Žemės ūkio naujienos: 2023-07-10. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Naujokai žada tikrą, o ne butaforinę kooperaciją
Ūkininkai iš Žemaitijos Egidijus Kleinaitis ir Gediminas Vėlavičius sujungę savo jėgas įsteigė žemės ūkio kooperatyvą „Baltas“, kurio veiklos sritis – pienininkystė. Jie Žemės ūkio ministerijai jau yra įteikę dokumentus tapti pripažintu kooperatyvu, kokių Lietuvoje, naujausiais duomenimis, yra viso labo – 9. Ūkininkai sako, jog jų apsisprendimą lėmė pieno kainų krizė šį pavasarį. „Pamatėme, kad metų metais nesprendžiami perdirbėjų, ūkininkų ir prekybininkų santykiai atsiskleidžia vis naujomis problemomis per kiekvieną rimtesnį ekonominį išbandymą.
Patys nesame naujokai, matome, kaip kartojasi ir kartojasi panašios situacijos“, – pasakoja ūkininkai, nusprendę įregistruoti žemės ūkio kooperatyvą. Jų teigimu, tik didesnį pieno kiekį kontroliuojantis kooperatyvas gali tikėtis palankesnių kainų iš perdirbėjų. Be to, kooperatyve esantys ūkiai kartu mažesnėmis kainomis įsigyja pašarų, papildų ir kitų reikalingų žaliavų.
„Esame šeimos ūkių savininkai Tauragės ir Šilalės rajonuose. Mūsų kraštas – Lietuvos pieno gamybos centras. Tikrai gausu tiek mažesnių, tiek didesnių pieno ūkių. Kooperacija – vienintelė protinga išeitis“, – tvirtina vienas iš ŽŪK „Baltas“ steigėjų ir vadovų E.Kleinaitis. Jo teigimu, pradėję nuo penkių ūkių susijungimo, kasdien sulaukia vis naujų narių susidomėjimo, tikisi, jau greitai plėstis ir veikti visoje Lietuvoje, tiekdami pieną dviem skirtingiems perdirbėjams. „Lietuvoje yra keliasdešimt registruotų kooperatyvų, bet ūkininkai žino, kad tikrų praktiškai nėra. Visi butaforiniai. Mūsų tikslas – kurti tikrą, skaidrios kooperacijos principais grįstą kooperatyvą, kuris galėtų kartu planuoti ateities veiksmus – ar tai būtų centralizuotas pieno žaliavos eksportas, ar tiekimas vietos perdirbėjams, o gal ir pačių organizuota gamyba“, – tvirtina ūkininkas.
Mokėsi iš svetimų klaidų
Vyrai neslepia, jog ir patiems teko išbandyti įvairius kelius: „Esame buvę didelio kooperatyvo nariais. Turime patirties. Ir galime pasimokyti iš svetimų klaidų.“ Jų nuomone, sunkiausia įveikti nepasitikėjimą vieni kitais. Ne vienas esą jau daugelį kartų nuvilti, apgauti. Be to, kooperatyvų vadovus neretai persekioja neskaidrumo šešėlis. „Labai norėtume, kad mūsų kooperatyvas būtų tas tikrasis, kur visi nariai turi sprendimo teisę ir gali patys rinktis palankiausias veiklos kryptis“, – antrina ūkininkas iš Šilalės rajono G.Vėlavičius.
„Štai, kad ir dabar – sausra. Visi puikiai suvokiame, kad trūks pašarų, jie bus brangesni. Šiuo atveju kooperac
E.Kleinaitis: „Mūsų tikslas – kurti tikrą, skaidrios kooperacijos principais grįstą kooperatyvą, kuris galėtų kartu planuoti ateities veiksmus – ar tai būtų centralizuotas pieno žaliavos eksportas, ar tiekimas vietos perdirbėjams, o gal ir pačių organizuota gamyba.“
ija suteiktų ir palankesnes derybines pozicijas, ir tvirtesnį balsą derantis dėl pagalbos su valstybinėmis institucijomis“, – svarsto kooperatyvo direktorius.
Žada plėstis
Susibūrę ūkiai kol kas per parą pagamina palyginti nedaug pieno, bet galutinis tikslas – valdyti bent kelis šimtus tonų pieno per parą. „Toks kiekis tikrai leistų koncentruotai derėtis. Neatmestina ir galimybė pritraukti investuotoją kooperatyvo perdirbimo cechui įsirengti. Jau dabar esame sulaukę paklausimų iš galimų užsienio investuotojų bei palankių pasiūlymų infrastruktūros įrengimui iš tam tikrų savivaldybių merų“, – sako kooperatyvo steigėjai. Anot ūkininkų, daugelis jau yra matę, kaip sėkmingai gali veikti kooperatyvai kitose šalyse. Savivaldybių vadovai taip pat supranta, kad vietos ūkius pastiprintų rimta kooperacija ir perdirbimo galimybės.
E.Kleinaitis: „Mūsų tikslas – kurti tikrą, skaidrios kooperacijos principais grįstą kooperatyvą, kuris galėtų kartu planuoti ateities veiksmus – ar tai būtų centralizuotas pieno žaliavos eksportas, ar tiekimas vietos perdirbėjams, o gal ir pačių organizuota gamyba.“
Šaltinis: valstietis.lt, 2023-07-04
Ukrainoje lankęsis ministras K. Navickas: „Kartu iki pergalės!“
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas kartu su Latvijos žemės ūkio ministru Didzis Šmits bei Estijos regionų reikalų ir žemės ūkio ministru Madis Kallas lankėsi Moldovoje ir Ukrainoje. Moldovoje, susitikus su šios šalies žemės ūkio ir maisto pramonės ministru Vladimir Bolea, aptarti žemės ūkio reformos klausimai, Baltijos šalių pagalba Moldovos eurointegracijos srityje.
Vėliau visi ministrai Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministro Mykola Solskyi kvietimu lankėsi karo alinamoje Ukrainoje. Svarbiausios temos – pagalba Ukrainos žemės ūkiui, Juodosios jūros grūdų tranzito koridorius, karo padariniai infrastruktūrai ir pagalba Ukrainai bei jos gynėjams.
Ministrai apžiūrėjo uosto regione esančius terminalus, aptarė logistikos maršrutų iš Moldovos ir Ukrainos planavimą, atsižvelgiant į abiejų šalių pajėgumus gabenti eksportui į ES skirtus grūdus.
„Visapusiškai palaikome paramą Ukrainai tiek prekybos politikos priemonėmis, tiek ES ir Ukrainos infrastruktūros jungčių, tranzito per ES užtikrinimą, eksporto garantijų stiprinimą, investicijų pritraukimo skatinimą, nuosekliai vykdomą tolesnę šalies integraciją į ES vidaus rinką“, – sako ministras K. Navickas.
Karo padariniai Ukrainos infrastruktūrai
Delegacija apsilankė „Juodosios jūros uoste“, kuriame galima perkrauti 12 mln. tonų grūdų, tačiau šiuo metu jis tuščias. Okupantų tikslas – sudaryti trikdžius, kad ukrainietiški grūdai nebūtų eksportuojami. Per kurį uostą – “Odesos” ar “Pietinį” – bus transportuojami grūdai, renkasi Ukrainos valdžia, tačiau kiek laivų bus leista įplaukti, sprendžia Stambule esantis koordinacinis centras. Jį sudaro Jungtinių Tautų, Turkijos, Rusijos ir Ukrainos atstovai.
Nikolaivo mieste prie okupantų raketos sugriauto administracinio pastato ministrus pasitiko legendinis Nikolaivo srities vadovas Vitalijus Kimas. Ministrai susitiko ir už pasiaukojamą gynybą padėkojo vietos gynėjų brigadai. Išreikšdami solidarumą bei paramą Ukrainos ir mūsų laisvės gynėjams, brigados kariams ministrai perdavė iš Baltijos šalių atvežtus maisto davinius.
Delegacija aplankė ir Nikolaivo uostą, taip pat karo metu apgriautą ir apiplėštą vieną didžiausią Europoje pomidorų pastos gamyklą. Lietuvos garbės konsulo Nikolaivo srityje Serhiy Sypko entuziazmo dėka gamyklos teritorija jau sutvarkyta, o pati gamykla, nors ir sunkiomis sąlygomis, atstatinėjama.
Chersono srityje delagacija susitiko su jos vadovu Oleksandru Prokudinu, kuris aprodė ką tik išminuotą mokyklos teritoriją ir supažindino su planais, kaip atrodys aktyvioje fronto linijoje buvusio miestelio Posad Pokrovsk atstatymas.
„Vedama entuziazmo ir vizijų Ukraina atgims modernia Europos valstybe. Nuoširdžiai linkiu, kad tai įvyktų kuo greičiau. Razom do peremogi!“, – ukrainiečiams palinkėjo žemės ūkio ministras K. Navickas.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-07-07
Sandoriai su pateikta neigiama NŽT išvada nebus registruojami
Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Nekilnojamojo turto registro įstatymo pataisoms, kuriomis sudaryta galimybė Nekilnojamojo turto registre neregistruoti savivaldybių ir kitų valstybinės žemės patikėtinių sudarytų sandorių, kuriems pateikta neigiama Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) išvada apie jų atitiktį teisės aktų reikalavimams.
Įstatymo pakeitimais nuo 2024 m. sausio 1 d. nustatoma pareiga Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui, gavus prašymą įregistruoti savivaldybių ir kitų valstybinės žemės patikėtinių sudarytą sandorį, patikrinti Žemės informacinėje sistemoje skelbiamą informaciją.
Nustačius, kad minėtoje sistemoje dėl šio sandorio pateikta neigiama Nacionalinės žemės tarnybos išvada, atsisakyti tokį sandorį įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.
Išvada turės būti išduodama nuomos ar panaudos sandoriams, sudaromiems dėl valstybinės žemės sklypo, esančio saugomoje teritorijoje, įsiterpusio valstybinės žemės sklypo, valstybinės žemės sklypo, kuriame yra apleisti statiniai, valstybinės žemės sklypo, kurio vidutinė rinkos vertė ne mažesnė nei 300 tūkst. eurų, valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypo, ne mažesnio nei 2 ha ploto, valstybinės kitos paskirties žemės sklypo, ne mažesnio nei 0,3 ha ploto. Tai numato nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojantys Žemės įstatymo pakeitimai.
Taip siekiama efektyvesnio valstybinės žemės valdymo, naudojimo ir disponavimo, taip pat, kad Žemės įstatyme numatytas reglamentavimas, užtikrinantis savivaldybių ir kitų valstybinės žemės patikėtinių veiklos kontrolę, sudaromų sandorių atitiktį teisės aktų reikalavimams, veiktų tinkamai.
Šaltinis: am.lrv.lt, 2023-07-04
Įsigaliojo ūkininko ūkio įstatymo pataisos
Nuo liepos 1 d. įsigaliojo Ūkininko ūkio įstatymo pakeitimai, susiję su ūkininko sodybos statyba. Pagal naująją įstatymo redakciją, gyvenamąjį namą su pagalbinio ūkio pastatais neurbanizuojamoje ir neurbanizuotoje teritorijoje galės statyti ūkininkas, kuris bent trejus metus deklaravo pajamas iš žemės ūkio veiklos. Tačiau šis reikalavimas nebus keliamas statant kitos paskirties ūkinius pastatus, reikalingus ūkininko veiklai vykdyti.
Taip pat numatyta, kad gyvenamasis namas su pagalbiniais pastatais galės būti statomas tik 2 ha ir didesniame nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, išskyrus tuos atvejus, kai kituose įstatymuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyta kitaip. Kitos paskirties pastatai, reikalingi ūkininko veiklai vykdyti, galės būti statomi ir nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 0,5 hektaro.
Saugomose teritorijose ūkininko sodybos pastatų statyba turi būti numatyta saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentais nustatytose vietose. Kai žemės ūkio paskirties žemės sklypo dalis yra Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje, nepatenkančioje į nacionalinę saugomą teritoriją, ūkininko sodybos pastatų statyba galima ne mažesnėje kaip 2 ha jo dalyje, esančioje už šios Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos ribų.
Pereinamasis laikotarpis
Nuo liepos įsigalioję griežtesni reikalavimai ūkininko sodybos statybai nebus taikomi tiems ūkininkams, kurie yra pradėję rengti ar jau parengė kaimo plėtros žemėtvarkos projektus, turi leidimą statybai ar yra pradėję statybas.
Jiems galios senesnės įstatymo nuostatos – bus leidžiama gyvenamąją sodybą statyti ir 0,5–2 hektarų sklype.
Žemėtvarkos projektų rengėjai ir ūkininkai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jiems suteiktas pereinamasis laikotarpis užbaigti jau pradėtus kaimo plėtros žemėtvarkos projektų (ūkio sodybos vietai nustatyti) procesus pagal ankstesnes sąlygas.
Norint statyti ūkininko sodybos pastatus, būtina parengti kaimo plėtros žemėtvarkos projektą statinių vietai patvirtinti, po to dar turi būti parengtas sodybos statinių projektas, gautas statybos leidimas.
Šaltinis: am.lrv.lt, 2023-07-04
Šimonytė: pasėlių deklaravimo rezultatas – neblogas, Navickas turėtų dirbti toliau
Pasibaigusio pasėlių deklaravimo rezultatai – neblogi, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Anksčiau teigusi, jog turėtų pagrindo kelti klausimus žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui jei procesas nebūtų sėkmingas, dabar Vyriausybės vadovė mano, kad ministras turėtų tęsti darbus.
„Tikrai nematau kažkokių ypatingai karštų kampų, kurie matytųsi iš viešumos. Taip, buvo įvairių niuansėlių, bet labai dažnai tai yra gana gerai paaiškinama. Tikrai deklaravimo rezultatas atrodo neblogas, gal net geras“, – interviu Eltai sakė I. Šimonytė. „Manau, kad reikia dirbti toliau ir daryti savo darbus“, – teigė ji. Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas prasidėjo balandžio 17 d. ir tęsėsi iki birželio 30 d.
Sulig naujuoju Lietuvos žemės ūkio strateginiu planu, nuo šių metų neliko žalinimo išmokos. Vietoje to, ūkininkai gali pasididinti tiesiogines išmokas dalyvaudami vienoje iš 10 klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingų sistemų – vadinamųjų ekoschemų. Dalis ūkininkų ir politikų proceso metu naujoves kritikavo, pažymėjo, kad naujoji tvarka sudėtinga, Lietuvoje pritaikyta daugiau ekoschemų nei kitose Europos Sąjungos šalyse. Savo ruožtu pats K. Navickas deklaravimą yra pavadinęs sėkmingu, kadangi deklaracijas pateikė beveik visi ūkininkai, įbraižyta beveik 100 proc. deklaruojamų plotų, o paraiškų ekoschemoms pateikta daugiau nei tikėjosi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).
I. Šimonytė teigė gavusi išsamią informaciją apie visą procesą, kurią išanalizavusi susitiks ir deklaravimo rezultatus kitą savaitę aptars su K. Navicku. Tačiau, jos pirminiu vertinimu, ŽŪM dėjo daug pastangų, kad procesas būtų kuo patogesnis. „Iš išorės atrodė, nesigilinant į duomenis, kad ministerija įdėjo tikrai labai daug pastangų, kad procesas būtų kuo sklandesnis. Darbas su žemės ūkio skyriais, bendruomenėmis, deklaruotojais buvo labai intensyvus visą laiką“, – kalbėjo I. Šimonytė. ELTA primena, kad deklaravimui prasidėjus I. Šimonytė sakė, kad jei pasėlių deklaravimo procesas nebus vykdomas sklandžiai ir būtų nesėkmingas, ji „turės pagrindo kelti klausimus“ žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui.
Šaltinis: delfi.lt, Lukas Juozapaitis, 2023-07-02
IGC padidino 2023–2024 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozę, bet kviečių – sumažino
Tarptautinės grūdų tarybos (toliau – IGC) 2023 m. gegužės 18 d. duomenimis, 2023–2024 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozė, palyginti su prieš tai buvusia prognoze, padidinta 3,2 mln. t (iki 2 293,7 mln. t), ir tai būtų 39,4 mln. t daugiau nei 2022–2023 m. Grūdų derliaus prognozė padidinta dėl laukiamo didesnio kukurūzų derliaus pasaulyje, bet kviečių ir miežių derlius pasaulyje laukiamas mažesnis.
Bendras grūdų sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu prognozuojamas 8,9 mln. t didesnis ir turėtų sudaryti 2 302,2 mln. t. 2023– 2024 m., palyginti su 2022–2023 m., grūdų sunaudojimas pasaulyje turėtų būti didesnis 38,6 mln. t. 2023–2024 m. grūdų prekybos apimtyspasaulyje 2023 m. gegužės mėn. duomenimis, turėtų sudaryti 408,4 mln. t ir tai būtų 1 mln. t daugiau nei buvo prognozuota 2023 m. balandžio mėn. bet 2,2 mln. t mažiau, palyginti su 2022–2023 m.