Bene įspūdingiausią pieno gamybos spurtą praėjusiais metais pasiekė Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovė „Kiemeliai”. Per metus beveik 1 tūkst. kg padidinę parduoto perskaičiuoto pieno iš karvės kiekį, pasvaliečiai iš 17 vietos konkurso „Pienės 2014” nominacijoje „Didžiausi Lietuvoje pieno pardavėjai” šiemet šoktelėjo į 9-ąją.
Bendrovė, 2014 m. laikiusi 814 melžiamas karves, pardavė 8 129 t perskaičiuoto pieno arba 9 986 kg iš karvės. Iš konferencijos „Pienės 2015” gyvulininkystės padalinio vadovas Eivydas Vaškevičius grįžo ne tik su tortu, bet ir džiugia žinia apie gautą specialųjį 100-to cepelinų baliaus – prizą, kurį įsteigė bendrovė „Gameta“.
Pasak „Gametos“ direktorės Donatos Uchockienės, „Pienės“ – svarbus įvykis pieno ūkiams, tai tarsi derliaus šventė. Susirinkus padiskutuojama apie rinkas, perspektyvą, pasmalsaujama, kaip sekėsi kitiems praėjusiais metais. Tačiau fermos darbo specifika neleidžia šventėje dalyvauti visiems ar net didesnei daliai fermos darbuotojų. Čia dirbama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę 52 savaites per metus. Gyvuliai nuolat prižiūrimi, gydomi, šeriami, melžiami. Taigi, į šventę atvažiuoja keli, o dažnai tik vienas fermos atstovas.
„Gameta“ jau daug metų konsultuoja ir tiekia veislinę medžiagą „Kiemeliams“. „Kartu aptarta ir priimta nemažai sprendimų, juos sėkmingai įgyvendino visa „Kiemelių“ komanda. Todėl ieškojome tokios dovanos idėjos, kuri padėtų šventei ateiti tiesiai į fermą, kad pasidžiaugti galėtų visi, kurie prisidėjo prie sėkmingo „Kiemelių“ debiuto tarp geriausiųjų. Esame lietuviai, todėl ir įsteigėme 100-to cepelinų balius prizą“, – šypsosi D. Uchockienė.
Būtent ši bendrovė pasirinkta neatsitiktinai. „Gametos“ direktorė teigia, kad pajėgiausiųjų dešimtuko debiutantai „Kiemeliai“ padarė labai didelę pažangą, nuo 2013-ųjų iki 2014 m. įveikė vos ne 10 pakopų lentelėje, aplenkė nemažai gerokai modernesnių pieno ūkių ir, tikriausiai, ilgam įsitvirtino daugiausia pieno pardavusiųjų sąraše.
„Ūkis unikalus: seni sovietiniai pastatai, karvės laikomos pririštos, melžiama į linijas. Tai paviršutinis klaidinantis įspūdis. Valdymo požiūriu tai moderni, inovatyvi ferma. Uniform agri bandos valdymo programa, Dairy feeder šėrimo proceso kontrolės sistema, lauko veršidė, aprūpinta modernia krekenų girdymo sistema ir pasterizatoriumi, – tai tik keletas pažangių sprendimų, kurie įdiegti bendrovėje. Ji kasmet karvių sėklinimui renkasi geriausius bulius reproduktorius. „Gameta“ taip pat jaučiasi bendru darbu prisidėjusi prie šio ūkio sėkmės“, – sako bendrovės direktorė.
Susėdę prie bendro stalo 34 fermų darbuotojai ragavo cepelinus su varške, grybais ar mėsa. Gerą nuotaiką lydėjo draugiški pašmaikštavimai: „Valgyk dar, kad vienas telyčią išlaikyti pajėgtum“, „Aš dabar susilaikysiu, geriau, kas liks, namo parsinešiu“ ir panašiai. Smagią atokvėpio valandėlę kartu kurti ir ateities planai – artimiausiame konkurse patekti ir į efektyviausiųjų dešimtuką.
Panašu, kad ši svajonė – reali. Juk 2014 m. pasvaliečiams pritrūko vos kelių dešimčių kilogramų pieno iš karvės. „Labai tikėtina, kad 2016-aisiais, kai bus vertinami šių metu pieno pardavimo rezultatai, „Kiemelių“ atstovas ant scenos lips du kartus ir grįš su dviem nominacijom. Reikėtų sakyti, kad ir su 200 cepelinų, tačiau toks prizas jau nebetiks, nes „Kiemelių“ gyvulininkystės sektoriaus komanda nėra tokia didelė, taigi reikės gerokai pasukti galva dėl kitokios dovanos idėjos“, neabejoja D. Uchockienė.
Kad galimybių patekti į efektyviausiųjų Lietuvoje pieno pardavėjų dešimtuką tikrai yra, neabejoja ir fermos vedėja, zootechnikė Genė Kirkilienė. „Kitų metų konkurse šiame dešimtuke tikimės užimti trečią vietą. Įmanoma atsidurti ir efektyviausių sąraše. Tam turime ir receptą, tačiau strategijos išduoti kol kas nenorime. O devintoji vieta nebuvo netikėta, juk sekėme rezultatus“, – tikina gyvulininkystės padalinio vadovas Eivydas Vaškevičius.
Vienas iš būdų efektyvinti pieno gamybą – melžiamų karvių skaičiaus didinimas. Jis jau dabar auga, galvijai nebetelpa į esamus tvartus. Gyvulininkystės padalinio vadovas prasitaria, kad ketinama statyti 250 vietų fermą, ją užbaigus „Kelmeliuose“ planuojama laikyti 1 tūkst. karvių.
Daugiau nuotraukų – galerijoje