Veršelių ligos labai dažnai pasireiškia pirmąją savaitę po gimimo. Atsakymas – veršelio imunitetas. Veršelis gimsta su, taip vadinamu, “neužbaigtu imunitetu”. T.y. jo imunitetas pradės veikti vėliau. Ką tik gimęs veršelis labai pažeidžiamas. Plačiau apie tai video (žemiau). Krekenų užduotis yra užpildyti spragą nuo gimimo iki imuniteto susiformavimo.
Krekenos – imuniteto nešėjas
Ypatingai svarbu, kad veršelis būtų tinkamai pagirdytas krekenomis. Plačiau galite sužinoti pažiūrėję vebinaro „Krekenų girdymas” įrašą.
Kad būtų patogu tinkamai atlikti krekenų išsaugojimo, paruošimo girdymui ir paties sugirdymo procesus yra sukurtos tam tinkamos priemonės:
- krekenų girdymo maišeliai, kuriuos naudojant sugirdyti reikiamą kiekį tinkamos kokybės krekenų veršeliui yra labai paprasta;
- krekenų pasterizatorius-atšildytuvas, kuris užtikrina, kad veršeliai visada per 30 min. po gimimo gautų tinkamos temperatūros ir reikalingo kiekio krekenis.
- kolostrometras/refraktrometras, naudojamas matuoti antikūnų kiekį ir įvertinti krekenų kokybę.
Galioja neįveikiamas principas – ūkio darbuotojai tinkamai atlieka tuos darbus, kuriuos atlikti yra patogu. Taigi jie turi būti aprūpinti reikiama įranga, priemonėmis ir apmokyti, kaip teisingai atlikti procedūrą, šiuo atveju – krekenų sugirdymą veršeliui.
Teisinga pradžia labai svarbu
Veršeliai yra bandos ateitis. Pirmas žingsnis po apsiveršiavimo yra tinkamas, geros kokybės krekenų sugirdymas. Labai svarbu nepadaryti klaidų pirmąją veršelio gyvenimo valandą. Nuo krekenų sugirdymo priklausys veršelio imunitetas. Didžia dalimi nuo krekenų sugirdymo priklausys veršelių ligos ir ar išsaugosime sveiką ir gyvą veršelį.
Daugiau straipsnių apie veršelių auginimą čia.