Žemės ūkio naujienos: 2023-04-24. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Interpeliaciją atlaikęs Navickas pasiuntė žinią ūkininkams – ne visiems ji bus maloni
Interpeliaciją atlaikęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad žemės ūkio laukia sudėtingai metai, tačiau ne visur ir ne visada turi kištis ir gelbėti valstybė. Su juo Delfi agro laidoje kalbėjomės apie tai, ar keisis žemės ūkio politika ir kas bus su parama grūdininkams, ūkininkų organizacijomis, kaip vyksta pasėlių deklaravimas. Detalesnį pokalbį galite pažiūrėti laidos įraše.
– Jūsų oponentai sako, kad žemės ūkis žlunga, jūs, kad gyvenate vienus geriausių laikų istorijoje. Kodėl toks požiūrio skirtumas.
– Jei lyginsime 2022 m. su 2021 m., tai žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sukurta pridedamoji vertė išaugo 42,2 proc. ir ji augo visose srityse – grūdų, mėsos, pieno. Tačiau reikia patikslinti, kad tai buvo išskirtiniai metai ir augimas įvyko ne dėl mūsų struktūrinių pokyčių ar padidėjusio efektyvumo, o dėl didesnių kainų, todėl galime užmigti ant laurų. Šiemet jau turime pieno krizę, kai supirkimo kainų kritimas labai didelis. Panašūs signalai ateina ir iš grūdų sektoriaus. Jei investicijos padarytos pernai metų kainomis, o derlius bus tik šiais metais, o produkcijos kainos krito, nerimo signalai yra. Tačiau tai nesudaro prielaidų sakyti, kad prasidėjo didžiulė krizė. Žiūrėkime į skaičius, nuo kurių atsispiriame. Pieno sektorių remiame ir kiek galėsime paremsime. Kalbant dėl grūdus, padėtis stebima ir pokyčiai priklausys tiek nuo derliaus pas mus, tiek pasaulyje. Deja, dėl šių metų didelio optimizmo neturiu.
– Viena ūkininkų organizacijų dalis jus palaiko, kiti oponuoja. O kokia parama skiriama šioms organizacijoms ir jų lyderiams?
– Mano pažadas buvo toks, kad skėtinės organizacijos – jos dvi, Lietuvos žemės ūkio taryba ir Žemės ūkio rūmai – turėtų tas pačias teises gauti valstybės paramą. Pernai taip ir buvo. Šiemet iš Žemės ūkio tarybos paraiška nebuvo gauta ir į paramą pretendavo tik Žemės ūkio rūmai. Kalbant apie rėmimo principus, manau, kad yra kur tobulėti. Man labai patiko idėja, kad ūkininkas pats skiria vieną eurą nuo tiesioginių išmokų už hektarą norimai organizacijai. Gaila, šios idėjos nepavyko įgyvendinti. Čia panaši sistema, kaip Gyventojų pajamų mokesčio dalis, kurią galima skirti nevyriausybinėms organizacijoms. Toks kriterijų būtų teisingesnis nei palikti visą rėmimą tik dviem organizacijoms. Jei teisingai pamenu, skiriame apie 300 tūkst. eurų paramos ir tai nėra lėšos, kurie leistų šioms organizacijoms išsilaikyti iš šios paramos.
– Pasėlių deklaravimas viena svarbiausių naujienų, kaip jis vyksta? Ministerija sako, kad viskas gerai, oponentai, kad viskas stringa.
– Kol kas viskas vyksta taip, kaip suplanuota. Buvome suplanavę laikotarpį, kada reikės koreguoti duomenis arba taisykles. Vienaip situacija atrodo kompiuteryje prie darbo stalo, kitaip kai tai reikia įgyvendinti praktiškoje. Keli tūkstančiai žmonių jau pamėgino deklaruoti ir užduoda praktinius klausimus. Laukas, kuriuo eini kojomis viena realybė, laukas, kurį matai kompiuterio ekrane kita. Tai reikia suderinti, kad nebūtų ne dėl ūkininkų kaltės padarytų netikslumų, už kuriuos grėstų sankcijos. Be to, dar norime išplėsti išimčių sąrašą. Bendras tikslas aiškus – šis deklaravimo laikotarpis bus didelė slinktis aplinkosauginių priemonių link. Tai reiškia, kad atsiras augalų kaitos reikalavimai, tarpiniai pasėliai, daug priemonių, kurias ūkininkai iki šiol darė savanoriškai, o dabar numatytos išimtys. Tačiau tą reikia suvaldyti elektroninėje erdvėje.
– O kaip su vandens telkinių apsaugos zonomis, kraštovaizdžio elementais ir kitomis naujovėmis?
– Vandens apsaugos juostos viena iš temų, kur blogas pavyzdys, kaip neturėtų būti. Turėjome žemėlapius, tada pernai Aplinkos ministerija pakeitė metodiką, o nauji žemėlapiai neatsirado. Viskas baigėsi tuo, kad juostų žemėlapiai nebus naudojami. Bus aiškūs kiti kriterijai. Jei tai žmogaus sukurtas melioracijos įrenginys, tai bus 3 metrai nuo briaunos, jei tokios briaunos nėra, tai 5 metrai nuo vandens. Tol, kol nebus priimtas galutinis sprendimas ir nesuformuoti tikslūs žemėlapiai, šis sprendimas galios. Sutarta, kad principai bus peržiūrėti iki liepos 1 d. ir įsigalios tik kitam deklaravimo laikotarpiui. Tai turi būti bendras sprendimas su Aplinkos ministerija, kurios iniciatyva sudaroma komisija dėl veiklos vandens telkinių apsaugos zonose. Tai du griežtesni dalykai – azoto norma ir draudimas naudoti skraidančius objektus žemdirbystei, tačiau šiandiena jau turime ypatingai tiksliai veikiančius dronus. Įstatymai tur spėti su technologijomis.
– Kaip su kraštovaizdžio elementais ir jų deklaravimu?
– Tikrinausi lauką, kurį žinau, nes jis mano nuosavybė – iš karto pabrėžiu, kad pasėlių nedeklaruoju – tiesiog buvo įdomu pažiūrėti, kas sukelta. Mano atveju tai buvo pakankamai tiksliai viskas įkelta ir sužymėti kraštovaizdžio elementai ir paukščiams svarbios teritorijos, nors mano plotuose rūšys labiau foninės. Tas lauko kampas net netiktų žemės ūkiui. Negaliu sakyti, ar visur taip. Tačiau kryptis aiški, nes ūkininkas šiais elementais deklaraciją gali papildyti ir pats. Manau, sunkumų nebus. Geras elementai perskaičiuojama ir pagal gamybinius plotus ir padeda išlaikyti tuos reikalaujamus 4 proc. negamybinių plotų. Tarkime, jei turi hektarą vandens apsaugos juostų, tai bus užskaityta kaip 3 hektarai ir aplinkosauginė apkrova bus gerokai palengvinta. Patys ūkininkai sako, kad deklaruos vadinamuosius „šabakštynus“, kurių negalėjo iki tol negalėjo deklaruoti. Mes nesame monotoniško kraštovaizdžio šalimi ir turime visko. Tuo pačiu turėsime pakankamai argumentų apsiginti prieš EK bei įrodyti savo agrarinio gamtovaizdžio sveikatą. Europinė politika formuojama tikra ne pagal Europos pakraščius ir Vidurio Europai pritaikyti principai nebūtinai tinka mums. Iki šiol kraštovaizdžio elementai tiesiog būdavo išbraukiami ir statistikoje atrodydavo, kad gyvename stepėje, nors to tikrai nėra. Pokyčiais reikia pasidžiaugti ir išnaudoti politikos formavime.
– Lenkijoje, Bulgarijoje. Slovakijoje jau prasidėjo problemos dėl įvežamų pigių ukrainietiškų javų. Kaip mes elgsimės – prašysime ES paramos, kurią jie skyrė pasienio su Ukraina valstybėms, kokios bendros sektoriaus prognozės?
– Pavasariniai duomenys nėra labai patikimi. Svarbu, kas vyksta pasaulinėse rinkose, tačiau jie bus žinomi tik vasaros pradžioje, kai bus aišku, koks bus pavasaris. Tačiau labai lems kiekvieno ūkio sprendimas, kaip valdomos rizikos pernai, kai trąšos buvo ypatingai brangios. Grūdų kainų vidurkis dabar artimas vidutiniam daugiamečiui, tiesiog pernai metai buvo „nenormalūs“. Prašyti paramos neturime jokių argumentų, nes kitos įvežamų grūdų apimtys. Pernai geležinkeliais įvežėme 72 tūkst. t žemės ūkio produkcijos iš Ukrainos. Dar šiek tiek atgabenome kelių transportu. Man liūdna, kad mūsų infrastruktūra neleidžia pasijausti pilnateise Europos dalimi. Rusijos caro laikais pastatytas geležinkelis Suvalkuose toks, kad juo net negali pravažiuoti pilnas grūdų sąstatas, nors toks krovinių srautas būtų gera žinia Klaipėdos uostui. Kol kas kalbama tik apie ukrainietiškų javų tranzitą su kontrolės mechanizmais, kad jie nebūtų iškraunami ES. Apie tai kalbame mes ir lenkai. Lietuvos geležinkeliai planuoja didinti apimtis, tačiau tai skirta Klaipėdos uostui, kuris laukia birių krovinių. Matau tik naudą, o ne grėsmes. Pagrindo nuogąstauti mūsų ūkininkams nėra.
– Pieno supirkimo kainos simboliškai pakilo, tai reiškia, kad pieno krizė baigėsi?
– Krizė nesibaigė. Kainų kilimas tik procento ribose. Turime 90 proc. ūkininkų, kurie nekooperuoti, arba silpnai kooperuoti ir kurių perdirbėjai nesiekia išsaugoti. Prašome ūkininkų susiimti ir judėti ta kryptimi. Mes, kaip valstybė, padedame ir padėsime, tačiau ir toliau prašome ūkininkų kooperuotis, nes jei jie patys neapgins savo interesų prieš perdirbėjus, tai valstybė ne visada galės padėti.
– Pieno įstatymas gali būti lūžis, ar be pačių ūkininkų problemų niekas neišspręs?
– Būtų gerai, jei vienas įstatymas galėtų išspręsti visas bėdas. Jis gali padidinti teisingumą, kad už tą pačią kokybę ir tą patį kiekį butų mokama tiek pat. Nežaidžiama priedais. To norime mes ir ūkininkai. Pieno perdirbėjai siūlo, kad to nereikia. Tačiau politika yra kompromisų menas. Mes stosime silpnųjų ūkininkų – tų, kurie šiandien gauna mažiau nei 35 ct už kilogramą, tų, kurie nekooperuoti, kurie investavo į modernizavimą ir gyvena įtampoje dėl kritusių kainų – pusėn. Atskirtis brėžiama ne pagal ūkių dydį, o pagal tai, kad kai kur yra verslo santykiai, kur valstybės įsikišimo nereikia.
– Kokie perdirbėjų argumentai, kad nieko nereikia keisti?
– Jie sako, kad čia laisva rinka, į kurios reguliavimą valstybė neturi kištis.
– Augalininkystė ūkiai nepatenkinti, nes Žemės ūkio ministerija sumažino paramos technikai pirkti apimtis. Kodėl taip nutiko?
– Paramos taisyklės yra šiek tiek patikslintos peržiūrint Strateginį planą. Tačiau mūsų Strateginio ūkio prioritetas – pagalba turi būti skirta smulkiam ir vidutiniam ūkiam, kurie yra labai svarbūs kaimo gyvenimo dalis ir negali kaip lygiaverčiai konkuruoti rinkoje.
– Koks Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo likimas?
– Jis serga nepertraukiamai, laukiame, kada grįš į darbą. Tada turės pateikti savo argumentus jo darbą vertinančiai komisijai, o ministras į komisijos išvadas atsižvelgs arba ne.
– Lietuvoje ūkiai sparčiai stambėja. Tą jau rodo praeito deklaravimo laikotarpio duomenys. Daugumą pieno melžia virš 1000 ūkių, 8 proc. ūkininkų valdo 70 proc. žemės.
– Kur ūkiai dirba rinkos sąlygomis ir valstybės paramos nereikia, intervencija turi būti minimali. Kaimas yra visuma, tiek bendruomenės, tiek šeimos ūkiai. Tačiau jei jie ir toliau gamins tik žaliavą, ir nesikooperuos, kad per mastą didintų efektyvumą, bus blogai. Kitas kelias – jei mažas ūkis norės išlikti, jis turės perdirbti produkciją. Pats, arba kooperatyve. Kitaip konkuruoti su dideliais ūkiais bus nepaprastai sudėtinga. Išlikimui valstybės pagalbos gali ir neužtekti. Mano žinia – nepaisant to, kad dabar yra parama ir finansinės priemonės, reikia savo ateitį projektuoti taip, lyg paramos nebūtų. Negali viskas būti paremta tik parama. Ji geras priedas, tačiau ne išgyvenimo šaltinis.
– Trys dalykai, kuriuos norėtumėte padaryti iki kadencijos pabaigos?
– Noriu mažinti biurokratinę naštą.. Jei ataskaitų skaičių iškabinčiau ant skelbimų lentos, jų būtų daug. Matau, kaip institucijos kovoja dėl savo išlikimo ir iš ūkininkų prašo vis naujų ataskaitų. Kitas dalykas daugiau teisingumo skirstant paramą. Esminis tikslas, kurio siekiu, tai dviejų burbulų – aplinkosaugos ir žemės ūkio – suartėjimo, nes abu jie gyvena kituose pasaulio. O tiesa yra ta, kad čia yra daug sinergijos, nes vieni nuo kitų labai priklausomi. Suartėjimas neišvengiamas. – Ačiū už pokalbį.
Šaltinis: delfi.lt, Arūnas Milašius, 2023-04-21
Pieno supirkimo kaina kovą augo, bet situacija išlieka įtempta
Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje po keturių mėnesių mažėjimo kovo mėnesį išaugo. Situacija pieno sektoriuje išlieka įtempta, kurią palaiko neapibrėžtumas eksporto rinkose, rašoma Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ pranešime. Nurodoma, kad daugiausiai Lietuvoje pieno parduodantiems stambiems tiekėjams už natūralų pieną perdirbėjai šių metų kovą mokėjo 42 centus už kilogramą. Per mėnesį ši pieno kaina, palyginti su vasariu, išaugo 4 proc., pranešė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.
Šį kovą vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje visiems ūkiams buvo 38 centai už kilogramą, arba 3,6 proc. didesnė nei vasarį.
Lietuvos pienininkų asociacijos vadovas Egidijus Simonis teigė, kad pasaulinėje pieno rinkoje išlieka didelis neapibrėžtumas.
„Pieno rinka nuo praėjusių metų pabaigos išlieka ganėtinai nepastovi ir neapibrėžta, o tai daro didelę įtaką kainų svyravimui ir padidina rinkos nestabilumą“, – sakė E. Simonis.
Jis pridūrė, kad nuo praėjusių metų pabaigos nukritusios didmeninės pieno produktų kainos Europos biržinėje prekyboje šiais metais užsifiksavo žemame lygyje – paskutiniai prekybos aukcionai balandžio mėnesį visiems pieno produktams buvo su neigiama reikšme.
Šaltinis: lrt.lt, 2023-04-23
Ministerija žada paramą 9 iš 10 pieno ūkių, šie teigia, kad sumos – tik simbolinės
Pieno gamintojai jau gali teikti paraiškas paramai gauti. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, ja galėtų pasinaudoti 9 iš 10 pieno gamintojų. Kai kurie ūkininkai sako, kad nuostolių kritus pieno supirkimo kainoms parama nepadengs, o jos negausiantieji neslepia nusivylimo – esą tokia parama tėra kosmetinis sprendimas. Žemės ūkio ministerija sako, kad dar neaišku, kokių nuostolių patirs ūkininkai. Šeimos ūkyje netoli Vilkijos auginama 40 karvių. Už pieno litrą ūkininkė gauna apie 24 centus. „Košmaras“, – nusijuokia Ligita Ėringienė.
Gruodį ir sausį gaudavo 37 centus, tačiau vėliau kaina pradėjo kristi.
Nuostolingai dirbanti ūkininkė laukia paramos, kuriai paraiškas pradėjo rinkti Žemės ūkio ministerija.
„Mes gal gausime apie 3 tūkst. su keliais šimtais už du mėnesius, tai čia juokas, – tvirtina ūkininkė. – Čia lašas jūroje, mums nė mėnesio nekompensuoja visų išlaidų, nuostolių nepadengia.“
Žemės ūkio ministerijos duomenimis, daugiausia pieno gamintojų, galinčių gauti paramą, yra Šilalės rajone. Skaičiuojama, kad šalyje jos sulauks 9 iš 10 pieno gamintojų
„Įvertinus tai, kad 90 procentų ūkininkų, kurie, tikėtina, gaus paramą, jų pieno supirkimo kaina buvo apie 30-31 centą, o ūkininkai, kurie negaus, jų vidutinė kaina yra apie 40 centų“, – sako žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas.
Kauno rajone karves auginanti Emerita Vaitiekūnienė paramos negaus. Sako esanti nusivylusi – už pieno litrą jai moka iki 38 centų, tačiau dirba nuostolingai.
„Pernai geri metai buvo, susikaupė galbūt tų pinigų, bet šįmet baigiu tuos pinigus išleisti, – sako ūkininkė. – Ir pernai uždirbom pelno, o šįmet labai dideli mokesčiai.“
Protestavę, pieną daliję nemokamai ir laukuose pylę ūkininkai skaičiavo, kad reikėtų 40 milijonų eurų paramos, o ministerija išdalys 8.
Perdirbėjai sako, pieno supirkimo kainą lemia produktų kainos eksporto rinkose.
„Jeigu jų nėra, reiškia ir tų kainų tuo periodu nėra reikiamų, tai kas lieka – arba turi valstybė prisidėti, arba anksčiau, kada yra geri laikai, reikia sukaupti tam tikras lėšas ir prastais laikais jas paskirstyti“, – sako „Vilkyškių pieninės“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius.
Pieno supirkimo kainoms kritus į žemumas, prognozuojama, kad po kelių mėnesių jos augs.
VDU Žemės ūkio akademijos profesorė Astrida Miceikienė sako, jog reikia plano, nes krizės pieno ūkyje kartosis.
„Situacija susiklostė ganėtinai greitai ir ganėtinai netipiška, argumentų, kodėl vienokia ar kitokia parama, kaip ji skirstoma, kodėl vieniems skiriama, kitiems ne, matyt, trūksta ir dėl to, kai nėra aiškių argumentų, kriterijų, dėl to kyla papildoma įtampa tarp ūkininkų ir jų skaldymas“, – teigia A. Miceikienė.
Profesorė sako, kad žadama 8 mln. eurų parama pieno gamintojams – simbolinis žingsnis. Pasak viceministro, sunku komentuoti dėl jos dydžio.
„Mes kalbame apie labai specifinį verslą, žemės ūkio verslą, ir kai kalbame apie nuostolius, mes turime kalbėti apie kažkokį metinį rezultatą, o ne vieno ar dviejų mėnesių rezultatą“, – aiškina P. Astrauskas.
Gegužę patikrinus paraiškas, paramą planuojama mokėti nuo birželio.
Šaltinis: lrt.lt, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, 2023-04-23
Pasėlių deklaravimas: ką daryti susidūrus su trikdžiais
Balandžio 17 d. startavo žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas, kuriame yra nemažai naujovių. Žemdirbiams kyla nemažai klausimų, kaip teisingai pateikti paraiškas ir ką daryti, jeigu jas teikiant atsiranda nesklandumų ar trikdžių. Ką daryti, jei iškyla trikdžių? Pasak Žemės ūkio duomenų centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovės Ramintos Vitkauskienės, įdiegti informacinės sistemos (IS) stebėsenos įrankiai leis matyti ir įvertinti sistemos apkrovimą bei atitinkamai reaguoti. Jeigu naudojant IS kiltų interneto ryšio nesklandumų, reikėtų kreiptis į savo interneto tiekėją.
Susidūrus su netinkamu sistemos veikimu ar trikdžiais, būtina pranešti Žemės ūkio duomenų centro bendruojuinformacijos teikimo telefonu (8 5) 266 0620 ar el. pašto adresu pagalba@zudc.lt
Sistema dar bus tobulinama dvi savaites
Šių metų deklaravimas apima daug naujovių: patvirtinti nauji geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, nebelieka žalinimo išmokos, ūkininkams atsiranda galimybė rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas (ekologinės sistemos), už kurias bus mokama parama.
Už paraiškų surinkimą atsakingas VĮ Žemės ūkio duomenų centras aktyviai ruošėsi pasėlių deklaravimui. Pasak Žemės ūkio duomenų centro Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovės Ramintos Vitkauskienės, atsižvelgiant į pokyčių mastą pasiruošta visai neblogai, pagrindiniai Paraiškų priėmimo informacinės sistemos funkcionalumo reikalavimai įgyvendinti.
„Šiuo metu tiksliname sistemoje įgyvendintus reikalavimus pagal patikslintas taisykles reikalavimus. Kadangi pasikeitimų yra nemažai, pirmas dvi savaites paraiškų patvirtinti nebus galima, tačiau galima bus sukurti paraiškas pagal praėjusių metų suadministruotų paraiškų duomenis, šiuos duomenis tikslinti, tvarkyti deklaruotus laukus, įbraižyti naujus laukus, įbraižyti kraštovaizdžio elementus, užpildyti laukų informacijos lentelę, tikrinti paraiškos duomenis ir taisyti nustatytus neatitikimus. Kitaip tariant, bus galima pilnai pasiruošti paraiškas tvirtinti“, – aiškino R. Vitkauskienė.
Pagal ūkininkų poreikius bus rengiamos konsultacijos ir seminarai
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kovo mėnesį šalies savivaldybėms ir ūkininkams surengė nuotolinius seminarus, kurie sulaukė didelio susidomėjimo. Ši informacinė veikla bus tęsiama – kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val. vyks nuotolinės konsultacijos geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, tiesioginių išmokų taisyklių klausimais, konsultuos Žemės ūkio ministerijos, NMA, VĮ Žemės ūkio duomenų centro specialistai. Nuotolinių konsultacijų prisijungimo nuorodos bus skelbiamos ŽŪM interneto svetainėje.
Kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galite kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt. Ši naują e. pašto adresą Žemės ūkio ministerija sukūrė tam, kad klausimas patektų tiesiai pas reikiamą specialistą, o paklausėjas kuo greičiau sulauktų jį dominančio atsakymo.
Daug atsakymų į pačius įvairiausius klausimus, susijusius su pasėlių deklaravimu, galima rasti ir nuolat pildomoje ŽŪM interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“ (,,Pasėlių deklaravimas“). Kviečiame aktyvuoti šią nuorodą: https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) balandžio 21 d. išleis specialų informacinį laikraštį, kuris 24-25 d. bus nemokamai dalijamas seniūnijose, o jo elektroninis variantas jau paskelbtas NMA interneto svetainėje. Jame pateikta informacija apie pagrindinius tiesioginių išmokų bei su plotu susijusių Kaimo plėtros programos ir Strateginio plano priemonių taisyklių pasikeitimus, darbų atlikimo terminus, įsipareigojimus. Ūkininkai gaus ir patarimų, į ką turėtų atkreipti dėmesį, norėdami išvengti sankcijų. Laikraštyje bus gerosios ir blogosios praktikos pavyzdžių, taip pat pateiktas patikrų grafikas bei kita su parama susijusi aktuali informacija.
Šaltinis: valstietis.lt, 2023-04-20
Neapsikentęs valdžios neveiklumo kėdainiečiams pieną dalija Šilalės rajono ūkininkas
Lietuvos ūkininkai nenuilsta ir jau keletą mėnesių protestuoja dėl rekordiškai žemų pieno supirkimo kainų ir toliau nemokamai dalija pieną gyventojams. Peikdami Lietuvos banko tyrimą apie maisto kainas Lietuvoje, ūkininkai skelbia savo duomenis ir sako, kad jiems tokiomis sąlygomis išgyventi nėra jokių šansų, tad užuot vežę pieną priduoti, jie jį tiesiog išdalins gyventojams. Kėdainių mieste irgi dalijamas pienas. Kraštiečiams jį dalija jaunas ūkininkas iš Šilalės rajono.
Prie autobusų stoties
Kėdainių mieste prie autobusų stoties esančioje prekybos centro „Maxima“ automobilių aikštelėje kas keletą dienų šviežią pieną dalija Šilalės rajono ūkininkas. Oranžiniu mikroautobusu pavakarę į Kėdainius atvykęs vyras sako, kad jam tiesiog nebėra kur trauktis.
„Situaciją valdo perdirbėjai, pieno turi daug ir jiems visiškai vienodai šviečia, kas kokias akcijas kur rajonuose organizuoja.
Mes siekiame, kad pieno gamintojai nebūtų skirstomi į grupes ir kad perdirbėjai supirkimo kainomis nemanipuliuotų, kaip dabar, kai „didiesiems“ moka, tarkim, 30 centų už litrą, „mažiesiems“ – 15-a“, – dėstė ūkininkas.
Geriau išdalinti
Mikroautobusu ūkininkas į Kėdainius atveža dvi dideles tonines talpas pieno. Žalią atšaldytą pieną ūkininkas išdalija jo čia jau laukiantiems kraštiečiams. Kad gautų šviežio naminio pieno, į eilę stoja dešimtys kėdainiečių.
Nors ūkininkas pieno kainos nėra nustatęs, jis pieną gali ir dovanoti, tačiau solidarizuodamiesi su juo kėdainiečiai už litrą pieno atsilygina 60 centų, kai pats ūkininkas iš supirkėjų teigia gaunantis tik 14 centų. Vyras neslepia, pieną geriau išdalinti žmonėms, nei parduoti už tokią kainą.
Praneša atvykstantis
Apie į Kėdainius atvežamą pieną ūkininkas praneša socialiniuose tinkluose. Pieną į Kėdainius ūkininkas atveža kas keletą dienų iš anksto pranešęs. Dar prieš jam atvykstant prekybos centro aikštelėje jo jau laukia minios žmonių – kas su litriniu stiklainiu, kas su bidonu.
„Tiesiog mano krašte tokių smulkų pienininkų daug, ten yra kas dalija pienuką. O aš vežu čia. Esu vienintelis atvežantis pienuką į Kėdainius. Tikrai geras, skanus, gardus pienelis. Tegul žmonės geria į sveikatą“, – kalbėjo jaunas ūkininkas.
Giria pieną
Kalbinti eilėje laukę kėdainiečiai teigė, kad gandas apie Kėdainiuose dalinamą pieną eina iš lūpų į lūpas. Žmonės labai giria ūkininko atvežamą pieną.
„Pienas labai geras ir sveikas. Daug grietinės nusistovi. Galima ir grietinės, ir sūrio pasidaryti.
Mes negailime, paremiame ūkininką, duodame 60 centų už litrą. Juk ne iš gero gyvenimo žmogus pieną dalina.
Matyt, situacija visai prasta. Naikinami smulkūs ūkiai – kur mes prieisim taip elgdamiesi su smulkiaisiais ūkeliais?“ – kalbėjo eilėje pieno laukę kėdainiečiai.
Šaltinis: valstietis.lt, 2023-04-21
Pasėlių deklaravimui skirtas specialus laikraštis
Prasidėjus žemės ūkio naudmenų, pasėlių ir kitų plotų bei gyvulių deklaravimui, Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdamos padėti ūkininkams, išleido specialų laikraštį. Laikraštyje atkreipiamas dėmesys į tiesioginių išmokų ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano kaimo plėtros intervencinių priemonių naujausius taisyklių pakeitimus, nurodomi ūkio darbų, teiktinų dokumentų terminai. Jame išsamiai pristatoma laukų stebėsenos sistema, įvardijami preliminarūs išmokų dydžiai ir kita 2023 metais aktuali informacija. Skaityti laikraštį galite čia.
Šiame leidinyje pristatytos ir NMA naujovės, įskaitant automatinės laukų nuolatinio stebėjimo sistemos (ALNSIS) stebimų įsipareigojimų reikšmes, rezultatų pateikimo datas, deklaravimo metu rodomus visos Lietuvos palydovinius vaizdus bei preliminarių laukų žemėlapį. Visos šios naujovės padeda ūkininkams tiksliau nustatyti dirbamų laukų ribas ir jas įbraižyti.
Ūkininkai, kuriems svarbu gauti popierinį leidinio variantą, nuo kitos savaitės jį galės rasti ir seniūnijose.