Žemės ūkio naujienos: 2025-04-14. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Prasidėjo pasėlių deklaravimas
Prasidėjo žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. Deklaruoti bus galima iki birželio 13 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti nuo birželio 14 d. iki birželio 23 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmokos suma bus mažinama 1 proc. (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena). Specialus deklaravimui skirtas ŽŪM ir NMA laikraštis yračia. Daugiau apie deklaravimo naujoves rasite čia.
Šiemet ūkininkams numatytos svarbios naujovės, kurios įgyvendinamos siekiant supaprastinti paramos gavimo administravimą ir kartu sukurti skaidresnę ir konkurencingesnę žemės ūkio aplinką.
„Tikime, kad pokyčiai prisidės prie mūsų ūkininkų sėkmės ir leis jiems kurti stiprų žemės ūkio sektorių, kuris bus naudingas ne tik jiems, bet ir visai visuomenei. Kviečiu būti aktyviais, teikti deklaracijas, nepamiršti deklaruoti kraštovaizdžio elementų ir primenu, kad yra daug veiklų, kuriomis gali pasinaudoti visų žemės ūkio sektorių atstovai, nuo smulkiausio iki stambiausio. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jai pavaldžios įstaigos yra pasiruošusios padėti, kad deklaravimas būtų sėkmingas“, – teigia žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.
2025 m. Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, kuriose yra visi 2025 m. pakeitimai, yra čia.
Čia taip pat rasite ir vėliausią pakeitimą, kuriuo buvo palengvintos sąlygos pareiškėjams, dalyvaujantiems ekologinėje sistemoje „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ − nebereikalaujama kiekvienais trejų įsipareigojimų laikotarpio metais deklaruoti plotus toje pačioje vietoje, nustatoma, kad svarbu išlaikyti bendrą plotą (su leistina paklaida).
Kyla klausimų?
-Ministerija tęs tradiciją ir deklaravimo metu kiekvieną ketvirtadienį (8–10 val.) nuo balandžio 17 d. iki birželio 12 d. rengs nuotolines konsultacijas, kuriose ūkininkus konsultuos ŽŪM, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) specialistai. Nuorodą (priminimą) į šias konsultacijas rasite ŽŪM tinklapyje, socialiniuose tinkluose kas savaitę.
-Kilus su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt arba į ŽŪDC el. paštu į pagalba@zudc.lt.
-ŽŪM interneto svetainės rubrikoje ,,Dažniausiai užduodami klausimai“ nuolat atnaujinama informacija dėl pasėlių deklaravimo, o skyriuje „Leidiniai“ rasite naujausius leidinius ,,Klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos“ ir ,,Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės standartai“.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-04-14
Neatsakingumas kainuoja brangiai
Grūdinių kultūrų augintojams tuštinant sandėlius ir ruošiantis juose laikomus grūdus parduoti, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad grūdų sandėliavimo patalpos ir transportas turi būti valomi ypač atsakingai, o beicuotos sėklos jokiu būdu negali patekti į maistui ar gyvūnų pašarams skirtus grūdus. „Beicuotomis sėklomis užteršti grūdai vertinami kaip netinkami maistui ir pašarui, nes kelia pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai. Kontrolės metu nustačius atvejus, kai pardavimui bus atvežami grūdai su sėklomis, kurios yra apdorotos beicu, tokia užteršta siunta bus stabdoma.
O priklausomai nuo pažeidimo dydžio, bus priimami atitinkami sprendimai dėl tolesnio jos realizavimo – panaudojimo kitoms reikmėms, nesudarant galimybės patekti į maisto ar pašaro tiekimo grandinę arba sunaikinimo.
Iš anksto įspėjame ūkininkus bei grūdų pardavėjus ir raginame rinkai tiekti tik saugius ir kokybiškus grūdus. Prevencija – pats geriausias būdas apsisaugoti nuo galimų nuostolių“, – įspėja VMVT Priežiūros departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.
Pranešimų apie grūdų siuntas, kuriose nustatoma kenksmingų priemaišų, VMVT iš grūdų supirkėjų sulaukia kone prieš kiekvieną sėjos sezoną, todėl primena ūkininkams, jog tokie grūdai nebetinkami parduoti, juo labiau tolesnei maisto ar pašarų gamybai. Parduodami grūdai turi atitikti visus kokybės ir saugos reikalavimus. Grūdų kokybę apibūdina šie rodikliai: drėgnis, užkrėstumas kenkėjais, kvapas, temperatūra ir kt.
Bene svarbiausias etapas ruošiantis pavasario sėjai ir grūdų kokybei užtikrinti – tinkamai paruoštos grūdų sandėliavimo patalpos ir periodiška kenkėjų, mikrobų, vabzdžių, graužikų ir pelėsių (mikromicetų) kontrolė (profesionalią pagalbą teikia licencijuotos įmonės).
Grūdų sandėliai, aruodai ar kitos talpyklos dar prieš jas pripildant turi būti švarūs, sausi ir gerai vėdinami. Sienos ir visi paviršiai, kurie gali liestis su grūdais, taip pat turi būti švarūs, prieinami išvalyti. Patalpų langai bei durys turi būti sandarūs, viduje neturėtų būti nevalomų kampų, kuriuose būtų palanku veistis kenkėjams. Sandėlius bei įrenginius nuolat reikia valyti. Pašalintos dulkės, sąšlavos ir atliekos turi būti tinkamai tvarkomos, kad jose taip pat neliktų kenkėjų.
Atitinkamas dėmesys turi būti skiriamas ir grūdus vežančioms transporto priemonėms, kurios turi būti techniškai tvarkingos, sandarios, švarios nuo bet kokio prieš tai vežto krovinio likučio, sausos, be pašalinių kvapų, kenkėjų. Transporto priemonėms, pavyzdžiui, grūdovežiams, draudžiama vežti chemikalus, pavojingas medžiagas, įvairią įrangą ir medžiagas, ypač stiklą ir metalą, stiprų kvapą skleidžiančius produktus.
„Norime akcentuoti, kad grūdinių kultūrų augintojai gali naudoti augalų apsaugos produktus (AAP), tačiau tą daryti svarbu tinkamai – sėklas beicuoti tik su Lietuvoje registruotais AAP, griežtai laikytis etiketėje nurodytos produkto naudojimo normos. AAP profesionalieji naudotojai privalo AAP ir beicuotą sėklą saugoti rakinamuose ir įspėjamaisiais ženklais paženklintuose pagalbinio ūkio paskirties pastatuose, jų patalpose ar atskiroje rakinamoje, įspėjamaisiais ženklais paženklintoje dėžėje arba spintoje. Tokioje patalpoje draudžiama laikyti maistą, vandenį ar pašarus. Grūdų sandėliuose tokios augalų apsaugos priemonės turi turėti tam skirtą vietą, nes tai gali tapti taršos šaltiniu“, – pabrėžia G.Gvazdaitis.
Šiais metais VMVT inspektoriai taip pat atliks tikslines patikras grūdų kilmės ūkiuose, tikrins sandėlius bei siuntas gabenančias transporto priemones. Siekiant apsaugoti vartotojų ir gyvūnų sveikatą, kiekvieno įtarimo atveju bus atliekamas tyrimas ir imami grūdų mėginiai ištyrimui dėl pesticidų liekanų. Nustačius neatitikimų bus taikomos rinkos ribojimo priemonės ir administracinės sankcijos.
Ypač didelis dėmesys bus skiriamas eksportuojamų grūdų siuntoms. Tokią produkciją iš Lietuvos perkančios šalys, nustačiusios beicuotų grūdų atvežamuose maistiniuose grūduose, gali imtis pačių griežčiausių sankcijų – stabdyti šios produkcijos eksportą ir kuriam laikui išbraukti Lietuvą iš eksportuojančių šalių sąrašo. Todėl labai svarbu laiku įsivertinti šias rizikas ir imtis reikiamų priemonių tam išvengti.
Šaltinis: valstietis.lt, 2025-04-10
Pagalba ūkininkams, kovojantiems su invaziniais augalais melioracijos grioviuose
Melioracijos griovių bei melioracijos reikmėms sureguliuotų upių šlaitus tvarkantys ūkininkai galės gauti paramą už invazinių augalų naikinimą. Tokia parama bus teikiama pirmą kartą. Jos gavimo tvarka numatyta naujos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano priemonės ,,Invazinių rūšių plitimo valdymas melioracijos griovių šlaituose” įgyvendinimo taisyklėse. Paramos galės kreiptis ūkininkai, jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties pagrindu veikiančios melioracijos sistemų naudotojų asociacijos, fizinių ir (ar) juridinių asmenų grupės, savivaldybės.
Bus galima tvarkyti melioracijos griovių bei melioracijos reikmėms sureguliuotų upių šlaitus, naikinant invazinius augalus (Sosnovskio, Mantegacio barščius ir kt.), taip prisidedant prie biologinės įvairovės išsaugojimo. Prašymai gauti paramą teikiami kartu su paraiškomis tiesioginėms išmokoms gauti.
Už griovio šlaito sutvarkymą numatomos dvi išmokos: 644 Eur/ha arba 773 Eur/ha (kai vykdoma jungtinė veikla).
Paramai tinkamas plotas turi patekti į Paraiškų priėmimo informacinės sistemos elektroninio žemėlapio sluoksnį „Invazinių rūšių plitimo valdymas melioracijos griovių šlaituose“. Į šį plotą patenka melioracijos griovių ir melioracijos reikmėms sureguliuotų upių šlaitai bei 3 metrų pločio juosta virš griovio šlaito viršutinės briaunos, kur nustatyta invazinių rūšių augalų paplitimas, taip pat 50 metrų ilgio juosta į abi puses nuo nustatytos invazinių rūšių augalų paplitimo teritorijos išilgai griovio bei atitinkamai 3 metrų pločio juosta nuo griovio šlaito viršutinės briaunos.
Bendras paramai tinkamas plotas turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha, kurį gali sudaryti ne mažesni kaip 0,01 ha laukai.
Paramos gavėjas privalės laikytis įsipareigojimų pagal nuo einamųjų metų paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimų metų gruodžio 31 d. Įsipareigojimų laikotarpio trukmė – 5 metai, teikiant paraišką kasmet ir deklaruojant tuos pačius plotus (laukus). Prisiimtų įsipareigojimų trukmė negali būti keičiama.
Pagal šią intervencinę priemonę remiama veikla naikinant taisyklių 1 priede nurodytus invazinių rūšių augalus. Jų radavietės turi būti pažymėtos Biologinės įvairovės informacinės sistemos Invazinių rūšių modulyje.
Pareiškėjas privalės taikyti atskirų invazinių rūšių augalų naikinimo būdus (augalų nebus galima naikinti cheminėmis priemonėmis) ir laikytis jų naikinimo terminų, nurodytų Invazinių rūšių augalų plitimo valdymo melioracijos griovių šlaituose veiksmų plane (Taisyklių 2 priedas).
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-04-10
Kviečiame skaityti laikraštį apie tiesioginių išmokų bei su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijas!
Balandžio 14 d. prasideda žemės ūkio naudmenų, pasėlių ir kitų plotų bei gyvulių deklaravimas, tad tradiciškai išleistas laikraštis, kuriame ūkininkai gali rasti aktualiausią informaciją apie tiesiogines išmokas ir paramą pagal su plotu bei gyvuliais susijusias priemones. Kviečiame skaityti! Skaityti laikraštį galite čia.
Norintieji skaityti laikraštį popieriniu formatu, jį jau kitą savaitę galės rasti Žemės ūkio skyriuose ir seniūnijose.
Laikraštyje galima susipažinti su tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano kaimo plėtros intervencinių priemonių naujausiais taisyklių pakeitimais, paramos reikalavimais, ūkio darbų kalendoriumi, teiktinų dokumentų terminais.
Taip pat pateikiami išsamūs patarimai ūkininkams, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint išvengti pažeidimų, pristatoma laukų stebėsenos sistema, patikrų grafikas bei vykdomi veiksmai, siekiant išvengti neatitikčių paramos skyrimo reikalavimams, ir kita 2025 m. aktuali informacija.
Šaltinis: nma.lt.lrv.lt, 2025-04-11
Lietuva šių metų vasario mėnesį eksportavo beveik 41 proc. mažesnį grūdų kiekį negu 2024 m. vasario mėn.
Lietuvos grūdų ir aliejinių augalų sėklų supirkimo įmonės 2025 m. vasario mėn. eksportavo 236,72 tūkst. t grūdų – beveik 48 proc. mažesnį kiekį nei prieš mėnesį bei beveik 41 proc. mažesnį kiekį, palyginti su prieš metus eksportuotu kiekiu. Kviečių eksportas sudarė 131,95 tūkst. t. Juos Lietuvos grūdų supirkimo įmonės eksportavo į Latviją, Estiją, Daniją, Vokietiją, Nyderlandus, Norvegiją, Maroką, Nigeriją ir Kongą (vidutinė kaina – 229,10 EUR/t). Miežiai (82,98 tūkst. t) buvo eksportuoti į Latviją, Estiją, Lenkiją, Vokietiją, Ispaniją, Nyderlandus, Maroką ir Saudo Arabiją (vidutinė kaina – 197,38 EUR/t).
O kvietrugiai – į Ispaniją ir Kongą (vidutinė kaina – 209,98 EUR/t).
2025 m. vasario mėnesį eksportuota 12,16 tūkst. t ankštinių augalų grūdų (žirnių ir pupų) – panašus kiekis kaip ir 2024 m. vasario mėnesį. Jie buvo eksportuoti į Lenkiją, Daniją ir Norvegiją (vidutinė kaina – 295,47 EUR/t).
Rapsų eksportas 2025 m. vasario mėnesį, palyginti su praėjusių metų analogišku laikotarpiu, taip pat buvo panašus kaip praėjusiais metais ir sudarė 26,63 tūkst. t. Jie eksportuoti į Latviją, Estiją, Daniją, Suomiją, Švediją ir Jungtinę Karalystę (vidutinė kaina – 488,65 EUR/t).