Home » Veršelių gaišimo priežastys. Ar ūkininkai visada jas žino?
Veršeliai

Veršelių gaišimo priežastys. Ar ūkininkai visada jas žino?

NMA parama, žemės ūkio naujienos

Airijoje daugiau nei 90% veršelių gaišimų nustato patys ūkininkai, o ne veterinarai. Tai paskatino už mokslinių tyrimų ir plėtros Airijos žemės ūkio produktų sektoriuje atsakingą Tegasc instituciją imtis tyrimo ir išsiaiškinti, kaip dažnai ūkininkai žino tikrąsias veršelių gaišimo priežastis.

Rezultatai pusėtini

Tyrimo metu laboratoriškai ištirti 120 nugaišusių veršelių (amžius: 3-122 dienos). Vetreinarų padarytos išvados buvo lyginamos su ūkininku nurodytomis gaišimo priežastimis.

Iki 7 dienų amžiaus veršelių dažniausios gaišimo priežastys buvo šios: žarnyno nepraeinamumas, į plaučius patekusios krekenis, įvairios infekcijos, apsigimimai, viduriavimas, aspiracinė pneumonija.

Lygindamas laboratorijoje nustatytas ir ūkininkų įvardintas veršelių gaišimo priežastis, Tegasc atstovas John Mee teigė, kad septynis kartus iš dešimties išvados sutapo.

„Ūkininkai dažnai teisingai nustatydavo žarnyno nepraeinamumą ir įvairius apsigimimus. Kiek sunkiau jiems sekėsi pastebėti viduriavimą, aspiracinę pneumoniją ir įvairias infekcijas“, – teigė J.Mee.

Tačiau rezultatai mažiau džiuginantys kalbant apie vyresnių veršelių gaišimo priežasčių nustatymą.

„Nustatydami diagnozę, ūkininkai buvo teisūs tik keturis kartus iš dešimties. Geriausiai sekėsi nustatyti gaišimus susijusius su viduriavimu bei ištinimu. Prasčiau sekėsi pastebėti infekcijas, bambagysles problemas, skrandžio opas“, – tyrimo rezultatais dalinosi Tegasc atstovas.

Daugiau dėmesio didesniems veršeliams

Apibendrindamas tyrimo rezultatus, J. Mee teigė, kad ūkininkai puikiai suvokia mažesnių veršelių gaišimo priežastis, tačiau dėl didesnių neretai suklysta. Taip yra todėl, kad vyresni veršiai gali turėti daugiau ligų, o nustatant mirties priežastį ūkininkai dažnai negaišta daug laiko ir vertina tik labiausiai matomus simptomus.

Parengta pagal: www.agriland.ie