Praėjusią savaitę Ukmergės rajone vykusiame tradiciniame konkurse „Geriausi melžėjai” varžėsi aštuoni dalyviai. Renginyje geriausiai pasirodė ir antrus metus nugalėtoja tapo Audronė Kazlauskienė iš Petronių kaimo.
Šių metų melžėjų konkursas jau startavo Vilkaviškyje ir Joniškyje. Po mėnesio varžytuvės tęsis Kupiškio, Utenos, Plungės, Pagėgių, Kauno ir Kretingos rajonuose. Baigiamoji šventė įvyks spalio 17 d. Sidabrave, Radviliškio rajone.
Dalyvauja ir vyrai
Konkurso „Geriausi melžėjai“ komisijos pirmininkas, Josifo Taco melžimo mokymo centro prie Lietuvos veterinarijos akademijos vadovas dr. Saulius Tušas sakė, kad varžytuvės organizuojamos siekiant tobulinti melžėjų meistriškumą, gerinti pieno kokybę, o taip pat pademonstruoti šios srities specialistų darbą. „Mūsų šalyje pieno kokybė kol kas nėra džiuginanti. Ji priklauso nuo melžėjų. Kuo profesionaliau ir atsakingiau žmonės dirbs, tuo geresnių rezultatų pasieksime“, – sakė S.Tušas. Komisijos pirmininkas pridūrė, kad primelžiamo pieno kiekis ir kokybė priklauso nuo darbuotojų profesionalumo. Todėl jie turi gerai žinoti, kaip veikia melžimo įranga, išmanyti karvių fiziologiją, jausti gyvulių nuotaiką, žinoti sanitarijos reikalavimus.
Kalbėdamas apie konkursus dr. S. Tušas pabrėžė, kad juose noriai dalyvauja jaunimas. Nors aktyviausiai varžybose dalyvauja moterys, tačiau savo jėgas išbando ir vyrai. Jų kiekvienais metais sulaukiama apie 4–5. „Šiais metais Joniškio ir Ukmergės rajone jau dalyvavo vyrai. Prieš kelerius metus melžėjai pelnė ir prizines vietas. Manau, kad didžioji dauguma jų nedrįsta dalyvauti konkursuose, nors šis darbas išties yra sunkus, vyriškas. Užsienyje, karvių fermose didžioji dalis melžėjų – vyrai, o ne moterys“, – pabrėžė konkurso pirmininkas.
Atliko užduotis
Ukmergės rajone vykusiame konkurse „Geriausi melžėjai“ dalyvavo Vaida Latožienė, Laima Pežinskaitė, Aušra Burneikienė, Janina Gelūnienė, Skaistė Zakarauskaitė, Vilius Kasperavičius, Zofija Griškevičienė ir Audronė Kazlauskienė. Dalyviai atliko teorinį testą, demonstravo, kaip moka plauti ir melžimui paruošti įrangą, kaip nustato pieno švarumą bei somatinių ląstelių kiekį piene. Komisija stebėjo ir sanitarinį pasiruošimą, melžimą, fiksavo melžimo laiką.
Praktinės melžimo užduotys vyko Vidmanto Balandžio ūkyje. Pirmą kartą konkurse dalyvavę melžėjai sakė, kad daug ką lėmė jaudulys. V. Kasperavičius prisipažino, kad į konkursą jis atėjo paskatintas draugės Laimos. „Mes abu dirbame viename ūkyje, melžiame 40 karvių. Todėl ir konkurse dalyvavome kartu. Norėjau išbandyti savo jėgas, pasisemti patirties ir kitais metais vėl dalyvauti“, – sakė V. Kasperavičius. Jo draugė L. Pežinskaitė pridūrė, kad konkursai jauniems žmonėms yra labai naudingi. A. Burneikienė, kalbėdama apie konkursą, minėjo, kad jam reikia kruopščiai pasiruošti. „Konkurso dalyviai turi daug žinoti, perskaityti nemažai literatūros, nes vien praktikos neužtenka. Konkurse dalyvavau pirmą kartą, savo rezultatais esu patenkinta. Karves melžiu tėvų ūkyje, jiems padedu savaitgaliais, švenčių dienomis“, – pasakojo A. Burneikienė.
Pasveikino nugalėtojus
Komisijos nariai: Josifo Taco MMC prie Lietuvos veterinarijos akademijos LVA vadovas dr. S. Tušas, šio centro mokslo darbuotoja Ramutė Mišeikienė, Kristina Odinienė, Gediminas Gerulis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyr. specialistė Antanina Greičiuvienė, LVA Gyvulininkystės katedros lektorė Aldona Šimkienė apibūdino dalyvių rezultatus, paminėjo klaidas, paaiškino ką geriau reikėtų daryti ateityje.
Pasveikinęs melžėjus dr.S.Tušas pabrėžė, kad profesionalūs, savo darbą išmanantys melžėjai labai vertinami pieno ūkiuose. Naujos melžimo technikos atsiradimas ir jos taisyklingas naudojimas reikalauja iš pieno fermų darbininkų vis naujų žinių. Todėl, kad pieno ūkiuose gerėtų pieno kokybė, melžėjai nuolat turi kelti kvalifikaciją.
Konkurso organizatoriai pirmąją vietą skyrė A. Kazlauskienei, surinkusiai 138 balus. Ji antrus metus pelnė nugalėtojos vardą. Antroji vieta atiteko Vaidai Latožienei, surinkusiai 130,65 balų, trečioji – Zofijai Griškevičienei (130,55 balų). Padėkos raštai ir rėmėjų prizai buvo įteikti visiems konkurso dalyviams.
Konkursuose įgauna patirties
Ukmergės rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Danutė Užkurėlytė sakė, kad pieno ūkių sėkmė priklauso nuo profesionalių darbuotojų. „Labai smagu, kai melžėjai turi pakankamai žinių. O jas įgyja ne tik seminaruose, bet ir konkursuose. Todėl kiekvienais metais į konkursus ateina vis daugiau jaunų žmonių, kurie suinteresuoti semtis patirties ir mokytis“, – sakė D.Užkurėlytė.
Nuolatinė konkursų dalyvė A. Kazlauskienė sakė, kad varžytuvės – mažytė šventė melžėjams, duodanti jaunimui neįkainojamą bagažą patirties. „Konkurso užduotys lengvos. Nei praėjusiais metais, nei šiais metais nebuvo sunku. Juk dirbdamas ūkyje kiekvieną dieną privalai viską žinoti“, – sakė A. Kazlauskienė. Geriausios melžėjos titulą pelniusi moteris ragino melžėjus dalyvauti konkursuose. „Noriu palinkėti, kad kitų rajonų melžėjai aktyviau dalyvautų konkursuose. Varžytis verta, nes tik konkursuose įžvelgiamos savos klaidos, sužinoma, ką turime daryti geriau. Kiekvienas dalyvis pasitikrina ne tik teorines, bet ir praktines žinias. Savo karves pamelžti – lengva, o svetimą karvę pamelžti yra iššūkis“, – sakė konkurso nugalėtoja.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
VL žurnalistė
Daugiau autorės nuotraukų iš melžėjų varžytuvių Ukmergės r. – galerijoje