Nuotraukoje: P. Nemanis.
„Nebijok darbo, tegul jis tavęs bijo“, – šypsosi jau vienuolika metų sėkmingai dirbančio Panevėžio rajono pieno gamintojų kooperatyvo „Ėriškių pienas“ valdybos pirmininkas Povilas Nemanis. Šis kooperatyvas, superkantis pieną iš 180 savo narių, puikus įrodymas, kad darbštumas, drąsa įgyvendinti idėjas ir pagarba vartotojams duoda tikrai gerų rezultatų.
Žemės ūkio kooperatyvo „Ėriškių pienas“ nariai į ūkininkų turgelius pieną ir pieno produktus vežti pradėjo vieni pirmųjų. Vos įsisteigęs kooperatyvas užsibrėžė tikslą ne tik parduoti pieną perdirbėjams, bet ir patiems gaminti pieno produktus. „Sumažėjus pieno kainoms, reikėjo suktis ir ieškoti išeičių. O juk parduoti tiesiai vartotojui kur kas naudingiau nei perdirbėjui. Ūkiuose gaminti produktus nesudėtinga, tik reikia noro ir pastangų“, – teigia kooperatyvo vadovas P. Nemanis, kartu su žmona Marija turintis ilgametės pieno produktų gamybos patirties. Taip kooperatyvas be jokių bankų paskolų įsirengė ir nedidelį gamybos cechą. Kooperatyvas ir jo gamybos apimtys nėra dideli – pagamina tiek, kiek gali realizuoti. Ėriškiečių gaminamus 17 rūšių natūralius produktus jau seniai pamėgę ir didžiųjų miestų prekybos centrų pirkėjai, vertinantys kokybę. Žmonės noriai perka įvairiausius tradicinius pieno produktus: pieną, grietinę, įvairius sūrius, sviestą, varškę ir kt.
Pasak kooperatyvo vadovo, labai svarbu pagaminti kokybišką produktą ir nenuvilti pirkėjų. Kol kas ėriškiečiams tai pavyksta – nėra gavę iš pirkėjų jokių pretenzijų. Gaminant, vežant ir parduodant pieno produktus griežtai laikomasi atitinkamų reikalavimų. Priekaištų dėl kooperatyvo narių gaminamo pieno neturi ir VĮ „Pieno tyrimai“. Pieno gamintojams visada sumokama laiku – du kartus per mėnesį.
ŽŪK „Ėriškių pienas“ jau ne vienerius metus konsultuojasi su Kauno technologijos universiteto Maisto instituto mokslininkais. Jų rekomendacijų prašė ir įrengdami gamybos cechą, ir gamindami pieno produktus. Instituto mokslininkai, įgyvendindami projektą „Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“, mokė ūkininkus, kaip savo ūkyje gaminti išskirtinės kokybės produktus. Parodomieji bandymai, lauko dienos vyko ir naujovėmis besidominčiame ŽŪK „Ėriškių pienas“.
Kooperatyvo produkcija nelieka nepastebėta įvairiose mugėse ir parodose. Kooperatyvas ypač didžiuojasi garbingu įvertinimu – tarptautinės žemės ūkio ir maisto pramonės parodos „AgroBalt 2014“ aukso medaliu, kuriuo buvo apdovanotas jų gaminamas naminis saldaus pieno sūris su kmynais. „Mes gamyboje nenaudojame jokių augalinių riebalų, emulsiklių, stabilizatorių, konservantų, todėl mūsų produkcija yra puikus pasirinkimas norintiems kasdien vartoti natūralų ir skanų maistą“, – teigia P. Nemanis.
Žinoma, dabartinė situacija pieno rinkoje kooperatyvo nariams kelia daug nerimo, skaudžiai atsiliepia kritusios pieno kainos. Nuogąstaujama, kad perdirbėjams smarkiai apkarpius supirkimo kainas, dalis pieno ūkių tiesiog nunyks. Didelį susirūpinimą P. Nemaniui kelia ir iš pieno rinkos pasitraukiantys senyvo amžiaus kooperatyvo nariai, jaunimo nenoras dirbti kaime.
Šiandien kooperatyvas džiaugiasi, kad produktų paklausa didėja – norint aprūpinti pirkėjus tenka didinti gamybos apsukas. Įdomu tai, kad kaimo vietovėse kooperatyvo gaminama produkcija ne mažiau paklausi nei miestuose. „Turime minčių veiklai tobulinti ir plėsti. Į priekį mus veda ne dejonės, o darbas“, – tvirtina P. Nemanis.
Žemės ūkio ministerijos informacija