Norėdami pažinti pasaulį ir juos supančią aplinką, galvijai vadovaujasi ne vienu, o visu pluoštu pojūčių. Kaip ir mes, karvės gali matyti, girdėti, jausti prisilietimus bei skonį ir užuosti įvairiausius kvapus. Akimis jos mato fermos vadovo veiksmus, ausimis girdi veršiuko bliovimą, susipažindamos su naujais dalykais pirmiausia bandys juos apuostyti ir liežuviu pajausti skonį, o norėdamos atpažinti viena kitą, dažniausiai pasitelks uoslę.
Tačiau ar žinote, kurie galvijo pojūčiai yra patys svarbiausi? Tai rega ir klausa. Norėdami tinkamai valdyti savo pieno ūkį, privalome suprasti, kad staigus judesys, prisilietimas ar netikėtas garsas gali išgąsdinti galviją ir priversti jį nerimauti. Tikėtina, kad sunerimęs gyvulys elgsis neprognozuojamai, o jam nuraminti gali prireikti pusvalandžio ar dar daugiau laiko. Būtent todėl labai svarbu pažinti tvarto gyventojas, žinoti kokių veiksmų vengti ir ką daryti, jeigu situacija tapo nevaldoma.
Svarbiausios taisyklės
Tikriausiai puikiai žinote, kad karvės turi puikų periferinį regėjimą ir joms visai nebūtina pakreipti galvos, kad kažką pamatytų. Jeigu matote galvijo akis, tikėtina, kad ir jis mato jus. Vienintelė akloji zona“, kurios tvarto gyventoja nepastebi, yra mažas tarpelis priešais jos akis, tad nenorėdami išgąsdinti, stenkitės neatsidurti šiame nematomame taške. Nepamirškite šios taisyklės tuomet, kai bandote bandą pervesti iš vienos vietos į kitą (pavyzdžiui, į melžimo aikštelę). Jeigu jūs eisite bandos priekyje, rizikuojate atsidurti aklojoje zonoje, todėl karvės gali pradėti blaškytis ir kraipyti galvą, norėdamos jus pamatyti. Vietoje ėjimo bandos priekyje, geriau pasirinkite šoninę poziciją. Taip užtikrinsite galvijų saugumą ir komfortą.
Karvėms labai patinka sekti kitus gyvulius, tad galite tuo pasinaudoti, kai norite pervesti bandą. Eidami priekyje, venkite skubotų veiksmų, neatsargių judesių, pagreitėjimų ar sulėtėjimų. Jeigu arčiausiai jūsų esantys galvijai jausis saugiai, jie drąsiai eis į priekį, o visa likusi banda nė nesusimąstydama seks iš paskos. Tik nepamirškite kontroliuoti savo elgesio. Šiurkštus balso tonas, nevalingi ir staigūs rankų mostai gali suerzinti ar išgąsdinti arčiausiai jūsų einančius galvijus, o tuomet suirutė kils ir visoje bandoje. Valdykite bandą tik tiek, kiek to reikia, kad gyvuliai judėtų reikiama kryptimi. Nesistenkite jų skubinti.
Karvės juda lėčiau nei mes
Vidutinis žmogus per valandą paprastai nueina kiek daugiau nei 6 kilometrus, o galvijai juda beveik dvigubai lėčiau ir per tą patį laiką nužingsniuoja tik 3,2 kilometrus. Nepamirškite to, kai kitą kartą bandysite pervesti bandą iš vienos vietos į kitą. Eidami vidutiniu savo tempu, jus versite galvijus judėti dvigubai greičiau nei jiems įprasta, o tai, neabejotinai, sukels greitą nuovargį, stresą bei gali visiškai sustabdyti kelionę.
Siekiantiems tinkamai valdyti savo pieno ūkio galvijus, raktą į sėkmę rasti visai nesunku. Tereikia nuolat elgtis ramiai, užtikrintai, vengti skubių judesių ir nuolat stebėti bandą. Jeigu nežinote, ką daryti toliau, atidžiai įsižiūrėkite ir patys gyvuliai jums duos užuominą, kaip elgtis (lėtinti žingsnį, paskubėti, ar imtis kitų veiksmų). Atminkite, kad banda bus rami tik tuo atveju, jeigu ir jūs elgsitės ramiai.
Parengta pagal hoards.com