Žemės ūkio naujienos: 2024-02-28. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
ŽŪM tikisi, kad rusiškų grūdų kroviniai bus tikrinami nuo kovo 14 dienos
Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) nusprendus stabdyti ir tikrinti visus iš Rusijos bei kitų padidintos rizikos šalių įvežamus grūdų krovinius, ji tikisi, kad griežtesnė patikra prasidės nuo kovo 14 dienos. Ministro Kęstučio Navicko įsakymas dėl to pirmadienį paskelbtas Teisės aktų informacinėje sistemoje, bet dar 10 darbo dienų jam galima teikti pasiūlymus.
„Įsakymas galėtų įsigalioti kovo 14 dieną, jeigu nebus gauta kritinių pastabų“, – BNS pranešė ministerija.
Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorės įsakymo projektą dėl tokios kontrolės maistiniams grūdams planuojama paskelbti antradienį. Jis taip pat įsigaliotų nuo kovo 14 dienos.
Ministerija pažymi, kad su verslo asociacijomis dar bus aptartos galimos rizikos dėl papildomos administracinės naštos. Anot jos, tokių teisės aktų įsigaliojimui įprastai taikomas trijų mėnesių terminas.
„Tačiau mes ankstesnį įsigaliojimo terminą argumentuosime tuo, kad išliks ta pati administracinė našta, tik suintensyvės kontrolė“, – nurodė ministerija.
Latvijai praėjusią savaitę laikinai uždraudus Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijos ir pašarų importą, Lietuvos Žemės ūkio ministerija pirmadienį pranešė griežtinanti iš Rusijos bei kitų padidintos rizikos šalių įvežamų grūdų kontrolę, tačiau visiškai uždrausti jų įvežimo neketina.
Bus stabdomi ir tikrinami visi iš tokių šalių vežami maistui bei pašarams skirti grūdai ir jų produktai, o sugriežtintos priemonės bus taikomos tiek į Lietuvą importuojamai, tiek tranzitu per Klaipėdos uostą išvežamai produkcijai.
Į padidintos rizikos šalių sąrašą įtrauktos Rusija, Baltarusija, Moldovos vyriausybės nekontroliuojama Padniestrė, Rusijos aneksuotas Krymas ir kitos Ukrainos vyriausybės nekontroliuojamos šalies teritorijos, Sakartvelo vyriausybės nekontroliuojamos Abchazija ir Pietų Osetija.
Riboti rusiškų grūdų tranzitą ragino ir sausį protestus surengę Lietuvos ūkininkai.
Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-27
Norintiems gauti valstybės pagalbą už pieninių veislių gyvūnų produktyvumo tyrimą būtina dalyvauti veisimo programose
Jau netrukus valstybės pagalba bus teikiama tik už veisimo programose dalyvaujančių pieninių veislių gyvūnų (galvijų, avių, ožkų) produktyvumo tyrimus. Šį sprendimą, kuris įsigalios nuo š. m. gegužės 1 d., Žemės ūkio ministerija priėmė siekdama, kad pagalbos veislininkystei lėšos būtų nukreiptos būtent ūkinių gyvūnų veislininkystei. Tokiu būdu norima paskatinti grynaveislių pieninių gyvūnų veisėjus dalyvauti šių gyvūnų veisimo programose.
„Netikslinga ir neracionalu pagalbą teikti už visų pieninių gyvūnų produktyvumo tyrimus, neatsižvelgiant į tai, ar šių tyrimų rezultatai ir duomenys yra panaudojami veislininkystei“, – sako žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.
Už ūkinių gyvūnų veislininkystę yra atsakingos šių gyvūnų veisimo asociacijas, kurios rengia ir įgyvendina veisimo programas. Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad gyvūnų laikytojai (veisėjai), norintys, kad jų gyvūnai būtų įrašyti į kilmės knygas ir dalyvautų veisimo programoje, neprivalo tapti veisimo asociacijos nariais, t. y. narystė asociacijoje nėra privaloma. Pakanka, kad gyvūnai būtų veisimo programos dalyviais.
Grynaveislių pieninių gyvūnų laikytojai, kurių gyvūnai nėra įtraukti į veisimo organizacijų programas, ir norintys, kad jų produktyvumas būtų tiriamas ir už tai gauti valstybės pagalbą (iki 70 proc. išlaidų kompensaciją), turi kreiptis į pasirinktą organizaciją:
* Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacija (www.ljgga.lt; Trakėnų g. 14, Trakiškių k., 68115 Marijampolė. Tel.: +370 607 06010 +370 686 40991, el. p. ljggasociacija@gmail.com);
* Lietuvos galvijų veisėjų asociacija (www.holstein.lt; Kalvarijos g. 128, 46403 Kaunas. Tel.+ 370 37 393 235, + 370 687 34801, + 370 37 393234, el. p. info@holstein.lt edvardasg@litgenas.lt);
* Lietuvos galvijų gerintojų asociacija (Sutkūnų k., 76116 Šiaulių r. Tel. + 370 41 507101, + 370 695 75676, + 370 41 507101, el .p. lietuvoszgga@gmail.com)
* Lietuvos nykstančių ūkinių gyvūnų augintojų asociacija (www.gic.lsmuni.lt; R. Žebenkos g. 12, Baisogala, 82317 Radviliškio r. Tel. + 370 612 14095, el. p. ukiniai.gyvunai@gmail.com; ruta.sveistiene@lsmuni.lt);
* Lietuvos pieninių ožkų augintojų asociacija (Griciūnų k., Jauniūnų sen., 19154 Širvintų r. Tel. + 370 623 96070, el. p. a.emuzyte@gmail.com).
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-02-26
Tikslinamos tiesioginių išmokų taisyklės
Žemės ūkio ministerija, atsižvelgdama į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano pakeitimus ir siekdama aiškiau išdėstyti reikalavimus pareiškėjams, pretenduojantiems gauti tiesiogines išmokas, šiuo metu tikslina Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles.
Šiemet pareiškėjai galės pretenduoti gauti šias tiesiogines išmokas: bazinę išmoką ir papildomą perskirstomąją pajamų paramos tvarumui didinti išmoką, papildomą pajamų paramos jaunajam ūkininkui išmoką, ekologinės sistemos išmoką, susietosios pajamų paramos už plotą ir (arba ūkinius gyvūnus) išmoką.
Taisyklių projekte keičiama aktyviam ūkininkui taikoma leistina tiesioginių išmokų riba, taip pat tikslinami bendrieji šienavimo reikalavimai tiesioginėms išmokoms gauti.
Pakeitimų sulauks ir dalyvaujantieji kompleksinių ekologinių sistemų veiklose – keičiama Veiksmingumo ir efektyvumo metodika, tikslinami ir papildomi reikalavimai paramai gauti.
Į taisykles yra įtraukta ir nauja ekologinė sistema „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“, kurioje numatytos dvi veiklos: „Ariamosios žemės keitimas daugiametėmis pievomis“ (parama skiriama už ariamosios žemės plotų pavertimą daugiametėmis pievomis) ir „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“ (parama skiriama už daugiamečių pievų išlaikymą ir jų priežiūrą).
Papildytų taisyklių nuostatos bus taikomos 2024 m. ir vėlesniais metais pateiktoms paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškoms.
Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės šiuo metu patalpintos Teisės aktų informacinėje sistemoje: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/43a7ee50d23611ee9269b566387cfecb?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=29273445-81e2-4a97-ae11-62c5d692a42e.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-02-27
ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje kalbėta ir apie daugiametes pievas
Vasario 26 d. žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas dalyvavo Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje (Briuselyje). Ministrai aptarė greitą ir struktūrinį Europos Komisijos atsaką į krizinę situaciją, su kuria susiduria žemės ūkio sektorius. Pasak K. Navicko, labai svarbu, kad būtų atsižvelgiama į valstybių narių nacionalinius ypatumus ir jų rūpesčius, todėl taryboje ministras pasisakė apie Lietuvos ūkininkams kylančius iššūkius dėl daugiamečių pievų užskaitos.
„Dėl praeityje padarytų sprendimų mūsų daugiamečių pievų referencinis dydis išaugo net 300 tūkst. ha. Nuoširdžiai dėkoju Komisarui ir Direktorato tarnautojams už konkrečius veiksmus dėl geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 1 standarto įgyvendinimo lankstumo išplėtimo. Ši krizė – tinkama galimybė kokybiškai peržiūrėti Strateginio plano įgyvendinimo kliūtis. Tikimės, kad pakeitimus galėsime įgyvendinti jau greitai. Žiūrint į ilgesnę perspektyvą, reiktų Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) rėmuose peržiūrėti klimato kaitos poveikio mažinimo priemonių užskaitymo metodiką. Akivaizdu, kad atstatant aukštapelkes ar plečiat miškų plotus mes pasiekiame geresnius rezultatus tame pačiame plote“, – sakė žemės ūkio ministras K. Navickas.
Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje taip pat buvo aptarta sausio 24 d. Briuselyje įvykusi ministrų konferencija „Biologinis saugumas ir skiepijimas: pagrindinės gyvūnų ligų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo priemonės“, apsirūpinimo maistu savarankiškumo bei kiti ūkininkams kylantys iššūkiai. Danijos delegacija pateikė informaciją apie Jungtinės Karalystės nustatytas vienašales žvejybos valdymo priemones, o Komisija – apie skaitmeninės sistemos CATCH naudojimą.
Informaciją apie GAAB 7 ir GAAB 8 pateikė Rumunijos delegacija, Italijos delegacija pateikė informaciją apie žemės ūkį, BŽŪP ir apsirūpinimo maistu savarankiškumą, o Slovakijos – apie ūkininkams kylančius iššūkius.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-02-27
„Linava“: Lenkijos ūkininkams blokuojant pasienio kelią Lietuva patirs nuostolių
Lenkijos ūkininkams nuo penktadienio planuojant blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos („Linava“) generalinis sekretorius Zenonas Buivydas sako, kad taip bus padaryta didelė žala Lietuvai. „Blokuoti sieną yra didžiulis nuostolis mums kaip tranzitinei šaliai“, – pirmadienį BNS sakė Z. Buivydas.
„Buvo COVID-19 laikotarpiu toks periodas, kai Lenkijos valdžia nusprendė registruoti mašinų numerius, kurie įvažiuoja į Lenkiją, (…) ir parašo, ką jos veža. Po kelių valandų buvo 40 kilometrų eilė. (…) Dabar yra Europos Sąjungos rinka, nebe uždara rinka. (…) Mums didesnė bus žala negu Lenkijai“, – aiškino „Linavos“ vadovas.
Anot Z. Buivydo, Lenkijos ūkininkai galėtų telktis prie valdžios institucijų, o ne pasienio, nes būtent valdžios atstovai gali daryti pokyčius.
„Čia ne vien tik Lietuvos vežėjai, mes esame tranzitinė šalis, Skandinavijos, Baltijos koridorius. Mes nebesame jokiam vakuume. (…) Aš suprantu juos, kad jie nori kažką pasiekti, bet ar galima tą daryti kitų sąskaita? Va, mūsų ūkininkai, jie neblokavo nei sienų, nieko. Atvažiavo prie mūsų institucijų, sustatė, paprašė, išsakė ir greičiausiai kažką pasieks, bus rezultatai“, – sakė Z. Buivydas.
Asociacijos vadovas pabrėžė, kad vežėjai yra labai kontroliuojami, todėl valdžios institucijos nesunkiai galėtų sukontroliuoti nesąžiningą prekių tranzitą, jei jis toks yra.
„Išvažiuoja jie (vežėjai – BNS) pro Lenkijos sieną, jie vis tiek yra forminami. Ir jie važiuoja į Klaipėdos jūrų uostą, tai jie mato šitą, kur jie išsikraut turi, kokiame uoste, tai jie tikrai mato ir tuos duomenis turi, kai ta mašina su grūdais važiuoja atgal. Čia nėra kažkokio labai super didelio mokslo“, – aiškino jis.
„Tikrai patarčiau Lenkijos ūkininkams tą visą klausimą perkelti valdžios institucijoms, šiuo atveju Lenkijos, kad jie kontroliuotų. Įsivaizduokit, stovi Lenkijos policininkas arba transporto inspektorius ir jie viską gali kontroliuoti, ir važiuojančius, ir grįžtančius“, – teigė Z. Buivydas.
Nuo kovo 1 dienos Lenkijos ūkininkai ruošiasi blokuoti kelią ties buvusiu Kalvarijos-Budzisko pasienio punktu. Planuojama, kad blokada truks apie savaitę.
Protesto organizatorius Karolis Pieczynskis LRT RADIJUI sakė, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas BNS teigė, kad Lenkijos ūkininkų įtarimai, jog iš Lenkijos į Lietuvą atgabenti ukrainietiški grūdai grįžta atgal arba jie perdirbami ir vėl išvežami kaip lietuviška produkcija – pagrįsti. Anot jo, Lietuvos ūkininkai fiksuoja ukrainietiškus grūdus, tačiau apie jų įvežimą į šalį oficialioje statistikoje informacijos nėra.