Home » Lengvas būdas prarasti pinigų – laiku nesėklinti karvės
Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Lengvas būdas prarasti pinigų – laiku nesėklinti karvės

Reprodukcijos-bedu-galima-isvengti_articlethumb580

Nepastebėti karvės rujos ir laiku neapsėklinti – tolygu atsisakyti tau priklausančių pinigų. Karvė turi veršiuotis maždaug kas 380 dienų. Kiekviena papildoma neveršingumo diena dėl negauto pieno, laiku neatsivesto veršelio kainuoja apie 3 eur.

Pagrindinę sėkmingo sėklinimo aplinkybę pabrėžia pieno ūkių konsultantė dr. Donata Uchockienė: „Renkantis rujų sekimo sistemą, reikia atkreipti dėmesį į tai, ar ji padeda parinkti tikslų karvės sėklinimo laiką“.

Populiariausias rujai nustatyti – stebėjimo būdas. Tačiau jis turi trūkumų – daugiausiai karvių rujoja nuo 7 val. vakaro iki 7 val. ryto. Sugebėti pastebėti rują – savotiškas menas. Net patyrę specialistai gali vėlai arba visai nepastebėti silpnai rujojančių karvių, tuomet ir sėklinimo sėkmė lygi loterijai.

Žymėjimas minkštais dažais – nepopuliarus metodas Lietuvoje. Karves specialistas apžiūri tik kartą per dieną, ar dažai nenusitrynė nuo uodegos (rujos metu karvė leidžia lipti kitoms ir jie nusitrina). Į ūkius taip pat integruojama elektroninė rujų sekimo sistema.

Teigiama, kad rujojantis gyvulys yra dvigubai aktyvesnis. Elektroniniai davikliai, montuojami prie karvės, matuoja ir fiksuoja gyvulio aktyvumą bei perduoda informaciją į duomenų bazę. Ruja stebima 24 val. per parą.

Svarbu įsigilinti į el. sistemos funkcijas, jos turi būti dvi. „Daug sistemų, kurios matuoja karvės aktyvumą, tačiau labai mažai ne tik išmatuojančių, bet ir pasakančių, kada tiksliai reikia sėklinti karvę. Ši sistemos funkcija – vertingiausia. Prieš nusprendžiant, reikia įsitikinti, ar pasirinkta sistema turi minėtą funkciją“,- teigia dr. D. Uchockienė.

„Šukionių“ (Pakruojo raj.) bendrovės ūkininkė Irena Areliūnienė pasakoja apie neseniai pradėtą naudoti „Heatime“ el. sistemą, turinčią abi funkcijas: „Pradėjus naudoti sistemą, padidėjo veršingų gyvulių skaičius, o svarbiausia – nebereikia stebėti rujų tvartuose. Visą informaciją apie rujas matome monitoriuje ir pagal rodomą sėklinimo laiką nusprendžiame, kuriuo metu kviestis sėklintoją.”

Kokią sistemą pasirinkti – ūkininko atsakomybė. Tačiau nėra pateisinimo prarasti pinigų dėl žemų apsėklinimo reitingų. Juolab, kad gerų metodų yra.