Žemės ūkio naujienos: 2024-03-04. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Nausėda palaikytų siūlymą drausti rusiškų grūdų importą į Lietuvą
Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina palaikantis siūlymus drausti rusiškų grūdų importą į Lietuvą. Vis dėlto šalies vadovas pridūrė su konkrečių siūlymų turiniu dar nesusipažinęs. „Tokius pasiūlymus sveikinčiau. Aišku, reikėtų susipažinti su jų konkrečiu turiniu“, – pridūrė jis. G. Nausėda pabrėžė, kad tai yra problema. „Rusiški grūdai patenka į Lietuvos teritoriją, tame tarpe ir vadinamieji juodieji grūdai, kurie neapskaitomi, kurie tiesiog patenka kontrabanda.
Be abejo, turime su tuo kovoti ir tai visiškai logiška atsižvelgiant į tai, kokį vaidmenį šita valstybė vaidina destabilizuodama geopolitinę situaciją Europoje“, – spaudos konferencijoje pirmadienį nurodė G. Nausėda.
Kalbėdamas apie gynybos finansavimą, prezidentas teigė pateiksiantis savo siūlymus.
„Mūsų pasiūlymai, įsivaizdavimas, kaip problema galėtų būti išspręsta, bus pateiktas taip pat“, – akcentavo jis.
Šaltinis: Gabrielė Sagaitytė, lrt.lt, 2024-03-04
Ekonomistė: Ukrainai įstojus į ES matysime kainų problemas ne vien tik grūdų rinkoje
Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė teigia, kad Ukrainos įstojimas į Europos Sąjunga (ES) reikštų, jog su žemesnių žemės ūkio produktų kainų problema susidurtų ne tik grūdų rinka. Anot jos, Ukraina yra efektyvi masto ekonomika, kuri galinti tokią produkciją auginti pigiau, nei daugelio kitų ES šalių ūkininkų.
„Matyt, svarbus momentas yra tai, kad Ukraina yra kaltinama žemų kaštų problematika. Visgi, mes turime žvelgti į ateitį ir suvokti, kad tai yra savotiška mankšta prieš Ukrainos įstojimą į ES. Nes Ukrainai įstojus į ES, mes matysime problemą ne tik tame. Nes tai yra pakankamai didelio masto ekonomikos, kuri turi geresnius kaštų konkurencinius pranašumus, įsileidimas. Tad turėsime gerokai platesnį spektrą tokios problematikos“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė I. Genytė-Pikčienė.
Pasak ekonomistės, dabartinę Lenkijos ūkininkų problemą – kad rinkoje nusėdantys grūdai iš Ukrainos mažina kviečių kainas, būtų galima spręsti institucijoms aktyviai užtikrinant, kad jie būtų išvežami į pasaulio, o ne ES rinkas.
„Iš tikrųjų, matyt, galima spręsti kažkokia intervencine logistika. Nes tai yra laikinas dalykas, karo metu padedant Ukrainai išvežti tuos grūdus į pasaulio rinkas. Nes ukrainietiški grūdai dažniausiai nevyksta į ES rinkas. Tai tiesiog reiktų pagalvoti apie tokį kelią, galbūt net su institucijų įsikišimu“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo iš dalies blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu norima tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Anksčiau Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, nes ukrainiečių grūdai yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.
Baiminamasi, kad įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos gali būti išnaudota Rusijos provokatorių.
Lenkų ūkininkai trumpinti protesto pasienyje neketina, Lietuva ragina juos nešvaistyti tarnybų resursų
Lenkų ūkininkai toliau tikrina iš Lietuvos įvažiuojančius sunkvežimius. Tą jie daryti ketina iki penktadienio. Nors Lenkijos ir Lietuvos valdžia tikisi, kad ūkininkų patikrinimai galėtų baigtis ir anksčiau, tiek patys protestuotojai, tiek Lietuvos žemės ūkio rūmai tvirtina, kad akcija turėtų tęstis tiek, kiek ir planuota. Visgi Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas ragina lenkų ūkininkus iš pasienio pasitraukti kuo greičiau, jog nebūtų eikvojami atsakingų tarnybų resursai.
„Tikriausiai ne. Manau, kad protestas vyks pagal planą, t.y. 7 dienas“, – LRT RADIJO paklaustas, ar yra tikimybė, jog akcija Lenkijos pasienyje su Lietuva truks mažiau nei savaitę, tvirtina lenkų protesto organizatorius Karolis Pieczynskis.
Anot lenkų ūkininkų atstovo, per patikrinimus nustatyta, jog „šiuo metu ukrainietiškų grūdų (iš Lietuvos į Lenkiją – LRT.lt) važiuoja labai nedaug“. Visgi, priduria jis, aptikta ir vežamų perdirbtų produktų, pavyzdžiui, miltų, kurių kilmė nėra iki galo aiški.
„Vežami pertekliniai grūdai, kurių kilmės faktiškai nežinome. Grūdai nėra Lenkijos ar Lietuvos kilmės, tačiau yra iš už rytų sienos, nebūtinai Ukrainos. (…) Nežinome jų kilmės, bet prieš tuos patikrinimus važiuodavo daug rusiškos kilmės miltų. (…) Tai aišku iš transporto dokumentų ir informacijos, kurią pateikia patys vairuotojai“, – dėsto K. Pieczynskis.
Kaip LRT RADIJUI pažymi Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus, nors iš pradžių nuogąstauta, jog lenkų ūkininkų akcija pasienyje sutrikdys sklandų eismą tarp kaimyninių šalių, šiuo metu situacija yra gerokai ramesnė, nei tikėtasi.
„Pačioje pradžioje protesto mus kiek neramino, kad gali kilti gan dideli neramumai ir trikdžiai tarp mūsų valstybių. Tačiau labai šauni komanda dirba, (…) kuri suvaldė situaciją. Dabar protestas yra orientuotas į tai, kad jis būtų ramus, taikus ir atitiktų tas sąlygas, kad iš tikrųjų būtų tikrinami tie įtarimai“, – sako A. Svitojus.
Pasak jo, Lenkijos ūkininkų vykdomi patikrinimai padėjo atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria ir Lietuvos žemdirbiai. Pašnekovo teigimu, šiuo metu analizuojama, kiek į pačią Lietuvą patenka grūdų iš trečiųjų šalių.
„Lenkų ūkininkai mums patiems padėjo pamatyti situaciją, kas vyksta tarp sienų ir kas vyksta toje pačioje Lietuvoje. Mes pamatėme, kad iš tikrųjų labai daug ir į Lietuvą patenka svetimų grūdų, kurie numuša Lietuvos ūkininkų kainas ir padaro tam tikrą chaosą rinkose.
(…) Mes analizes darome ir greičiausiai trečiadienį-ketvirtadienį bus daugiau pateikta įvairių duomenų, kas vyksta“, – tikina A. Svitojus.
Anot Žemės ūkio rūmų pirmininko, dėl to, jog lenkų protestas pasienyje su Lietuva yra taikus ir jo tikslai yra naudingi abiem šalims, jam iš esmės pritaria ir Lietuvos grūdų augintojai.
„Lietuvos ūkininkai šiuo atveju palaiko tokią akciją – ramią, nesukeliančią įtampos tarp mūsų valstybių, bet sprendžiančią problemas bendras. (…) Mes matomai pirmą efektą pasieksime – kad tiek Lenkijoje, tiek ir Lietuvoje bus sustabdytas grūdų įvažiavimas iš nedraugiškų šalių, iš Rusijos, Baltarusijos ir kitų“, – sako A. Svitojus.
„Manau, ta akcija greičiausiai truks iki ketvirtadienio, kaip ir planuota“, – apie protesto trukmę kalba jis.
Visgi Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas savo ruožtu ragintų Lenkijos ūkininkus iš pasienio pasitraukti kuo greičiau, jog nebūtų eikvojami atsakingų tarnybų resursai.
„Kviestume (…) protesto organizatorius, kad akcija nutrūktų kuo greičiau, nes tai, manyčiau, [yra] valstybinių institucijų resursų švaistymas ir tos schemos, kurios yra minimos, jos yra įsivaizduojamos ir naudingos ne mūsų šalims, o priešiškoms valstybėms“, – LRT RADIJUI teigia V. Vitkauskas.
Pasak NKVC vadovo, pastebima, jog po pirmųjų patikros dienų išblėsęs yra ir pačių lenkų ūkininkų entuziazmas. Esą įsitikinta, jog iš tiesų iš Lietuvos į Lenkiją ukrainietiški grūdai nevežami.
„Matome ir šiek tiek Lenkijos ūkininkų entuziazmo mažėjimą, sakykime taip. Bent jau mūsų žiniomis, dabar nėra nė vieno ūkininko pasienio poste, kurie prižiūrėtų šitą veiksmą.
(…) Turbūt tas entuziazmas blėsta todėl, kad nėra tų krovinių ir tie kaltinimai, kurie buvo mesti mūsų šaliai, yra iš piršto laužti“, – sako V. Vitkauskas.
Specialistas pasidžiaugia, jog penktadienį prasidėjusi akcija pasienyje tarp Lenkijos ir Lietuvos yra kontroliuojama, eismas tarp kaimyninių šalių nesutrikdytas. Anot jo, scenarijus, jog Lietuvai strategiškai svarbus Suvalkų koridorius užsiblokuotų, yra vargiai tikėtinas ir artimiausiomis dienomis.
„Situacija yra kontroliuojama, turėtume turbūt pasidžiaugti mūsų kolegų, Lenkijos pareigūnų, sklandžiu darbu. Yra didelis susitelkimas institucijų, šiandien darbuojasi net 10-ies skirtingų institucijų ekipažų, kurios yra pasiruošusios, kad visa procedūra eitų sklandžiai. (…) Tokios rizikos, kad siena sustotų ir eismui kažkaip būtų sutrukdyta, mes tikrai nematome“, – pabrėžia V. Vitkauskas.
LRT.lt primena, jog Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo dalinai blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu jie nori tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Lenkijos ūkininkai protestuoja ne tik pasienyje – prieš keletą dienų jie susirinko ir sostinėje Varšuvoje.
Svarbiausios šių ūkininkų keliamos problemos – Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio politika bei žaliavų importas iš Ukrainos.
Lietuvos–Lenkijos pasienyje penktadienį dirbantis LRT RADIJO žurnalistas Daumantas Butkus teigė, kad iš Lietuvos atvažiuojantys vilkikai yra nukreipiami į atskirą juostą, stabdomi visi, tačiau patikrinami ne visi vilkikai.
„Tikrinami dokumentai, paklausiama, kas yra vežama, tuomet jie gali važiuoti toliau. Kai kurie kiti automobiliai pasirinktinai nukreipiami į specialią aikštelę. Vienoje pusėje matome susirinkusius ūkininkus, jų yra apie 30–40, kitoje aikštelės pusėje – sunkiojo transporto patikrinimas, ten jau dirba pareigūnai, kitos institucijos“, – teigė D. Butkus.
Anot vidaus reikalų viceministro Vitalijaus Dmitrijevo, pirmadienį gali būti daugiau žinių dėl trumpinamo ūkininkų akcijos.
VSAT: lenkų ūkininkams toliau blokuojant kelią, eilių pasienyje nefiksuojama
Lenkijos ūkininkams blokuojant kelia pasienyje su Lietuva ir su pareigūnais detaliai tikrinant vykstančius vilkikus, situacija išlieka įprasta, eilės nesiformuoja, teigia Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). „Šiuo metu jokių problemų nekyla, eismas vyksta sklandžiai, eilės nesiformuoja“, – BNS šeštadienį informavo VSAT atstovas Giedrius Mišutis.
Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo iš dalies blokuoti kelią Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, ties buvusiu Kalvarijos ir Budzisko pasienio punktu.
Lenkai tikrina, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai. Jie nuogąstauja, kad dalis Ukrainos grūdų iš Lietuvos vėl grįžta į Lenkiją.
Kaip skelbia LRT RADIJAS, šeštadienio rytą Lenkijos pareigūnų darbą tikrinant vilkikus prižiūri penki ūkininkai, jie budi pamainomis.
Pasak vietoje esančių LRT žurnalistų, tikrinama tik dalis sunkiasvorio transporto, jis nukreipiamas į atskirą eismo juostą. Patys patikrinimai užtrunka nuo 3 iki 10 minučių, apie galimus pažeidimus nepranešta, vilkikams leista vykti toliau.
Minėtu keliu per parą vyksta apie 6000 vilkikų.
Lenkijos ūkininkai pastaruoju metu surengė virtinę protesto akcijų protestuodami prieš, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją dėl prekių, įvežamų į Lenkijos rinką iš karo draskomos rytinės kaimynės. Lenkijos ūkininkai taip pat blokuoja sienos su Ukraina perėjimo punktus ir greitkelius, buvo užblokavę svarbų kelią į Vokietiją.
Nepasiekę susitarimo su šalies premjeru Donaldu Tusku, ūkininkai akciją Lietuvos pasienyje žada tęsti savaitę.
Šaltinis: Ignas Jačauskas, lrt.lt, 2024-03-02
Siūlymas iš Seimo: uždrausti į Lietuvą įvežti rusiškus ir baltarusiškus grūdus, pašarus
Seime penktadienį registruotos Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisos, kuriomis siūloma uždrausti į Lietuvą įvežti, importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusijos ar Baltarusija. Kaip pažymima įstatymo projekto aiškinamajame rašte, tokį siūlymą parengti paskatino Rusijos ir jai padedančios Baltarusijos nesiliaujantis karas prieš Ukrainą bei siekis silpninti agresorių ekonomiką žemės ūkio srityse.
Įstatymo projektą inicijavo ir parengė Seimo Kaimo reikalų komiteto ir Ekonomikos komiteto nariai.
Neįsileisti rusiškų žemės ūkio produktų į Lietuvą buvo vienas iš protestuojančių ūkininkų keliamų reikalavimų, kurie teigė, kad rusiška produkcija mažina lietuviškų grūdų kainas.
Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų 2024 m. balandžio 15 d. ir galiotų iki 2025 m. liepos 1 d.