Home » Pieninių galvijų veislės (13). Danijos juodmargiai galvijai
Straipsniai Veisimas

Pieninių galvijų veislės (13). Danijos juodmargiai galvijai

news_image_7795-4106

Veislės kodas – 29. Veislė susiformavo, olandų juodmargius galvijus veisiant kartu su Jutlandijos galvijais, tačiau nuo praėjusio šimtmečio septintojo dešimtmečio vidurio juos pradėta kryžminti su Amerikos ir Kanados holšteinų-fryzų buliais, todėl dabar bandose dominuoja karvės, turinčios apie 75% holšteinų-fryzų genų.

Nors dabartinės karvės yra stambesnės, pieningesnės, gerai išvystytais tešmenimis, tačiau jų skerdenų kokybė prastesnė negu 1965 metų Danijos juodmargių galvijų.

Danijoje išliko tik 30 juodmargių karvių, neturinčių holšteinų-fryzų genų, kurios yra saugomos kaip 1965 metų originalios veislės genetiniai ištekliai, tam skiriant subsidijas. Danų genetinių išteklių komitetas saugo daug to meto bulių spermos.

Danijoje didžiajai veislės daliai susiliejus su holšteinais, Lietuvoje veisiami Danijos juodmargiai galvijai patyrė vis didėjančią holšteinų įtaką, todėl šios veislės susiliejo. 2006 m. Lietuvoje buvo 249 Danijos juodmargių veislės karvės. Vidutiniškai iš Danijos juodmargių karvių buvo primelžta po 6824 kg 4,37% riebumo ir 3,46% baltymingumo pieno.

Parengė dr. Violeta RAZMAITĖ,
Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas