Home » Pasiruošimas rektocervikaliniui sėklinimui
Veisimas

Pasiruošimas rektocervikaliniui sėklinimui

sėklinimasRektocervikalinis sėklinimas. Pagrindinis galvijų sėklinimo būdas yra rektocervikalinis. Rektocervikalinis sėklinimas padidina sėklintojo darbo našumą, sėklinimo sanitarinį lygį ir apvaisinimą, palyginus su kitais sėklinimo būdais. Šiuo metu rektocervikalinis sėklinimas yra pats tobuliausias ir pranašesnis už kitus sėklinimo būdus, nes:

  1. sėklinimo metu karvės nejaučia skausmo, tuo būdu nesutrikdomas jų oksitocininis refleksas;

  2. sėklinimo metu nepraskleidžiant makšties, į ją iš tvarto oro nepatenka bakterijos;

  3. sėklinimo metu įvedant švirkštą iki gimdos kaklelio ir taikant į gimdos kaklelį, atliekamas lytinių organų masažas, kuris švelniai dirgina gimdos receptorius. Pastarieji skatina gimdos motoriką ir liuteinizacijos hormono išsiskyrimą, stimuliuojantį greitesnį folikulo sprogimą. Atliekant masažą, iš makšties išteka gleivės;

  4. sėklinant karves retocervikaliniu būdu, nesunku ištirti karvės lytinių organų fiziologinę ir anatominę būklę. Tokiu būdu galima nustatyti, ar karvės veršingos, be to, galima pastebėti sergančias karves, kurias reikia gydyti arba brokuoti. Pagal folikulo būklę ir gleivių ištekėjimą galima nustatyti rujos stadiją ir nuspręsti, ar reikalingas pakartotinis sėklinimas;

  5. sėklinimo įrankiai yra paprasti ir sterilūs. Gaminant šiuos įrankius, jie patikimai sterilizuojami ir hermetiškai įpakuojami. Naudojant tokius paprastus ir sterilius įrankius, palengvėja sėklintojo darbas, nes nereikia jų plauti ir dezinfekuoti;

  6. naudojant rektocervikalinį sėklinimo būdą, spermą galima įvesti į norimą gimdos kaklelio dalį, kurioje yra palankesnės sąlygos spermos išgyvenimui. Gilus spermos įvedimas sumažina jos ištekėjimą;

  7. po pirmojo sėklinimo gaunamas 8 – 11% didesnis apvaisinimas negu sėklinant makšties veidrodžiu.

Karvių sėklinimo vieta. Rektocervikaliniu būdu karvės sėklinamos jų stovėjimo vietose, sėklinimo punktuose arba kilnojamuose nameliuose.

Kilnojamieji nameliai susideda iš gyvulio fiksavimo staklių, sėklinimo kambarėlio ir įrankių laikymo spintos. Kilnojamas namelis naudojamas karvių sėklinimui ganykloje. Fiksavimo staklių priešakyje įtaisyti du slankiojantieji metaliniai strypai karvės kaklo fiksacijai. Staklių šonas atidaromas, ir pro jį išvedama apsėklinta karvė. Nedideliame namelio kambarėlyje ant polietilenine plėvele arba klijuote užtiesto staliuko paruošiami sėklinimo įrankiai. Sėklinimo metus per langelį patogu pasiimti įrankius ir tinkamai sėklinti staklėse fiksuotą karvę. Kiekvienoje karvidėje įrengus punktą, dalį priemonių sėklintojas gali palikti punkte.

Sėklinti vietose rektocervikaliniu būdu rekomenduojama, nors šiuo atveju karvei palaikyti reikalingas fermos darbuotojas. Nepakankamai fiksuotai karvei labai sunku pataikyti pipete į gimdos kaklelį; karvei pajudėjus, mova su švirkštu greitai išsitraukia iš gimdos kaklelio arba net iš makšties. Pakartotiniam švirkšto įvedimui susidaro nepalankios sąlygos, nes valant išmatas iš tiesiosios žarnos, smarkiai užteršiamas makšties prieangis. Šiuo atveju sėklintojui reikia pakeisti užterštą movą bei pirštinę ir vėl iš naujo atidžiai nuvalyti išorinius lytinius organus.

Sėklinimo įrankiai. Rektocervikaliniam karvių sėklinimui reikalingi šie įrankiai ir medžiagos: sėklinimo krepšys, du termosai, skirti spermos atšildymui, arba termosas su automatiniu temperatūros reguliatoriumi, du termometrai, tiesios aštrios žirklės, pincetas, stovelis įrankiams, servetėlės, politileninės pirštinės, sėklinimo švirkštas, priklausomai nuo naudojamos technologijos, sėklinimo mova, rankšluostis, laikrodis, konteineris su skystu azotu ir sperma, vata.

Pasiruošimas rektocervikaliniam sėklinimui. Atvykęs į sėklinimo punktą, sėklintojas nusivelka viršutinius drabužius, kad galėtų atsiraitoti marškinių rankovę tos rankos, kurią turės įvesti į tiesiąją žarną, užsivelka švarų chalatą ir užsideda kepuraitę.

Prieš paruošdamas įrankius, sėklintojas nusiplauna rankas su muilu ir dezinfekuoja jas dezinfekuojančiomis medžiagomis. Stalas, ant kurio ruošiami įrankiai, turi būti užtiestas klijuote arba polietilenine plėvele. Jei stalo nėra, darbo vieta vasaros metu gali būti pasiruošta automobilio bagažinėje, patiesus polietileninę pirštinę bei ją dezinfekavus.

Padėklo dezinfekavimui paruošiami 700 spiritiniai tamponai. Išdezinfekavus padėklą, sėklintojas kaire ranka ima maišelį su pipetėmis, dešine ranka per maišelio sienelę paima vieną pipetę ir ja praduria skylutę maišelio kampe. Iškiša tik 1/3 pipetės dalį.

Daugiau straipsnių apie veisimą rasite čia.

Parengė habil. dr. V. Pileckas.

Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas.