Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-10-03

NMA parama, pieno ukis, zemes ukio naujienos
Foto iš Pexels, Denitsa Kireva

Žemės ūkio naujienos: 2023-10-03. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ministerijoje interesantus priims ir viceministrai

Keičiasi piliečių ir kitų asmenų priėmimo Žemės ūkio ministerijoje tvarka  – interesantus nuo šiol priims ir žemės ūkio viceministrai. Interesantus viceministrai savo kabinete priims kiekvieną ketvirtį pagal iš anksto patvirtintą grafiką. Viceministrų sprendimu priėmime galės dalyvauti ir kiti su asmens svarstomu klausimu susiję ŽŪM darbuotojai.

Informacija apie asmenų priėmimą skelbiama ministerijos interneto svetainėje www.zum.lt Asmenų aptarnavimo skiltyje ir ministerijos priimamojo (J. Lelevelio g. 6) informacinėje lentoje.

Asmuo, pageidaujantis pagal grafiką patekti į priėmimą pas viceministrą bei norėdamas iš anksto pateikti prašymą (skundą) raštu, gali tai padaryti šiais būdais: paštu (Gedimino pr. 19, Vilnius), elektroniniu paštu (zum@zum.lt), interneto portalo „Mano vyriausybė“ svetainėje „E. pilietis“ (http://epilietis.lrv.lt/) arba asmeniškai atvykęs į ministerijos priimamąjį (172 kab.). Asmuo turi nurodyti savo vardą, pavardę, kontaktinius duomenis ir išdėstyti klausimo ar problemos esmę.

Informacija (konsultacijos) teikiama ir telefonais (8 5) 239 1281, (8 5) 239 1391, el. paštu Maryte.Vitoniene@zum.lt, Vilija.Gaigaliene@zum.lt.

Į priėmimą užrašomi asmenys, kurie tiksliai nurodo aktualaus klausimo esmę ir su tuo susijusią informaciją; nėra prieš tai dalyvavę priėmime pas tos pačios valdymo srities viceministrą ir (ar) kitus ministerijos atstovus tuo pačiu klausimu; kurių keliamo klausimo nenagrinėja teismas ir nėra priimto teismo sprendimo.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-10-03

Inovacijų taikymas gali sustiprinti pieno ūkius

Pasaulis vystosi vis greičiau, procesai, susiję su žmonių technologiniais atradimais, skatina milžinišką pažangą skaitmeninių technologijų ir biotechnologijų srityse. Apsirūpinimas maistu ir kiti būtini žmonijos poreikiai išlieka ir toliau išliks prioritetu, tačiau pasaulyje nuolat augant gyventojui skaičiui, veikiame ir sekiname pasaulinius resursus, klimatą, bioįvairovę, darome įtaką pačiai žmonijos raidai ir saugiam išlikimui.

ŽŪR iniciatyva

Projektą „Pieno ūkių neigiamo poveikio aplinkai mažinimas didinant konkurencingumą ir gyvulių sveikatingumą“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos srities „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ inicijavo Žemės ūkio rūmai (ŽŪR). Projekte numatyta inovacija, kuria bus sprendžiamos pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo problemos bei diegiama inovacija Šilalės, Kazlų Rūdos, Telšių, Radviliškio, Skuodo, Ukmergės ir Kauno rajonų ūkiuose.

Iš ūkių atstovų, dalyvaujančių projekte, jau suformuotos pasidalijimo patirtimi grupės, kurios tarpusavyje susitiks ir diskutuos projekto įgyvendinimo klausimais, dalinsis patirtimi ir pasiektais rezultatais net 24 kartus. Įgyvendinus bandymus ūkiuose, bus organizuota 10 lauko dienų ir 10 seminarų visose Lietuvos apskrityse, kurių metu bus pristatyti ūkiuose pasiekti projekto rezultatai.

„Pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo (nagų ligų) problemą spręsime naudodami naują technologiją, kurios Lietuvoje dar niekas netaiko. Ši inovacija plačiai naudojama Olandijoje ir Vokietijoje, neseniai pradėta taikyti Danijoje, Švedijoje bei Suomijoje. Projekto dalyvių ūkiuose bus įrengta purškimo sistema: specialiais purkštukais prieš melžimą ant karvių kanopų bus purškiamas tirpalas, kuris kanopas apsaugos nuo dermatito (lot. dermatitis digitalis).

Įrengę purškimo sistemas ūkininkų, dalyvaujančių projekte ūkiuose, atliksime parodomuosius bandymus, vertinsime karvių nagas bei atliksime monitoringą. Tada analizuosime rezultatus ir jų pritaikomumą ūkyje, parengsime rekomendacijas, su kuriomis supažindinsime žemės ūkio veiklos subjektus, užsiimančius pienine galvijininkyste. Tikėtina, kad šis projektas atvers naujas galimybes gerinti gyvulių sveikatingumą, t.y. mažinti karvių sergamumą nagų ligomis, tuo pačiu pagerinti produkcijos kokybę ir išlaikyti ūkių konkurencingumą, o tuo pačiu prisidėti ir prie palankesnės aplinkos kūrimo, mažinti antibiotikų naudojimą ir kt.

Inovatyvų karvių nagų priežiūros paketą sudaro automatinis kilimėlis ir priemonė karvių nagų priežiūrai, kuri pagaminta iš natūralių ekstraktų, yra neutrali odos pH, nekenksminga aplinkai ir užtikrinanti gerą priemonės patekimą ant nagų. Vidinis kilimėlio sluoksnis sugeria vandenį ir priemonę nagų priežiūrai, viršutinė kilimėlio dalis paleidžia tirpalą dėl atsiradusio spaudimo užlipus gyvuliui. Kilimėlis pildosi automatiškai, naudoja intensyviai veikiantį tirpalą, nesukelia streso gyvuliams, efektyviai veikia, jei gyvulys juo pereina 3–4 kartus per dieną. Rinkinys (kilimėlis ir priemonė) turi būti keičiamas kas 5 mėnesius. Speciali pompos sistema yra sukurta specialiai naudoti kartu su automatiniu kilimėliu ir priemone nagoms. Automatinis kilimėlis jau turi fiksuotą automatinį dozavimą karvių nagų priemonei. Naudojant kilimėlį su purškimo priemone bus užtikrinta nuolatinė karvių nagų apsauga.

Parodomuosius bandymus ūkininkų, dalyvaujančių projekte, ūkiuose atliksime etapais: įvertinsime pirminį gyvulių bendrą sveikatingumą ir apžiūrą, įvertinsime ūkio savininkų tikslus, kuriuos jie nori pasiekti projekte. Drauge mokysimės, kaip ir kiek galima sumažinti nagų ligų dažnumą, kaip pagerinti gyvulio sveikatingumą taikant naujas priemones, įvertinsime racioną, gyvulių sveikatingumą, nagų higieną. Parodomojo bandymo laikotarpiu tokią analizę ūkiuose atliksime 3 kartus, kad galėtume įvertinti besikeičiančią situaciją. Vykstančius pokyčius aptarsime grupių susitikimuose. Tai padės operatyviai nustatyti ūkyje gaunamą rezultatą, taip pat išsiaiškinti, kaip gyvuliai prisitaiko prie pokyčių, kaip veikia nagų dezinfekavimo įranga“, – informuoja projekto vadovas dr. E.Gedgaudas.

Apie pieninių karvių nagų problemas

Mokslininkai N.Charfeddine (JAV) ir M.A.Perez Cabal (Ispanija) paskelbė mokslinį straipsnį apie pieninių karvių nagų ligas ir jų įtaką primilžio mažėjimui, vaisingumo rodiklių kritimui, mastitų rizikos didėjimui. Dėl karvių nagų ligų padidėja gyvulio streso lygis, sumažėja suvartojamo pašaro kiekis, prailgsta laikas tarp veršiavimųsi, silpsta imunitetas ir kt. Visa tai turi įtakos ir ūkio ekonominiams rodikliams, nes dėl nagų ligų patiriami ekonominiai nuostoliai gali siekti net iki 300 eurų vienai melžiamai karvei per metus. Karvių nagų ligų gydymas yra vienas brangiausių, o susirgimai siekia per 40 proc. atvejų per metus.

Profilaktikos priemonių nuo nagų ligų taikymas pieno ūkyje tapo neatsiejama gero pieno ūkio tvarkymo dalimi. Profilaktiškai nagas karvėms apžiūrėti reikėtų bent du kartus per metus: prieš ganiavą ir pargynus į tvartus. Taip pat būtina periodiškai atlikti nagų dezinfekciją. Viena iš nagų ligų profilaktikos priemonių – dezinfekavimo vonelės. Jas rekomenduojama įrengti grįžimo iš melžimo aikštelės tako gale. Leistinų ir tinkamų nagoms dezinfekuoti medžiagų nėra daug. Dažniausiai naudojamas 5 proc. vario sulfatas. Jis mažina pH ir tokiu būdu dezinfekuoja. Šalutinis poveikis – vario sulfatas džiovina nagos raginį audinį, kuris praranda elastingumą, todėl, naudojant didesnės koncentracijos tirpalą, audinys gali suskeldėti. Be to, vario sulfatas aplinkoje sunkiai skyla, todėl dirvožemyje susikaupia per daug vario. Per didelė vario koncentracija kenkia javams.

Svarbu, kad karvių savininkai suprastų, jog daug geriau ir ekonomiškai naudingiau yra užtikrinti nagų ligų prevenciją ne tik prižiūrint aplinką, bet ir darant rutininius nagos patikrinimus bei drožimus. Jau įsisenėjusi liga dažniausiai sunkiau pasiduoda gydoma, todėl pats gydymas ir pieno išlaukos laikas užsitęsia. Tačiau didžiausia problema yra ta, jog dauguma ūkininkų neįvertina nagų ligų atsiradimo grėsmės. Infekcines nagų ligas rekomenduojama kontroliuoti tokiomis prevencijos priemonėmis kaip vonelės, nagų ir kojų plovimas, dezinfekavimas nagų purškalais.

Vonelės yra labai veiksminga priemonė, naudojama kaip tinkamos karvių nagų priežiūros programos dalis. Siekiant pagerinti karvių nagų priežiūrą, valymui ir dezinfekavimui rekomenduojama naudoti nagų voneles. Tik naudojant nagų dezinfekavimo voneles galima tikėtis išvengti infekcinių nagų ligų, tačiau nereikėtų pamiršti, kad gera tvarto higiena (kraikas, tinkama tvarto ventiliacija, dažnas mėšlo šalinimas, tvartų dezinfekcija ir kt.) mažina infekcijų tikimybę ir taupo ūkio lėšas.

Galvijų nagų profilaktinės priežiūros priemonės sumažintų išlaidas, skirtas galvijų gydymui, taip pat antibiotikų naudojimą nagų infekcijų gydymui. Sėkmingai projekto rezultatus pritaikius pieno ūkiuose, ženkliai sumažės laiko sąnaudos, skirtos galvijų priežiūrai ir gydymo kaštams.

Šaltinis: valstietis.lt, 2023-10-02

Lietuvoje šių metų rugsėjo mėnesio antroje pusėje kviečių ir rapsų vidutinės supirkimo kainos sumažėjo

Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse 2023 m. 38 savaitę (09 18–24) kviečiai buvo superkami vidutiniškai po 219,31 EUR/t – 5,26 proc. mažesne kaina, palyginti su prieš savaitę (37 savaitę (09 11–17) buvusia kaina bei 31,34 proc. mažesne kaina negu prieš metus (2022 m. 38 savaitę (09 19–25). Analizuojamu laikotarpiu pašariniai miežiai (II klasės) buvo superkami vidutiniškai po 164,04 EUR/t – 0,42 proc. didesne kaina negu prieš savaitę, bet 40,81 proc. mažesne kaina negu prieš metus.

Rugiai buvo superkami vidutiniškai po 142,87 EUR/t – 0,12 proc. didesne kaina, palyginti su rugsėjo viduryje buvusia kaina, bet 41,01 proc. pigiau negu prieš metus atitinkamu laikotarpiu. Kvietrugių vidutinė supirkimo kaina šių metų 38 savaitę sudarė 167,55 EUR/t – tai buvo 3,41 proc. didesnė kaina negu prieš savaitę, bet 40,06 proc. mažesnė nei prieš metus. Rapsai buvo superkami vidutiniškai po 434,43 EUR/t – 3,44 proc. mažesne kaina, palyginti su prieš savaitę buvusia kaina, bei 27,52 proc. mažesne kaina negu prieš metus tokiu laikotarpiu.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 17 (431) / 2023 m.

Kviečiame dalyvauti tarptautinėje parodoje „Žalioji savaitė 2024”

Berlyne 2024 m. sausio 19–28 d. vyks tarptautinė maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2024“ (,,Grüne Woche 2024″). Žemės ūkio ministerija, kuri šioje parodoje įrengs Lietuvos maisto produktų ir kitų gaminių ekspoziciją, kviečia įmones ir ūkininkus pristatyti joje savo produkciją. Dešimt dienų trunkanti „Žalioji savaitė“ – viena didžiausių maisto ir žemės ūkio parodų pasaulyje. Parodoje dalyvaujančios šalys pristato savo amatus, folklorą, tradicijas, demonstruoja naujausius produktus, didelį dėmesį skiria kaimo plėtrai, atsinaujinantiems ištekliams, ekologiniam žemės ūkiui ir sodininkystei.

Lietuvos ekspozicijos dalyviams bus suteiktas įrengtas plotas, produktams pristatyti reikalinga įranga, leidimai patekti į parodą. Ministerija taip pat į ekspoziciją nuveš pristatomus produktus ir užtikrins jų sandėliavimą. Parodos dalyviams savo lėšomis tereikės atsivežti ekspozicijoje dirbsiančius darbuotojus ir pasirūpinti jų apgyvendinimu.

Visus, pageidaujančius dalyvauti parodoje, prašome iki š. m. spalio 20 d. registruotis ir atsiųsti užpildytą paraiškos formą el. paštu nijole.gumbriene@zum.lt. Taip pat pridedame vertinimo kriterijus, kuriais vadovaujantis bus atrenkami dalyviai į Lietuvos ekspoziciją.

Žemės ūkio ministerija, surinkusi pageidaujančiųjų dalyvauti parodoje paraiškas, vykdys jų atranką pagal pateiktus produktus, tinkamus pristatyti Lietuvos stende.

Ūkio subjektams apie atrankos rezultatus bus pranešta.

Kilus klausimams skambinti tel. (8 5) 239 1014.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2023-10-02

NMA ragina tikrinti savo pašto dėžutes

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti savo klientams sklandžiai įgyvendinti projektus, nuolat siunčia jiems pranešimus, primenančius apie jų įsipareigojimus projekto įgyvendinimo metu. NMA ragina pareiškėjus ir paramos gavėjus nuolat tikrinti savo pašto dėžutes, kurių adresas buvo nurodytas projekto paraiškoje.

Pranešimai siunčiami įgyvendinantiems projektus tiek pagal investicines, tiek pagal plotines priemones. Pareiškėjams ir paramos gavėjams siunčiama tik jiems aktuali informacija – konkrečiam pareiškėjui primenama apie jo įgyvendinamam projektui svarbų artėjantį terminą, datą, kitą būtiną reikalavimą.

Vis dėlto pasitaiko, jog elektroniniu būdu siunčiami NMA pranešimai nukeliauja į „Šlamšto“ ar „Reklamų“ skyrelį, todėl labai svarbu peržiūrėti ir patikrinti šiuos elektroninės dėžutės skyrelius. Rekomenduojame NMA siunčiamus laiškus įtraukti į saugių elektroninių laiškų sąrašą – nežinantiems, kaip tai padaryti, kviečiame pasinaudoti NMA parengta Laiškų patikimumo užtikrinimo instrukcija, kurioje detaliai rodoma, kaip NMA siunčiamus elektroninius laiškus įtraukti į saugių elektroninių laiškų sąrašą.

Šaltinis: nma.lt

Ankstesnės žemės ūkio naujienos