Veršeliai

Mėsinių veršelių poreikis nemažėja

pu9

Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacijos Almos Jonikienės ūkyje surengtame seminare ūkininkai išgirdo daug naudingų patarimų, kaip prižiūrėti galvijus tvartiniu laikotarpiu.

Veršelių priežiūra

UAB „Agroinfo” technologė konsultantė Julia Sakhnevych patarė veršingoms karvėms paruošti švarią sausą veršiavimosi vietą, joje pakreikti švarių šiaudų. Konsultantė sakė, kad ką tik atvestiems veršeliams (maždaug po 30–60 min.) reikia sugirdyti 40–42 ̊С temperatūros krekenų. „Aukščiausia temperatūra, kurios reikia, kad skiltų pieno riebalai, yra 40 ̊С. Girdant veršelį pienu, kuriame riebalai jau skilę, lengviau pasisavinamos maisto medžiagos, be to, veršeliui nebereikia eikvoti energijos maistui virškinti. Tai ypač svarbu, jei veršelis girdomas krekenomis, nes jose riebalų koncentracija yra dvigubai didesnė nei piene“, – sakė J.Sakhnevych.

Lektorė pabrėžė, kad labai svarbu tinkamos temperatūros pienu veršelį girdyti žiemą, kad jauno gyvulio organizmui nereikėtų naudoti energijos maistui virškinti. Ši energija turi būti skirta kūno šilumai palaikyti, jaunikliui augti ir vystytis.

Ūkininkų klaidos

Pernai J.Sakhnevych veršelių auginimo ir priežiūros klausimais konsultavo ūkininką Vidmantą Joniką, kuris buvo nusipirkęs 100 veršelių. Visi veršeliai užaugo sveiki. „Veršeliai ūkyje gaišta dėl ūkininkų klaidų, kai mažyliams duodamos netinkamos kokybės ir temperatūros krekenos. Veršelius reikia girdyti atsakingai. Pastebima, kad smulkesniuose šeimos ūkiuose veršeliai girdomi ką tik pamelžtu karvių pienu, kai kada netgi ne iš karto, o po 30–60 min. Paskui stebimasi, kodėl tiek daug veršelių nugaišta. O juk veršelis yra kaip mažas vaikas, jam būtina atitinkama priežiūra“, – sakė UAB „Agroinfo“ technologė konsultantė.

Antrą ir trečią savaitėmis veršeliai girdomi pienu ir pieno pakaitalais. Jų reikia sugirdyti po 8–10 l per dieną. Pasak J.Sakhnevych, veršelio imunitetas pradeda formuotis tik nuo pirmos gyvenimo savaitės. Maži veršeliai yra labai jautrūs bakteriologiniam užterštumui ir užterštumui mikroorganizmais. Todėl šiuo laikotarpiu po kiekvieno šėrimo naudojami įrankiai ir įranga turi būti švariai išplauti. Seminaro dalyviams apie gyvulių sveikatą, infekcines ligas ir jų profilaktiką pasakojo UAB „Zoetis Lietuva“ stambių gyvulių sektoriaus atstovė Jūratė Dorelienė. Pažymėta, kad dėl netinkamo mikroklimato, gyvulių produktyvumas sumažėja iki 30 proc., pablogėja jų sveikata, padaugėja susirgimų, sumažėja priesvoriai, o pašarų sąnaudos padidėja 15–20 proc.

Aukštos kokybės mėsa

Apie mėsinių galvijų auginimą kalbėjo lektorė iš Latvijos Pillerina Puskar. Pagrindinė mėsinių galvijų paskirtis – aukštos kokybės mėsos gamyba. Tačiau nereikia pamiršti, kad auginant galvijus ypač svarbi ir jų priežiūra. P.Puskar pabrėžė, kad pastaraisiais dešimtmečiais Vidurio ir Rytų Europoje, taip pat ir Baltijos šalyse įvairių mėsinių veislių galvijų ir bandų labai padaugėjo. Pastebima, kad pasaulinė jautienos gamyba padidėjo 3,5 proc., o ES šalyse – tik 1,3 proc. Todėl manoma, kad mėsinių galvijų auginimas gali tapti puikiu verslu ne tik prastą žemę turintiems ūkininkams, bet tiems, kurių žemės kokybė yra puiki. „Nenuginčijama, kad sklandų mėsinių galvijų auginimą ateityje ribos vis mažėjantis mėsinių karvių, skirtų reprodukcijai, skaičius. Prancūzija viena nesugebės patenkinti visos Europos kokybiškų mėsinių veršelių poreikio. Net juos importuojant iš tokių šalių kaip Turkija, Libanas, Marokas ar Tunisas, neišvengiama, kad tiek mėsinių veršelių, tiek reprodukcinių karvių kaina kils“, – sakė lektorė. Pasak P.Puskar, Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių ūkininkams, ateityje tai gali suteikti konkurencinio pranašumo, nes šios šalys turi visas galimybes išplėtoti mėsinių galvijų auginimą. Labai svarbu nuolatos gerinti mėsinių galvijų mėsos kokybę. Jai įtakos turi ne tik galvijų šėrimas, bet ir gera veršelių priežiūra.

Maksimali nauda

P.Puskar pabrėžė, kad ūkininkai, norintys pasiekti maksimalių rezultatų, turi siekti kelių tikslų: išsaugoti atvestus veršelius, juos užaugint ir sumažinti gamybos išlaidas. „Labai svarbu šeriant gyvulius tinkamai parinkti maisto medžiagas. Tinkamai subalansuota, su reikiamu baltymų kiekiu, apsėklintos karvės mityba turi didelės įtakos veršelio imuninei sistemai ir sumažina susirgimo kvėpavimo ligomis po atvedimo grėsmę“, – sakė lektorė.

P.Puskar pridūrė, kad tinkamas veršelio poreikių patenkinimas daro didžiulę įtaką tolesnei veršelio raidai. Apie tai dažniausiai augintojai pamiršta, nes iš pradžių pienas ir gera ganyklos kokybė gali patenkinti veršelio poreikius, tačiau vėliau, kai karvės laktacija sumažėja, sėkmingas veršelio vystymasis sutrinka. „Dėl šios priežasties, būtina tinkamai subalansuoti veršelių racioną ir jį pritaikyti kiekvienam augimo tarpsniui. Subalansuotas racionas svarbus ir veršelio imuninei sistemai, jam lengviau išgyventi stresines situacijas“, – sakė viešnia iš Latvijos.

Pasak P.Puskar, didesnis dėmesys gyvuliams duoda daugiau ekonominės naudos. Veršeliai išauginami geresnės kokybės, o jų šiuo metu labai trūksta mūsų rinkai. „Jei norime geresnių rezultatų, reikia geresnių šėrimo sprendimų. Taigi, norint pasiekti geresnių rezultatų reikia daugiau orientuotis į rinką, mažinti šėrimo išlaidas, naudojant savo pačių pašarą, maksimizuoti gyvulių produktyvumą bei gerinti pašaro efektyvumą, naudojant naujausias technologijas“, – pridūrė P.Puskar.

Daugiau straipsnių apie veršelių auginimą rasite čia.

Daugiau straipsnių apie šėrimą rasite čia.

valstietisLT