Home » Karališkas galvijų poilsis
Ferma Karvės

Karališkas galvijų poilsis

_DSC0748Jeigu užkietėjęs miestietis nuspręstų pasimėgauti kelione po didžiuosius Lietuvos pieno ūkius, nuostabos išvengti tikriausiai nepavyktų. Nors daugelis nuo kaimo kasdienybes nutolusių žmonių yra įsitikinę, kad bėgant metams karvių gyvenimas nesikeičia, realybė yra gerokai spalvingesnė. Pasirodo, šiandien Lietuvos tvartuose galime išgirsti raminančią muziką, o galvijai dienas leidžia įsitaisę ant karališkų čiužinių.

Ilsisi lyg žmonės

Lietuvai žengiant į priekį, vis labiau keičiasi ir galvijų gyvenimas. Šalies ūkininkai investuoja nemenkas sumas ne tik į melžimo aikšteles ar kitus ūkio darbus palengvinančius atributus, bet ir į karvių komfortą, kuris daugumai miestiečių veikiausiai atrodo lyg tikra mistika ar kadras iš fantastinio filmo.

Kai prieš keletą metų šalyje pirmą kartą buvo pradėta kalbėti apie minkštus galvijų guolius, dalis žmonių tik kraipė galvas ir į naujovę žiūrėjo neslėpdami skepticizmo. Visgi atsirado ir drąsuolių, kurie nepabūgę naujovių šiandien jau džiaugiasi rezultatais. Pasirodo, investicija į karvių komfortą visame pasaulyje jau tapo ne prabangos, o viena būtiniausių prekių, simbolizuojančių ūkio sėkmę ir ėjimą į priekį.

Tačiau kam karvei reikia čiužinio? Specialistų teigimu, lauke laikomi galvijai per dieną ganykloje gulėdami praleidžia apie 12–14 valandų, tad tiek laiko jie turėtų  ilsėtis ir gyvendami uždaruose tvartuose. Gulint ant grindų ar plono šieno sluoksnio, karvės tinkamai nepailsi, o jų kojas greitai nusėja įvairios žaizdos. Pasitaiko ir skaudesnių atvejų, kai dėl netinkamo poilsio gyvulius užpuola įvairios infekcijos (pavyzdžiui, mastitas), kurios pristabdo ūkio darbą ir į pagalbą tenka kviesti veterinarą. Būtent todėl storas ir iš kokybiškų medžiagų pagamintas guolis yra toks svarbus.

Čiužinius jau įsigiję Lietuvos ūkininkai pastebėjo, kad nors iš pradžių karvės į neįprastas guoliavietes žvelgia kiek nedrąsiai, neprireikia nė dienos, kad tvarto grindis jos pakeistu į gerokai minkštesnę poilsio vietą. Šis galvijų pasirinkimas stebinti neturėtų. Tinkamai pagamintas karvės čiužinys galvijui gali suteikti ne ką menkesnį poilsį nei penkių žvaigždučių viešbutis pavargusiam žmogui.

Vien privalumai?

Tačiau ar visuomet galvijų čiužiniai geriausias pasirinkimas ūkiui? Atsakymas, deja, yra neigiamas. Kaip ir mums įprasti čiužiniai, galvijų guoliai yra gaminami iš skirtingų medžiagų, skirtingomis technikomis, tad nors ant dalies čiužinių karvės galėtų ilsėtis lyg tikros karalienės, kitos, prastesnės guoliavietės, joms teiktų tik nereikalingą diskomfortą. Iš nekokybiškų medžiagų pagaminti guoliai dažnai yra nepralaidūs orui, kieti bei šiurkštūs, o tai neigiamai veikia galvijų sveikatą, gali žaloti jų kojas ar net mažinti duodamo pieno kiekį. Tikėtina, kad pasirinkęs neteisingą variantą ūkis nepamatys beveik jokių teigiamų pokyčių.

Prieš renkantis čiužinį, derėtų kritiškai įvertinti jo storį, minštumą ir kitas technines detales. Juokais netgi galite pasvarstyti, ar ant tokio čiužinio jūs patys galėtumėte naktį užmigti. Jeigu atsakymas neigiamas – tikėtina, kad ir galvijams jis nebus toks patogus, kaip norėtųsi.

Visgi patikimiausias ir paprasčiausias būdas įvertinti čiužinio patogumą – atsistojus pabandyti ant jo nukristi keliais. Jeigu nukritote minkštai, galite būti tikri, kad guolis yra tinkamas galvijui, tačiau jeigu pajautėte nors menkiausią skausmą – rekomenduojame tęsti guoliavietės paieškas.