Home » Žemės ūkio naujienos: 2023-06-21
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-06-21

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2023-06-21. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Po lietaus ūkininkų nuotaika pakilesnė, bet žemės ūkio popieriai gana prasti: dalis derliaus pasmerkta žūti

Pagal atnaujintas meteorologines prognozes kai kuriuose rajonuose stichinė sausra baigėsi ir ekstremalioji situacija nebus skelbiama. Ūkininkai sako, kad palijus nuotaikos geresnės, tačiau dalis derliaus žuvo. Sausroms kartojantis, mokslininkai pataria ūkininkams rinktis tinkamus augalus, o specialistai pastebi, kad teks auginti ir genetiškai modifikuotas kultūras. Babtuose – apie 3000 bandymų laukelių, kuriuose auga skirtingų veislių augalai. Tokių, kuriems nereikėtų vandens dar nėra, tačiau specialistai pastebi, kad subalansuotas tręšimas, kuo mažesnis dirvožemio vartymas ir atsparesnės veislės padeda užklupus sausrai.

„Mūsų tikslas – jei mes natūraliai turėtume jau kritines pasekmes per savaitę, dvi, nuo to, kai nėra lietaus ir atsiranda sausa dirvoje, tai mes dar vis dėl to apie 8, 10, kai kurias veisles iki 14 dienų galime prailginti“, – sako „Agrokoncerno“ vadovas Edgaras Šakys.

Nacionalinis krizių valdymo centras priėmė sprendimą, kad valstybės lygio ekstremalioji situacija dėl sausros nebus skelbiama.

Po lietaus savaitgalį ūkininkų nuotaikos geresnės, tačiau jie svarsto, kad dalis žieminių kviečių neatsigaus, prastas ir vasarojus. Su gamta, sako kai kurie, nepakovosi.

„Nė viena veislė nėra atspari, tik sakau, gal truputį pakantesnė, tai čia dienų klausimas – kiek, 2–3 dienom ilgiau tveria, bet kad sausroje tokių nėra“, – nurodo ūkininkas Gintas Kriščiūnas.

„Nuleidžia ūkininkas rankas, kadangi, kaip, gamta – šalnos, audros, liūtys ir sausros ypatingai dabar jei pereinant prie sausrų, nebuvo tiek metų, kad šįmet nebūtų lietaus iškritę“, – sako ūkininkė Emilija Rimeikienė.

Tačiau Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Vaclovas Bogužas sako, ūkininkai turi ir gali prisitaikyti prie vis karštesnių orų.

„Aš jau pasakiau, kad žemdirbiai patys susikūrė tą problemą dėl to, kad netvariai ūkininkauja, nepasirenka tinkamų augalų, sėjomainos pakankamai skurdžios, vyrauja javai, rapsai. Tokiu atveju tos problemos ir taip aktualėja – ir taip dešimtmetis, kitas, ir turime tokį rezultatą“, – sako VDU Žemės ūkio akademijos profesorius Vaclovas Bogužas.

Kai kurie žemės ūkio specialistai pastebi, kad kartojantis sausroms neišvengiamai teks auginti genetiškai modifikuotas kultūras.

„Su tomis technologijomis tą galima padaryti pigiai, greitai, labai tiksliai, saugiai ir galėtume matyti ir javuose, ir rapsuose ir kukurūzuose, kurie Lietuvoje nelabai auga“, – tikina „Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius.

„Aš prieš genetiškai modifikuotas, bet tai čia yra mano nuomonė“, – sako ūkininkas.

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkas sako, Lietuvoje vis daugiau ūkininkų imasi vadinamosios „No till“ technologijos, kai sėjama į neįdirbtą dirvą – nors taip ūkininkaujant iššūkių nemažai, technologija šįmet esą pasiteisino.

Šaltinis: Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, 2023-06-20

Plotai, kuriuose draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį, kad tam tikruose plotuose yra draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus. Augalų apsaugos produktai naudojami augalams ar augaliniams produktams apsaugoti nuo visų kenksmingųjų organizmų arba užkirsti kelią tokių organizmų veikimui, veikti augalų gyvybinius procesus, tačiau kitaip nei mitybinės medžiagos, naudojami augaliniams produktams konservuoti, nereikalingiems augalams naikinti ir augalų dalims naikinti ar neleisti jiems augti taip, kaip nepageidaujama.

Augalų apsaugos produktus naudoti draudžiama:

-dalyvaujant kompleksinės ekologinės sistemos veikloje „Tarpiniai pasėliai“ – tarpiniams augalams nenaudoti augalų apsaugos produktų, mineralinių ir organinių trąšų: įsėliui nuo pagrindinių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo dienos, o posėliui ir tarpiniams pasėliams per žiemą − nuo sėjos dienos;
-kraštovaizdžio elementų plotuose, deklaruotuose pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“;
-trumpaamžių medingųjų augalų plotuose, deklaruotuose pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“;
-daugiamečių žolių plotuose, deklaruotuose pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Daugiamečių žolių juostos“;
-plotuose, deklaruotuose pagal ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veiklas „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius“ ir „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“;
-šlapynių plotuose, deklaruotuose pagal ekologinės sistemos veiklą „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“;
-plotuose, deklaruotuose pagal ekologinės sistemos veiklą „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“, kurių sudėtyje yra glifosato.

Pagrindinės deklaruojamos augalų rūšies plotuose, kai juose įsėtas įsėlis, augalų apsaugos produktus naudoti leidžiama.

Primename, jog Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų turi laikytis žemės ūkio veiklos subjektai, siekiantys gauti tiesiogines išmokas bei paramą pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones. Taip pat šie reikalavimai aktualūs pareiškėjams pagal kai kurias miškų priemones.

Šaltinis: nma.lt, 2023-06-20

Apie įvykdytus įsipareigojimus praneškite per „NMA agro“ programėlę

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena pareiškėjams, jog apie įvykdytus įsipareigojimus svarbu informuoti per „NMA agro“ programėlę.   Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą už vaisių, uogų ir riešutų bei daržovių auginimą atvirajame grunte, deklaruojantys bendrai 3 ha ir didesnį vaisių, uogų, daržovių atvirajame grunte ar 1 ha ir didesnį riešutų plotą, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo, bet ne vėliau nei iki spalio 1 d., per mobiliąją programėlę „NMA agro“ turi pateikti nuotraukas iš kiekvieno lauko kelių skirtingų vietų, kuriose aiškiai matytųsi užaugintas derlius (šakniavaisių atveju, jų šaknys) ir bendras lauko vaizdas.

Tais atvejais, kai užauginto derliaus nėra, tačiau nuotraukose matomi, pvz., gyvi, nenudžiūvę vaismedžiai, jauni sodinukai (tačiau tame pačiame lauke deklaruojami ne trumpiau nei 3 m.), tai nelaikoma nustatytų reikalavimų neatitikimu.

Dalyvaujantys kompleksinės ekologinės sistemos veikloje „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, iki liepos 1 d. per „NMA agro“ programėlę turi pateikti deklaruotų natūralios kilmės akmenynų, akmenų, šakų, kelmų krūvų nuotraukas.

Pareiškėjai, dalyvaujantys ekologinėje sistemoje „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“, kurie pasirinko šienavimą ir šienauti pradėjo ne anksčiau kaip birželio 20 d., išdžiovinę nušienautą žolę drugių buveinių apsaugos plotuose, likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki išdžiovintos žolės išvežimo, bet ne vėliau nei iki spalio 1 d., per „NMA agro“ programėlę turi pateikti nušienautos žolės nuotraukas iš skirtingų deklaruoto lauko vietų.

Dalyvaujantys ekologinėje sistemoje „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ ir nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 1 d. 1 ha bendrame sodų ar uogynų plote įrengę bent 1 vabzdžių kenkėjų feromoninę gaudyklę, ne vėliau kaip 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 5 d., per „NMA agro“ programėlę turi pateikti deklaruojamame lauke įrengtų feromonų gaudyklių nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Taip pat nuotraukas per „NMA agro“ programėlę turi pateikti pareiškėjai, 1 ha bendrame sodų ar uogynų plote įrengę bent 2 biologinę įvairovę palaikančius elementus (paukščių ar šikšnosparnių inkilus, vabzdžių lizdus). Deklaruojamame lauke įrengtų biologinę įvairovę palaikančių elementų nuotraukos iš skirtingų lauko vietų turi būti pateiktos per 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 5 d.

Šaltinis: nma.lt, 2023-06-20

Ukrainos ūkininkų agonija: Kachovkos katastrofa išvijo iš namų su karvėmis, laukus išminuoja patys

Po Kachovkos užtvankos sunaikinimo ūkininkai Ukrainoje vargsta. Žemiau sugriautos elektrinės – dėl potvynio, aukščiau – dėl vandens trūkumo. Dėl Rusijos karo ūkininkai ir taip patiria daug nuostolių, permąsto eksporto kelius ir rizikuoja gyvybe. Prieš sėjant svarbiausia laukus išminuoti, kad ir nuotoliu. Iš lauko pakraščio mechanikas radijo bangomis valdo pačių Charkivo srities ūkininkų sukurtą išminavimo mašiną.

Kariuomenės išminuotojai pirmenybę teikia dujų ir vandens vamzdynams, tad ūkininkai sako esantys priversti improvizuoti.

Minų su šia mašina esą pavyko išrausti jau 300, o išminuota neva 1,5 tūkstančio hektarų dirbamų laukų.

„Šias metalines dalis paėmėme iš tanko nuolaužų. Šonines plokštes – iš pėstininkų kovos mašinos. Pašalinome langus, kad jie neišdužtų. Kol kas ši mašina atlaikė penkis sprogimus: keturis sprogus prieštankinei, vieną priešpėstinei minoms“, – pasakoja ūkininkas Oleksandras Krivcunas.

Bet jei su minomis laukuose ūkininkai Ukrainoje kovoja jau daugiau nei metus, potvynio vanduo – naujas priešas, pasirodęs po sprogimo Kachovkos užtvankoje.

Čia viena iš daugiau nei trijų dešimčių užlietų Mykolajivo srities gyvenviečių. Ši ūkininkų šeima jau savaitę įstrigę pagalbiniame ūkio pastate. Nors į skubiai paliktus namus galėtų grįžti, nenori palikti karvių, kurių parginti į ganyklas vis dar neleidžia potvynio vanduo.

„Turėjome čia įsikurti, nes buvome apsemti ir reikėjo prižiūrėti karves. Šioje vietoje esame jau beveik savaitę. Galėtume grįžti namo, bet dėl vandens vis dar negalime pajudinti karvių“, – sako ūkininkas Vasilijus Krihineris.

Apgriauti namai, nuplauti sodai ar dumblu užteršti šuliniai – atsitraukiantis potvynis atidengia padarytus nuostolius.

„Viskas dingo. Sunaikinta 1,5 tūkstančio šieno kupetų, o juk pripildyta buvo pusė angaro“, – apgailestauja ūkininkė Svetlana Krihiner.

Aukščiau užtvankos įsikūrę ūkininkai skaičiuoja, kiek dar pakaks vandens, kai dalis Kachovkos rezervuaro virtę dykyne. Rasti ir parsivežti vandenį į ūkius vis sudėtingiau.

„Vandenį sėmėme iš Kachovkos rezervuaro. Dabar teko atsitempti visą šią įrangą ir vandenį pumpuoti. Pavyzdžiui, man reikia 40–50 kubinių metrų vandens per dieną, kad palaistyčiau šiltnamius. Bet šiandien parsivežiau tik penkis kubus. Ką tada auginsiu?“ – sako ūkininkas Volodymyras Iholnikas.

Dniepro tėkmę gyvenantieji šalia Kachovkos rezervuaro dabar vos įžiūri.

„Jei gerai įsižiūrėsite, pamatysite pilką liniją – tai žemė. Toliau vėl matyt vanduo, bet jo labai mažai. O tada vėl – šviesesnė juosta. Tai Dniepro upės srovė, bet dabar ji Rusijos okupuotoje teritorijoje“, – mini V. Iholnikas.

O kai vandens trūksta, antroji karo vasara daliai ūkininkų bus dar sunkesnė.

Šaltinis: lrt.lt, Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, 2023-06-20

Navickas: pasibaigus pasėlių deklaravimui ieškosime, kaip procesą palengvinti

Pasibaigus pratęstam pasėlių deklaravimo terminui, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) identifikuos šiųmetinės tvarkos trūkumus ir kartu su ūkininkais ieškos, kaip tobulinti žemės ūkio strateginį planą, sako ŽŪM vadovas Kęstutis Navickas. Ministras pripažino, kad pirmaisiais naujos strategijos metais klaidų buvo, o planui esą reikia ir sisteminių pokyčių.

„Pasibaigus deklaravimui, matydami bendrą vaizdą, sutarėme, kad darkart sėsime su ūkininkais prie stalo ir žiūrėsime, kur dar kažkokius dalykus galime padaryti“, – antradienį Seime Vyriausybės pusvalandžio metu teigė K. Navickas.

Ministro teigimu, ŽŪM paruoš Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano pokyčių paketą, kuriuo koreguotų strategiją ateinantiems metams.

„Kad jau kitame deklaravimo laikotarpyje būtų gerokai pakeista“, – pažymėjo K. Navickas.

„Dėl kraštovaizdžio elementų ir kitų techninių dalykų yra kur tobulėti, galiu prisiimti tą pastabą. Norisi sistemiškai kai kuriuos dalykus keisti“, – akcentavo jis, pridūręs, jog palengvinimų ūkininkams sąrašas dar nėra užbaigtas.

Anot K. Navicko, kartu su ūkininkų atstovais bus aptariama, kurios šiemet pasiūlytos priemonės buvo populiarios, kaip labiau pritaikyti negamybinių plotų, kraštovaizdžio elementų deklaravimą, svarstoma, kaip palengvinti augalų kaitos reikalavimus ir kt.

Taip pat jis pažymėjo, kad pasėlių deklaravimas ūkininkams turėtų būti paprastesnis, laisvesnis.

„Turėtų būti leista iš principo turėti ūkininkams daugiau laisvės deklaravimo metu. Nes dabar yra tų saugiklių pridėta ir paskui jie užkerta mums patiems kelią įgyvendinti priimtus tikslus“, – kalbėjo K. Navickas.

Mano, kad deklaravimas pasisekė

Ministras parlamentarams patikino, kad pasėlių deklaravimas iš esmės baigėsi ir pasisekė – jo pateiktais duomenimis, 99,5 proc. plotų jau įbraižyta deklaravimo sistemą, deklaracijas pateikė 92 proc. ūkininkų.

„Techniškai deklaravimą laikau baigtą, sėkmingą, nes ekologinėms schemoms turime paraiškų daugiau nei tikėjomės“, – sakė K. Navickas.

Premjerė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad dalies ūkininkų atstovų kritikuojamo ministro likimas poste priklausys nuo to, ar jam sėkmingai pavyks įgyvendinti pasėlių deklaravimą.

ELTA primena, kad pasėlių deklaravimas turėjo baigtis pirmadienį, tačiau ŽŪM informavo, kad pavėluotai – iki birželio 30 d. – paraiškas patvirtinantiems ūkininkams nebus mažinama išmokų suma, kuri, kiekvieną vėlavimo dieną turėjo mažėti po 1 proc.

Sulig naujuoju Lietuvos žemės ūkio strateginiu planu, nuo šių metų neliko žalinimo išmokos. Vietoje to ūkininkai gali pasididinti tiesiogines išmokas dalyvaudami vienoje iš 10 klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingų sistemų – vadinamųjų ekoschemų. Taip pat padaugėjo geros agrarinės būklės ir aplinkosaugos kitų reikalavimų.

Šaltinis: lrt.lt, Lukas Juozapaitis, ELTA, 2023-06-20

IGC padidino 2023–2024 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozę, bet kviečių – sumažino

Tarptautinės grūdų tarybos (toliau – IGC) 2023 m. gegužės 18 d. duomenimis, 2023–2024 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozė, palyginti su prieš tai buvusia prognoze, padidinta 3,2 mln. t (iki 2 293,7 mln. t), ir tai būtų 39,4 mln. t daugiau nei 2022–2023 m. Grūdų derliaus prognozė padidinta dėl laukiamo didesnio kukurūzų derliaus pasaulyje, bet kviečių ir miežių derlius pasaulyje laukiamas mažesnis.

Bendras grūdų sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu prognozuojamas 8,9 mln. t didesnis ir turėtų sudaryti 2 302,2 mln. t. 2023– 2024 m., palyginti su 2022–2023 m., grūdų sunaudojimas pasaulyje turėtų būti didesnis 38,6 mln. t. 2023–2024 m. grūdų prekybos apimtyspasaulyje 2023 m. gegužės mėn. duomenimis, turėtų sudaryti 408,4 mln. t ir tai būtų 1 mln. t daugiau nei buvo prognozuota 2023 m. balandžio mėn. bet 2,2 mln. t mažiau, palyginti su 2022–2023 m.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 10 (424) / 2023 m

Ankstesnės žemės ūkio naujienos