Home » Žemės ūkio naujienos: 2022-07-11
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-07-11

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto stokpicPixabay

Žemės ūkio naujienos: 2022-07-11. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Konkurso „Metų ūkis 2021“ pirmos vietos nugalėtojui – ministro K. Navicko padėka

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasveikino „Metų ūkis 2021“ pirmos vietos nugalėtoją 87 metų Edmundą Henriką Jastramską, su žmona Danute Genovaite ūkininkaujantį Šventežerio kaime, Lazdijų rajone. Edmundas yra vyriausias konkurso dalyvis, o ūkis tarp šio konkurso nugalėtojų atsiduria jau antrąsyk. 

Ūkyje įrengtoje aliejaus spaudykloje gaminamas šalto spaudimo aliejus. Dar yra bitynas. E. H. Jastramskas pradėjo ūkininkauti 1989 m., pamažu į veiklą įtraukė visą savo šeimą. Ir dabar dirba tik šeimos nariai: senelis Edmundas, dukra Nijolė su vyru Algirdu, anūkai Justina ir Linas.

„Jastramskų ūkyje gimsta galutinis produktas – aliejus. Taip ūkyje sukuriama didesnė pridėtinė vertė. Be to, darbo pakanka trijų kartų šeimai: seneliams, vaikams, anūkams. Akivaizdu, kad ūkio tęstinumas užprogramuotas – senelių patirtį perima anūkai. Tokie šeimos ūkiai perspektyvūs dar ir todėl, kad juose dera patirtis ir naujovės, o visa tai vainikuoja geri rezultatai“, – sako ministras K. Navickas.

Pastaruosius kelis metus konkurso nugalėtojų amžiaus vidurkis – 45-eri metai. Jauniausias šio konkurso laimėtojas – 22 metų Edvinas Pakšys, jis Kupiškio rajone dirba per 170 ha žemės.

Ūkininkų sąjungos rajonų skyriuose rengiamo konkurso pirmųjų vietų nugalėtojų vidutinis ūkio dydis yra 252 ha, tačiau yra dirbančiųjų ir 32-55 ha ūkiuose arba didesniuose kaip 700 ha plotuose. Didžiausi plotai priklauso augalininkystės ūkiams, o jų iš 28 pirmos vietos laimėtojų augalininkystėje specializuojasi 14 ūkių. Po 7 ūkius yra mišrios ir gyvulininkystės krypties.

Tarp antros vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 231 ha, dominuoja augalininkystės ūkiai, kurių iš 28 yra 18, tarp jų du užsiima daržininkyste. Kiti 7 mišrūs, 3 gyvulininkystės – 2 iš jų užsiima avininkyste.

Trečios vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 155 ha, dominuoja augalininkystės ūkiai, kurių iš 28 yra 14. Likusieji 4 gyvulininkystės, 8 mišrūs (tarp jų 2 papildomai nurodyti ir kaip daržininkai), po vieną sodininkystės, bitininkystės ir paukštininkystės.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-07-08

Naują kukurūzų krovinį iš Ukrainos kraus „Bega“

Šeštuoju krovininiu traukiniu į Lietuvą iš Ukrainos atgabentus kukurūzus, kaip ir ankstesnius grūdų krovinius, perkraus viena didžiausių Klaipėdos uosto krovos bendrovių „Bega“, BNS patvirtino „Lietuvos geležinkeliai“. Praeitą savaitę 44 vagonais į Lietuvą atvežta 1,3 tūkst. tonų kukurūzų.

„Bega“ krovė ir anksčiau keturiais traukiniais iš Ukrainos atvežtus kukurūzų krovinius bei saulėgrąžų aliejų, BNS yra patvirtinęs „Begos“ vadovas Laimonas Rimkus.

BNS žiniomis, Klaipėdoje kaupiami grūdai iš Ukrainos gali būti skirti Skandinavijos rinkoms. „Bega“ savo svetainėje skelbia, kad įmonės talpyklose gali sukaupti apie 150 tūkst. tonų įvairios žemės ūkio produkcijos.

Dėl Rusijos pradėto karo Ukraina negalėjo per savo uostus išvežti maždaug 20 mln. tonų pernykščio derliaus grūdų ir paprašė Europos Sąjungos pagalbos.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-07-08

„Baltic Agro“ pajamos pernai augo 37 proc. iki 410 mln. eurų

Danijos kapitalo žemės ūkio produkcijos prekybos bendrovė „Baltic Agro“ pernai gavo 409,9 mln. eurų pajamų – 36,7 proc. daugiau nei 2020 metais. Įmonės grynasis pelnas siekė 3,66 mln. eurų ir buvo 31,7 proc. didesnis, nurodoma Registrų centrui pateiktoje ataskaitoje.

Nurodoma, kad pernai gamtinės sąlygos buvo palankios regiono žemdirbiams, kviečių derlius regione ir pasaulyje atitiko penkerių metų vidurkį, nors ir buvo šiek tiek kuklesnis nei prieš metus. Infliacijos lūkesčiai, energijos išteklių bei trąšų kainų augimas lėmė derliaus supirkimo kainų aukštumas metų pabaigoje, o nepaisant buvusios pandemijos, vartojimas maisto žaliavų ir pašarų sektoriuje tęsė augimą.

„Šie veiksniai leido pelningai vykdyti išankstinius grūdų kultūrų pardavimo bei trąšų ir kitų žaliavų pardavimą vietos ūkiams“, – teigiama metiniame pranešime.

Bendrovė turi sandėlius Vilniuje, Kėdainiuose, taip pat Raseinių, Vilkaviškio ir Panevėžio rajonuose, o pastarajame rajone – ir sėklų fabriką. Veiklą jį vykdo ir per sandėlį-elevatorių Pakruojo mieste, taip pat turi elevatorių Kėdainiuose.

Pagrindinė bendrovės veikla yra didmeninė ir mažmeninė prekyba trąšomis, augalų priežiūros ir jų apsaugos priemonėmis, grūdais, sėklomis, taip pat sėklų gamyba, trąšų įpakavimas ir kita.

100 proc. „Baltic Agro“ akcijų valdo Danijos „DV Agravis International Holding“.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-07-08

Kokių reikalavimų turi laikytis ūkininkai sėdami posėlį

Jei posėlis deklaruojamas ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) įskaitai, privalu laikytis nustatytų posėlio sėjimo ir išlaikymo terminų. Nesilaikantys žalinimo reikalavimų ūkininkai gali netekti dalies išmokų sumos.   Pareiškėjai, siekiantys gauti tiesiogines išmokas, privalo laikytis žalinimo reikalavimų – pasėlių įvairinimo ir EASV deklaravimo. Deklaravus daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, ne mažiau kaip 5 proc. deklaruoto ploto turi sudaryti EASV.

Vienas galimų EASV įskaitos elementų – posėlis, kurio 1 m2 atitinka 0,3 m2 EASV ploto. Deklaravus vien tik posėlį EASV įskaitai ir neatlikus jam keliamų reikalavimų, ūkininkas gali prarasti net iki ¾ jam priklausančios žalinimo išmokos.

Reikalavimai sėjant posėlį

Posėlis sėjamas liepos 1 d. – rugpjūčio 15 d. po ankstyvųjų bulvių, ankstyvųjų daržovių, javų arba rapsų derliau nuėmimo. Sėjamas posėlis, kurį sudaro bent dviejų augalų rūšių sėklų mišinys (kviečių, kukurūzų, miežių, garstyčių, rapsų, ankštinių, žolinių augalų ir kitų augalų), jis turi būti sudygęs ir matomas lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. Posėlis negali būti naudojamas ganymui ir derliui.

Posėlis gali būti išlaikomas trumpiau negu iki spalio 15 d., jei jis nepertraukiamai išlaikomas bent 8 savaites. Pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu poselis@nma.lt ar telefonu mobiliąja programėle „NMA agro“ turi informuoti NMA apie sėją, nurodydamas tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas, posėlio rūšį (žieminių augalų – kodas ŽP, vasarinių augalų – kodas VP), valdos numerį, kontrolinio žemės sklypo (KŽS) ir lauko numerius. Deklaruojant žieminio posėlio lauką, skirtą EASV įskaitai, paraiškoje privalu nurodyti žieminio augalo pasėlio kodą, kurį pareiškėjas, pateikęs prašymą NMA, gali keisti iki einamųjų metų spalio 1 d.

Paminėtina, kad kitais metais deklaruoto žieminio posėlio vietoje auginant tos pačios rūšies žieminius augalus praėjusiais metais pasėto žieminio posėlio plotas nebelaikomas EASV elementu, t. y. jis neatitinka žalinimo reikalavimų.

Taip pat primintina, kad posėlio plotuose išlaikymo laikotarpiu draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus.

Tinkami posėliui augalai yra nurodyti Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius taisyklių 2 priede.

Šaltinis: nma.lt, 2022-07-08

NASA: Rusija šiuo metu okupavusi maždaug 22 proc. Ukrainos dirbamosios žemės

Rusijos ginkluotosios pajėgos šiuo metu okupavusios maždaug 22 proc. Ukrainos dirbamosios žemės, ketvirtadienį pareiškė JAV kosmoso agentūra NASA. NASA mokslininkų išanalizuoti palydoviniai duomenys rodo, kad, okupavusi teritorijas Ukrainos rytuose ir pietuose, Rusija įgijo žemės, kurioje užauginama 28 proc. šalies žieminių grūdų, daugiausiai kviečių, rapsų, miežių ir rugių, bei 18 proc. vasarinių grūdų, kontrolę.

Pasak mokslininkų, Ukrainoje kilusio karo poveikis derliaus nuėmimui bei sėjai savo ruožtu gali turėti daug neigiamų padarinių pasaulinėms maisto atsargoms.

JAV duomenimis, prieš karą Ukraina pasaulio rinkoms tiekė 46 proc. viso saulėgrąžų aliejaus, 9 proc. kviečių, 17 proc. miežių ir 12 proc. kukurūzų. Rusijos kariuomenė šiuo metu blokuoja maisto eksportą iš svarbaus Odesos jūrų uosto ir kai kuriose šalies teritorijose naikina sandėlius bei transporto infrastruktūrą. Tai reiškia, kad visos šalies, tačiau labiausiai okupuotų teritorijų ūkininkai turi vis mažiau galimybių gabenti savo derlių į sandėlius ir pristatyti jį rinkoms.

Negana to, pasak NASA, kyla grėsmė ir žieminių grūdų sėjai rudenį. „Esame pradiniuose maisto krizės, kuri greičiausiai paveiks kiekvieną valstybę ir žmogų Žemėje, etapuose“, – pareiškė NASA žemės ūkio programos vadovė Inbal Becker-Reshef.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-07-08

Ankstesnės žemės ūkio naujienos