Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-08-12

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-08-12. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Rugpjūčio 17 d. – transliacija investuojantiems į žemės ūkio valdas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) tęsia transliacijų apie paramą žemės ūkiui ir kaimo plėtrai ciklą. Trečiadienį rugpjūčio 17 d., 14 val. kviečiame stebėti transliaciją, skirtą paramai investicijoms į žemės ūkio valdas.

„Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ yra viena iš populiariausių Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonių. Atsižvelgdama į šios paramos aktualumą, NMA organizuoja dar vieną tiesioginę transliaciją, skirtą 2022 m. trečiajam paraiškų rinkimo etapui pristatyti.

Transliaciją bus galima stebėti internetu Youtube platformoje, prisijungus šiuo adresu https://youtu.be/e69B_-K-CXM. Žiūrovai galės tiesiogiai užduoti klausimus.

Pasibaigus transliacijai, bus paskelbtas jos įrašas.

Paraiškos paramai gauti pagal veiklą „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ trečiuoju kvietimu renkamos nuo rugpjūčio 1 d. iki rugsėjo 30 d. Kviečiame pasinaudoti proga ir sužinoti paramos teikimo sąlygas!

Šaltinis: nma.lt, 2022-08-12

Žemės ūkį ir maisto pramonę siūloma pripažinti svarbiais nacionaliniam saugumui

Žemės ūkio ministerija siūlo žemės ir maisto ūkį pripažinti strategiškai svarbiais nacionaliniam saugumui sektoriais ir tai apibrėžti teisės aktais. Vyriausybei pateiktas Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo pakeitimo projektas.

Žemės ūkio, Energetikos, Susisiekimo, Ekonomikos ir inovacijų ministerijų bei Lietuvos maisto pramonės asociacijos atstovai šią savaitę aptarė, kaip sukurti sąlygas nepertraukiamai sektoriaus veiklai esant krizinėms situacijoms.

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus saugumas svarbus ir tarptautiniu mastu: atsparūs maisto ir vandens ištekliai yra vienas iš NATO 2016 m. patvirtintų bazinių civilinio pasirengimo reikalavimų, užtikrinančių valstybės funkcionavimą krizės sąlygomis.

Sektoriaus atstovai nuogąstauja dėl sektoriaus aprūpinimo energiniais ištekliais, logistikos iššūkių, apyvartinių lėšų užsitikrinimo krizių metu, taip pat dėl galimybės pasinaudoti teikiama parama elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių išteklių.

Žemės ūkio ministerija įsipareigojo tarpininkauti organizuojant pasitarimus ministerijose, siekiant sprendimų, kurie padėtų užtikrinti nepertraukius procesus nuo žaliavų (žemės ūkio) gamybos iki maisto pristatymo vartotojams.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-08-12

Ūkininkų sėja prie melioracijos griovių kitąmet dar nebus ribojama

Žemės ūkio ministerija metams atideda reikalavimą palikti ne mažesnes kaip 3 metrų pločio palaukes šalia ūkininkų laukuose esančių melioracijos griovių. Šį reikalavimą numatoma taikyti pasėlius deklaruojant 2024 metais.

Reikalavimą nuspręsta atidėti atsižvelgiant į šių metų rudeninės sėjos iššūkius, vis dar vykstantį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023 – 2027 m. strateginio plano derinimą su Europos Komisija ir Komisijos numatytas išimtis šalims narėms kitąmet netaikyti dalies bioįvairovės išsaugojimo geros aplinkos agrarinės būklės (GAAB) reikalavimų.

Teikdami šių metų pasėlių deklaracijas, ūkininkai patvirtino ir susipažino su reikalavimu palikti ne mažesnes kaip 3 metrų juostas prie melioracijos griovių. Tačiau šis reikalavimas dar nebus taikomas deklaruojant pasėlius 2023 metais.

Ūkininkai, kurie turės palaukes jau kitais, 2023 metais, jas galės deklaruoti kaip kraštovaizdžio elementus ir gauti ne tik bazinę, bet ir papildomą išmoką už kraštovaizdžio elementų tvarkymą. Ateityje kraštovaizdžio elementai bus privalomi kompleksinėje ekoschemoje (Veiklos ariamojoje žemėje).

Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, nuo 2023 m taikys geros agrarinės aplinkosaugos būklės (GAAB 1) reikalavimą šalies mastu išlaikyti daugiamečių pievų plotus.

Lietuvoje planuojama nuo 2024 metų šį reikalavimą taikyti taip, kad ir prie visų pareiškėjų laukuose esančių melioracijos griovių privalės būti paliekamos ir deklaruojamos bent 3 metrų pločio, neįskaitant griovio šlaito, palaukės su žoline danga.

Palaukės galės būti naudojamos žemės ūkio technikai pravažiuoti, tačiau pareiškėjas privalės užtikrinti, kad žolinė danga vyrautų. Pareiškėjai galės nesilaikyti šio papildomo reikalavimo, jeigu jie įsipareigos bent 20 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės ploto skirti daugiametėms pievoms ir tokį plotą išlaikys bent 5 metus.

Taip ministerija sieks apsaugoti šalies ūkininkus nuo sankcijų, gresiančių dėl šalyje nuolat mažėjančių daugiamečių pievų plotų.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-08-11

Ankstesnės žemės ūkio naujienos