Dr. Donatos Uchockienės straispnio tęsinys apie tai, kokius kokius reprodukcijos rodiklius reikėtų sekti, matuojant bandos reprodukcijos vystymosi lygį. Pirma dalis čia.
Veršiavimosi indeksas
Šis rodiklis apima veršiavimosi intervalą, brokavimą dėl nesusėklinimo. Jis parodo, ar pakankamai fermoje turime apsiveršiavimų. Kaip pasiskaičiuoti šį rodiklį? Reikia padalinti per 12 paskutinių mėnesių įvykusių apsiveršiavimų skaičių iš vidutinio karvių skaičiaus. Tarkime per 12 pastarųjų mėnesių bandoje apsiveršiavo 1100 karvių ir telyčių. Vidutiniškai bandoje šių 12 mėnesių laikotarpyje buvo 1000 karvių (jeigu reikia greitai paskaičiuoti ir neturiu vidutinio karvių skaičiaus, tai vietoje jo naudoju šiandieninį karvių skaičių). Šios bandos Veršiavimosi indeksas bus 1,1.
Kaip reikia interpretuoti šį rodiklį? Iki 1 – blogai, tokia banda turi riziką mažėti. Nuo 1 iki 1,05 patenkinamai, banda nemažės, jeigu neturi didelio veršelių praradimo, gerai augina telyčias ir laiku jas susėklina, bet ir didėjimui nelabai yra galimybių. Nuo 1,05 iki 1,1 – gerai, nes jau turime šiek tiek galimybių augimui arba griežtesniam brokavimui. Kai Veršiavimosi indeksas yra 1,1 ir daugiau – puikiai. Banda turi visas prielaidas didėti, o jeigu norimas dydis jau yra pasiektas, tai yra galimybė tiksliniam brokavimui.
Bus daugiau.
Dr. Donata Uchockienė, UAB GAMETA Direktorė