Žemės ūkio naujienos: 2022-08-16. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Lengviau pasiekiama informacija apie valstybinę žemę ir jos naudojimą
Sužinoti, kas yra valstybinės žemės valdytojas, kokia yra žemės sklypo paskirtis ar melioracinė būklė bei daugybę kitų naudingų duomenų, jau galima paprasčiau. Žemės ūkio ministerija kartu su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT), inicijavo erdvinių duomenų temų peržiūros paslaugų rinkinio apie visus valstybinės žemės sklypus ir plotus bei jų naudojimą, sukūrimą. Šie duomenys viešai publikuojami Lietuvos erdvinės informacijos (LEI) portalo žemėlapyje, kurį galima rasti čia, leis visiems suinteresuotiems asmenims stebėti valstybinės žemės valdymą.
LEI portalo žemėlapyje pateikiama informacija, kas valdo žemę: savivaldybės, VĮ „Turto bankas“, VĮ Valstybinių miškų urėdija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir kiti įstatymų nustatyti subjektai. Tai paprasta surasti temoje „Apskaityti valstybinės žemės plotai“. Čia pateikiama informacija apie žemės sklypų, įregistruotų Nekilnojamojo turto registre, paskirtį bei žemės plotų naudmenų rūšį.
LEI portalo žemėlapyje pateikiama informacija ir apie valstybinės žemės plotus, suteiktus laikinai naudotis žemės ūkio veiklai vykdyti. Taip pat publikuojami erdviniai duomenys apie laisvą žemės fondą.
Duomenų temą pažymėjus varnele, galima rasti informacijos apie Lietuvos miškų kadastro, apleistų žemių, žemių melioracinės būklės, saugomų teritorijų kadastro, kultūros paveldo registro duomenis, taip pat apie dirvožemių išsidėstymą, jų fizines ir agrochemines savybes ir kitas charakteristikas. Tai svarbu, nes dirvožemis yra pagrindinė žemės ir miškų ūkio gamybos priemonė, kuri tausojama ir saugoma nuo erozijos, degradacijos ar sunaikinimo.
Be to, žemėlapyje publikuojami įvairūs NŽT išduodami sutikimų naudotis valstybine žeme erdviniai duomenys. Pavyzdžiui, sutikimai tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus ir statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-08-12
Nacionalinė parama pieno gamintojams – jau rugsėjį
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė 2022 m. pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pieną mokėjimo tvarką. Šiai paramai numatyta skirti 12,3 mln. Eur ir ją planuojama mokėti nuo rugsėjo 19 d. Paramą gaus apie 14 tūkst. pieno gamintojų. Paramos dydis –15,46 Eur už atskaitos laikotarpiu parduoto pieno toną.
Pagrindiniai reikalavimai atsietajai nacionalinei paramai už 2022 metus gauti liko tokie patys, kaip ir 2021 metais. Parama mokama tiems gamintojams, kurie 2006–2007 kvotos metais pardavė pieną ir 2007 m. kovo 31 d. turėjo nustatytą pieno gamybos kvotą.
Be to, pretendentai į nacionalinę paramą už pieną turi būti įsiregistravę valdos valdytojais arba partneriais Žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Valdos, kurioje pieno gamintojas registruotas valdytoju arba partneriu, valdytojas turi būti 2022 metais deklaravęs žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus. Kaip ir 2021 metais, parama bus mokama tiems pieno gamintojams, kurių vardu 2022 m. sausio–birželio mėnesiais Ūkinių gyvūnų registre buvo registruotos pieninės karvės.
Tiems pieno gamintojams, kurie atskaitos laikotarpiu pardavė pieną, tačiau šių metų sausio-birželio mėnesiais pieninių karvių neturėjo, parama nebus mokama.
Paramos sumą kiekvienam paramos gavėjui apskaičiuos Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, išmokės Nacionalinė mokėjimo agentūra prie ŽŪM. Patiems pieno gamintojams paraiškų teikti nereikia, nes duomenys bus imami iš registrų.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-08-12
Lietuvoje 2022 m. liepos pabaigoje grūdų supirkimo kainos sumažėjo
Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse šių metų 30 savaitę (07 25–31) grūdų supirkimo kainos, palyginti su kainomis, buvusiomis prieš savaitę (2021 m. 29 savaitę (07 18– 24), sumažėjo. Kviečiai 30 savaitę buvo superkami vidutiniškai po 316,82 EUR/t.
Palyginti su prieš savaitę buvusia kaina, ji buvo mažesnė 16,16 proc., bet 76,96 proc. didesnė negu 2021 m. 30 savaitę (07 26–08 01). Pašarinių miežių (II klasės) vidutinė supirkimo kaina per savaitę sumažėjo 2,57 proc. (iki 262,54 EUR/t), bet buvo 56,36 proc. didesnė, palyginti su praėjusių metų to paties laikotarpio kaina.
Kvietrugių vidutinė supirkimo kaina analizuojamu laikotarpiu sudarė 234,94 EUR/t ir buvo 9,74 proc. mažesnė negu prieš savaitę, bet 46,74 proc. didesnė, palyginti su 2021 m. tuo pačiu
laikotarpiu.
Naujo derliaus rapsų vidutinė supirkimo kaina 2022 m. liepos pabaigoje sudarė 669,86 EUR/t ir buvo 3,09 proc. didesnė negu prieš savaitę bei 42,58 proc. didesnė negu prieš metus.
Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 14 (406) / 2022 m.
Iš Ukrainos išplaukė pirmasis JT grūdų krovinį Afrikai gabenantis laivas
Jungtinių Tautų užsakytas laivas antradienį išplaukė iš Ukrainos į Afriką gabendamas grūdų krovinį pagal susitarimą, turintį sušvelninti pasaulinę maisto krizę, pranešė už šiuos reisus atsakinga ministerija.
Laivas „MV Brave Commander“, gabenantis 23 000 tonų kviečių krovinį, išplaukė iš Pietinio uosto Južnės mieste, per platformą „Telegram“ paskelbtoje žinutėje nurodė Ukrainos infrastruktūros ministerija. Nurodoma, kad laisvas plauks į Džibutį, kad pristatytų krovinį į Etiopiją. Tai bus pirmoji pagalbos maistu siunta po to, kai Kyjivas ir Maskva praėjusį mėnesį pasirašė svarbius susitarimus su Turkija ir JT, kad būtų atnaujintas grūdų gabenimas laivais per Juodąją jūrą, įstrigęs Rusijai vasario gale įsiveržus į Ukrainą.
Pagal šį susitarimą ties Juodosios jūros vartais netoli Stambulo buvo įkurtas specialus postas eksportuojamiems kroviniams tikrinti. Inspekcijas atlieka Rusijos ir Ukrainos civiliai ir kariuomenės pareigūnai, taip pat Turkijos ir JT delegatai. Pagal susitarimą, įpareigojusį Rusiją nutraukti Ukrainos uostų blokadą, o ukrainiečius – atverti saugius koridorius laivams atplaukti ir išplaukti per Kyjivo pajėgų įrengtus jūrinių minų laukus, pirmasis grūdų krovinys buvo išgabentas iš Odesos uosto rugpjūčio 1 dieną. Kyjivo teigimu, nuo to laiko, kai įsigaliojo susitarimas, iš viso iš Ukrainos išplaukė 16 laivų, neskaitant „Brave Commander“. Tačiau joks kitas JT laivas, gabenantis humanitarinę pagalbą maistu, dar nebuvo išplaukęs.