Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-04-15
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-04-15

Klausk Gametos, karviu serimas

Žemės ūkio naujienos: 2025-04-15. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

ŽŪM planuose – 90 mln. eurų parama biodegalų gamybai, dalis organizacijų nepritaria

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) planuoja skirti 90 mln. eurų paramos biodegalų gamybos plėtrai, tačiau dalis organizacijų tam nepritaria ir siūlo keisti reglamentavimą. Pirmadienį baigėsi ŽŪM paskelbta apklausa, kuria siekiama gauti gyventojų, nevyriausybinių organizacijų, asociacijų nuomonę ir pasiūlymus dėl biodegalų gamybos plėtros finansavimo.

„Atsižvelgiant į tai (apklausos rezultatus – BNS) bus siekiama pritaikyti finansavimo sąlygas siekiant išvengti neigiamo poveikio konkurencijai, efektyviau naudoti lėšas, skatinti žaliosios energetikos plėtrą ir priimti sprendimus, pagrįstus realiais poreikiais“, – rašoma ministerijos pranešime.

Pasak ŽŪM, 2023 metų pabaigoje pasibaigus valstybės pagalbos biokuro gamybos plėtros schemai norima ir toliau teikti pagalbą įmonėms. Parama rapsų metilo (etilo) esterio ir dehidratuoto etanolio gamybai bus finansuojama iš valstybės biudžeto.

Savo ruožtu viešosios įstaigos „Žiedinė ekonomika“ vadovas ir Vartotojų aljanso tarybos narys Domantas Tracevičius sako nepritariantis šiai paramai, kuri, anot jo, yra „valstybės lėšų švaistymas“.

„Biodegalų naudojimas turi ne tik neigiamą poveikį aplinkai ir klimatui, bet kaip apgaulingas sprendimas prisideda prie to, kad elektrifikacija yra mažiau sparti. Be to, privalomas tokių biodegalų priedo maišymas vartotojams kainuoja šimtus milijonų eurų“, – teigiama pirmadienį išplatintame organizacijų pranešime.

Jos siūlo keisti Alternatyviųjų degalų įstatymą, nes dėl biodegalų yra naikinamos daugiametės pievos, iš rapsų gaminami biodegalai daugiau nei naftos degalai didina klimato kaitą, o rapsų laukai skatina agrarinių ekosistemų nykimą.

Šaltinis: lrt.lt, 2025-04-14

Pakeistos pieninių ir mėsinių galvijų gerovės įgyvendinimo taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Gyvūnų gerovė“ veiklos „Parama už galimybę pieniniams galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant jų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku“ ir veiklos „Parama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę, ganyklas“ įgyvendinimo taisyklės.

Pakeistose taisyklėse nurodyta, jog pareiškėjai, teikiantys paraiškas, turi nurodyti, jog prašo skirti išmoką pagal pasirinktą priemonės veiklą, nurodydami galvijų bandos numerį, ganymo pradžios (ne ankstesnę nei gegužės 1 d.) ir pabaigos datą ir sutartinių gyvulių (SG), kuriuos įsipareigoja ganyti ganykloje ar išleisti ganytis į atvirą erdvę, skaičių.

Taip pat pareiškėjas, jo partneris ar šeimos narys ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo informavimo apie patikrą privalo sudaryti tinkamas sąlygas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnams atlikti ganomų (išleistų ganytis) galvijų patikrą vietoje. Jei valdos valdytojas, partneris ar šeimos narys VMVT pareigūnams neleido atlikti patikros vietoje ar nesudarė tinkamų sąlygų, pvz., neleido pažymėti specialiomis priemonėmis, neatskyrė ūkinių gyvūnų pagal atskiras veisles grupėmis (neatskyrė pieninių galvijų nuo mėsinių galvijų), nesuvarė į aptvarus ir pan., ekologinės sistemos išmokos už galvijus pareiškėjui nebus mokamos.

Primename, jog pareiškėjai, siekiantys gauti priemonės „Gyvūnų gerovė“ išmokas, privalo būti aktyvūs ūkininkai bei turėti valdoje savo ar valdos partnerio, šeimos narių vardu Ūkinių gyvūnų registre įregistruotus galvijus.

Pareiškėjai įsipareigoja:

-pagal veiklą „Parama už galimybę pieniniams galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant jų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku“ (1 veikla) privalo paraiškoje įsipareigoti pieninių veislių galvijus ganyti ganykloje nepertraukiamai ne trumpiau kaip 140 dienų einamaisiais metais;

-pagal veiklą „Parama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę / ganyklas“ (2 veikla) įsipareigoja išleisti ganytis galvijus į atvirą erdvę / diendaržius / ganyklas ne mažiau kaip 120 dienų arba pienines užtrūkusias karves 60 dienų per einamuosius metus pasirinktu nepertraukiamu laikotarpiu iki gruodžio 31 d.

Pareiškėjai, kurių valdoje yra laikomi mėsiniai ir pieniniai galvijai, gali dalyvauti abiejose veiklos srityse, o pareiškėjai, kurie laiko tik pieninius galvijus, gali dalyvauti tik vienoje iš priemonės veiklos sričių (pvz., pareiškėjas, pieninius galvijus pasirinkdamas ganyti ganykloje pagal 1 veiklos sritį, negali su pieninėmis užtrūkusiomis karvėmis dalyvauti pagal 2 veiklos sritį).

Ekologinės sistemos išmokos gali būti skiriamos tik tuo atveju, jei susumavus ekologinės sistemos išmokų dydžius SG, kuriems bus taikomi aukštesni gyvūnų gerovės standartais pagal priemonės veiklą, ekologinės sistemos išmokų suma viršija 100 Eur.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-04-11

Trečiadienį – transliacija teikiantiems paraiškas dėl trumpųjų tiekimo grandinių kūrimo ir vystymo

Balandžio 16 d. (trečiadienį), nuo 14 val., bus vykdoma tiesioginė transliacija apie paramos galimybes pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Trumpos tiekimo grandinės“.  Dėl paramos trumpoms tiekimo grandinėms kurti ir vystyti besikreipiantiems pareiškėjams aktualią informaciją pristatys Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Regionų koordinavimo skyriaus atstovas Miroslav Blaževič. Transliaciją bus galima stebėti nuo 14 val. internetu Youtube platformoje, paspaudus šią nuorodą: https://youtube.com/live/LhL1axqNjaE?feature=share.

Transliacijos metu žiūrovai bus supažindinti su svarbiausiais reikalavimais ir sąlygomis gauti paramą, tinkamumo ir atrankos kriterijais – tiek bendrais, tiek taikomais pagal paramos modelius, su tinkamomis įsigyti investicijomis, bus aptarti įsipareigojimai gavus paramą, taip pat bus atkreiptas dėmesys į dažniausiai aptinkamas pareiškėjų klaidas teikiant dokumentus.

Antroje transliacijos dalyje bus atsakyta į žiūrovų pateiktus klausimus – raginame aktyviai dalyvauti.

Transliaciją bus galima stebėti nuo 14 val. internetu Youtube platformoje, paspaudus šią nuorodą: https://youtube.com/live/LhL1axqNjaE?feature=share.

Pasibaigus transliacijai, NMA svetainėje bei NMA Youtube kanale bus paskelbtas jos įrašas.

Primename, kad paraiškos pagal SP intervencinę priemonę jau priimamos NMA, jų teikimo laikotarpis – nuo balandžio 7 d. iki gegužės 30 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-04-14

Priimtas sprendimas dėl efektyvaus lėšų panaudojimo remiant ūkininkaujančius nepalankiose vietovėse

Šiemet ūkininkaujantys vietovėse, kuriose esama didelių gamtinių ir kitų specifinių kliūčių, paramą gaus iš dviejų skirtingų programinių laikotarpių. Deklaruojantiems pasėlius ir teikiantiems paraiškas paramai gauti jokių papildomų veiksmų dėl to nereikės imtis. Sprendimą dėl tokio finansavimo priėmė Žemės ūkio ministerija, įvertinusi nepanaudotas Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos lėšas ir siekdama, kad jos būtų efektyviai panaudotos. Susipažinti su jomis galima čia.

Ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama didelių gamtinių kliūčių (didesnio ar mažesnio intensyvumo), parama bus skiriama vadovaujantis Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Vietovės su gamtinėmis ar kitomis specifinėmis kliūtimis“ įgyvendinimo taisyklių nuostatomis. Susipažinti su jomis galima čia.

Ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama kitų specifinių kliūčių (intensyvaus karsto ir potvynių užliejamose vietovėse), parama bus skiriama vadovaujantis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“ įgyvendinimo taisyklių nuostatomis.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-04-14

Agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonė: aktualūs pokyčiai

Patvirtintos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės 2025m. deklaravimo laikotarpiui. Pasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui, t.y. 2026 m. po kovo 1 d., pareiškėjai bus pakartotinai patikrinti. Nustačius neatitikimus, paraiškos bus peradministruotos, susigrąžinant išmokėtas paramos sumas. Taisykles rasite čia.

Panaikinti įsipareigojimai pagal šias priemonės veiklas:

„Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“;„Specifinės pievos“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“;„Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“;„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“;„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse“;„Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“;„Tarpinių pasėlių auginimas ariamoje žemėje“.

Įsipareigojimai panaikinti, nes baigė galioti 2024 m. ir yra nebeaktualūs šių metų deklaravimo periodui.

2025 m. taisyklėse palikti įsipareigojimai 5 remiamoms veikloms:

-„Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje“;
-„Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“;
-„Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“;
-„Dirvožemio apsauga“;„Ražienų laukai per žiemą“.

Įsigalioja svarbus pakeitimas pareiškėjams, kurie turi paskutinių metų įsipareigojimus pagal veiklą „Ražienų laukai per žiemą. Siekiant įsitikinti nurodytų įsipareigojimų vykdymu (ar nupjovus javus laukai neapariami iki kitų metų kovo 1 d.) ir išmokėti kompensacines išmokas anksčiau, laukų patikros vietoje bus atliekamos einamaisiais metais po lapkričio 15 d., išmokant kompensacines išmokas iki 2025 m. gruodžio 31 d. Pasibaigus įsipareigojimų laikotarpiui, t.y. 2026 m. po kovo 1 d., pareiškėjai bus pakartotinai patikrinti. Nustačius neatitikimus, paraiškos bus peradministruotos, susigrąžinant išmokėtas paramos sumas.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-04-14

Ankstesnės žemės ūkio naujienos