Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-02-10
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-02-10

Zemes ukio naujienos, pieno ukis, zemes ukis, pieno kaina

Žemės ūkio naujienos: 2025-02-10. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

2024 m. sausio–lapkričio mėn. ES valstybėse padidėjo žalio pieno supirkimas ir kai kurių pieno gaminių gamyba

Per vienuolika praėjusių metų mėnesių ES valstybėse buvo supirkta** 134,19 mln. t žalio pieno, t. y. 0,7 proc. daugiau nei 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu. Labiausiai žalio pieno supirkimas padidėjo Estijoje (6,2 proc., iki 835,4 tūkst. t), o daugiausia sumažėjo – Bulgarijoje (2,5 proc., iki 621,0 tūkst. t). Vokietijoje ir Prancūzijoje žalio pieno supirkimas kito skirtingai: Vokietijoje – sumažėjo 0,6 proc. (iki 29,59 mln. t), o Prancūzijoje – padidėjo 1,5 proc. (iki 21,79 mln. t).

Lietuvoje nagrinėjamu laikotarpiu buvo supirkta 1,29 mln. t žalio pieno – 3,5 proc. daugiau nei 2023 m. sausio–lapkričio mėn. Europos Komisija (toliau–EK) prognozuoja, kad 2025 m. ES valstybėse nepaisant numatomo karvių bandos pamažėjimo, bet esant palankioms klimato sąlygoms, žalio pieno gamyba turėtų padidėti apie 0,2 proc.

Analizuojamą laikotarpį sūrių gamyba ES valstybėse siekė 8,81 mln. t ir buvo 2,7 proc. didesnė nei 2023 m. sausio–lapkričio mėn. Vokietijoje sūrių gamyba padidėjo 3,2 proc. (iki 2,32 mln. t).

Lietuvoje analizuojamu laikotarpiu sūrių gamyba padidėjo 7,6 proc. (iki 95,7 tūkst. t). EK prognozuoja, kad 2025 m. ES sūrių gamyba turėtų būti apie 0,5 proc. didesnė nei praėjusiais metais. Tikėtina, kad tam įtakos turės didelė sūrių paklausa tiek vietinėje ES rinkoje, tiek trečiųjų šalių rinkose.

ES valstybėse, didėjant sūrių gamybai ir esant ribotai žalio pieno pasiūlai, stebimas pieno riebalų trūkumas. Nors sviesto paklausa išlieka didelė, tačiau 2024 m. sausio–lapkričio mėn., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m., sviesto ir kitų pieno riebalų gaminių*** (toliau–sviesto) gamyba ES valstybėse sumažėjo 1,4 proc. (iki 1,91 mln. t). Vokietijoje ir Prancūzijoje sviesto gamyba sumažėjo, atitinkamai 0,9 proc. (iki 436,6 tūkst. t) ir 1,2 proc. (iki 362,7 tūkst. t). 2024 m. sausio–lapkričio mėn. Lietuvoje buvo pagaminta 10,7 tūkst. t sviesto – 15,3 proc. mažiau nei 2023 m. sausio–lapkričio mėn. Sviesto trūkumas atsiliepia ženkliai išaugusioms jo kainoms, kurios ES valstybėse per metus laiko padidėjo virš 30 proc.

Praėjusių metų sausio–lapkričio mėn., ES geriamojo pieno pagaminta 20,50 mln. t. – 1,0 proc. daugiau nei 2023 m. sausio–lapkričio mėn., o rauginto pieno produktų gamyba padidėjo 3,8 proc. (iki 7,40 mln. t). Ispanijoje minėto gaminio gamyba padidėjo 10,0 proc. (iki 4,58 mln. t), o Vokietijoje, didžiausioje ES raugintų pieno gaminių gamybos šalyje, minėtų gaminių gamyba padidėjo 4,0 proc. (iki 1,64 mln. t). Nagrinėjamu laikotarpiu Lietuvoje geriamojo pieno gamyba padidėjo 1,3 proc. (iki 60,0 tūkst. t), o raugintų pieno gaminių gamyba padidėjo 3,5 proc. (iki 70,3 tūkst. t).

Nagrinėjamu laikotarpiu, palyginti su 2023 m. sausio–lapkričio mėn., grietinėlės, skirtos tiesioginiam vartojimui, (toliau–grietinėlės) gamyba ES valstybėse padidėjo 3,7 proc. (iki 2,43 mln. t). Prancūzijoje ir Vokietijoje grietinėlės gamyba padidėjo, atitinkamai 2,6 proc. (iki 527,6 tūkst. t) ir 1,9 proc. (484,4 tūkst. t).

2024 m. sausio–lapkričio mėn., palyginti su 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu, ES valstybėse nugriebto pieno miltelių (toliau–LPM) gamyba padidėjo 0,05 proc. (iki 1,14 mln. t). Analizuojamu laikotarpiu Vokietijoje LPM gamyba sumažėjo 6,4 proc. (iki 298,1 tūkst. t).

Šaltinis: Agro RINKA nr. 2 (460), 2025-02-10

Kaip patikrinti, ar jūsų sklypas yra „Natura 2000“

Daugiau kaip 18 procentų visos Lietuvos teritorijos yra saugomos teritorijos. Tai nacionaliniai ir regioniniai parkai, draustiniai ir rezervatai… Tačiau mūsų krašte yra nemažai teritorijų, kurios yra saugomos ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos mastu. Šios teritorijos dažniausiai priklauso „Natura 2000“ tinklui ir gali būti netgi privatiems asmenims priklausančiose žemės plotuose.

„Natura 2000“ – vieningas Europos Sąjungos specialių saugomų teritorijų tinklas, vienijantis 27 Europos Sąjungos šalis. Pagrindinis šio ekologinio tinklo tikslas – išsaugoti vertingiausias Europos natūralias gamtines buveines, augalų bei gyvūnų rūšis ir jų buveines ateities kartoms, neatsižvelgiant į šių dienų valstybių sienas. Šiuo tikslu įvairiuose Europos regionuose atrenkamos ir į bendrą tinklą sujungiamos Europos Bendrijos svarbos teritorijos.

Lietuvoje šiai dienai yra patvirtintos 84 paukščių apsaugai svarbios teritorijos ir 481 buveinių apsaugai svarbi teritorija. Bendrai jos užima apie 13 proc. šalies ploto.

Tai kur sužinoti, ar Jūsų žemės sklypas patenka į „Natura 2000“ tinklą?

Visa informacija apie saugomas šalies teritorijas yra teikiama Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų kadastre (STVK)

Čia sklypo savininkas gali gauti išsamią informaciją, ar jo sklypas (žemė, miškas) patenka į saugomas teritorijas, taip pat ir „Natura 2000“ tinklą.

Saugomų teritorijų valstybės kadastre yra registruojami rezervatai, draustiniai, gamtos paveldo objektai, valstybiniai parkai, pajūrio juosta, biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijos, atkuriamieji ir genetiniai sklypai, valstybinių parkų ir biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijų funkcinio prioriteto zonos, valstybinių rezervatų, valstybinių draustinių, gamtos paveldo objektų, valstybinių parkų, biosferos rezervatų buferinės apsaugos zonos, tinklo „Natura 2000“ teritorijos.

Saugomų teritorijų valstybės kadastre galima prašyti išrašo „Ar sklypas patenka į saugomą teritoriją“, naršyti atnaujinto funkcionalumo STVK žemėlapyje, parsisiųsti LR STVK erdvinius duomenis, prašyti statistinės informacijos ataskaitų, išrašų apie STVK objektus ir kt.

Taip pat sklypų savininkai gali nesunkiai pasitikrinti, ar jiems priklausančiame žemės plote nėra „Natura 2000“ saugomų objektų dar bent dviejuose informaciniuose šaltiniuose.

„Natura 2000“ Europos Bendrijos svarbos buveinių inventorizacijos duomenys (buveinių žemėlapiai) pateikiami interneto svetainėje https://www.geoportal.lt.

Buveinių apsaugai svarbios teritorijos, kurioms yra patvirtinti apsaugos tikslai, skelbiamos svetainėje https://biomon.lt. Čia rasite Lietuvos biologinės įvairovės duomenų bazę, saugomų teritorijų žemėlapius bei kitą aktualią informaciją. Ši svetainė yra itin patogus informacinis šaltinis, nes joje be specialaus slaptažodžio gali naršyti kiekvienas asmuo, kuris ieško reikiamos informacijos.

Ar galima vykdyti ūkinę veiklą „Natura 2000“ teritorijose?

„Natura 2000“ teritorijos statusas dažniausiai neįpareigoja nutraukti visą joje vykdomą ekonominę, ūkinę ar kitą veiklą. Pasitaiko atvejų, kuomet žmogiškąją veiklą šiose teritorijose reikia labiau koordinuoti, tačiau dažnai šios teritorijos kaip tik reikalauja papildomos žmogaus priežiūros, kad būtų užtikrinami tam tikri gamtiniai procesai. Pavyzdžiui, siekiant išsaugoti natūralias pievas, reikia jas reguliariai šienauti arba ganyti gyvulius. Tokiais atvejais svarbu rasti būdų, kaip toliau remti ir stiprinti tokią veiklą.

Taip pat sklypų savininkams verta žinoti, kad už veiklos apribojimų sukeltus pajamų praradimus arba atliktus naudingus biologinės įvairovės apsaugos darbus „Natura 2000“ teritorijose yra skiriamos papildomas kompensacijos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtros lėšų. Daugiau apie kompensacijų tvarką galima sužinoti Nacionalinės mokėjimų agentūros puslapyje: https://nma.lrv.lt/lt/

Tačiau prieš imantis ūkinės, ekonominės ar kitos jūsų sklypo ar miško gamtinei aplinkai reikšmingos įtakos turinčios veiklos, visuomet rekomenduojame pirmiausiai pasikonsultuoti su saugomų teritorijų direkcijų specialistais.

Daug įdomios ir naudingos informacijos apie „Natura 2000″ teritorijas galima rasti tinklalapyje naturalit.lt

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Šaltinis: am.lrv.lt, 2025-02-10

Dėmesio: atnaujintos rekomendacijos apie gyvūnų užkrečiamąsias ligas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atnaujino rekomendacijas ūkininkams apie mėlynojo liežuvio (MLL), snukio ir nagų ligas (SNL) bei labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) virusą. Kaip keičiasi MLL, SNL situacija Europoje ir kaip valdomas LPPG protrūkis Lietuvoje, VMVT informuoja savo tinklalapyje ir nuolat atnaujinamoje antraštinėje skiltyje – Aktuali informacija apie gyvūnų užkrečiamąsias ligas.

Rekomendacijos bus pildomos remiantis Lietuvos ir užsienio šalių ekspertų duomenimis ir atsižvelgiant į naujausią informaciją apie šias ligas ir protrūkius.

Primename: apie bet kokius MLL, SNL ar LPPG įtarimus kuo skubiau praneškite privačiam veterinarijos gydytojui ir VMVT – užpildžius anketą arba paskambinus VMVT šiais telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108.

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2025-01-29

Darbą pradėjo naujoji žemės ūkio atašė Italijoje

Žemės ūkio atašė pareigas Lietuvos ambasadoje Italijoje pradėjo eiti Meda Nacickaitė. Žemės ūkio atašė kadencija – 3 metai. Vebsterio universitete (Šveicarija) tarptautinių santykių ir ekonomikos bakalauro laipsnį, Nacionaliniame Australijos universitete diplomatijos magistro laipsnį įgijusi M. Nacickaitė  dirbo vyriausiąja specialiste Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijose.

Čia ji kuravo vystomojo bendradarbiavimo projektus, buvo atsakinga už dvišalių santykių žemės ūkio srityje vystymą.

Žemės ūkio atašė Italijoje bus atsakinga už atstovavimą Lietuvos interesams Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijoje, koordinuos Lietuvos dalyvavimą Pasaulio maisto programos ir Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo veikloje, plėtos žemės ir maisto ūkio, kaimo plėtros srities bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Italijos.

„M. Nacickaitė yra gabi jauna specialistė. Esu įsitikinęs, kad jos žinios ir įgūdžiai padės sėkmingai atstovauti Lietuvos interesams Italijoje, plėtoti bendradarbiavimą žemės ūkio srityje ir stiprinti mūsų šalies pozicijas tarptautinėse organizacijose. Linkiu jai sėkmės šiame atsakingame darbe”, – sako žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-02-04

Auginantieji vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus iki vasario 28 d. turi pateikti pažymą

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena ūkininkams, kurie siekia gauti paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ ir užsiima vaistažolių, aromatinių ir prieskoninių augalų veikla, jog iki vasario 28 d. svarbu pateikti pažymą apie pajamas.

Paramos gavėjai, kurie deklaruoja pagal šią SP priemonę daugiau kaip 5 ha vaistažolių, aromatinių ir prieskoninių augalų, iki vasario 28 d. NMA turi pateikti užpildytą ir pasirašytą pažymą apie žemės ūkio veiklos subjekto pajamas per praėjusius kalendorinius metus už praėjusių ataskaitinių metų laikotarpį, t. y. nuo 2024 m. sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Pažymas NMA galima pateikti elektroniniu paštu dokumentai@nma.lt arba paštu adresu: Blindžių g. 17, Vilnius.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-02-05

Ankstesnės žemės ūkio naujienos