Straipsniai Žemės ūkio naujienos

Rokiškio inžinerijos klasė. Šiandienos žemės ūkis stebina modernumu

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Bendradarbiaujantis verslas ir mokslas – į Rokiškio verslo klubą susitelkusios vietos įmonės, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija ir Rokiškio profesinio mokymo centras – per stebėtinai trumpą laiką įveiklino Lietuvoje unikalią socialinę inovaciją, kuri jau įgyja pagreitį ir teikia vilčių, kad į regionų verslus po kelerių metų įsilies šiuolaikišką inžinerinį ir profesinį išsilavinimą įgiję aukštos kvalifikacijos specialistai.

Verslas pats ėmėsi spręsti specialistų stygiaus problemą

Verslo ir mokslo sukurta inovacija – Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė. Tai ne mokymosi erdvė konkrečioje vietoje, o ilgalaikis edukacinis projektas, skirtas Rokiškio profesinio mokymo centro ir šio rajono bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams. Vos prieš mėnesį startavęs projektas sulaukė atgarsio visoje šalyje ir steigti analogiškas klases jau turi ambiciją bent kelių rajonų verslininkai.

Rokiškis – vienas atokiausių šalies rajonų, kuriame veikia ne viena dešimtis modernių pramonės ir žemės ūkio įmonių, pastaruoju metu vis aštriau juntančių inžinerinį išsilavinimą turinčių specialistų trūkumą. Rokiškėnai verslininkai ėmėsi iniciatyvos patys spręsti šią problemą, skatindami vietos moksleivius įgyti šią paklausią profesiją ir grįžti dirbti į gimtąjį regioną. Verslininkų partneriais idėjai įgyvendinti tapo inžinierius rengianti VDU Žemės ūkio akademija ir Rokiškio profesinio mokymo centras. Pasirašyta trišalė bendradarbiavimo sutartis.

Susitarta, kad VDU ŽŪA sukuria edukacinę moksleiviams skirtą programą, o verslas finansuoja moksleivių keliones į Kauną bei sudaro sąlygas jų užsiėmimams vietos įmonėse, o pasirinkusiesiems inžinerijos studijas – mokomosioms praktikoms bei baigiamųjų darbų rengimui. „Turime tikslą, kad geriausi mūsų vaikai rinktųsi inžinerijos studijas ir po jų grįžtų dirbti bei stiprinti gimtąjį kraštą“, – pasakoja projekto iniciatorius, Rokiškio verslo klubo prezidentas, agroverslo įmonės „Ivabaltė“ generalinis direktorius Irmantas Tarvydis, prognozuojantis, kad nesiimant sprendimų dėl inžinierių stokos verslas netrukus patirtų labai rimtų problemų.

Į pirmąjį užsiėmimą VDU ŽŪA – trys pilni autobusai rajono moksleivių

Po VDU ŽŪA ir vietos verslo atstovų apsilankymų Rokiškio rajono gimnazijose norą dalyvauti Rokiškio inžinerijos eksperimentinės klasės veiklose pareiškė per 120 moksleivių, o jų pirmajai kelionei į užsiėmimus VDU ŽŪA Inžinerijos fakultete prireikė net trijų autobusų. „Įspūdžiai, su kuriais grįžome iš VDU Žemės ūkio akademijos, yra puikūs. Mūsų nedidelio miestelio ir jo apylinkių vaikai turėjo galimybę pamatyti, kaip gyvena ir kokiose laboratorijose mokosi studentai, kokia moderni universiteto infrastruktūra. Visiškai subliuško mitas, kad žemės ūkyje žmogaus laukia guminiai auliniai.

Vaikai susižavėję tikisi antrosios kelionės, kurios metu VDU ŽŪA aplankysime ten vyksiančią žemės ūkio parodą „Ką pasėsi…2022“, – pasakoja Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos mokytoja Genovaitė Pavilonienė, neabejojanti, kad vaikams labai svarbu pamatyti kuo platesnį agrosektoriaus kontekstą, nes tai motyvuoja stengtis ir siekti užsibrėžto tikslo. Pedagogė pastebi, kad Rokiškio inžinerijos eksperimentinėje klasėje mokysis keli technika ypač besidomintys vaikinai, kurių tėvai ūkininkauja. Ir tai realus VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto potencialas.

Projekte dalyvaujančio Rokiškio profesinio mokymo centro direktorės Dianos Giedrikienės nuomonė šiuo atveju taip pat vienareikšmė: regionų vaikams reikia padėti rasti teisingą kelią ir jiems įteigti, kad visada galima siekti aukštesnio išsilavinimo lygio. „Mūsų lūkestis, kad dalis moksleivių, dalyvaujančių inžinerinės klasės veiklose, įgiję inžinerinį išsilavinimą, į Rokiškio profesinio mokymo centrą ateitų dirbti profesijos mokytojais ir padėtų spręsti labai opią tokių pedagogų stygiaus problemą. Mūsų mokykloje rengiami paklausūs transporto priemonių remontininkai, šaltkalviai suvirintojai.

Moksleiviai, pasirinkę mūsų centrą ir jame įgiję profesinio mokymo diplomą stodami į universitetą gauna papildomą balą ir tai taip pat yra stimulas neapsiriboti įveiktu pirmuoju laipteliu“, – inžinerinės klasės tikslus komentuoja D. Giedrikienė, pastebinti, kad Rokiškio profesinio mokymo centro infrastruktūra šiuo metu yra labai gera ir mokymąsi jame renkasi vis stipresni mokiniai. Juos ir bus siekiama motyvuoti įgytas žinias tobulinti universitete, pasinaudojant unikalia verslo suteikta galimybe. „Mokslas ir verslas turi eiti išvien. Verslininkai aktyviai dalyvauja rengiant ir tobulinant mokymo programas, išdėsto savo lūkesčius. Mes savo ruožtu stengiamės dirbti verslui“, – teigia Rokiškio profesinio mokymo centro vadovė.

Turininga programa planuojama dvejiems mokslo metams

„VDU ŽŪA turi gausų būrį socialinių partnerių, su kuriais vykdomi patys įvairiausi bendri projektai. Tačiau Rokiškio verslo klubo narių iniciatyva yra išskirtinė. Ji galėtų būti pavyzdys visiems verslams ir visiems regionams. Jeigu verslas suinteresuotas regionų gyvybingumu ir plėtra, jis turėtų paskatinti, padrąsinti vietos vaikus ir parodyti jiems teisingą kelią“, – Rokiškio verslo klubo iniciatyvą komentuoja VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, neabejojanti, kad būtina skatinti jaunų žmonių įsitraukimą į verslus, o Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – puikus instrumentas siekiant šio tikslo: vaikai akivaizdžiai susitinka su verslo ir mokslo atstovais, mato klestinčias įmones ir modernias laboratorijas. Ir tai jauniems žmonėms padeda suprasti, kad žemės ūkis ir maisto sektorius yra ateitis.

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto docentas dr. Jonas Čėsna pasakoja, kad pastebint moksleivių susidomėjimą, numatoma Rokiškio inžinerijos eksperimentinės klasės veiklų plėtra, suteikiant galimybę moksleiviams tęsti veiklas ir sekančiais mokslo metais, renkantis dviejų mokslo metų trukmės inžinerijos klasės programą. Kuriant programą numatoma, kad į VDU ŽŪA atvykstantiems moksleiviams bus vaizdžiai ir intriguojančiai pristatomi skirtingų inžinerijos sričių dalykai.

Stebint termovizorių bus aiškinamasi, kokios fizikinės jėgos veikia skriejantį kukurūzo grūdą, demonstruojamos kosmoso technologijos, padedančios valdyti žemės ūkio mašinas, dronai, bus supažindinama su robotikos ypatybėmis, ieškoma atsakymų ką darytų robotai be mechanizmų, analizuojamos konstrukcinės medžiagos, jų galimybės, mokoma konstravimo, medžiagų apdirbimo, atskleidžiama, kokios sąlygos užtikrina mašinų ir jų konstrukcijų darbingumą bei kalbama apie įvairius kitokius inžinerinius procesus. Dalis inžinerinės klasės užsiėmimų, kuriuos ves VDU ŽŪA dėstytojai, vyks Rokiškio verslo įmonėse.

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – VDU ŽŪA Sumanaus moksleivio akademijos dalis

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – ne vienintelis VDU ŽŪA moksleiviams skirtas projektas. Jau šešti metai čia gyvuojanti ir auganti Sumanaus moksleivio akademija – projektas, skirtas moksleivių pasirinktos mokslų krypties (verslumo, inžinerijos, gamtos mokslų, ekologijos), kūrybiško mąstymo bei praktinių įgūdžių lavinimui. Atsižvelgiant į Sumanaus moksleivio akademijos potencialą augti, nutarta, kad Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė taps moksleiviams skirtos programos dalimi, naująją VDU ŽŪA ir Rokiškio verslo atstovų bendradarbiavimo iniciatyvą pavadinant „Sumanaus moksleivio akademijos Rokiškio inžinerijos eksperimentine klase“.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos informacijos