Šiandien karvė Nr. 6507583 yra sveika: vizualiai žiūrint atrodo gerai, temperatūra normali, ėda pakankamai ir nerodo jokių diskomforto požymių. Kas nutiko, kad po dviejų dienų ta pati karvė tapo apatiška, ausys nusileidę, nebeėda?
Veterinaras karvei diagnozavo šliužo dislokaciją, padarė operaciją, tačiau karvės pieno gamyba sumažėjo 454 kg, lyginant su prieš tai buvusia laktacija, be to veršiavimosi intervalas prailgėjo keletą mėnesių. Fermos personalas laiku nepastebėjo, kad šios karvės atrajojimo lygis krito.
Tyrėjai Italijoje yra nustatę, kad rečiau atrajojančios karvės turės daugiau sveikatos problemų po veršiavimosi. Net 90 proc. karvių tiriamoje grupėje sumažėjęs atrajojimo dažnis rodė apie klinikinę ligą ankstyvoje laktacijos fazėje. Jie taip pat nustatė, kad primilžis ankstyvosios laktacijos metu tiesiogiai susijęs su atrajojimo laiku. Minesotos universiteto mokslininkai įrodė, kad karvės dažniau ir ilgiau atrajojančios iki veršiavimosi, turės didesnį atrajojimo lygį ir po apsiveršiavimo, taip pat geresnę sveikatą ir produktyvumą.
Visi šie tyrimai parodo, kaip svarbu karvės atrajojimą stebėti kasdien, tada bus galima išvengti įvairių galvijo susirgimų ir tuo pačiu mažėjančios pieno gamybos ateityje.
Yra sukurta įvairių technologijų, leidžiančių sekti karvės atrajojimą 24 valandas per parą, ir palyginti individualios karvės atrajojimą grupės ar visos bandos lygiu. Tokios sistemos karvės skrandžio šliužo dislokaciją identifikuos trimis dienomis anksčiau, nei tai padarytų aukščiausio lygio specialistas klinikinio stebėjimo būdu. Tas pats su ketozės nustatymu, sistema susirgimą pastebės anksčiau nei atsiras fiziniai simptomai.
SCR Heatime HR sistema padeda anksti diagnozuoti galvijų ligas ir jų išvengti, ir ne tik, rujų ir atrajojimo sistema geba įvertinti gydymo efektyvumą, atsistatymą po ligų, nustatyti raciono efektyvumą. Papildoma šios sistemos funkcija 80-90% rujojančių karvių tiksliai nustato rujas, atpažįsta tylias ir trumpas rujas, parodo tikslų sėklinimo laiką, ko pasekoje, ūkis turi didesnį veršingų karvių skaičių, trumpesnį veršiavimosi intervalą, mažesnes veterinarines ir sėklinimo išlaidas ir augantį pelną.
Ūkio, įdiegusio rujų ir atrajojimo sistemą, darbuotojams nebereikės skirti laiko karvių stebėjimui, jie iš sistemos gaus patikimus duomenis, galės priimti labiau pagrįstus valdymo sprendimus, kurie pagerins gyvūnų sveikatos priežiūrą ir produktyvumą. Rujų ir atrajojimo stebėjimo technologija pakelia pieno ūkio valdymą į naują lygmenį.
Parengta pagal http://www.progressivedairy.com