Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-09-12
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-09-12

NMA parama, pieno ukis, zemes ukio naujienos
Foto iš Pexels, Carina Chowanek

Žemės ūkio naujienos: 2024-09-12. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Tariamasi dėl prioritetinių darbų: kaip įgyvendinti reikalavimus ir sumažinti ūkininkams tenkančią naštą

Siekdamas užtikrinti prioritetinių darbų įgyvendinimo efektyvumą ir skaidrumą bei tinkamai įvertinti socialinių partnerių pasiūlymus dėl šių veiklų, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius subūrė Tarpinstitucinę prioritetinių darbų koordinavimo darbo grupę. Pirmajame šios darbo grupės posėdyje aptarti socialinių partnerių lūkesčiai dėl tręšiamųjų produktų žurnalų pildymo ir naujo Pagalbos veislininkystei teikimo modelio.

„Tikiu, kad bendromis jėgomis rasime sprendimus ir bendrą sutarimą, o sprendimai bus efektyvūs ir naudingi ūkininkams“, – sakė Tarpinstitucinės prioritetinių darbų koordinavimo darbo grupės pirmininkė – Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vyriausioji patarėja Dalia Miniataitė.

ŽŪM specialistai darbo grupės nariams (ministerijos, Žemės ūkio rūmų ir Žemės ūkio tarybos atstovams) pristatė Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų aprašo pakeitimus, diskutuota apie tai, kaip palengvinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą ir pasirengti būsimiems pokyčiams.

Nuspręsta atsisakyti duomenų apie tręšiamuosius produktus pateikimo du kartus per metus ir nustatyti duomenų pateikimą vieną kartą iki gruodžio 1 d., taip pat nustatyti galimybę duomenis pildyti ne tik Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS), bet ir elektronine ar popierine forma.

Aptarti ir gauti siūlymai Dėl pagalbos veislininkystei taisyklių patvirtinimo pakeitimo projekto. Nuspręsta artimiausiu metu surengti ekspertinį pasitarimą su socialiniais partneriais ir institucijomis, kad būtų atsakyti iškilę klausimai ir rastas sutarimas.

Taip pat pristatytas Integruotos kenksmingų organizmų kontrolės (IKOK) principų oficialiosios kontrolės taikymo pagrįstumas ir galimos alternatyvos. Darbo grupės nariai, suprasdami priežastis, kodėl buvo nustatytos nuobaudos už IKOK principų nesilaikymą, sutarė nenaikinti nuobaudų, nustatytų Administracinių nusižengimo kodekse. Taip pat buvo nuspręsta kartu su socialiniais partneriais peržiūrėti IKOK principus atitinkančius reikalavimus ir, esant poreikiui, juos keisti. Kontroliuojančios institucijos būtų konsultuojančios, o ne baudžiančios.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-09-12

Dėl paramos bioekonomikos verslui vystyti – nuo spalio 1 d.

Ūkio subjektai, ketinantys savo ūkyje taikyti bioekonomikos principus ir jais remdamiesi vystyti verslą, spalio 1 d. – lapkričio 29 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į bioekonomikos verslus“.

Parama pagal intervencinę priemonę skiriamažemės ūkio produktų perdirbimui, kai pakeičiama jų cheminė ir fizinė sudėtis į aukštos pridėtinės vertės produktus, – taip bus prisidedama prie beatliekės veiklos ūkiuose ir novatoriškų produktų iš biomasės gamybos.

Šiam paraiškų teikimo etapui skirta 17 854 000 Eur paramos lėšų, iš jų – ne daugiau kaip 10 000 000 Eur Sostinės regionui.

Pareiškėjai – juridiniai asmenys

Dėl paramos gali kreiptis juridiniai asmenys:

* užsiimantys žemės ūkio produktų perdirbimo veikla (ją turi vykdyti, t. y. iš jos gauti ne mažiau kaip 50 proc. visų gaunamų pajamų, ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo);

* ketinantys užsiimti žemės ūkio produktų perdirbimo veikla (ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo turi užsiimti žemės ūkio veikla, t. y. iš jos gauti ne mažiau kaip 50 proc. visų gaunamų pajamų).

Perdirbtas galutinis produktas turi būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktas.

Projektas turi būti parengtas remiantis atlikta galimybių studija / tyrimu ir (arba) kitoje šalyje taikoma inovatyvia technologija bei jos pritaikomumu numatomam projektui. Investicijos turi pagerinti pareiškėjo veiklos rezultatus, pvz., gerinama žemės ūkio ir maisto produktų kokybė, plečiamos pardavimo rinkos, mažinamas neigiamas poveikis aplinkai, didinamas pelnas ir kt. Pareiškėjo numatomi gaminti produktai ir (arba) jų gamybai taikomos technologijos turi būti inovatyvūs Lietuvos mastu, t. y. pagal Projektų inovatyvumo vertinimo metodiką surinkti daugiau nei 50 proc. maksimalios svorio balų sumos ir būti reikšmingai arba išskirtinai inovatyvūs, kai skiriami balai naujumo kriterijui pagal naujumo šalies rinkoje požymį.

Paramos suma

Vienam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 5 mln. Eur, kompensuojant:

* iki 20 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų vertės didelėms įmonėms;

* iki 50 proc. labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms.

Vienam juridiniam asmeniui ir susijusiems asmenims per visą SP laikotarpį bendrai gali būti skirta iki 10 mln. Eur. Primintina, jog paraišką galima teikti tik įgyvendinus ankstesnį pagal šią priemonę patvirtintą projektą.

Juridiniams asmenims, kurie žemės ūkio produktų perdirbimo metu pagamina galutinį produktą, nepatenkantį į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedą, tačiau skirtą maistui ir (arba) pašarams, taikomi paramos ribojimai iki 300 000 Eur. Šiems paramos gavėjams parama teikiama vadovaujantis Reglamentu (ES) 2023/2831, SP Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka ir laikantis šių nuostatų:

* jei paramos gavėjas veiklą vykdo keliuose sektoriuose, teikiant paramą turi būti tenkinamos Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 1 straipsnio 2 dalies nuostatos;

* jei dvi įmonės susijungia arba viena įsigyja kitą, arba kai viena įmonė suskaidoma į dvi ar daugiau atskirų įmonių per praėjusius trejus metus iki paramos skyrimo, apskaičiuojant, ar suteikus paramą paramos gavėjui nebus viršyta atitinkama viršutinė riba, turi būti taikomos Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 3 straipsnio 8 ir 9 dalies nuostatos;

* teikiama parama gali būti sumuojama su kita nereikšminga (de minimis) pagalba ir (ar) valstybės pagalba vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 5 straipsnio nuostatomis;

bendra nereikšmingos (de minimis) pagalbos, suteiktos vienam subjektui (įskaitant ir su šiuo subjektu Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje nurodytais ryšiais susijusius ūkio subjektus), suma per bet kurį 3 metų laikotarpį negali viršyti 300 000 Eur.

Tinkamos išlaidos

Pagal priemonę remiama numatytai veiklai vykdyti būtinų statinių (išskyrus gyvenamuosius pastatus ir administracinės paskirties pastatus) statyba, rekonstravimas ar kapitalinis remontas.

Paramos lėšomis remiamas naujų įrenginių, mechanizmų ir technikos, susijusios su vykdoma veikla ar visu gamybos ciklu, skirtos perdirbti, rūšiuoti ir pakuoti, plauti, šaldyti, atliekoms perdirbti ir tvarkyti, laboratorinei žaliavų, technologinio proceso ir produkcijos kokybės kontrolei, įsigijimas, specialios kompiuterinės ir programinės įrangos, skirtos įsigyjamai įrangai ar technologiniam procesui valdyti, įsigijimas, taip pat įskaitant ir finansinės nuomos (lizingo) išlaidas, kurios neviršija turto rinkos vertės, iškastinio kuro nenaudojančių investicijų įsigijimas.

Taip pat finansuojamos bendrosios išlaidos.

Projektas privalo būti įgyvendintas (įsigytos numatytos investicijos, jos turi būti įrengtos / įdiegtos ir veikiančios) per 24 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos. Tuo atveju, kai visas projekte numatytas įsigyti turtas bus įsigyjamas finansinės nuomos (lizingo) būdu, projektas turės būti įgyvendintas iki 2029 m. birželio 30 d.

Atrankos kriterijai

Pateiktos paraiškos bus vertinamos pagal atitiktį atrankos kriterijams – už tai joms bus suteikiamas atitinkamas balų skaičius, kaip nurodyta žemiau:

1. Pareiškėjas gamybos procese kaip žaliavą naudoja Lietuvoje užaugintus, pagamintus žemės ūkio produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 60 proc. žaliavos (tikrinama ataskaitiniais metais) – suteikiama 15 balų.

2. Projekte numatytas gamybos procese susidariusių atliekų perdirbimas (kartu su paraiška pateikiami technologinių procesų aprašai, pagrindžiantys, kad gamybos procese susidariusios atliekos bus perdirbamos arba tvariai panaudojamos kitai veiklai, pavyzdžiui, atliekos perduodamos / parduodamos kitam ūkio subjektui perdirbti (tikrinama įgyvendinus projektą ir visą projekto kontrolės laikotarpį) – suteikiama 10 balų.

3. Pareiškėjas numato perdirbti:

ekologiškus žemės ūkio produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 50 proc. perdirbamos žaliavos, – suteikiama 20 balų;
pagal Nacionalinės kokybės produktų (NKP) sistemos reikalavimus pagamintus produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 50 proc. perdirbamos žaliavos ,– suteikiama 15 balų.

4. Pareiškėjas projekte numato investicijas į technologijas, kuriomis žemės ūkio produktai perdirbami į:

* produktus, skirtus maistui, – suteikiama 20 balų;

* produktus, skirtus tolimesniam panaudojimui maisto sektoriuje, – suteikiama 15 balų;

* produktus, skirtus pašarams, – suteikiama 10 balų.

5. Pareiškėjas investuoja į gamybinių procesų skaitmeninimą (jei, vadovaujantis Projektų inovatyvumo vertinimo metodika, projektų inovatyvumo vertinimo skaitmeninimo kriterijus surinko ne mažiau kaip 3 balus) – suteikiama 10 balų.

6. Pripažintas žemės ūkio kooperatyvas:

* pagal projekte numatytus gamybinius pajėgumus numato įgyvendinęs projektą visą kontrolės laikotarpį perdirbti ne mažiau kaip 80 proc. savo narių valdose išaugintų / pagamintų žemės ūkio produktų – suteikiama 25 balų;

* pagal projekte numatytus gamybinius pajėgumus numato įgyvendinęs projektą visą kontrolės laikotarpį perdirbti ne mažiau kaip 60 proc. savo narių valdose išaugintų / pagamintų žemės ūkio produktų – suteikiama 20 balų.

Norint, kad paraiškos būtų toliau vertinamos, būtina surinkti 35 atrankos balus. Paraiškos, nesurinkusios 35 atrankos balų, bus atmestos.

Paraiškos – užpildžius elektroninę formą ŽŪMIS

Paraiškos Nacionalinėje mokėjimo agentūroje priimamos tik užpildžius elektroninę paraiškos formą, esančią Žemės ūkio ministerijos informacinėje sistemoje (ŽŪMIS). Kartu su paraiška teikiami dokumentai turi būti elektroninės formos, t. y. popieriniai dokumentai nuskenuoti PDF formatu. Paraiškos priimamos iki kvietimo teikti paraiškas paskutinės dienos, t. y. lapkričio 29 d. 24 val.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-09-12

NMA kviečia susitikti parodoje „Gyvulininkystė 2024“!

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia rugsėjo 26–28 dienomis susitikti Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje, kur vyks paroda „Gyvulininkystė 2024“. Antrąkart organizuojama paroda skirta pademonstruoti skirtingų veislių pieninius ir mėsinius galvijus, arklius, ožkas ir kt. bei vienoje vietoje suburti įmones ir organizacijas gyvulininkystės sektoriui siūlančias paslaugas ar prekes.

NMA stendas bus įsikūręs paviljone Nr. 2. Jame NMA darbuotojai parodos lankytojams teiks informaciją apie paramos galimybes, atsakys į kilusius klausimus. Penktadienį, konferencijos metu, 11.00 val., parodos svečiai galės išgirsti NMA pranešimą tema „Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai gyvulininkystės ūkiuose ir kaip jų išvengti“.

Parodoje „Gyvulininkystė 2024“ vyks ūkinių gyvūnų ekspozicijos, bus pristatomos gyvulininkystės prekės, technika ar biopreparatai, bus teikiamos skirtingų institucijų konsultacijos gyvulininkystės sektoriui aktualiais klausimais. Parodoje taip pat veiks žaidimų zona, vyks amatininkų ir sodinukų mugė.

Paroda vyks VDU Žemės ūkio akademijoje adresu: Universiteto g. 10B, Akademija, Kauno r. Daugiau informacijos apie parodą rasite http://www.expoacademia.lt.

Visų parodos renginių lankymas nemokamas.

Susitikime pabendrauti Jums aktualiais klausimais!

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-09-11

Aktualūs GAAB 3 standarto reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena aktualius 3 geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standarto „Draudimas deginti ariamąsias ražienas, išskyrus tuos atvejus, kai tai būtina dėl augalų sveikatos priežasčių“ reikalavimus. Pareiškėjams, įgyvendinantiems 3 GAAB standarto reikalavimus, yra draudžiama deginti ražienas, išskyrus atvejus, numatytus Aplinkos apsaugos reikalavimuose (Reikalavimai) lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis.

* sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kompostavimas gali lemti augalų kenkėjų plitimą) ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių (deginant turi būti nuolat stebima, o baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan.);

* sumedėjusių augalų dalis (stiebus, šakas, šaknis ir kt.) ar gaminius, pagamintus iš šių dalių, nenaudojant Reikalavimų 6 punkte nurodytų cheminių medžiagų, lauko sąlygomis leidžiama sudeginti tik tada, kai nėra galimybių jas panaudoti ūkio reikmėms arba tai būtų nuostolinga.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-09-11

Šienavimo darbai drugių buveinių apsaugos plotuose

Ūkininkai, dalyvaujantys ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veikloje „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“, iki spalio 1 d. turi pranešti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) per „NMA agro“ programą apie nušienautą žolę.

Pareiškėjai, pasirinkę šienavimą, privalo drugių buveinių apsaugos plotuose nušienautą žolę išdžiovinti prieš surenkant ir likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki išdžiovintos žolės išvežimo, bet ne vėliau kaip iki spalio 1 d., per „NMA agro“ programą pateikti deklaruojamame lauke nušienautos žolės nuotraukas iš skirtingų lauko vietų.

Atkreiptinas dėmesys, jog pavėluotai nuotraukos yra priimamos iki spalio 15 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) paramos suma sumažinama 1 proc.

Po spalio 15 d. nuotraukos neadministruojamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės. Tokiu atveju parama 1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną nemažinama.

Daugiau informacijos apie nemokamą mobiliąją „NMA agro“ programą galite rasti svetainėje www.nmaagro.lt.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-09-11

Ankstesnės žemės ūkio naujienos