Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-06-10
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-06-10

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2024-06-10. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Giltinė retina pieno ūkius, bet kai kuriems pavyksta išlikti

Pienininkystės ūkių ir toliau mažėja, nes kol kas šiame sektoriuje – beveik jokių geresnių prošvaisčių. Tačiau vis dar yra pienininkų, kurie užsigrūdino ir neprarado tikėjimo pienininkystės perspektyvomis. Vieni tokių – nenuilstančiai dirbantys ir einantys pasirinkta pienininkystės kryptimi Virkininkų kaimo (Prienų r.) ūkininkai, sutuoktiniai, buvę vilniečiai Laima ir Virginijus Balsevičiai.

Melžimo robotai – tik planuose

Anot pačių šeimininkų, jų ūkis dar pakankamai jaunas, nes jie savarankiškai, kaip Balsevičių ūkis, gyvuoja ir ūkininkauja nuo 2013 metų. Laimos aiškinimu, tuomet pradėjo „paėmę žemą startą“ – iš savo tėvelių Bartkų ūkio trys dukros perėmė melžiamas karves, todėl išsidalinus pradžioje jų nebuvo tiek daug. Nors Balsevičių ūkio melžiamų karvių banda vis didėjo, melžimo robotų neturi, susimontavę 6 vietų aikštelę su išmaniuoju kolektoriumi, joje melžia savo piendaves. Tai paskutinė naujovė prieš robotus.

„Šis melžimo būdas jau irgi geras, palengvinęs melžimo procesą. Pas mus ūkyje ir pieno kokybė labai gera. Žinoma, robotų labai norėtųsi, bet yra didelis stabdis – pinigų robotams vis dar nėra“, – atviravo L.Balsevičienė, neneigusi, kad melžimo aikštelę pasistatė patys, nes tenka gyventi taupiai.

Balsevičių ūkyje dabar laikoma apie 140 galvijų, iš jų – 70 melžiamų karvių, visa kita – telyčios ir telyčaitės – būsimos piendavės. Gyvulių augina nemažai, robotai labai praverstų, ir tai yra ūkio savininkų svajonė. Tokio dydžio ūkiui reikėtų dviejų robotų.

„Mes apie juos galvojame ir laukiame, kokios bus naujos paramos teikimo sąlygos. Be abejonės, užklupusi pieno krizė planus pristabdė. Jeigu ne ji, mes, ko gero, savo ūkį jau būtume robotizavę ir dabar karvutes melžtų robotai. Pastaroji pieno krizė smogė tikrai žiauriai. Dėl jos prisistabdėme visus modernizavimo planus, bet iš tiesų svajojame, galvojame, kad netolimuose planuose robotai turės atsidurti ir pas mus fermoje“, – didele neišsipildžiusia svajone pasidalino L.Balsevičienė.

Išgyveno ir nepalankiose žemėse

„Kadangi ūkininkaujame nenašiose žemėse, nesilyginame su Kėdainių rajonu ir kitais, kur ūkiuose užauga įspūdinga žolė. Bet kaip mūsų Stakliškių kraštuose, tai sėtinių pievų žolė šiemet tikrai gera, nes sukome 10–14 rulonų iš hektaro. Toks gautas pašarų kiekis mūsų žemėse yra labai geras rodiklis. Natūraliose pievose dar tik šienausime. Jose užaugusią žolę džioviname ir ruošiame šieną veršeliams. Natūraliose pievose žolė yra prastesnė. Reikia nepamiršti, kad gyvename kitokiose, didelio nepalankumo žemėse“, – pasakojo ūkio šeimininkė, teigdama, kad šiais metais jie žoliniais pašarais iš pirmos žolės džiaugiasi.

Pasak L.Balsevičienės, jiems labai rūpi, kas bus ilgalaikėje pienininkystės perspektyvoje, rūpi ir tai, kas pienininkystės laukia trumpuoju laikotarpiu. Nes jie investuoja tik iš ūkio, abu su vyru patys dirba ūkyje, taip pat turi samdomų darbuotojų. „Mūsų ūkis viską išlaiko ir iš šių pinigų mes dar investuojame į ateitį. Labai sudėtinga, kai nežinai, kas bus, labai sunku numatyti, kiek gali skirti investicijoms, kokias paskolas galėtum imti“, – aiškino Laima.

Ūkininkės teigimu, vargu ar jiems būtų pavykę išlikti, jeigu laiku nebūtų pastvėrę „gelbėjimosi rato“. Pasak L.Balsevičienės, šis „gelbėjimosi ratas“ yra didžiausias jų ūkio laimėjimas per visą dešimties metų ūkininkavimo laikotarpį. Šiemet jie skaičiuoja vienuoliktuosius gyvavimo metus, o pusantrų metų, kai yra žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ nariai.

„Kooperacija ir kooperatyvas ištempė mus per krizę. Kai mums buvo ypač sudėtingas laikotarpis, neatleidome nė vieno darbuotojo, toliau tęsėme visus darbus, toliau investavome, nes pieno gamyba iš tiesų reikalauja investicijų. Reikia palaikyti ir gerą pieno kokybę, ir didinti galvijų skaičių, rūpintis jų genetika, tai jeigu ne ŽŪK „Pienas LT“, mes, ko gero, jau būtume minimi kaip ūkis būtuoju laiku“, – kaip išsigelbėjo nuo sunaikinimo kalbėjo ūkininkė Laima.

Suteikė trumpalaikes paskolas

Balsevičiai pamena, kai jie išėjo iš pieną superkančios tradicinės bendrovės ir prisijungė prie kooperatyvo, ten pasijautė panašiai kaip kosmose. Mat tada, kai buvo finansiškai labai blogai, prireikus kooperatyvas suteikė trumpalaikes paskolas. „Mes išsimokėjome po truputėlį. Jie mus ištempė. Ir tikrai labai tuo džiaugiamės“, – vien geru žodžiu kooperaciją mini Prienų rajono ūkininkė.

Šis ūkis ir toliau žada keliauti tik su kooperatyvu. „Nors esame dar pakankamai jauni, mes sau esame pasakę, kad kol laikysime karves, tiesiogiai su pieno perdirbimo įmonėmis nesusidėsime. Tikra tiesa, kas yra šio kooperatyvo nariai, ir kas buvo kitur, jie turi pajausti. Tai yra tikroji kooperacija, kuri tikrai padeda, pagelbėja ir veda į priekį. Nes jeigu ne jie, ne mes, nes dabar jau visi kartu, būtų buvę labai blogai. Nes ir dabar gauname aukštesnę kainą, negu už pieną supirkdamos moka kitos bendrovės“, – sakė Stakliškių krašto ūkininkė.

Kaip ir kitiems pienininkystės ūkiams Lietuvoje, kuriuos prigesino pieno krizė, Balsevičių ūkiui vis dar kyla įvairių rūpesčių – pieno supirkimo kaina tenkina tik iš dalies. Ūkio šeimininkai aiškino, kad kaina už superkamą pieną yra nedidelė, jie yra 6 grupėje. Šiuo metu Balsevičių ūkis per parą primelžia apie 1,5 tonos pieno. Dabar jie gauna ne tiek ir daug, apie 32,5 ct/kg bei priedą už kokybę. „Tai nėra daug. Bet vis tiek labai džiaugiamės“, – sakė sutuoktiniai ūkininkai.

Pasuko į žemės ūkį

Vadovauti pienininkystės ūkiui L.Balsevičienė jaunystės metais nesiruošė. Ji baigė Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU) ir ten įgijo slaugos bakalauro bei socialinio darbo sveikatos apsaugos sistemoje diplomą. Įgytas išsilavinimas jai padeda ir dabartiniame darbe žemės ūkyje. Anot Laimos, jai paprasta dirbti kolektyve, nesunku aplink save jungti žmones, puoselėti gražius tarpusavio santykius.

„Kas atvažiuoja, pabūna pas mus ūkyje, jaučia, kad mes dirbame be įtampos. Už tai labai ačiū ir mano išsilavinimui. Ūkyje tenkančius darbus, kuriems reikėtų veterinarų, susitvarkome patys“, – pasakojo savininkė.

Laima neslėpė, kad studijos – jai dar ne užmarštyje, moteris vis pasvajoja dar pasimokyti. Norėtų Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) magistro studijas sieti su žemės ūkiu ir inovacijomis. „Mums, moterims, to reikia, kad smegenys neapipelytų“, – pajuokaudama paaiškino ji.

Laimos vyras Virginijus anksčiau keletą metų dirbo Norvegijoje, bet dabar, pasak Laimos, jis visą savo dūšią atidavęs ūkiui ir šeimai, pokalbio dieną pats dobilų lauke sukęs šieno rulonus. „Mano vyras labai ūkiškas, labai geras sutuoktinis, vaikų tėtis. Mes deriname šeimą, ūkį ir darbą vienu metu“, – tuo džiaugėsi Virkininkų kaimo ūkininkė.

Vos 5 km spinduliu pienininkystės ūkius yra sukūrusios ir dvi L.Balsevičienės seserys. Vyresnioji Laimos sesė Rita savame ūkyje laiko per 80 melžiamų karvių ir jai, anot Laimos, kiek lengviau, o jaunėlė sesutė Rasutė kol kas turi per 20 melžiamų karvių ir jų skaičių didina. Visos ūkininkės tarpusavyje bendrauja, pasikalba, žino, kaip laikosi sesių ir kaimyniniai gretimi pienininkystės ūkiai.

„Pasakysiu ūkiškai – kvaksime. Kur nedaug karvių ir pienas parduodamas tiesiogiai supirkėjams, už pieno kilogramą dabar moka vos per 20 ct – tai tiesiog pasijuokimas iš ūkininkų“, – kritišką situaciją ūkiuose apibūdino Laima.

Ji minėjo, kad jos sesutei Rasutei labai sunku, bet gelbsti tai, kad ji pati yra veterinarijos gydytoja ir turi darbštų vyrą, kuris, kol „neatgrubęs nagų“, kasdien dirba ūkyje. Vyresnės sesutės, kuri laiko per 80 karvių, ūkiui irgi nėra geri laikai, bet jos ūkiui nors šiek tiek lengviau.

„Tikrai debesis ant Lietuvos pienininkystės kabo ir nesisklaido“, – patikino L.Balsevičienė. Visos seserys pasuko į žemės ūkį iš pašaukimo, nes jų tėvai ūkininkavo, o tėvelis Jonas Bartkus – buvęs veterinarijos gydytojas, 36 metus gydė gyvulius.

Dauguma sprendimų – nepalankūs

Sutuoktiniai nesisieloja prieš dešimtį metų Vilnių iškeitę į tėviškę – Virkininkus. Anot Laimos, jie gyvena ant Prienų ir Kaišiadorių rajono ribos, nuo Prienų rajono centro viename iš labiausiai nutolusių kaimų. Virkininkai turi vaizdingą piliakalnį. Vos 10 trobų turinčiame kaime – net trys ūkiai. Vienas jų – entuziasto ūkininko Aivaro Jonučio pienininkystės ūkis. Šis ūkininkas per pieno krizę vienas pirmųjų pradėjo nemokamai dalinti pieną Kaune ir aplinkinėse gyvenvietėse, miesteliuose. Balsevičių šeima su A.Jonučiu – kaimynai.

„Mūsų mažame kaimelyje yra trys gyvi ūkiai, o aplinkui – dar daugiau. Labai tuo džiaugiamės. Pienininkui per pakaušį pirmiausia gamta „deda“, jeigu tik sausa – nėra kuo šerti gyvulių, jeigu šlapia – viskas užmirkę. Su viskuo turime susigyventi, labai sunku išlaviruoti, o mūsų šalies valdžios dauguma sprendimų – nepalankūs“, – apie tai, kad be gamtos ne mažiau per sprandą žemdirbiui vožia ir valdžia, norėdama atkreipti valdžios dėmesį, kalbėjo ūkininkė iš Virkininkų kaimo.

Jos teigimu, nors žemės ūkio ministras dabar kalbomis žemdirbiams dėmesio skiria labai daug, deja, konkrečių veiksmų ūkininkai nejaučia. „Kad pajaustume tą gerovę, kad mums lengviau, taip nėra. Aišku, atidėjo reikalavimą atkurti daugiametes pievas. Paliko žaliuosius degalus, gal dar kažką padarė. Bet mes streikavome, tris paras stovėjome. Jeigu ne streikas, nieko nebūtų buvę. Ūkininkaudami mes gerovės nejaučiame. Jaučiame, kad per pieno ūkius eina giltinė, ypač per mažesnius, kuriuos pjauna iš eilės“, – sakė pienininkystės ūkio savininkė.

Kainos pieno gamintojų nežavi

Kol kas ryškesnių pagerėjimo požymių Lietuvos pieno gamybos sektoriuje nelabai matyti – pieno supirkimo kaina nuo metų pradžios tik mažėjo. Paskutiniais mėnesiais ir birželį jau girdisi kalbų, kad daugiau kaina nemažės. Bet mūsų šalyje yra taip, kad kai kurie dar nežino, kiek gaus už birželį parduotą pieną, nors jį jau parduoda. Perdirbėjai vėluoja skelbti kainas, niekas nesilaiko reikalavimų, kad pieno gamintojai apie kainas būtų informuojami bent prieš mėnesį. Kiek turime duomenų, balandžio mėnesį pieno supirkimo kaina gan žymiai buvo nukritusi. Gegužės mėnesio duomenų dar neturime, bet jau tokios tendencijos yra liūdnokos.

Pastaraisiais mėnesiais atsiranda vilčių, jog europinės pieno produktų kainos nekris. Tad gal nekris ir superkamo pieno kainos. Tokių vilčių teikia situacija su „laisvuoju“ pienu, dėl kurio nėra sudarinėjamos jokios išankstinės sutartys. Laisvai rinkoje esančio pieno kaina atspindi pieno poreikį. Šio pieno kaina yra žymiai pakilusi, kas reiškia, jog Europos mastu rinkoje pieno poreikis kaip ir yra. Jei reikia pieno, vadinasi, ir pieno produktų kainos turėtų kilti. Tai vadinamųjų biržinių produktų – nugriebtos pieno miltų, sviesto, nenugriebto pieno miltų, išrūgų miltų, sūrių. Paskutinių savaičių duomenimis, brango sviestas ir pieno milteliai, tik sūriai truputį atpigo. Toks nedidelis kainų kilimas teikia vilčių, kad kažkuriuo metu galbūt atsiras didesnis produktų poreikis ir pradės kilti pieno supirkimo kainos.

Lietuvoje gegužę, birželį, liepą ir rugpjūtį parduodami didžiausi pieno kiekiai, nes mažesniems ūkiams išginus karves ganytis į lauką ir padidėja primelžiamo pieno kiekis. Tad buvo tokia nerašyta taisyklė – vasaros laikotarpiu mažėja pieno supirkimo kainos. Bet šiemet kainos pradėjo kristi jau nuo metų pradžios. Kaip ir pernai, šių metų pradžioje buvo gana sudėtinga situacija, bet vėliau situacija stabilizavosi. Pagal Europos, pasaulines tendencijas, pieno supirkimo kainos turėtų pakilti. Bet ūkininkas žino savo pieno pardavimo kainą ir mato, kad ji – mažėjanti, net nepriklausomai nuo to, kas ir ką šneka ar prognozuoja. Todėl Lietuvoje pieno ūkių ir toliau mažėja.

Per metus – nuo praėjusių metų gegužės iki šių metų gegužės – karvių skaičius sumažėjo 13 621. Tai katastrofinis mažėjimas. Pieno ūkių skaičius irgi labai ryškiai sumažėjo – 2 740, tai net 13 proc. Aišku, dalis šių ūkių – laikę vos keletą karvių ir nepardavę pieno perdirbėjams. Bendras metinis karvių skaičiaus mažėjimas ūkiuose 6 proc., ir tai labai jau daug, o mažesniuose ūkiuose, kur laikoma iki 20 karvių, kritimas ir karvių mažėjimas beveik 13 proc. Tad ir parduodančių pieną perdirbėjams ūkių sumažėjo. Balandžio mėnesį jų buvo likę 9 820. Jeigu nuo 2022 metų mažėjimas dar nebuvo toks ryškus – balandį, gegužę, kai karvės veršiuojasi, situacija šiek tiek stabilizuodavosi, dabar nieko stabilaus neliko – tik didelis kritimas, kuris šiemet per 5 mėnesius yra gana matomas.

Ūkių skaičius mažėja nepaisant to, jog už pienines karves yra mokama susietoji parama. Jeigu iki liepos 1 dienos ūkis išlaiko melžiamą karvę, tai gauna nuo 160 eurų (jeigu turi iki 10 karvių) arba iki 200 eurų, jeigu ūkis didesnis. Tad jei parduodi karvę iki liepos 1 dienos, prarandi šią paramą. Tai dar vienas motyvas ūkininkui karves laikyti iki liepos 1 dienos.

Kitas dalykas – mažesni ūkiai per vasarą laiko, nes karvę iššerti sąlyginai yra lengviau. Kiti, būna, pavasarį pašarų trūksta, jei jų būna pasigaminę mažiau. Todėl didžiausias laikomų karvių skaičiaus mažėjimas būdavo fiksuojamas spalį–lapkritį. Būdavo ir taip, kad kai kurie ūkininkai žiemai net neruošdavo pašarų – sakydavo paganysiantys, o žiemai į tvartą neuždarysiantys, parduosiantys. Bet šiemet visi pokyčiai, manyčiau, yra susiję su perdirbėjų diktuojama pieno supirkimo kaina.

Šaltinis: Rima Kazakevičienė, valstietis.lt, 2024-06-10

Žemės ūkio ateitis priklauso tiems, kas supranta duomenis

Dar visai neseniai žemdirbystėje galiojo bendros, visiems ūkininkams puikiai žinomos normos, kurios išlikdavo nepakitusios dešimtmečiais. Tačiau žemės ūkio technologijoms sparčiai vystantis, neįkainojamu įgūdžiu tampa gebėjimas efektyviai panaudoti duomenis – jis padeda ūkininkams ir žemės ūkio verslo specialistams savo veiklą tiksliai pritaikyti prie konkrečių aplinkybių.

Tad duomenų mokslo ir technologijų integravimas į žemdirbystę nebėra tik vienas būdų gauti ES finansavimą. Dabar jis būtinas norint padidinti produktyvumą, tvarumą ir pelningumą, ypač susiduriant su tokiais iššūkiais kaip nenuspėjamas klimatas ir Europos žaliasis kursas.

Duomenų vaidmuo šiuolaikiniame žemės ūkyje

Duomenys žemės ūkyje renkami iš įvairių šaltinių: dirvožemio jutiklių, meteorologinių stočių, palydovinių vaizdų ir net dronų. Jie suteikia svarbios informacijos apie pasėlių sveikatą, dirvožemio sąlygas, oro sąlygas ir kenkėjų protrūkius. Suprasdami ir analizuodami visus šiuos duomenis žemdirbiai gali priimti tvirčiau pagrįstus sprendimus, kurie padeda optimizuoti jų veiklą.

Pavyzdžiui, taikant precizinę žemdirbystę duomenys padeda užtikrinti, kad pasėliai gautų reikiamą vandens, trąšų ir pesticidų kiekį. Šis metodas ne tik padidina derlių, bet ir sumažina atliekų kiekį bei poveikį aplinkai. Dirvožemio jutiklių duomenų analizė suteikia daug informacijos apie dirvos sudėtį ir padeda žemdirbiams optimizuoti trąšų naudojimą ir pagerinti dirvožemio būklę. Dar vienas pavyzdys – predikcinė analizė gali numatyti rinkos tendencijas ir padėti ūkininkams nuspręsti, kada geriausia sodinti ir nuimti derlių, kad rinkos kainos būtų didžiausios.

Žemės ūkio specialistams duomenų analizės įgūdžiai gali praversi keleriopai:

● Tinkamesni sprendimai. Suprasdami duomenis ūkininkai gali analizuoti tendencijas ir reiškinius, kurie kitu atveju liktų nepastebėti. Šie įgūdžiai padeda jiems laiku priimti sprendimus – pavyzdžiui, parinkti geriausią metą sėjai arba numatyti kenkėjų protrūkius.

● Didesnis efektyvumas. Duomenų analizė padeda supaprastinti ūkio procesus – su jos pagalba galima lengviau identifikuoti neefektyvius metodus ir rasti būdų juos patobulinti. Pavyzdžiui, reguliariai analizuodami įrangos veikimo duomenis žemdirbiai gali suplanuoti techninę apžiūrą prieš įvykstant gedimui, taip išvengdami brangių prastovų.

● Tvari praktika. Suprasdami ir naudodami duomenis ūkininkai gali pritaikyti tvaresnius metodus. Precizinės žemdirbystės technologijos sumažina chemikalų ir vandens naudojimą, todėl ūkis tampa tvaresnis ir ekologiškesnis.

● Didesnis pelningumas. Duomenimis pagrįsti sprendimai dažnai lemia didesnį derlių ir geresnį išteklių valdymą, o tai tiesiogiai lemia pelningumą. Suprasdami rinkos tendencijas ir vartotojų pageidavimus ūkininkai gali geriau prisitaikyti prie paklausos, sumažinti atliekų kiekį ir padidinti pardavimus.

Kaip susidraugauti su duomenimis

Pradėti mokytis duomenų apdorojimo įgūdžių gali būti nedrąsu, ypač tiems, kurie nesijaučia gerai išmanantys technologijas. Kai kuriems mokymo ištekliams prireiks ir anglų kalbos žinių, bet pradėti niekada nevėlu.

Registruokitės į internetinius kursus. Daugybė internetinių platformų siūlo duomenų mokslo, analizės ir panašių sričių kursus – pavyzdžiui, „Coursera“, „edX“ ir netgi lietuvių startuolis „Turing College“. Kursus galite rinktis pagal savo žinių lygį, pageidaujamą mokslų intensyvumą ir trukmę bei norimą rezultatą.

Naudokitės žemės ūkio duomenų platformomis. Tokie įrankiai kaip lietuviška programėlė „NMA agro“ ir įvairiomis užsienio kalbomis prieinami „Agrivi“, „Climate FieldView“ ir „OneSoil“ padeda patogiai rinkti ir analizuoti ūkio duomenis. Šios platformos gali būti puikus būdas pradėti integruoti duomenis į savo kasdienę veiklą.

Ieškokite finansavimo galimybių. Duomenų įgūdžių mokymai gali tapti nemaža finansine našta. Tačiau kai kurie kvalifikacijos kėlimo kursai yra remiami UŽT finansavimu – tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori tobulinti savo įgūdžius šioje srityje tam neskirdami papildomo biudžeto. Finansavimas skiriamas ne tik bedarbiams, bet dirbantiems Lietuvos gyventojams, norintiems išmokti paklausių įgūdžių ir padidinti savo produktyvumą.

Tad dar kartą primename: žemės ūkio technologijoms toliau vystantis, darbo su duomenimis išvengti nepavyks. Naudodami duomenis ūkininkai ir žemės ūkio specialistai gali priimti geresnius sprendimus, padidinti efektyvumą, taikyti tvaresnes praktikas ir uždirbti daugiau pelno. Išmokti duomenis suprasti ir analizuoti gali atrodyti sudėtinga, tačiau pasirinkus tinkamus išteklius tai yra pasiekiamas ir išties labai naudingas tikslas. Kuo anksčiau pradėsite, tuo greičiau galėsite skinti saldžius mokslo vaisius!

Šaltinis: valstietis.lt, 2024-06-06

Valstybinės žemės nuoma miestuose ir miesteliuose

Primename, kad LR Vyriausybė 2024 m. sausio 10 d. nutarimu Nr. 32 „Dėl valstybinės žemės sklypų (jų dalių) ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotų perdavimo savivaldybėms valdyti patikėjimo teise“ priėmė sprendimą NŽT patikėjimo teise valdomus savivaldybių miestų ir miestelių teritorijų ribose esančius valstybinės žemės sklypus (jų dalis) ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus perduoti savivaldybėms valdyti patikėjimo teise.

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) sulaukia paklausimų kur kreiptis norint išsinuomoti valstybinės žemės sklypą miesto teritorijoje?

Minėtu nutarimu savivaldybėms buvo perduoti ne visi žemės sklypai (jų dalys ir nesuformuota valstybinė žemė). Dalis valstybinės žemės miestuose ir miesteliuose ir toliau patikėjimo teise yra valdoma NŽT. Visi erdviniai duomenys apie perduotus savivaldybėms valdyti patikėjimo teise valstybinės žemės sklypus (žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus) yra skelbiami www.planuojustatau.lt.

Prašymą išsinuomoti valstybinės žemės sklypą miestuose ir miesteliuose reikia teikti konkretaus žemės sklypo patikėtiniui – arba savivaldybei, arba NŽT.

Visi erdviniai duomenys apie perduotus ir neperduotus savivaldybėms valdyti patikėjimo teise valstybinės žemės sklypus (žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus) yra skelbiami Teritorijų planavimo ir statybų vartuose adresu www.planuojustatau.lt.

Kairiajame šios svetainės meniu rubrikos „Žemėlapiai“ žemėlapių kataloge „ŽIS Žemės informacinė sistema“ yra pateikiamas skaitmeninis interaktyvus žemėlapis „Valstybinė žemė“, kuriame galima analizuoti ir erdvinę (grafinę), ir susietą tekstinę (atributinę) informaciją: keisti žemėlapio mastelį (didinti / mažinti), keisti pasirinkto informacinio sluoksnio permatomumą, derinti erdvinius duomenis su skirtingu kartografiniu pagrindu, matuoti plotus ir ilgius, komponuoti su kitais valstybiniais erdviniais duomenimis (Georeferencinio pagrindo kadastro, Adresų registro, Miškų kadastro ir kt.) ar įsikeltais erdviniais duomenimis.

Prašymą parduoti valstybinį žemės sklypą net ir tuo atveju jei jį patikėjimo teise valdo savivaldybė reikia teikti NŽT.

Šaltinis: nzt.lrv.lt, 2024-06-04

EFSA: tyrimai rodo mažą pesticidų likučių kiekį maiste ES šalyse

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė 2022 m. Europos Sąjungos ataskaitą apie tyrimų rezultatus dėl pesticidų likučių maiste. Joje pateikiama informacija apie tai, kokie pesticidų likučiai buvo aptikti dažniausiai vartojamuose produktuose. Ataskaitoje skelbiama, kad maiste, kuris vartojamas Europos Sąjungos šalyse, Islandijoje bei Norvegijoje, pesticidų likučių dažniausiai nerandama arba jie neviršija didžiausios leistinos likučių koncentracijos (DLK) maisto produktuose.

2022 m. Europos Sąjungoje (ES) iš viso ištirta 110 829 maisto mėginių, t. y. ketvirtadaliu daugiau nei 2021 m. Rezultatai rodo, kad 96,3 proc. mėginių neviršijo teisiškai leistinų DLK. Didžiausios leistinos likučių koncentracijos buvo viršytos 2383 mėginiuose (2,2 %). Šie rezultatai yra panašūs į 2021 m. gautus rezultatus.

Pagal ES daugiametę kontrolės programą ištirti 12-os maisto produktų grupių – obuolių, braškių, persikų, vyno (raudono ir balto), salotų, gūžinių kopūstų, pomidorų, špinatų, avižų, miežių, karvių pieno ir kiaulių taukų 11 727 mėginiai. Iš jų 66,7 % tirtų mėginių buvo vietinės, iš mėginius pristačiusios šalies kilmės, 22 % – iš kitų ES šalių, 7,7 % – produktų iš trečiųjų šalių ir 3,6 % – nežinomos kilmės produktų.

Iš ES koordinuojamoje programoje ištirtų mėginių:

* 51,4 % (6 023 mėginiai) pesticidų likučių neaptikta;

* 47 % (5 512) mėginių buvo rasta vieno ar daugiau pesticidų likučių, kurių kiekis buvo mažesnis arba lygus DLK;

* Tik 1,6 % (192) mėginių likučiai viršijo leistinas koncentracijas.

Remdamasi atliktu vertinimu, EFSA pateikia išvadą, kad apskaičiuotas pesticidų likučių poveikis tirtuose maisto produktuose kelia nedidelę riziką vartotojų sveikatai.

Išsamesnius visų kontrolės programų rezultatus galima rasti EFSA interneto svetainėje naudojant kasmet tobulinamą, draugišką vartotojams interaktyvią duomenų analizės lentelę – The 2022 European Union report on pesticide residues in food (europa.eu)

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2024-0į-23

Ministras K. Navickas susitiko su Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministru Vladimir Bolea

Siekdama semtis Lietuvos patirties žemės ūkio srityje stojant į Europos Sąjungą (ES), Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) lankėsi Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministro ir Ministro Pirmininko pavaduotojo Vladimir Bolea vadovaujama delegacija. Ši šalis rudenį kartu su prezidento rinkimais rengs ir referendumą  dėl stojimo į ES, tad Lietuvos pagalba Moldovai buvo ir yra ypač svarbi.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas išreiškė palaikymą Moldovos eurointegraciniams siekiams, pasak jo, Lietuva vertina šios valstybės pažangą įgyvendinant Europos Komisijos deoligarchizacijos ir antikorupcijos rekomendacijas ir siekia, kad realios derybos, tarpvyriausybinės konferencijos posėdžiai su Moldova (ir Ukraina) įvyktų kuo greičiau.

„Ministre, bičiuli, tikrai gera matyti jus ir jūsų delegaciją Lietuvoje. Tikimės sprendimų Europos Vadovų Taryboje, žinoma, ir palankių rinkimų į Europos Parlamentą rezultatų. Mes tikrai džiaugiamės ir sveikiname Moldovos Respubliką tapus kandidate į ES ir taip pat džiaugiamės, kad jūs pasirinkote Lietuvą kaip partnerę, kuri padės jūsų eurointegracijos kelyje. Esame visada pasirengę dalintis savo Europos integracijos patirtimi su Moldovos kolegomis“, – sveikindamas ministrą, kurį vadina bičiuliu, sakė Lietuvos žemės ūkio ministras.

„Esu labai laimingas būti čia, tarp mūsų šalių susiklostė labai geri tarpinstitucinio bendradarbiavimo ryšiai, tai – bendro darbo ir pasidalijimo žiniomis rezultatas. Jaučiame visišką jūsų palaikymą, o patirtis ir žinios yra neįkainojami, todėl esame labai dėkingi“, – kalbėjo Moldovos ministras V. Bolea.

Jis pabrėžė, kad Moldova supranta, jog siekdama rezultatų turi stengtis labiau, o jei ir yra lėtesnių procesų, siekia, kad jie būtų spartesni, todėl lanko įvairias valstybes, semiasi patirties ir žinių, kad įvairių institucijų apmokymo procesas būtų kuo greitesnis ir sklandesnis.

„Mes siekiame būti kaip jūs, todėl dar turime kur stiebtis ir ko siekti“, – sakė Moldovos ministras, nemažai dėmesio skyręs informacijai apie antikorupcines veiklas šalyje, aktyviai besirengiančiai stoti į ES. „Korupcija yra mūsų visuomenės vėžys, su kuriuo kovojame. Tai sunkiausia mūsų kova, bet esame įsitikinę, kad pasieksime savo tikslus“.

Kalbėdamas apie Lietuvos žemės ūkio sektorių ir jo pasiekimus, ministras K. Navickas pabrėžė, kad žemės ūkio verslas jau suvokė, jog išlikti rinkoje padeda efektyvumas. Jis papasakojo apie sektoriaus prioritetus, su kokiais sunkumais gali susidurti Moldova, vykdydama reformas žemės ūkio srityje.

Susitikime dalyvavę Valstybinės maisto ir veterinarijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM atstovai pasidžiaugė sklandžiu, ilgamečiu dvišaliu tarpinstituciniu bendradarbiavimu ir pabrėžė, kad yra visada pasirengę padėti, dalytis patirtimi ir žiniomis.

Dvišalė prekyba

2023 m. žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Moldovą sudarė 8,3 mln. eurų (6,3 proc. mažiau nei 2022 m. ). Eksporto struktūroje pagal šalis ji buvo 70 vietoje iš 157 eksporto partnerių.

Importas iš Moldovos 2023 m. sudarė 7,7 mln. eurų (25.3 proc. daugiau nei 2022 m.), importo struktūroje pagal šalis MD buvo 43 vietoje iš 134 šalių.

Į Moldovą daugiausia eksportuojama tabako gaminių, salyklinio alaus, duonos ir pyrago gaminių, sūrių, paruoštų arba konservuotų gaminių iš žuvų, ikrų ir ikrų pakaitalų, šokolado ir kitų maisto produktų, turinčių kakavos.

Iš Moldovos daugiausia importuojama saulėgrąžų sėklų, linų sėmenų, vyno, vynuogių misos, spiritinių gėrimų, aliejinių kultūrų sėklų, abrikosų, vyšnių, persikų, slyvų, vynuogių, riešutų.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-06-07

Ankstesnės žemės ūkio naujienos