčiausiai jūsų einantis gyvulys, o tuomet jau teks sukti galvą kaip viską atstatyti į senas vėžias. Tad kelionės metu kuo labiau stenkitės išlaikyti savo bei arčiausiai einančio galvijo dėmesį. Taip būsite tikri, kad trumpas kelias nevirs gausybę jėgų atimančiu bandymu suvaldyti bandą.
Galvijus į aikštelę vesdami pirmą kartą, galite susidurti su situacija, kai visą kelią paklusniai ėjusi karvė prie įėjimo staiga pradės priešintis ir demonstruoti nenorą žengti į vidų. Tuomet pagelbėti gali karvių varytuvas (angl. crowd gate), kuris leidžia pieno davėjoms nesistumdyti ir nepastebimai patekti į melžyklos zoną.
Nepamirškite karvių stebėti visos kelionės metu. Jeigu pastebėjote, kad priartėjusios prie melžimo aikštelės jos staiga ėmė vengti įėjimo, kritiškai apžvelkite aplinką. Gali būti, kad beveik pasiekusios tikslą ūkio gyventojos išsigando šiurkščiai kalbančio ar pernelyg skubėti verčiančio prižiūrėtojo.
Galiausiai, nepamirškite karvių apdovanoti už sėkmingą kelionę. Pasirūpinkite, kad grįžusios į aptvarą jos rastų gardaus ėdesio bei šviežio vandens. Ilgainiui kelionę į ir iš melžimo aikštelės asocijuoti su malonia patirtimi, todėl pasivaikščiojimai taps vis malonesniais ir lengvesniais.
Parengta pagal: hoards.com