Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-02-11
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-02-11

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto Herbert AustPixabay

Žemės ūkio naujienos: 2025-02-11. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Aktualūs neariminės tausojamosios žemdirbystės įsipareigojimai iki kovo 15 d.

Nacionalinė mokėjimo agentūra atkreipia dėmesį į įsipareigojimus, kurių iki kovo 15 d. turi laikytis ūkininkai, įgyvendinantys kompleksinės klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos (ekologinės sistemos) veiklą „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“.

Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, įsipareigojo:

* nuo praėjusių metų lapkričio 15 d. iki kovo 15 d. pagal šią veiklą deklaruotuose plotuose taikyti žemės dirbimo be plūgo būdą;

* nuo praėjusių metų lapkričio 15 d. iki kovo 15 d. ir nuo šių metų lapkričio 15 d. iki kitų metų kovo 15 d. pagal šią veiklą deklaruotuose plotuose išlaikyti dirvos dangą pagal geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 6 standarto „Minimali dirvožemio danga siekiant išvengti, kad dirvožemis bus tuščias pažeidžiamiausiais laikotarpiais“ reikalavimus: deklaruojantys iki 50 ha paramai tinkamo ploto ne mažesniame kaip 50 proc. deklaruotos ariamosios žemės plote, o deklaruojantys daugiau kaip 50 ha ne mažesniame 65 proc. deklaruotos ariamosios žemės plote turi auginti žemės ūkio augalus arba palikti ražienas ar kitų augalų liekanas. Ražienų plotuose arti yra draudžiama, tačiau leidžiamas žemės dirbimas bearimiu būdu, t. y. ražienų paviršius gali būti lengvai kultivuotas (pvz., seklus skutimas) taip, kad ražienos išliktų matomos.

Atkreiptinas dėmesys, jog paminėti kompleksinės ekologinės sistemos veiklos „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“ reikalavimai taikomi kiekvienais įsipareigojimų laikotarpio metais.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-02-10

Pirmasis Maisto tarybos posėdis – vasario 21-ąją

Pirmasis Vyriausybės įsteigtos Maisto tarybos posėdis numatytas vasario 21 dieną – kitą penktadienį, antradienį pranešė Žemės ūkio ministerija.  Steigiamasis posėdis vyks ministerijoje, jam pirmininkaus žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. Jis anksčiau teigė, kad pirmajame posėdyje taryba analizuos pagrindinių maisto produktų, pavyzdžiui, mėsos ar grūdų produktų, kainas ir aiškinsis, ar jų kainodara teisinga.

Maisto taryboje dirbs 27 nariai – ministerijų, Vyriausybės, žemdirbių, perdirbėjų, prekybininkų, universitetų atstovai, taip pat joje yra Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovė.

Vyriausybė sausio viduryje pranešė, kad Maisto taryba bus skirta stebėti maisto kainų pokyčius bei teikti pasiūlymus, kaip jas sumažinti.

Sudaryti tokią tarybą Vyriausybė yra įsipareigojusi savo programoje. Joje taip pat žadama įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams, tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius kartoja, kad dabar nėra jokių galimybių jokioms PVM lengvatoms.

Šaltinis: lrt.lt, 2025-02-11

NMA pradėjo jaunųjų ir smulkiųjų ūkininkų ūkių patikras ir pataria, kaip išvengti pažeidimų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, kad investicines priemones įgyvendinančių jaunųjų ir smulkiųjų ūkininkų, kurie šiuo metu teikia mokėjimo prašymus, ūkiuose bus atliktos privalomos patikros vietoje. NMA, siekdama, kad patikros vyktų sklandžiai, atkreipia paramos gavėjų dėmesį, kaip tinkamai joms pasiruošti.

NMA jau atlieka šiuo metu vis aktyviau mokėjimo prašymus teikiančių ūkininkų ūkių patikras vietoje. Visgi didžiosios dalies ūkininkų mokėjimo prašymų dar laukiama, todėl didžiausia ūkių dalis dar tik bus patikrinta kovo–gegužės mėn. NMA, siekdama sumažinti patikrų vietoje metu nustatytų neatitikimų skaičių bei užtikrinti kuo greitesnį ir sklandesnį patikrų atlikimo procesą, primena pareiškėjams ir paramos gavėjams svarbiausius reikalavimus:

1. Reikia turėti ir pagal nustatytus reikalavimus saugoti visus su parama susijusius dokumentus, t. y. išlaidas pagrindžiančius, apmokėjimą patvirtinančius dokumentus, pirkimo–pardavimo sutartis, atliktų darbų aktus, draudimo dokumentus (jei privaloma drausti pagal įgyvendinimo taisykles), statybos darbų žurnalą ir pan.

2. Reikia turėti ir pagal nustatytus reikalavimus tvarkyti buhalterinę apskaitą ir užtikrinti, kad ji būtų atskirta nuo kitų su parama nesusijusių operacijų (jei taikoma).

3. Už paramos lėšas įsigytos investicijos turi būti sumontuotos, veikiančios ir naudojamos projekte numatytai veiklai vykdyti.

4. Reikia tinkamai viešinti paramą, kad visos viešinimo priemonės būtų vietoje, kaip numatyta Suteiktos paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą viešinimo taisyklėse.

5. Patikrų metu taip pat bus tikrinamos įsigytos investicijos, kaip vykdoma veikla, ar paramos gavėjai veikia savarankiškai.

Primename, kad mokėjimo prašymai NMA privalo būti pateikti iki 2025 m. vasario 28 d., tad raginame nedelsti ir, jei įmanoma, mokėjimo prašymus pateikti kaip galima anksčiau. Jei bus pateikti visi reikiami dokumentai bei bus tinkamai pasiruošta patikrai, bus anksčiau įvertinti mokėjimo prašymai ir pinigai paramos gavėjus pasieks greičiau. Informaciją apie smulkiųjų ir jaunųjų ūkininkų mokėjimo prašymo pateikimo terminus ir tvarką galima rasti šiame NMA straipsnyje.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-02-11

Inicijuotas žemės ūkio valdų, kurių duomenys nebuvo atnaujinti per paskutinius 3 metus, išregistravimas

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 27 d. nutarimu Nr. 1351 ,,Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro nuostatų (su vėlesniais pakeitimais) (toliau – Nuostatai) reikalavimais žemės ūkio valdos (toliau – valda) valdytojai privalo kiekvienais kalendoriniais metais atnaujinti valdos duomenis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre. 

Nustačius, kad valdos duomenys nebuvo atnaujinti per paskutinius 3 metus, inicijuojamas jos išregistravimas. Jeigu iki metų pabaigos valdos valdytojas neatnaujina duomenų, valda išregistruojama.

Vadovaudamasis Nuostatų 36 punktu, VĮ Žemės ūkio duomenų centras inicijavo 5 225 valdų, kurių duomenys nebuvo atnaujinti per paskutinius 3 metus, išregistravimą.

Jeigu šių valdų duomenys nebus atnaujinti, 2025 m. gruodžio 31 d. valdos bus išregistruotos iš Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro. Atskiri pranešimai apie valdos išregistravimą valdos valdytojams nebus siunčiami.

Atnaujinti valdos duomenis galima:

– seniūnijoje, kurios teritorijoje yra valdos centras;

– VĮ Žemės ūkio duomenų centrui pateikus prašymą nurodant, kurie valdos duomenys turi būti patikslinti.

– savarankiškai www.epaslaugos.lt, prisijungus prie paslaugos „Prašymo įregistruoti, išregistruoti žemės ūkio valdą ir (arba) ūkininko ūkį, atnaujinti jų duomenis pateikimas, duomenų peržiūra“.

Prašome laikytis nustatytų reikalavimų ir atnaujinti valdų duomenis kiekvienais metais.

Šaltinis: zudc.lrv.lt, 2025-02-10

Įgyvendintame ES Dvynių projekte Serbijoje – svarbus Lietuvos žemės ūkio ekspertų vaidmuo

Belgrade (Serbija) įvyko Europos Sąjungos (ES) Dvynių projekto „Administracinių gebėjimų stiprinimas ir pritaikymas žemės ūkio rinkų organizavimo diegimui“ uždaromasis susitikimas, kuriame akcentuoti projekto pasiekimai. Šį projektą, glaudžiai bendradarbiaudami su Serbijos žemės ūkio, miškininkystės ir vandentvarkos ministerija, įgyvendino Lietuvos, Lenkijos ir Prancūzijos ekspertų konsorciumas, taip pat ekspertai iš Vokietijos ir Italijos. 

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), kaip jaunesnysis projekto partneris, kartu su Žemės ūkio duomenų centro ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM ekspertais 33 mėnesius Serbijoje dalinosi patirtimi. Pasiekti šie rezultatai: parengti nauji kiaušinių, paukštienos ir pieno produktų kokybės standartų taisyklių rinkiniai, paramos programa bitininkystės sektoriui, pieno ir pieno produktų mokyklose programų strategijos, patobulinta žemės ūkio rinkodaros informacinė sistema, sukurta viešųjų intervencijų ir privataus sandėliavimo pagalbos sistema, parengtos prekybos mechanizmų gairės.

Taip pat organizuoti du mokomieji vizitai į Lietuvą. ŽŪM Strateginio planavimo departamento vyriausiasis patarėjas Vygantas Katkevičius šio projekto įgyvendinimo metu rezidavo Belgrade kaip nuolatinis Dvynių patarėjas ir sėkmingai koordinavo visą projekto veiklą.

Jaunesnysis projekto vadovas, ŽŪM Tarptautinių reikalų ir eksporto skatinimo skyriaus vedėjas Antanas Venckus įvertino projekto įgyvendinimo metu Lietuvos ekspertų pasiektus rezultatus bei pasidžiaugė užmegztu glaudžiu bendradarbiavimu su Serbijos kolegomis.

„Mums labai svarbu, kad Serbijos kolegos gerai įvertino Lietuvos ekspertų patirtį ir geranoriškumą ją perteikiant. Įgyvendindami šį projektą sukūrėme pagrindą tolesniam bendradarbiavimui ir plėtrai, užtikrinant, kad šio projekto nauda išliks ir ateityje“- sakė A. Venckus.

ES Dvynių projektu siekiama stiprinti Serbijos institucijų administracinius ir techninius gebėjimus įgyvendinti bendros rinkos organizavimo mechanizmus pagal ES reglamentus ir užtikrinti, kad Serbijos žemės ūkio sektorius būtų gerai pasirengęs tenkinti vidaus ir tarptautinės rinkos poreikius.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-01-31

Ankstesnės žemės ūkio naujienos