Penktadienį ir šeštadienį mūsų šalyje lankėsi Baltarusijos žemės ūkio ministro Leonido Zajeco vadovaujama gyvulininkystės specialistų delegacija. Per dvi dienas svečiai aplankė įmonę VĮ Pieno tyrimai ir du pieno ūkius.
Daug dėmesio ir laiko baltarusiai skyrė praktiniam seminarui Pasvalio rajone ŽŪB “Vaškai”.
Vienas iš didžiausių pieno pardavėjų
ŽŪB “Vaškai” yra vienas iš penkių daugiausiai pieno parduodančių Lietuvos ūkių. Šiuo metu ūkyje laikomos 977 karvės, per dieną ūkis parduoda apie 25 tonas pieno. Ūkyje tikrai yra ką pamatyti besidomintiems pieno ūkio valdymo, karvių komforto, veršelių laikymo ir kitais technologiniais klausimais.
Per pastaruosius 12 mėnesių iš ūkyje gimusių pusės tūkstančio telyčaičių, iki 14 dienų amžiaus nepavyko išsaugoti tik keturių. Telyčaičių priesvoris per pirmuosius tris gyvenimo mėnesius siekia 1080 g. Puikūs sėklinimo rezultatai. Veršiavimosi intervalas – 390 dienų, bandoje yra veršingos 57% karvių.
ŽŪB Vaškai įdiegta elektroninė rujų stebėjimo, kompiuterinė šėrimo proceso kontrolės sistemos.
Baltarusius sužavėjo “Vaškų” mišrūnės
Mišrinimas – tema, sulaukusi didžiausio baltarusių dėmesio. Pieno gamintojai – bene labiausiai konservatyvūs veisėjai tarp visų gyvulininkų. Savo verslo be mišrinimo jau seniai nebeįsivaizduoja kiaulininkai, paukštininkai, mėsinių galvijų augintojai. Bet nemažai pienininkų vis bando tradiciškai išlikti vienos veislės rėmuose.
Baltarusijoje šiuo metu vykdoma holšteinizacija – vietinės juodmargių veislės karvės sėklinamos Holšteinų veislės bulių sėkla ir taip, per kelias kartas, siekiama sustiprinti produktyviasias savybes, pastambinti gyvulius. Tačiau, kaip sakoma, lazda turi du galus. Didėjant Holšteinų kraujo daliai, produktyvumas auga, bet mažėja sveikatingumas.
Pamatę “Vaškų” bendrovės produktyvumo rodiklius (bendrovė kasdien parduoda apie 25 t pieno, o tai – per 30 kg iš kiekvienos melžiamos karvės) ir, pamatę sveikus, stiprius gyvulius, svečiai bendrovę konsultuojančią Dr. Donatą Uchockienę apipylė klausimais.
„Gilinomės į mišrinimo schemas. „Vaškuose“ naudojama trijų veislių (Holšteinų, Žalųjų ir Montbeliardė) rotacinio mišrinimo schema, – išlydėjusi baltarusius, portalui pienuokis.lt atskleidė D. Uchockienė. – Detaliai aptarėme, kodėl „Vaškuose“ pritaikyta būtent ši schema. Diskutavome, kokios ir kodėl schemos turėtų būti parinktos Baltarusijos pieninėms bandoms“.
Karvių komfortas
Nustebino profesionalus svečių žvilgsnis į fermų įrengimą. “Ar ne per mažai gyvuliams priėjimo prie vandens?” – kaip pirštu į akį buvo užduotas pirmas klausimas įėjus į karvių fermą. „Tai technologinė klaida, kuri – dažnai sutinkama seniau projektuotose fermose“, – pripažino konsultantė D. Uchockienė.
Toliau sekė ilga diskusija, kaip teisingai įrengti karvės guoliavietę, gilintasi į įvairias kreikimo technologijas. „Vaškuose“ guoliavietės išklotos labai komfortiškais čiužiniais. Baltarusijos žemės ūkio ministras apibendrino diskusiją pripažindamas, kad karvė pieną gamina gulėdama.
„Amerikietiškiausia“ ferma Lietuvoje
Svečiai nepagailėjo komplimentų naujai pastatytai telyčių fermai. Šios fermos technologinį projektą parengė ir fermos įrengimui vadovavo konsultantas, UAB „Agroinfo“ vadovas Mindaugas Eidukaitis.
„Tai, turbūt, labiausiai “amerikietiška” galvijų ferma Lietuvoje, – sakė M. Eidukaitis. – Pirmiausia – dydžiu: tai – 5 guoliaviečių eilių, 160 m ilgio tvartas, kuriame laikoma apie 700 telyčių. Antra – efektyvumu: ferma įrengta taip, kad visus gyvulius nesunkiai aptarnauja vienas žmogus. Trečia – gyvulių komfortas. Galiu drąsiai teigti, kad “Vaškų” telyčios guli patogiausiai įrengtose guoliavietėse”.
Konsultantas neslėpė, jog projektuodamas šią fermą, naudojosi amerikiečių ir kaimynų estų patirtimi bei patarimais.
Ministras nustebino giliomis žiniomis
L. Zajecas, diskutuodamas su lietuviais specialistais, bėrė skaičius, naudojo terminologiją – sudarė, giliai išmanančio pienininkystės šakos niuansus, įspūdį. Jaučiasi, kad ministras žinias sukaupė aktyviai domėdamasis, lankydamas pieno ūkiuose savo šalyje ir įvairiuose pasaulio kampeliuose, diskutuodamas su praktikais ir mokslininkais.
Svečiai išreiškė norą toliau bendradarbiauti ir keistis patirtimi.
Didelės Baltarusijos pienininkystės galimybės
Pasak patyrusios pieno ūkių valdymo specialistės D. Uchockienės, Baltarusijoje – didelės pienininkystės vystymo galimybės. Šalyje yra daugiau kaip 1800 ūkių, kuriuose laikoma po daugiau kaip 500 karvių. Mūsų šalyje tokių ūkių – vos keliasdešimt.
Savo akimis mačiusi dar visai nesenai baltarusių padarytas didžiules investicijas į karvių kompleksų statybą, renovavimą, modernių technologijų įsigijimą, D. Uchockienė mano, kad šiuo metu pagrindinis jų dėmesys – veisimo ir valdymo sprendimams.
„Kai tik jiems pavyks, jau dabar stovinčiose puikiose karvių fermose, įdiegti tinkamą valdymą, turėsime labai daug pieno gaminantį kaimyną, – prognozuoja specialistė. – O įvertinant tai, kad produktus parduodame tose pačiose rytų rinkose, tai – ne tik kaimynas, bet ir konkurentas.“
Daugiau nuotraukų iš lauko dienos-seminaro baltarusių delegacijai ŽŪB „Vaškai” – galerijoje
Nuotraukos Vido Dulkės (Pasvalio r. laikraštis „Darbas”)