Home » Veršelių viduriavimas – reaguokime nedelsdami
Veršeliai

Veršelių viduriavimas – reaguokime nedelsdami

SONY DSC

Naujagimių veršelių viduriavimas (diarėja) yra dažnai pasitaikantis prieauglio susirgimas. Rizika susirgti šia liga yra jau nuo pirmųjų dienų. Ką tik gimę veršeliai neturi imuniteto, jie neatsparūs įvairiems mikroorganizmams – virusams, bakterijoms, pirmuonims. Būtent nuo viduriavimo ir kitų kvėpavimo takų ligų nugaišta daugiausiai veršelių, todėl nuo gimimo veršeliams turi būti skiriamas ypatingas dėmesys.

Viduriavimas, kurį sukelia Cryptosporidium parvum (kriptosporidijos) parazitas yra dažna mažų veršelių (1-4 savaičių amžiaus) problema. Ligos sukėlėjas prisitvirtina prie plonųjų žarnų sienelių ląstelių ir pažeidžia mikrogaurelius. Dažniausiai kriptosporidijos randamos kartu su rota-, koronavirusais ir/arba E. coli bakterijomis. Šis parazitas į organizmą gali patekti su užkrėstais grūdais, pienu ar pieno pakaitalu bei vandeniu.

Sirgdami veršeliai su išmatomis platina infekcijos užkratą, teršia aplinką, maistą ir vandenį bei gali lengvai užkrėsti kitus veršelius. Esant viduriavimui veršelio žarnyno mikroflora yra sutrikusi, jam sunkiau įsisavinti maistines medžiagas. Viduriuojantys veršeliai netenka daug skysčių, todėl negydomi gali nugaišti. Išmatos būna skystos, vandeningos, geltonos, pilkos ar žalsvos spalvos, kartais su gleivėmis ar kraujo priemaišomis.

Veršeliams būtina suteikti palaikomąjį gydymą, duodant pakankamai skysčių su elektrolitais, kad jie išvengtų dehidratacijos ir medžiagų apykaitos sutrikimo. Pirmomis viduriavimo dienomis pieno arba pieno pakaitalo veršeliams galima visai neduoti, o girdyti tik vandeniu su elektrolitais. Skysčių su elektrolitais reikia duoti tiek pat ar net daugiau nei išgerdavo veršelis būdamas sveikas. Kitomis dienomis palaipsniui mažinamas vandens su elektrolitais kiekis ir pradedama girdyti pienu ar jo pakaitalu.

Kriptosporidijų sunku išvengti, nes šis parazitas atsparus dezinfektantams, nėra apsaugančios vakcinos. Šiuo atveju reikėtų sumažinti sveikų ir sergančių veršelių kontaktą, kad nebūtų laisvai platinamas ligos sukėlėjas.

Patarimai, kaip išvengti ir kontroliuoti kriptosporidijų sukeltą viduriavimą:
– visus naujagimius veršelius girdyti geros kokybės krekenomis;
– užtikrinti švarą ir higieną veršiavimosi metu ir veršiavimosi vietoje;
– palaikyti tinkamą veršelių šėrimo įrangos higieną;
– vengti sergančių veršelių kontakto su sveikais veršeliais;
– nedelsiant atskirti viduriuojančius veršelius, juos šerti paskutinius;
– veršelių namelius dezinfekuoti 5 proc. amoniako, 10 proc. formalino fiziologiniu tirpalu;
– užtikrinti tinkamą veršelių mitybą, kontroliuoti pašarų kokybę;
– žiūrėti, kad grupiniuose nameliuose augtų optimalus skaičius veršelių.

Veršelių šėrimas krekenomis pirmomis gyvenimo dienomis negarantuoja, kad veršeliai išvengs kriptosporidiozės infekcijos. Tačiau su krekenomis įgaunamas imunitetas sumažina mišrių infekcijų, tokių kaip E. coli, ir roto virusų riziką, bet sumažina ligos sunkumą. Krekenos sustiprina veršelio gebėjimą imobilizuoti parazitus ir užkirsti kelią jų sukibimui su žarnyno ląstelėmis.

Parengta pagal http://www.progressivedairycanada.com  straipsnį