Home » Žemės ūkio naujienos: 2023-09-12
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-09-12

NMA parama, pieno ukis, zemes ukio naujienos
Foto iš Pexels, Dariusz Grosa

Žemės ūkio naujienos: 2023-09-12. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Žemės ūkio ministerija kviečia sunkumų dėl karo Ukrainoje patiriančius ūkius pasinaudoti lengvatinio finansavimo galimybe

Karui Ukrainoje tęsiantis, Lietuvos ūkio subjektai ir toliau susiduria su likvidumo problemomis. Atsižvelgiant į nesumažėjusį ūkių poreikį pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis, liepos mėnesį buvo skelbtas pakartotinis kvietimas finansų tarpininkams toliau įgyvendinti skatinamąją finansinę priemonę „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“.

2022 m. šia priemone pasinaudojo 363 ūkio subjektai, kuriems suteikta 31 mln. eurų paskolų, o 2023 m. iki birželio 30 d. – 383 ūkio subjektai (30 mln. Eur paskolų). Iki šių metų pabaigos lengvatinėms paskoloms papildomai skirta 23 mln. eurų.

Kaip informuoja finansinius tarpininkus atrinkusi Nacionalinė plėtros įstaiga UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), dėl karo Ukrainoje su likvidumo problemomis susiduriantys ūkiai gali kreiptis paskolų į RATO kredito uniją, KREDOS kredito unijų grupę ir LKU kredito unijų grupę.

Dėl lengvatinių paskolų kviečiami kreiptis Lietuvos ūkio subjektai, veikiantys žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse. Lengvatinės paskolos teikiamos finansuoti išlaidas trumpalaikiam turtui įsigyti, darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams mokėti, biologiniam turtui įsigyti, prisiimtiems finansiniams įsipareigojimams pagal anksčiau sudarytas sutartis vykdyti.

Visais atvejais vienos paskolos suma negali viršyti 500 tūkst. Eur, o paskolos suma ar jos dalis biologiniam turtui įsigyti negali viršyti 200 tūkst. Eur. Kai paskola teikiama trumpalaikiam turtui įsigyti, darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams mokėti, biologiniam turtui įsigyti (įskaitant paskolos administravimo mokesčio išlaidas), suteiktos paskolos dydis negali viršyti 15 proc. paskolos gavėjo vidutinių metinių pardavimo pajamų arba 50 proc. gamtinių dujų ir elektros energijos išlaidų per 12 mėnesių. Kai paskola teikiama prisiimtiems įsipareigojimams finansų įstaigai vykdyti (įskaitant paskolos administravimo mokesčio išlaidas), paskolos dydis gali būti toks, kokį pagrindžia paskolos gavėjas, bet ne daugiau kaip 500 tūkst. Eur.

Paskolos trukmė – iki 6 metų (numatyta galimybė paskolos grąžinimą atidėti iki 1 metų). Paskolų sutartys pasirašomos iki 2023 m. gruodžio 31 d. Lėšos skolinamos atsižvelgiant į priemonėje nustatytas prioritetines ūkio subjektų vykdomas veiklas.

Daugiau informacijos apie visas finansinės priemonės sąlygas ir paskolas teikiančių finansų tarpininkų sąrašą rasite INVEGOS internetinėje svetainėje.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-09-12

Iki rugsėjo 15 d. svarbu įterpti žaliojo pūdymo augalus

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena apie pratęstą žaliojo pūdymo augalų įterpimo į dirvą terminą. Su žemės ūkio ministro įsakymu, kuriuo buvo pratęstas terminas, galite susipažinti čia.

Pareiškėjai, 2023 metais pateikę Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškas, žaliojo pūdymo žemės ūkio augalus turi įterpti į dirvą ar kitaip sutvarkyti, t. y. suvoluoti, smulkinti ar skusti, iki rugsėjo 15 d.

Šaltinis: nma.lt, 2023-09-11

Izraelio žemės ūkio išskirtinumai: ribojama produkcija, brangus vanduo ir kibucų vaidmuo

Izraelio žemės ūkis unikalus – dykumų ir pusdykumių šalyje tik 400 tūkst. ha dirbamos žemės, kurioje be vandens auga mažai kas, o maitinti reikia iki 8 milijonų gyventojų. Čia nerasi javų laukų – prioritetas kur kas didesnę pridėtinę vertę atnešančios daržovės. Ir technologijos. Jos visur, nuo perdirbamo nuotėkų vandens, kuris dešimtis kilometrų tiekiamas drėkinti plantacijoms, iki ištobulintų gyvulių priežiūros sistemų.

Apie tai, kas yra Izraelio žemės ūkis kalbamės su Mr. Gabriel Hayon, „AgroMashov“ žemės ūkio parodos organizatoriumi.

– Kuo Izraelio žemės ūkis skiriasi nuo Europos?

– Mes esame labai maža šalis, turinti labai mažai gamtinių išteklių. Labai mažai vandens, daug dykumų, todėl žemės ūkis visada buvo būdas išgyventi. Per daugelį metų sukūrėme daug sėklų, įvairių kultivacijos metodų, kurie leidžia išauginti daug derliaus ribotoje teritorijoje. Maža to, mes turime daug problemų su gėlu vandeniu – mūsų vanduo nėra tinkamas žemės ūkiui. Todėl mes turime jį gėlinti. Tačiau išmokome kurti produktus, skirtus mažiems žemės plotams, ir jie puikiai veikia. Jei grįžtume atgal į 6-ąjį ar 7-ąjį dešimtmečius, kai aš buvau vaikas, žemės ūkyje vyravo tokios kultūros kaip apelsinai, ypač Džafos apelsinai, kuriuos jūs savo šalyje taip pat žinote. Ekonomikoje tai vadinama priklausomybe nuo derliaus – to, kas išauginama iš žemės.

Skurdžios pasaulio šalys visuomet gyvena iš žemės. Tuomet 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose, 9-ajame dešimtmetyje, mes išvystėme daugiau rankų darbo – deimantai, poliravimas, apdirbimas ir pan. Tai antrasis valstybių pažangos lygis, kai gyvenama iš aukštos pridėtinės vertės. O šiais laikais daugiausia dėmesio skiriama inovacijoms. Vis daugiau ir daugiau eksporto agro sektoriuje gimsta kuriant technologijas, o ne iš žemės ūkio produkcijos. Jei pasižvalgytume, ką pristato šioje parodoje dalyvaujančios įmonės, pamatytume, kad didžiąją dalį produktų sudaro inovacijos, ateinančios iš Izraelio ir užsienio šalių.

Pavyzdžiui, kaip efektyviai naudoti energiją, kaip išmatuoti viską, kas susiję su derliaus auginimu. Šiandien mes esame įžengę į preciziško žemės ūkio erą. Tai reiškia, kad turime viską matuoti: vandenį, drėgmę, druskingumą, grunto tipą. Šių rodiklių žinojimas leidžia išauginti vis daugiau ir daugiau produkcijos. Štai ten galite išvysti sprendimus, susijusius su ūkininkavimu, irigacija… Beje, pastaraisiais metais irigacijos srityje įvyko pokyčių, ypač kalnakasybos sferoje.

Visi žinome lašelines drėkinimo sistemas. Dabar, jei kasykloje turime smėlio kalną, kuriame yra mums reikalingų medžiagų, ant jo viršaus įrengiama lašelinė vandens sistema, ir vanduo išplauna medžiagas, pavyzdžiui, metalus, į specialų telkinį. Tai metodas, kuris atėjo iš žemės ūkio į pramonę, kad pasiūlytų geresnius sprendimus. Taip pat labai svarbi atsinaujinančių išteklių energetika. Saulės energija gali užtikrinti energijos poreikį bet kokiai gyvenvietei, net jei ji nėra prijungta prie elektros tinklų.

Štai čia matote, kad saulės panelės įrengiamos ne ant stogų, o ant tvoros. Taigi jūs nešvaistote savo žemės veltui – jūs padidinate jos efektyvumą. Tokie ir panašūs sprendimai, susiję su efektyvumu, yra dalis to, ką mes darome.

– O kaip dėl tradicinių žemės ūkio kultūrų, datulių, mandarinų, pomidorų, morkų auginimo? Žmonėms reikia tiesiog maisto.

– Tai paslaptis, bet aš jums ją atskleisiu. Šias kultūras auginti jas Izraelyje nėra itin efektyvu. Vandens kaštai labai dideli, darbo kaštai labai dideli, visos sąnaudos atsieina labai brangiai. Kainos atžvilgiu kur kas efektyviau importuoti jas, pavyzdžiui, iš Turkijos. Tačiau mes vis tiek auginame pomidorus, mandarinus, apelsinus ir visa kita, nes manome, kad mokėti kultivuoti žemę yra labai svarbu.

Šiandien žemės ūkyje dirba vos 1 proc. Izraelio gyventojų, ir tas vienas procentas išmaitina likusius Izraelio gyventojus, be to, mes daug eksportuojame. Eksportuojami žemės ūkio produktai dažniausiai yra itin produktyvūs, turintys didesnę pridėtinę vertę. Iš Izraelio eksportuojame ne tik apelsinus, bet ir, pavyzdžiui, avokadus, įvairių rūšių uogas, ir šie produktai pasklinda po visą pasaulį. Tai ir yra tos tradicinės kultūros.

– Norėčiau pakalbėti apie kibucus. Jie plečiasi, liko tokie patys, ar traukiasi? Juk jie firminis Izraelio žemės ūkio ženklas.

– Kibucai pastaraisiais dešimtmečiais taip pat pasikeitė, Dabar jie yra mažiau orientuoti į žemės ūkį ir labiau atsidavę pramonei, netgi turizmui, nes suprato, kad iš to paties žemės ploto jie uždribs daugiau pinigų, jeigu jame pastatys gamyklą ir pardavinės joje gaminamus produktus. Daugelis kibucų pakeitė savo požiūrį į verslą. Pavyzdžiui, Šamyras, šiaurėje įsikūręs kibucas, užsidirba pinigų, gamindamas lęšius. „Orbia“ yra iš Netafimo – dar vieno kibuco. Tačiau tai nebėra kibuco projektas, tai tarptautinė bendrovė.

Šiandien jau sunku atskirti, kur baigiasi kibucas ir kur prasideda tarptautinė įmonė. Pasikeitė ir socialinis kibucų modelis. Kibucas daugiau nebegali išlaikyti vidurinio amžiaus, darbingo amžiaus žmonių bendruomenės, nes jiems tiesiog neapsimoka ten būti. Jei tu, kaip samdomas darbuotojas, uždirbi daug pinigų, 20 proc. savo pajamų turi skirti kibucui ir susimokėti kitus mokesčius. Daugumai tai nėra tinkantis variantas. Kibucas puikiai tinka vaikams, besimokantiems ir pagyvenusiems žmonėms. Taigi kibucai vis rečiau siejami su žemės ūkiu, nors kai kuriuose kibucuose iki šiol tebėra sėkmingai veikiančių ūkių.

– Kaip dėl pieno ir pieno produktų? Kiek žinau, Izraelyje tai buvo labai specifinis sektorius?

– Taip, tai tiesa. Pokytis tas, kad daug mažų pieno ūkių, kurie gyvavo kibucuose, turėjo konsoliduotis. Pagrindinės priežastys buvo aplinkosauginės. Jeigu turi mažą ūkį, kuriame auginama, pavyzdžiui, 300 karvių, tau neatsiperka investicijos tam, kad būtų galima laikytis aplinkosaugos reglamentų. Taigi, tarkime, 10 kibucų pradėjo kurti bendrą fermą, kurioje auginama 10 tūkst. ar 15 tūkst. karvių.

– 15 tūkstančių karvių?

– Taip, 15 tūkst. Tai milžiniškas fermų junginys, apimantis visą regioną. Tokiu atveju logistika, tiekiami reikmenys – pašarai, medikamentai, valymas – ateina iš vieno kanalo. Tas pats galioja ūkio produkcijai – pienui, išvestiniams produktams. Tu visa tai apdoroji toje pačioje vietoje. Taigi šiuo aspektu pieno pramonė pasikeitė. Ji yra griežtai kontroliuojama. Atidžiai stebima gaminamo pieno kokybė. Šiandien, šį mėnesį, pavyzdžiui, pieno suvartojama daugiau negu pagaminama, todėl nedidelius pieno kiekius importuojame iš užsienio, dažniausiai iš Europos – žaliava tinkama dėl ten galiojančių standartų. Tačiau tik tiek, kad padengtume poreikius.

Kalbant apie pieno produktus, padėtis yra įdomi, nes rinkoje turime du ar tris stambius žaidėjus, kuriems priklauso didžiulės gamyklos, ir jie diktuoja rinkos kainas. Per pastaruosius tris metus Izraelis atvėrė rinką kai kuriems užsienio produktams, ir jie importuojami net ir iš Rytų Europos. Tai aukštos kokybės produktai, kainuojantys žymiai pigiau, negu mokame čia.

Manome, kad prekybos centrai nuo jų taip pat susižeria nemažai pelno. Industrializacija žemės ūkio preciziškumo sferoje taip pat persidavė mėsinių galvijų pramonei ir pieno pramonei. Visas fermas ūkininkai ypatingai griežtai kontroliuoja: matuojama karvių temperatūra, kad žinotum, kada ji gali būti apvaisinta, kontroliuojamos medikamentų dozės kiekvienai karvei, pieno kokybė, kiekvieną mėnesį tiriama karvių sveikata. Matuojama temperatūra fermose, viskas yra kontroliuojama. Taigi rinka juda stambesnių fermų link, kurioms šio investicijos pakeliamos.

– Ar Izraelyje praktikuojamas ūkininkavimas, kaip gyvenimas būdas? Ar jauni žmonės noriai vyksta į kaimą? Ar jūs susiduriate su šia problema, kaip Europa, kur jaunimas nenori perimti tėvų ir senelių fermų?

– Labai greitai susidursime. Jaunimas nebenori pasilikti dirbti ūkiuose. Vienintelės fermos, kuriose dirba jaunoji karta, yra tos, kurios yra itin pelningos. Pavyzdžiui, turiu draugų gėlių pramonėje. Tai ūkis, kuriame dirba jau trečioji karta. Tačiau pagrindines pajamas jie gauna iš ūkių, kuriuos turi užsienyje – Kolumbijoje, Suriname ir kitose šalyse. Dauguma antrosios kartos ūkininkų yra linkę nepasilikti toje pačioje vietoje, jie trokšta dirbti nepriklausomai, nes dirbti fermoje iš tikrųjų yra labai sunku.

Vietos darbininkų nėra, beveik visi darbininkai žemės ūkio srityje yra atvykę iš Tailando. Taigi tau daugiau tenka dirbti ne su pačia ūkio produkcija, o spręsti žmogiškųjų išteklių problemas – įveikti kalbos barjerą, kultūrinius skirtumus ir panašiai. Taigi taip, mes turime didelių problemų su žmonėmis, kurie nebenori dirbti tėvų ūkiuose, ir kibucuose vyksta tas pats – jie išvyksta, nes jiems labiau patinka miestų gyvenimo būdas, kur reikia mažiau dirbti.

– Kokia ateitis laukia Izraelio žemės ūkio: labai dideli ir stiprūs ūkiai, ar tai bus maži, šeimos ūkiai?

– Turbūt girdėjote ministro kalbą, kurioje jis kalbėjo apie ūkininkų ir ministerijos skirtumus. Jis mano, kad norint turėti stiprų žemės ūkį, reikia bendradarbiauti su ūkininkais. Taigi jo idėja – kad jiems reikia padėti žiniomis, informacija, technologijų pristatymais, kad būtų vis labiau didinamas vaisių ir daržovių derlius duotame žemės plote. Tai tęsis ir toliau. Žemės ūkio verslas pats generuos sau energiją. Jis gaus gėlą vandenį iš nacionalinių fabrikų. Tiesa, vandens kaina bus didelė.

– Kalbėjau su vienu ūkininku. Jis sakė, kad vienas kubinis metras vandens kainuoja pusę euro.

– Aš tikslių skaičių nežinau, bet kaina tikrai labai didelė. O jei viršysi savo kvotą, ji pašoks iki dangaus. Nes vandens kiekis yra ribojamas – yra nustatyta, kiek tu gali suvartoti.

– Tačiau prieš kurį laiką buvo ribojama ir pieno produktų gamyba?

– Ji ir dabar yra kvotuojama.

– Negalima pagaminti daugiau, nei leidžiama?

– Taip. Tu negali pagaminti daugiau. Tas pats galioja kiaušiniams, kai kuriems kitiems produktams. Matote, tai liko nuo socialistinės eros laikų, kai viską kontroliavo centrinė valdžia. Per artimiausius penkis – dešimt metų tai turėtų išnykti, kai iš šios pramonės pradės trauktis mano amžiaus žmonės. Šiandien didžiausia problema yra kontrolė: privalai daryti tą ir aną. Taip pat religiniai standartai. Turi gaminti košerinius produktus, jei nori, kad juos valgytų žydai. Visa tai didina produkto kainą.

Baziniai maisto produktai čia yra pernelyg brangūs, ir tai galite pamatyti parduotuvėje. Rinka pasikeis, kai žemės ūkis ir ūkininkai galės turėti nuosavą elektrą, pigiau pirks vandenį, ir Izraelis galės pasiekti tarptautines rinkas. Stambūs ūkiai ir ūkių konsolidacija yra viena šios tendencijos pusė. Kita kryptis – specializacija tam tikro supermaisto srityje. Tai gali būti prieskoniai, tam tikri produktai, turintys aukštą maistinę vertę ir panašiai. Šioje parodoje turime keletą pavyzdžių.

– Supermaistas. Kaip manome, kokia rinkos dalis gali atitekti šiems produktams?

– Labai didelė. Jei, tarkime, ūkininkui išauginti kilogramą pomidorų kainuoja 1 dolerį, jis parduoda juos už 1,20 dolerio, tai prekybos centre jie gali kainuoti 3, 4 ar 5 dolerius. Tačiau kalbant apie supermaistą, jo savikaina gali būti 1 doleris, tu gali jį parduoti už 2,5 dolerio, o prekybos centre jis kainuos 6 ar 7 dolerius. Taigi jo marža bus labai, labai aukšta, kur kas aukštesnė, negu kitų maisto produktų.

– Norėjau paklausti dėl konkurencijos. Ar vyriausybė remia ūkininkus, kaip Europos Sąjungoje, Jungtinėse Valstijose ir kitose šalyse?

– Aš jums galėsiu parodyti, kaip pas mus remiamas žemė sūkis, tačiau tai nėra finansinė parama. Piniginė parama gali būti skiriama tik tada, kai, pavyzdžiui, prasideda karas, gaunama mažai produkcijos, kyla epidemija ir panašiai. Tačiau ūkiai turi išsilaikyti patys.

– Kaip dėl jautienos? Ar tai auganti rinka?

– Jautiena, skirta maistui, Izraelyje yra kvotuojama. Mėsa daugiausia atkeliauja iš užsienio – tai gali būti Paragvajus, Argentina, Lenkija. Mėsa tyri būti košerinė. Manau, kad Lietuva taip pat galėtų eksportuoti jautieną. Mūsų jautienos kokybė nėra labai aukšta, išskyrus specializuotus ūkius, ypač tolimojoje šiaurėje, kur ūkių lygis šioje srityje yra labai aukštas.

– Ačiū už pokalbį.

Šaltinis: delfi.lt, DELFI Agro redaktorius Arūnas Milašius, 2023-09-11

Augalų apsaugos specialistai iš Latvijos patirties sėmėsi Lietuvoje

Žemės ūkio ministerijoje lankėsi Latvijos valstybinės augalų apsaugos tarnybos atstovai, atvykę į Lietuvą  semtis patirties augalų apsaugos produktų (AAP) priežiūros srityje. Jie kartu su ministerijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ir VĮ „Žemės ūkio duomenų centro“ specialistais aptarė aktualius klausimus, veiklos gerinimo galimybes AAP priežiūros srityje, pasidalijo gerąja patirtimi.

Abiejose šalyse įgyvendinami su augalų apsauga susiję sprendimai turi būti patys geriausi, patogūs ir naudingi tiek valstybinėmis institucijomis, tiek ir ūkininkams.

Latvijos atstovai domėjosi VĮ „Žemės ūkio duomenų centro“ administruojamos Paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) funkcionalumu ir galimybėmis, kurios ūkio subjektams palengvina duomenų registravimo procesą.

Susitikimo metu pademonstruotas PPIS purškimų bei Augalų apsaugos naudojimo apskaitos žurnalo modulis, skaityti pranešimai dėl integruotos kenksmingųjų organizmų kontrolės (IKOK) įgyvendinimo, kalbėta apie AAP įvežimo į Lietuvą tvarką ir nelegalių AAP užkardymą.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-09-11

Pasaulinė kitų grūdų sunaudojimo prognozė 2023–2024 m., palyginti su prieš tai buvusia prognoze, sumažinta 10,46 mln. t ir turėtų sudaryti 1 486,62 mln. t

Bendra 2023–2024 m. kitų grūdų eksporto prognozė analizuojamu laikotarpiu sumažinta 2,63 mln. t (iki 235,69 mln. t), o importo – 1,38 mln. t (iki 226,10 mln. t). Pagrindiniai pasaulinės prekybos kitais grūdais pokyčiai2023–2024 m. apima sumažėjusį kukurūzų eksportą į JAV ir ES. Kukurūzų importas turėtų padidėti į Kanadą ir Zimbabvę, bet sumažėti į Egiptą, Vietnamą ir Alžyrą. Mažesnis miežių eksportas prognozuojamas į Kanadą ir ES, o miežių importas turėtų didėti į ES, bet mažėti į Kiniją ir Iraną.2023–2024 derliaus metų pabaigoje kitų grūdų atsargų prognozė sumažinta 2,93 mln. t ir turėtų sudaryti 336,79 mln. t.

Iš jų – kukurūzų atsargų prognozė sumažinta 3,07 mln. t (iki 311,05 mln. t). Mažesnės kukurūzų atsargos prognozuojamos Kinijoje, Zambijoje. Ir Rusijoje. Kukurūzų atsargų sumažėjimą iš dalies turėtų padidinti numatomos didesnės jų atsargos Ukrainoje ir Pietų Afrikos Respublikoje.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 15 (429) / 2023 m.

Ankstesnės žemės ūkio naujienos