Veršelių ligos, ypač virškinimo ir kvėpavimo takų, yra viena pagrindinių pieno ūkių problemų. Jos dažnai tampa veršelių kritimo priežastimi. Net jeigu veršeliai išgyvena, tai persirgę jie jau turi mažiau galimybių ateityje realizuoti savo maksimalią produkciją.
Ne tik šerti ir mėžti
Dažnas paklaustas – kokie yra pagrindiniai darbai fermoje su veršeliais? – atsakys: girdyti, šerti, mėžti… Ne tik! Stebėti yra dar vienas ne mažiau svarbus darbas, dirbančių su veršeliais darbuotojų sąraše. Šis darbas turi būti įtrauktas į pareigybines instrukcijas, į dienos darbų tvarkaraštį. Turi būti tinkamai aprašytas. O darbuotojai turi būti apmokyti jį atlikti. Vadovai, savo ruožtu, turi nepamiršti kontroliuoti, ar stebėjimas yra atliekamas ir kaip kokybiškai veršeliai stebimi.
Kodėl taip svarbu veršelius tinkamai stebėti?
Veršeliai yra maži ir jautrūs. Veršelių ligos jiems turi pražūtingas pasekmes. Liga prasideda ir vystosi labai greitai. Veršelio savijauta blogėja taipogi labai greitai. Gydymo efektyvumas bus daug didesnis, jeigu gydymas bus pradėtas nedelsiant, tik pastebėjus pirmuosius požymius. Laiku pradėjus gydyti gydymas greičiau suveiks, mažiau kainuos ir duos geresnį efektą. Ligos pasekmės tolimesniam veršelio gyvenimui bus mažesnės.
Veršelių stebėjimo būdai ir veršelių sveikatingumo stebėjimo protokolas straipsnio tęsinyje.
Naudingi sprendimai: sulietuvinta bandos valdymo programa, turinti stiprų palaikymą lietuvių kalba, modernūs veršelių laikymo sprendimai, aukštos kokybės pieninių galvijų sperma, kurią galima įsigyti net ir internetu. Straipsniai pieno ūkio valdymui.
Daugiau naudingų straipsnių apie veršelių auginimą.