Žemės ūkio naujienos: 2024-07-08. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Javapjūtei šiemet prasidėjus anksčiau ūkininkai tikisi gero derliaus
Šiemet javapjūtė Lietuvoje prasidėjo dviem-trim savaitėmis anksčiau nei įprastai – pirmieji kombainai į laukus išriedėjo Dzūkijoje ir Suvalkijoje, o kitą savaitę turėtų išjudėti ir likusi Lietuva, sako ūkininkai.
Kol kas nuimamos pirmosios javų kultūros – žieminiai miežiai ir kviečiai.
Vieni ūkininkai sako, kad dėl gerų oro sąlygų ir palankių trąšų kainų šiemet galima laukti rekordinio grūdų derliaus, kiti sako esantys atsargesni.
Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovo Vytauto Buivydo teigimu, javapjūtė šiemet yra rekordiškai ankstyva, tuo metu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad ankstyvo javapjūtės starto buvo galima tikėtis, nes ir pavasaris, ir vasara prasidėjo anksčiau.
„Mėnesiu beveik anksčiau (prasidėjo javapjūtė – BNS). Žieminius miežius, kurie jau subrendę, pirmoji kulia Varėna. Ten sausa. Lietaus nebuvę, tai džiūsta. Dzūkija jau pradėjo, o kitur ūkininkai dar dairosi – pati pradžia dar, pasibandymai. Sakyčiau, čia tik javapjūtės preliudija. Tikroji javapjūtė dar neprasidėjo. Reikia dar poros savaičių. Dar turi pabręsti augalai“, – BNS teigė A. Svitojus.
„Jeigu kitą savaitę bus taip šilta, pradės judėti visa Lietuva“, – pridūrė jis.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas BNS teigė, kad pirmieji kombainai į miežių laukus pietų Lietuvoje pasuko birželio 28-ąją. Tačiau, pasak jo, ir anksčiau yra buvę metų, kai javapjūtė prasidėdavo liepos pirmomis dienomis.
A. Svitojaus teigimu, šiemet gamtinės sąlygos geresnės ir galima tikėtis geresnio derlingumo.
„Labai nedrąsiai galiu prognozuoti, kad viršysime praėjusių metų derlių. Metai nebus blogesni, jie bus geresni. Gali būti ir rekordiniai visų laikų“, – prognozavo A. Svitojus.
Pasak jo, kultūroms augti šiemet buvo palankios sąlygos – palyginti su praėjusiais metais, ir gamtos sąlygos buvo tinkamos, ir kiti rodikliai geresni.
„Praėjusiais metais buvo gana didelė sausra, grūdai nesubrendo ir neturėjome tokio gero derliaus, nors jis buvo didelis. Plotai nemaži buvo, šiemet plotai nesumažėjo, gal net šiek tiek padidėjo. Važiuoji pro laukus vidurio Lietuvoje, Šakius, link Kauno ir matai, kaip jie (javai – BNS) mėlynuoja. Trąšų gavo daug. Jos buvo kažkiek atpigusios šiemet. Drėgmės pavasarį gavo pakankamai“, – kalbėjo A. Svitojus.
V. Buivydas sutinka, kad „laukų vaizdai“ leidžia teigti, kad derlius bus „labai geras“, bet su sąlyga, kad nebus didelio lietaus, bus šilta ir saulėta, tada ir iš laukų pavyks surinkti viską.
„Panašu, kad šie metai bus vieni iš tų, kai bendrai bus geresni derliai. Ne tik javų, bet ir uogų, daržovių. Tai, ką matome laukuose, yra tikrai neblogai. Derliaus potencialas yra labai geras. Klausimas tik, ar tas derlius atsidurs aruoduose, nes yra laukų, kur varpos jau guli ant žemės – jeigu nebūtų lietaus, staigaus vandens kiekio, vėjo, jos laikytųsi. Jeigu dar stipriai palis, grūdai bus „nukulti“ arba permiks. Kad dabar akys džiaugiasi, nereiškia, kad tikrai džiaugsimės turėdami galutinį rezultatą“, – BNS pasakojo ūkininkas.
Tuo metu A. Macijauskas abejoja rekordiniu derliumi: „Jokių rekordų nebus. Pamirškite juos. Rekordai jau buvo pasiekti. Dabar juos įveikti bus sunku: trąšos brangios, negalima naudoti daugelio priemonių, siekiama ekologijos.“
A. Macijauskas sako, kad jau liepos pabaigoje ar rugpjūčio vidury bus pasėti žieminiai rapsai.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro ataskaitoje apie šių metų derliaus prognozes nurodoma, kad žieminių kviečių ir rugių derlingumas prognozuojamas artimas arba net šiek tiek didesnis nei daugiametis vidurkis.
Šaltinis: https://www.lrt.lt, BNS, 2024-07-06
Jaunieji ūkininkai paraiškas teikė labai aktyviai
Birželio 28 d. baigėsi paraiškų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinės priemonės „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ teikimo laikotarpis.
Ši paramos priemonė kasmet sulaukia ypač daug jaunųjų ūkininkų dėmesio, tad ir šiemet jaunieji ūkininkai aktyviai pretendavo į paramą.
Dėl dotacijos suteikimo į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) kreipėsi 581 jaunasis ūkininkas. Bendra prašoma paramos suma projektams įgyvendinti sudaro beveik 34,64 mln. Eur. Šiuo paraiškų teikimo etapu dotacijoms buvo skirta 25,9 mln. Eur, taigi prašoma paramos suma 30 proc. viršija kvietimui skirtąją.
Pareiškėjai, pateikę paraiškas dėl šios paramos formos, apie tai, ar jiems galės būti skirta parama, tiksliau galės sužinoti, kai įvertinus paraiškų atitiktį atrankos kriterijams ir suteikus atitinkamą balų skaičių bus sudaryta paraiškų pirmumo eilė.
Dėl lengvatinių paskolų suteikimo pagal priemonę NMA pateiktos 76 paraiškos, kuriose bendra prašoma lengvatinių paskolų suma sudaro daugiau kaip 2,6 mln. Eur. Primintina, jog šiuo paraiškų teikimo etapu lengvatinėms paskoloms buvo skirta 19,3 mln. Eur, tad visiems pareiškėjams, prašiusiems suteikti paskolas, paramos lėšų pakanka.
Primename, jog paramos pagal priemonę galėjo kreiptis jaunieji ūkininkai – ne vyresni kaip 40 metų fiziniai asmenys ir juridiniai asmenys, atitinkantys įgyvendinimo taisyklėse nustatytus reikalavimus ir planuojantys vykdyti žemės ūkio produktų pirminę gamybą bei žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą, įskaitant pirminį perdirbimą.
Didžiausia dotacijos suma vienam paramos gavėjui – 60 000 Eur, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, tuo tarpu didžiausia lengvatinės paskolos suma vienam paskolos gavėjui – 100 000 Eur, lengvatinės paskolos lėšomis gali būti apmokama 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Atkreipiame dėmesį, jog bendra dotacijos ir lengvatinės paskolos suma negali viršyti 100 000 Eur.
Šaltinis: https://nma.lrv.lt, 2024-07-08
NMA klientams svarbūs kvietimai – vienoje vietoje
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), rūpindamasi savo klientais ir norėdama suteikti kuo daugiau naudingos informacijos apie visus ūkininkams aktualius kvietimus, nuo šiol NMA interneto svetainėje skelbia ir kitų Europos Sąjungos (ES) paramą administruojančių institucijų kvietimus teikti paraiškas dėl paramos.
Kitų paramą teikiančių institucijų paskelbtus mūsų klientams galimai aktualius kvietimus galima rasti NMA svetainėje, skiltyje „Kviečiame teikti paraiškas“, blokelyje „Kitų institucijų NMA klientams aktualūs kvietimai“.
Ši informacija aktuali tiems, kurie įgyvendindami projektus pagal NMA administruojamas paramos priemones norėtų pasinaudoti ir kitomis ES paramos galimybėmis. Taip pat svarbu, kad NMA klientai, siekdami gauti ES paramą kitų institucijų kuruojamoms veikloms vykdyti, įvertintų, ar bus išvengta dvigubo finansavimo planuojamoms įsigyti investicijoms. Aktualių kvietimų informacija NMA svetainėje bus nuolat atnaujinama.