Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-02-12
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-02-12

pieno kaina

Žemės ūkio naujienos: 2024-02-12. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Pieno supirkimo kaina gruodį toliau augo

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina gruodį Lietuvoje didėjo ketvirtą mėnesį iš eilės – ji siekė 436,6 euro už toną ir buvo 4 proc. didesnė nei lapkritį, tačiau išliko 14,3 proc. mažesnė nei prieš metus. Vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina per mėnesį padidėjo 4,6 proc. iki 329,8 euro, skelbia Žemės ūkio duomenų centras.

Stambiems pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 tonų žalio pieno per mėnesį, pieno supirkimo įmonės gruodžio mėnesį už natūralų pieną mokėjo vidutiniškai 473,5 euro – 3,2 proc. daugiau nei lapkritį.

Bazinių rodiklių pieno kaina stambiems pieno gamintojams padidėjo 3,7 proc. iki 354,3 euro.

Gruodį supirkta 108,57 tūkst. tonų pieno – 6 proc. daugiau nei 2022 metų gruodžio mėnesį.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-09

Lenkijos ūkininkai surengė kelių blokadą dėl importo iš Ukrainos

Lenkijos ūkininkai penktadienį užblokavo kelių ir surengė protesto akcijas patikros Ukrainos pasienyje punktuose, taip sukeldami naują protestų bangą prieš žemės ūkio produktų importą iš karo draskomos kaimyninės šalies. Per beveik dvejus metus trunkančią Rusijos invaziją Ukrainoje Lenkija yra viena ištikimiausių Kyjivo rėmėjų, tačiau ekonominiai nesutarimai apkartino sąjungininkių ryšius.

Lenkijos ūkininkai teigia, kad Europos Sąjungos rinkos atvėrimas Ukrainos žemės ūkio produktams sumažino kainas ir nulėmė nesąžiningą konkurenciją.

Penktadienį ūkininkai pradėjo protestus prie sienos perėjimo punktų ir blokavo greitkelius, apsunkindami eismą lėtai važiuojančių traktorių kolonomis, artėjančiomis prie didžiųjų miestų.

„Neturime kito pasirinkimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė prie Ukrainos pasienyje esančio Dorohusko vykstančios protesto akcijos organizatorius Marcinas Wilgosas, stovėdamas šalia plakato, raginančio ES įvesti draudimus ukrainietiškiems grūdams ir cukrui.

„Produktų iš Ukrainos, pagamintų nesilaikant ES standartų ir procedūrų, perteklius mums yra didžiulė našta“, – sakė 40-metis ūkininkas M. Wilgosas.

Pagrindinė Lenkijos ūkininkų profesinė sąjunga akciją organizuoja mažiausiai 250 vietų ir teigia, kad ji tęsis iki kovo 10 dienos.

Paklaustas apie protestus, Lenkijos žemės ūkio ministras Czeslawas Siekierskis penktadienį valstybiniam radijui sakė, kad ūkininkai turi „teisėtų lūkesčių ir reikalavimų“ apriboti pernelyg didelį importą iš Ukrainos.

Lenkija uždraudė ukrainietiškų grūdų importą valdant ankstesnei dešiniojo sparno vyriausybei ir palaikė šį draudimą net tada, kai po spalį įvykusių rinkimų į valdžią atėjo nauja liberali koalicija.

Cz. Siekierskis sakė, kad Lenkija veda dvišales derybas su Ukraina, siekdama išspręsti šį klausimą, tačiau neatmetė naujų draudimų, susijusių su kitomis produktų grupėmis, tikimybės.

„Jų gali prireikti cukrui, jei srautas bus per didelis. Jų gali prireikti paukštienai“, – sakė Cz. Siekierskis ir pridūrė, kad vyriausybė ketina iškelti šį klausimą derybose su Kyjivu.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-09

Patvirtinti susietosios paramos už ūkinius gyvūnus dydžiai

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinti 2023 metų susietosios pajamų paramos išmokų už mėsinį galviją, avį ir ožką dydžiai. Išmokų dydžiai už mėsinį galviją diferencijuojami pagal laikomo galvijo mėsinės veislės kraujo laipsnio dalį ir vykdytą produktyvumo tyrimą: už mėsinį galviją, kurio mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis siekia 51 ir daugiau proc. – 142,15 Eur; už mėsinį galviją, kurio mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis nesiekia 51 proc. – 76,22 Eur; už mėsinį galviją, kuriam buvo vykdytas produktyvumo tyrimas – 6,00 Eur.

Išmokos užavį dydis – 17,96 Eur, o užožką – 24,62 Eur.

Primename, jog išmokos mokamos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre registruotiems žemės ūkio valdų valdytojams, kurie:

* pateikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) paraišką gauti paramą už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus ir paraiškoje nurodė, jog prašo skirti išmokas už visus valdoje laikomus valdos valdytojo, partnerio ar šeimos nario mėsinius galvijus, avis arba ožkas;

* valdoje einamaisiais metais laikotarpiu nuo sausio 15 d. iki gruodžio 31 d. nepertraukiamai išlaikė ne mažiau nei 30 kalendorinių dienų iki paskutinės laikymo dienos Ūkinių gyvūnų registre įregistruotas ir suženklintas ne jaunesnes kaip 60 kalendorinių dienų amžiaus avis ir ožkas bei ne jaunesnius nei 12 mėn. amžiaus mėsinius galvijus. Mėsiniai galvijai, avys ir ožkos turi būti Ūkinių gyvūnų registre įregistruoti iki lapkričio 30 d.

NMA išmokas už mėsinius galvijus, avis ir ožkas valdos valdytojams pradės mokėti nuo kovo 1 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-02-12

Tęsiamos diskusijos dėl naujomis genominėmis technologijomis gautų augalų reglamentavimo

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro konferencijoje „Naujos genominės technologijos ir skaitmenizacija žemės ir miškų ūkyje“ Lietuvos mokslininkų, ūkininkų organizacijų ir už aplinką bei žemės ūkį atsakingų institucijų atstovai diskutavo apie naujomis genominėmis technologijomis gautų augalų reglamentavimą. Daugiau apie konferenciją kviečiame skaityti čia.

Konferencijoje pristatyti Lietuvos mokslininkų, dirbančių minėtose srityse, pranešimai, vyko ekspertų diskusija dėl naujomis genominėmis technologijomis kuriamų augalų ir jų panaudojimo sprendžiant žemės ūkyje kylančius iššūkius ir su aplinkos apsauga susijusias problemas.

Susidomėjimas naujomis genominėmis technologijomis padidėjo, kai Europos Komisija pateikė Reglamento pasiūlymą, kuriuo būtų numatomas tokiais metodais gautų augalų reglamentavimas, priklausantis nuo naujomis genominėmis technologijomis atliktų pakeitimų sudėtingumo ir sukurtų augalų savybių. Šis pasiūlymas šiuo metu dar nagrinėjamas Europos Sąjungos tarybos darbo grupėje, Europos Parlamentas jau balsavo dėl savo pozicijos.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-02-09

Daugėja naudą nešančių valstybinės žemės sklypų

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) aktyviomis pastangomis pernai buvo registruota 19 000 naujų valstybinės žemės sklypų. Tai yra dvigubai daugiau, nei buvo planuota.  Valstybinės žemės sklypų formavimas pernai buvo vienas iš NŽT veiklos prioritetų, nes tik suformuotus ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotus sklypus galima tinkamai įveiklinti.

NŽT 2023 m. reikšmingai viršijo valstybinės žemės sklypų formavimo planus ir sudarė 18 100 valstybinės žemės nuomos sutarčių (50,6 proc. daugiau nei planuota); 1 500 žemės panaudos sutarčių (39,1 proc. daugiau nei planuota) ir 8 300 žemės pardavimo sutarčių (38 proc. daugiau nei planuota).

Nacionalinės žemės tarnybos informacija

Šaltinis: am.lrv.lt, 2024-02-09

Ankstesnės žemės ūkio naujienos