Žemės ūkio naujienos: 2024-05-08. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Aktuali informacija apie investicinių projektų patikras
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena pareiškėjams ir paramos gavėjams, įgyvendinantiems projektus pagal investicines priemones, kaip tinkamai pasiruošti patikrai ir atkreipia dėmesį į dažniausiai patikrų metu nustatomus neatitikimus. NMA, siekdama mažinti patikrų vietoje metu nustatytų neatitikimų skaičių, primena pareiškėjams ir paramos gavėjams, kaip tinkamai pasiruošti patikrai bei kokių kitų įsipareigojimų reikia laikytis:
1. turėti ir pagal nustatytus reikalavimus saugoti visus su parama susijusius dokumentus, t. y. išlaidas pagrindžiančius, apmokėjimą patvirtinančius, pirkimo pardavimo sutartis, atliktų darbų aktus, draudimo dokumentus, statybos darbų žurnalą ir pan.;
2. pagal nustatytus reikalavimus tvarkyti buhalterinę apskaitą ir užtikrinti, kad ji būtų atskirta nuo kitų su parama nesusijusių operacijų (jei taikoma);
3. už paramos lėšas įsigytos investicijos turi būti sumontuotos, veikiančios ir naudojamos projekte numatytai veiklai vykdyti;
4. tinkamai viešinti paramą, kad visos viešinimo priemonės būtų vietoje, kaip numatyta Suteiktos paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą viešinimo taisyklėse;
5. apdrausti turtą, kuriam pagal teisės aktus nustatyta privaloma teisinė registracija ir kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama (jei taikoma);
6. neparduoti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto ar sukurto turto nuo paramos sutarties pasirašymo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos,
7. nekurti dirbinai sukurtų sąlygų gauti paramą projekto įgyvendinimo ir kontrolės laikotarpiu, kaip nustatyta Dirbtinai sukurtų sąlygų gauti paramą nustatymo metodikoje,
8. nesuderinus su NMA, nekeisti projekto įgyvendinimo vietos ir sąlygų, t. y. vykdyti verslo plane numatytą žemės ūkio veiklą, nuo paramos sutarties pasirašymo iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos;
9. įregistruoti turtą, kuriam privaloma teisinė registracija pagal teisės aktų reikalavimus bei
10. vykdyti visas verslo plane numatytas veiklas, pasiekti ir iki kontrolės laikotarpio pabaigos išlaikyti paramos paraiškoje numatytus projekto priežiūros rodiklius, bei laikytis kitų paraiškos teikimo metu prisiimtų įsipareigojimų.
Atkreipiame dėmesį, jog paramos gavėjai privalo sudaryti sąlygas NMA darbuotojams patikrinti pateiktus duomenis bei atlikti patikrą vietoje, gauti papildomos informacijos apie projektą ir su juo susijusią veiklą nuo paramos paraiškos pateikimo dienos, kontroliuoti ir tikrinti, kaip yra laikomasi paramos gavimo sąlygų ir reikalavimų, kaip vykdomas projektas bei veikla, kuriai buvo skirta parama, po sprendimo skirti paramą priėmimo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos.
Išanalizavus 2023 m. investicinių patikrų vietoje metu dažniausiai nustatomus neatitikimus, buvo nustatyta, kad dažniausi neatitikimai yra šie (išrikiuoti mažėjimo tvarka):
– nesumontuota ar neveikianti už paramos lėšas įsigyta įranga ir technika;
– faktiškai neatlikti darbai, negautos prekės ar suteiktos paslaugos, kurios deklaruojamos mokėjimo prašyme;
– nevykdoma projekte numatyta veikla, investicijos nenaudojamos paraiškoje nurodytiems tikslams pasiekti;
– projekto įgyvendinimo vieta neatitinka nurodytos paraiškoje;
– nesaugomi išlaidas pagrindžiantys, apmokėjimą patvirtinantys ir kiti su parama susiję dokumentai.
Primename, jog projektų patikros yra atliekamos vykstant į projektų įgyvendinimo ir administravimo vietą arba nuotoliniu būdu, naudojantis informacinių technologijų priemonėmis, pavyzdžiui, „Teams“, tikrinant „NMA agro“ mobiliosios programos geografiniu žymeniu pažymėtas nuotraukas, garso, vaizdo įrašus, dokumentus ar kitus įrodymus.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-08
Išgaunantiems vandenį iš paviršinių vandens telkinių reikės mažiau leidimų
Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių pataisose numatyta, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. nebereikės gauti taršos leidimo paviršinį vandenį išgaunančių įrenginių, eksploatavimui. Įgyvendinant Vandens įstatymo nuostatas, nuo 2026 m. sausio 1 d. asmenims, išgaunantiems vandenį iš paviršinių vandens telkinių, bus privaloma registruotis paviršinį vandenį naudojančių asmenų registracijos sąraše. Registracija šiame sąraše taps būtina, net jei ir turi TIPK leidimą arba taršos leidimo specialiąją dalį išgauti paviršinį vandenį.
Kadangi tokių leidimų išdavimas užtrunka, už juos reikia mokėti valstybės rinkliavą, nuspręsta taršos leidimų naujiems ūkio subjektams atsisakyti jau nuo 2025 m. pradžios. Pakeitus šią tvarką, sumažės administracinė našta naujiems ūkio subjektams, bus išvengta reikalavimų dubliavimo, nes jiems nebereikės laikinai (iki 2025 m. gruodžio 31 d.) įsigyti taršos leidimą vykdyti šią veiklą ir kartu registruotis paviršinį vandenį naudojančių asmenų registracijos sąraše.
Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių pataisomis ištaisomas pastebėtas teisės aktų nesuderinamumas, kai ūkio subjektui numatant išleisti nuotekas į kito asmens nuotekų tvarkymo sistemą, į TIPK leidimų sąlygas buvo įtraukiami duomenys iš nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą patvirtinančių dokumentų (pvz., sutarčių tarp dviejų ūkio subjektų). Dėl to būdavo neaiškumų, ar tokių sąlygų pažeidimas laikomas leidimo sąlygų pažeidimu, dėl kurio gali būti panaikinamas leidimo galiojimas.
Priėmus šių taisyklių pakeitimus taip pat bus įgyvendintos įsigaliosiančios Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimų nuostatos, kuriomis įtvirtinta prievolė ūkio subjektui tam tikrais atvejais taikyti papildomas priemones reikšmingam neigiamam poveikiui aplinkai išvengti ar jį sumažinti, kompensuoti ir atkurti tai, kas buvo pažeista.
Šaltinis: am.lrv.lt, 2024-05-02
Investicijos į prevencinę veiklą aktualios ūkininkams
Praėjusią savaitę baigėsi beveik du mėnesius vykęs paraiškų priėmimas pagal priemonę „Investicijos į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“. Paraiškos pagal priemonę buvo priimamos nuo kovo 4 d. iki balandžio 30 d.
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) gavo 54 paraiškas, kuriose prašoma 1,75 mln. Eur paramos. Šiam paraiškų priėmimui buvo skirta 1,097 mln. Eur, taigi paraiškose prašoma suma viršija priemonės biudžetą. Todėl paramos skyrimą lems surinktų pirmumo balų skaičius.
Primename, kad paraiškos bus vertinamos suteikiant joms balus už atitiktį priemonės taisyklių 35 punkte nustatytiems atrankos kriterijams. Didžiausia galima balų suma – 100 balų. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 balai. Jeigu paraiškų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad paraiška nesurinko 35 balų skaičiaus, paraiška atmetama.
Paraiškoms taikomi šie atrankos kriterijai:
Už specializaciją:
– pareiškėjas yra specializuotas kiaulininkystės arba paukštininkystės ūkis – suteikiama 30 balų;pareiškėjas yra specializuotas galvijininkystės ūkis – suteikiama 20 balų.
Vertinant atitiktį šiam kriterijui, atrankos balai suteikiami tik už vieną pareiškėjo pasirinktą kriterijų.
Pareiškėjo ūkis laikomas specializuotu, kai pareiškėjo pajamos iš žemės ūkio sektoriaus (pvz., kiaulininkystė, paukštininkystė ir pan.), į kurio biosaugą investuojama, ataskaitiniais metais sudaro ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų.
Už sutartinius gyvulius (SG):
– iki 20 (įskaitytinai) SG – suteikiami 35 balai;didesnis kaip 20 iki 200 SG (įskaitytinai) – suteikiama 15 balų;daugiau kaip 200 SG – suteikiama 10 balų.Už ūkinių gyvūnų laikymo vietą: kai pareiškėjo ūkinių gyvūnų laikymo vieta yra vietovėje, kurioje ES sprendimu arba VMVT direktoriaus įsakymu yra taikomos užkrečiamosios ligos prevencinės ir kontrolės priemonės laikomai gyvūnų rūšiai, skiriami 35 balai.
Tuo atveju, kai dėl paraiškoje pateiktos neišsamios ar netikslios informacijos, trūkstamų dokumentų NMA negali įvertinti paraiškos, ji kreipiasi į pareiškėją dėl papildomų dokumentų ir (arba) informacijos pateikimo. Į paklausimą svarbu atsakyti per nurodytą 3-5 darbo dienų terminą (terminas nustatomas priklausomai nuo prašomos pateikti informacijos apimties).
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-08
Susipažinkite su 4 ir 9 GAAB standartų reikalavimų pakeitimais
Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistas Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašas – pakoreguoti 4 ir 9 GAAB standarto reikalavimai. GAAB apraše pakeisti 4 GAAB standarto „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“ reikalavimai. Kol nėra įteisintos paviršinio vandens telkinių apsaugos juostos, kaip numatyta Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, deklaruojant žemės ūkio naudmenų laukus, reikia palikti paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostas prie:
– nesureguliuotų vandens telkinių ar jų nesureguliuotų ruožų – paviršinio vandens telkinių apsaugos juostų plotis negali būti mažesnis nei 5 m nuo vandens krašto;
– paviršinio vandens telkinių apsaugos juostose ganyti ar mulčiuoti žolę nedraudžiama;sureguliuotų vandens telkinių ar jų sureguliuotų ruožų (ištiesintų, pagilintų ir pertvarkytų upių ar upių vagos ruožų, skirtų dirvožemio vandens režimui sureguliuoti ir vandens pertekliui iš sausinamų plotų nuleisti) – nuo 2024 m. paliekamas paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų plotis negali būti mažesnis nei 3 m nuo šlaito viršutinės briaunos;
– visų pareiškėjui priklausančių laukų, kurie ribojasi su melioracijos grioviais, išskyrus ekologinio ūkio sertifikuotus laukus, – nuo 2024 m. turi būti paliekami pagrioviai su žoline danga, neįskaitant griovio šlaito, minimalus pagriovių plotis 3 m.; pagrioviuose su žoline danga ganyti ar mulčiuoti žolę nedraudžiama, pagrioviai gali būti naudojami žemės ūkio technikos eismui, juose gali augti pavieniai medžiai ir (ar) krūmai;
Taisyklių 7.1–7.3 papunkčiuose nurodytose paviršinio vandens telkinių apsaugos juostose ir melioracijos griovių pagrioviuose galima deklaruoti žemės valdymo teise priklausančius ne mažesnius kaip 0,01 ha laukus klasifikatoriaus IV grupės kodais (išskyrus MAJ, DGJ), klasifikatoriaus VI grupės kodais ir klasifikatoriaus kodais KEP, NEP.
Kai laukuose, kuriems taikomi taisyklių 7.1–7.3 papunkčiuose nurodyti reikalavimai, yra atliekami, numatyta ar planuojama atlikti darbus, kurie turės įtakos plotų atitikčiai reikalavimams (pvz., melioracijos sistemų įrengimo ar tvarkymo darbai), deklaruojant jie nurodomi kaip tinkami paramai plotai, kurie einamaisiais metais neatitinka paramos skyrimo reikalavimų (klasifikatoriaus kodas TPN).
Papildytas ir 9 GAAB standarto „Draudimas keisti „Natura 2000“ teritorijose esančių daugiamečių žolynų, kurie nustatyti kaip aplinkos požiūriu pažeidžiami daugiamečiai žolynai, paskirtį arba juos arti“ reikalavimas. Įgyvendinant 9 GAAB standartą, pareiškėjams draudžiama aplinkosaugos atžvilgiu pažeidžiamas daugiametes ganyklas arba pievas, kurios patenka į pievų ir joms artimų buveinių, pelkių ir medžiais apaugusių natūralių buveinių teritoriją „Natura 2000“ (aplinkosaugos atžvilgiu pažeidžiamų pievų sluoksnis), arti ar jose vykdyti ne žemės ūkio veiklą.
Suarus ar kitaip pakeitus tokios daugiametės pievos paskirtį, iki kitų metų paraiškos pateikimo datos privaloma atkurti suartos daugiametės pievos plotą toje pačioje vietoje. Primename, kad pievas galima atnaujinti, – suarti ar atsėti, jei tokia galimybė yra numatyta gamtotvarkos plane. Pievas atnaujinti ir atsėti galima tik gavus rašytinį Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos sutikimą.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-08
Ministerija nustatė aiškesnius reikalavimus apsauginėms juostoms ir pagrioviams
Žemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į pasiūlymus, pakeitė Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB), taikomų nuo 2023 metų, aprašą. Tikimasi, kad pakeitimai ūkininkams įneš daugiau aiškumo bei leis tikslingiau įgyvendinti Bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas. Pakeistą Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą rasite čia.
Pakeisti 4 GAAB standarto „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“ reikalavimai, kuriais aiškiau nurodyta, kokiais atvejais tikslinga išskirti ir deklaruoti apsaugines juostas ir pagriovius, o kokiais visai nebūtina, kokius kodus naudoti deklaruojant.
Nuo 2024 m. įsigaliojo reikalavimas – prie sureguliuotų vandens telkinių ar jų sureguliuotų ruožų, taip pat ir prie melioracijos griovių, nuo šlaito viršutinės briaunos palikti mažiausiai 3 m apsaugines juostas ar pagriovius. Šie reikalavimai papildo jau anksčiau galiojusį vandens telkinių apsaugai skirtą standartą, jog kol nėra įteisintos paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos taip, kaip numato Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, prie nesureguliuotų vandens telkinių reikalinga palikti mažiausiai 5 m paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostas nuo vandens krašto.
Aprašo pakeitimas taip pat suteiks daugiau aiškumo, kokia veikla gali būti vykdoma paliekamose juostose, pvz., juostas prie melioracijos griovių galima naudoti žemės ūkio technikos eismui, jose ganyti, šienauti. Numatyti atvejai, kaip elgtis, jei vykdomi melioracijos griovių remonto darbai ir žolinė danga pažeidžiama ar užpilama gruntu.
Pokyčių atsirado ir reikalavimuose įgyvendinant 9 GAAB standartą „Draudimas keisti „Natura 2000“ teritorijose esančių daugiamečių žolynų, kurie nustatyti kaip aplinkos požiūriu pažeidžiami daugiamečiai žolynai, paskirtį arba juos arti“. Patikslinta tvarka, kaip reikia atkurti pažeistas ar pakeistas pievas, nurodyti darbų terminai, kokiais kodais deklaruoti atkurtas pievas.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-05-07
Ministras K. Navickas: mokslas gali ir turi prisidėti prie tvaresnio ūkininkavimo
Išvažiuojamame Žemės ūkio mokslo tarybos (ŽŪMT) posėdyje, surengtame Lyduokių kaimo bendruomenės namuose (Ukmergės r.), žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas su ūkininkais, mokslininkais ir specialistais aptarė ekologinio žemės ūkio aktualijas, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginio plano (SP) intervencinių priemonių projektų galimas temas ir kitus ES Žaliajam kursui aktualius klausimus, taip pat aplankė Lietuvoje žinomo ekologinio ūkininkavimo entuziasto, ŽŪMT nario Valentino Genio ūkį.
ŽŪMT nariai aptarė SP intervencinių priemonių „Mokymai ir įgūdžių įgijimas“ bei „Parodomieji projektai ir informavimo veikla“ prioritetines temas. Posėdžio metu buvo pristatytos ir SP intervencinės priemonės „Europos inovacijų partnerystė žemės ūkio našumo ir tvarumo srityje“ (EIP) projektinės idėjos, gautos iš įvairių asociacijų.
Galutiniai šių temų bei EIP projektinių idėjų sąrašai bus teikiami tvirtinti Žemės ūkio ministerijos Žemdirbių švietimo, konsultavimo priemonių, žemės ūkio parodų ir mokslinių tyrimų atrankos komitetui.
Tarybos posėdyje buvo pristatytas ir šiemet startavęs naujas tarptautinis projektas BOOST4BIOEAST, skirtas bioekonomikos plėtrai Vidurio Rytų Europos ir Baltijos šalyse. Lietuvai įgyvendinant projektą atstovaus Žemės ūkio ministerija ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos tyrimų institutas.
Dirbti jaučiant pagarbą gamtai
Jau beveik 20 metų Ukmergės krašte ūkininkaujančio V. Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Už sėkmingą darbą ekologinės gamybos ūkyje, jame vykdomus ilgalaikės ekologinės žemdirbystės, bearimės technologijos ir kitus tyrimus jam yra įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis.
Visą savo gyvenimą kaupta patirtimi jis geranoriškai pasidalijo ir su Žemės ūkio mokslo tarybos nariais, apsilankusiais jo ūkyje ir apžiūrėjusiais ekologiškai dirbamus laukus.
V. Genys neabejoja, kad keičiantis klimatui ūkininkauti taps vis sudėtingiau, todėl kiekvienam ūkininkui tenka pareiga tausoti turimus resursus, išsaugoti dirvožemio bioįvairovę.