Žemės ūkio naujienos: 2023-01-18. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Svarbūs Lietuvos kaimo plėtros programos administravimo taisyklių pakeitimai
Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos kai kurios Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) administravimo taisyklių (Administravimo taisyklės) nuostatos. Informuojame apie svarbiausius pakeitimus. Vadovaujantis minėtu žemės ūkio ministro įsakymu, Administravimo taisyklės papildytos nuostata dėl pirkimų pagal paraiškas, kurių teikimo laikotarpis prasidės nuo šio įsakymo įsigaliojimo: prekės, kurių kilmės šalis ir / arba kurios pagamintos Rusijos Federacijoje, Baltarusijos Respublikoje, Rusijos Federacijos aneksuotame Kryme.
Taip pat Moldovos Respublikos Vyriausybės nekontroliuojamoje Padniestrės teritorijoje, Sakartvelo Vyriausybės nekontroliuojamose Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijose, tai pat paslaugos bei darbai, atlikti šių šalių paslaugų ar darbų teikėjų, yra netinkami finansuoti paramos lėšomis.
Svarbus Administravimo taisyklių pakeitimas – teikiantiems dokumentus per įgaliotą asmenį:
– kai paramos paraišką teikia įgaliotas asmuo, pareiškėjo suteiktas įgaliojimas turi būti pateiktas Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS) arba pasirašytas kvalifikuotu el. parašu ir išsiųstas el. paštu dokumentai@nma.lt likus ne mažiau nei 3 (trims) darbo dienoms iki paramos paraiškų pateikimo termino pabaigos. Įgaliojimo dokumentas turi būti skenuotas PDF formatu. Primintina, kad, paramos paraišką pildant elektroniniu būdu ŽŪMIS portale, ji turi būti pateikta ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 24 valandos. Neužpildžius elektroninės formos ŽŪMIS portale, o paramos paraišką pateikus nuskenuotą, naudojantis ŽŪMIS portalu, paramos paraiška nepriimama;
– kai įgaliotas asmuo teikia mokėjimo prašymą, pareiškėjo suteiktas įgaliojimas turi būti pateiktas NMA per ŽŪMIS arba pasirašytas kvalifikuotu el. parašu ir išsiųstas el. paštu dokumentai@nma.lt likus ne mažiau nei 3 (trims) darbo dienoms iki paramos sutartyje ar paramos paraiškoje numatyto mokėjimo prašymo pateikimo termino. Įgaliojimo dokumentas turi būti skenuotas PDF formatu.
Primintina, kad mokėjimo prašymas, pildant elektroniniu būdu ŽŪMIS portale, turi būti pateiktas ne vėliau kaip iki paramos sutartyje ar paramos paraiškoje numatyto mokėjimo prašymo pateikimo termino 24 valandos. Neužpildžius elektroninės formos ŽŪMIS portale, o mokėjimo prašymą pateikus nuskenuotą, naudojantis ŽŪMIS portalu, mokėjimo prašymas nepriimamas.
Kai įgaliotas asmuo teikia projekto ataskaitą, pareiškėjo suteiktas įgaliojimas turi būti pateiktas NMA per ŽŪMIS arba pasirašytas kvalifikuotu el. parašu ir išsiųstas el. paštu dokumentai@nma.lt likus ne mažiau nei 3 (trims) darbo dienoms paramos sutartyje numatyto projekto ataskaitos pateikimo termino. Įgaliojimo dokumentas turi būti skenuotas PDF formatu.
Primintina, kad projekto ataskaita ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne vėliau kaip iki paramos sutartyje numatyto projekto ataskaitos pateikimo termino 24 val.
Pažymėtina, kad Administravimo taisyklės papildytos nuostata vykdantiems mokymų, konsultavimo, informacinių renginių, viešinimo renginių ir panašias veiklas, remiamas pagal KPP priemonę „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“, priemonės „Konsultavimo paslaugos, ūkio valdymo ir ūkininkų pavadavimo paslaugos“ veiklos sritį „Parama pasinaudoti konsultavimo paslaugomis“, „LEADER programa“, „Techninė pagalba“: mokymų, renginių atveju NMA gali jungtis nuotoliniu būdu prie projekto vykdytojų pateiktų prisijungimo platformų.
Atkreiptinas dėmesys, kad, vadovaujantis naujai patvirtintomis taisyklėmis, esant poreikiui, sudėtingų projektų (didelė projekto apimtis, naudojamos sudėtingos / pažangios technologijos, procesai) atveju, pareiškėjas ir / ar jo atstovas gali būti kviečiamas į projektų atrankos komiteto, kuris teikia rekomendacijas dėl įvertintų paramos paraiškų ir paramos skyrimo arba neskyrimo, posėdžius.
Šaltinis: nma.lt, 2023-01-18
Į Taivaną eksportuoti galės ir Lietuvos organinių trąšų gamintoja
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) gavo oficialų patvirtinimą, kad Lietuvos įmonė gaminanti organines trąšas jau gali eksportuoti savo produkciją į Taivaną. Praėjusių metų rudenį, Lietuvoje vykusio Taivano gyvūnų ir augalų sveikatos kontrolės ir karantino biuro (BAPHIQ) audito dėl lietuviškos jautienos eksporto metu, taip pat buvo vertinama ir vienos įmonės, gaminančios organines trąšas iš mėsinių galvijų mėšlo, veikla.
„Intensyvaus bendradarbiavimo su kolegomis Taivane dėka, plečiasi eksportui patvirtintų produktų sąrašas, tikimės, kad įvairiems Lietuvos gamintojams gauti leidimai artimiausiu metu atneš reikšmingą ekonominę naudą“, – komentavo VMVT direktoriaus pavaduotoja, vykdanti direktoriaus funkcijas Audronė Mikalauskienė.
Praėjusią savaitę Taivanas patvirtino 3 Lietuvos įmones jautienos eksportui. Pernai Taivano atstovai taip pat vykdė jungtinį Lietuvos kiaušinių, pieno, žuvies produktų gamintojų auditą, kurio metu buvo audituotos ir vėliau patvirtintos, kaip galinčios eksportuoti savo produkciją į Taivaną: trys pieno, trys žuvininkystės bei viena kiaušinių produktų įmonė.
„Metų ūkininko“ nominaciją pelnęs Alytaus rajono ūkininkas Arvydas Kėrys apsiriboti pasiekimais neketina. „Kol kas ateities planų įgyvendinimą riboja nežinia dėl trąšų, grūdų supirkimo ir kuro kainų bei ekologinių reikalavimų, tačiau ūkio plėtra tik laiko klausimas“, – sakė antrą dešimtį sėkmingai ūkininkaujantis A.Kėrys. Vankiškių kaime įsikūręs A.Kėrys ūkininkauti mokėsi nedideliame mišriame tėvo Alvydo ūkyje. Vyresnysis Kėrys dirbo per 20 hektarų žemės ir laikė apie 10 karvių. Sūnus jam padėjo ūkio darbuose ir pamažu kaupė patirtį savarankiškam ūkininkavimui, apie kurį tada negalvojo.
Rimtai imtis ūkininkavimo A.Kėrys apsisprendė Žemės ūkio akademijoje (dabar Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija) studijuodamas žemės ūkio inžineriją ir vadybą. „Tarp grupiokų buvo daug ūkininkų vaikų, kurie jau ūkininkavo patys. Bendri pokalbiai, diskusijos dar labiau sustiprino norą imtis ūkininkavimo“, – pasakojo A.Kėrys.
Baigęs studijas jaunasis dzūkas pradėjo savarankiškai ūkininkauti ir 2010 metais įregistravo savo augalininkystės ūkį. Pradėjo nuo 3 hektarų, tačiau labai greitai išplėtė žemės plotus ir, teikdamas paraišką jaunojo ūkininko įsikūrimo paramai gauti, valdė jau keliolika hektarų, kasmet vis plėsdamas ūkį. A.Kėrio nuomone, pagrindinės sąlygos, norint sėkmingai ir pelningai ūkininkauti – ūkio plėtra ir pažangių technologijų diegimas, todėl ūkininkaudamas jis nuosekliai ir vadovaujasi šiomis nuostatomis.
Sėkmingas ūkis
Šiandien viename didžiausių Alytaus rajono ūkių darbuojasi trys Kėrių šeimos vyrai – tėvas su sūnumis Arvydu ir Regimantu. Jiems talkina keturi nuolatiniai darbuotojai, prie kurių sezono metu prisijungia dar du pagalbininkai.
Pastaruoju metu Kėriai dirba beveik 800 hektarų žemės, kurios 300 hektarų yra nuosavi. Ūkyje laikoma apie 120 galvijų – daugiau kaip 50 juodmargių veislės pieninių karvių ir beveik 70 prieauglio, kurį paauginę parduoda.
Visus pašarus, reikalingus galvijams, turėdami reikalingą techniką, ruošiasi patys. Iš kitų ūkininkų perka tik kukurūzų smulkinimo ir sukimo į ritinius paslaugą.
„Su tėčiu esame pasiskirstę veiklos kryptimis – jis rūpinasi gyvulininkyste, aš augalininkyste, nes man nuo vaikystės labiau patiko technika ir ši sritis labiau traukė, tačiau vienas kitam visada padedame“, – sakė ūkininkas.
A.Kėrys augina vasarinius ir žieminius kviečius, žieminius rapsus, vasarinius miežius bei šiek tiek žirnių. Pernai ūkininkas savo ūkyje išbandė naujovę – kukurūzus. „Pasėjome per 40 hektarų kukurūzų, tačiau įspūdingo derliaus užauginti nepavyko. Iš hektaro prikūlėme tik po 5 tonas. Tikriausiai tokį derlių lėmė šaltas pavasaris ir didelis dirvos drėgnumas“, – apie nepalankias gamtos sąlygas, auginant kukurūzus, kalbėjo A.Kėrys.
Ar kitais metais augins kukurūzus, ūkininkas sakė, jog sprendimas didžia dalimi priklausys nuo to, kokia padėtis bus rinkoje. Jei trąšų, degalų ir grūdų supirkimo kainos bus nepalankios, juos pakeis ankštinėmis kultūromis.
Anot A.Kėrio, kadangi ūkiui priklausančios žemės svyruoja nuo sunkių iki labai lengvų, be to, yra nemažai įsiterpusių šlapių durpžemių, todėl įvertinant tai, kokius akibrokštus gali iškrėsti gamta, šiame Alytaus rajono kampelyje perspektyviausia yra auginti kviečius ir rapsus.
Ateityje ūkio plėtra
A.Kėrys savo ūkyje jau ne vienus metus praktikuoja neariminę žemdirbystę, suardamas mažiau nei 10 proc. dirbamų laukų. Žemę ūkininkas įdirba skutikliais. Rapsus dėl drėgmės išsaugojimo ir laiko taupymo sėja taikydamas juostinės sėjos technologiją, o kviečius sėja į skutimą. „Neariminė žemdirbystė vien dėl kuro ir darbo sąnaudų, nekalbant apie naudą dirvožemiui, labai pasiteisina“, – įsitikinęs A.Kėrys. Pažangus ūkininkas laukus tręšia išmaniuoju barstytuvu ir purkštuvu, o ateityje, kad būtų dar didesnis tręšimo efektas, planuoja naudoti ir azoto sensorių. Prieš eroziją veiksmingai kovoja po derliaus nuėmimo laukuose palikdamas ražienas.
Dėl nemalonių gamtos akibrokštų, stengdamasis išvengti nuostolių, ūkininkas pasėlius draudžia nuo iššalimo ir nuo išgulimo rizikų. „Iš rudens į pasėlius investuojame daug pinigų ir darbo, todėl gamtos stichijoms stipriai pažeidus ar net visai sunaikinus augalus, draudimo išmoka būtų šiokia tokia atsvara tolesniems darbams“, – tvirtina A.Kėrys.
Vis tik, kad ir sunku, o kartais ir neįmanoma apsisaugoti nuo gamtos išdaigų, ūkininkavimo sėkmė didžia dalimi priklauso ir nuo ūkininko žinių, patirties, sumanumo. Siekdami geriausio rezultato, Kėriai diegia naujausias technologijas, investuoja į techniką, fermų įrangą, pašarų ruošimo technologijas. Už aplinkos tausojimą A.Kėrys yra pelnęs draugiškiausio gamtai Dzūkijos ūkininko vardą.
A.Kėrio ūkyje dominuoja visame pasaulyje pripažinta vokiečių „Claas“ firmos technika, sudaranti net 70 proc. viso technikos parko, ir garsios austrų „Case IH“ firmos technika. Dalį technikos ūkininkas įsigijo už savas lėšas, dalį – su banko pagalba. „Kai jaunas ūkis eina į plėtrą, sukaupti lėšų technikai, ypač galingesnei, kainuojančiai virš 100 tūkst. eurų, gana sunku, o be našios, ženkliai darbus paspartinančios, technikos plėtra neįmanoma, todėl kreditai palengvina šį siekį“, – kalbėjo A.Kėrys.
Ūkininko ateities planuose ūkio plėtra, tačiau beatodairiškai jis žemės nei perka, nei nuomoja. „Jei yra galimybė ir už žemę prašoma kaina atitinka realybę, pirkti visada verta. Neiname tuo keliu, kad išsinuomotume kuo didesnius žemės plotus, nepaisydami jos vertės“, – apie ūkininkavimo principus sakė ūkininkas.
Kultūros renginių rėmėjas
A.Kėrys yra ne tik sėkmingas ir darbštus ūkininkas, bet aktyvus bendruomenės narys. Anot Miroslavo seniūnės Oksanos Čeponienės, jis pagrindinis ir didžiausias seniūnijoje vykstančių kultūros renginių rėmėjas, jautrus kito nelaimei, labai draugiškas ir nuoširdžiai bendraujantis žmogus.
Pats A.Kėrys finansinės paramos seniūnijai nesureikšmina: „Kai matau, kad žmonės nori kažką padaryti visos bendruomenės labui, bet neturi lėšų, padedu. Kiekvienais metais paremiu pagal galimybes – vienais daugiau, kitais mažiau, bet niekada nekyla klausimas – paremti ar ne. Gyvenime visada stengiuosi laikytis žmogiškumo principo, išlikti žmogumi bet kokioje situacijoje.“
Šaltinis: valstietis.lt, 2023-01-17
Registrų centras iš naujo nustatė žemės sklypų vertes: kai kurie savininkai sulauks didesnių mokesčių
Pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojas Registrų centras atliko kasmetinį visos Lietuvos žemės sklypų masinį vertinimą ir nustatė žemės sklypų vidutines vertes. Per pastaruosius 5 metus žemės sklypų mokestinė vertė padidėjo 43 procentais, rašoma Registrų centro pranešime žiniasklaidai. Patvirtintos Nacionalinės žemės tarnybos direktoriaus įsakymu šios vertės nuo šių metų sausio 1 dienos naudojamos žemės sklypų mokesčiams apskaičiuoti.
Registrų centras šalies žemės sklypų masinį vertinimą atlieka kiekvienais metais. Kasmet perskaičiuojamos vidutinės rinkos vertės Vyriausybės nustatyta tvarka ne rečiau kaip kas 5 metus yra prilyginamos mokestinėms vertėms, nuo kurių Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiuoja mokesčių mokėtojams mokėtinas sumas.
Nuo 2023 metų sausio 1 dienos įsigaliojusios naujos žemės sklypų mokestinės vertės žemės mokesčio dydžiui apskaičiuoti bus naudojamos iki 2027 metų, jei nepasikeis žemės sklypo kadastro duomenys, turintys įtakos vertei. Žemės masinio vertinimo dokumentai bei nustatytos žemės sklypų mokestinės vertės yra skelbiamos Registrų centro interneto svetainėje bei regionų geoinformacinės aplinkos paslaugos žemėlapyje REGIA.
Kaip keitėsi žemės mokestinės vertės?
Pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkantis Registrų centras, nustatęs 1 464 verčių zonas ir sudaręs 300 žemės sklypų vertinimo modelių, iš viso įvertino daugiau kaip 2,5 mln. žemės sklypų.
„Bendra visų įvertintų žemės sklypų mokestinių verčių suma yra apie 36 mlrd. eurų. Per pastaruosius 5 metus žemės sklypų mokestinė vertė padidėjo 43 procentais. Didžiausias – net 77 proc. – mokestinės vertės pokytis per šį laikotarpį fiksuotas žemės ūkio paskirties žemės sklypų, komercinės žemės mokestinė vertė išaugo 33 proc., pramonės ir sandėliavimo žemės – 28 proc., gyvenamųjų teritorijų žemės – 26 proc., mėgėjų sodo žemės – 23 proc.“, – teigia Registrų centro Turto vertinimo valstybės reikmėms skyriaus vadovė Lina Kanišauskienė.
Ką daryti, norint patikslinti mokestinę vertę?
Žemės mokesčio mokėtojai – žemės savininkai, fiziniai ir juridiniai asmenys, nesutikdami su Registrų centro nustatyta mokestine verte, kiekvieno mokestinio laikotarpio pirmąjį ketvirtį, t. y. sausio 1 d. – kovo 31 dienomis, gali pateikti prašymą Registrų centrui žemės mokestine verte laikyti rinkos vertę, nustatytą atlikus žemės sklypo individualų vertinimą.
Kartu su prašymu pareiškėjas turi pateikti žemės sklypo individualaus vertinimo ataskaitą. 2023 metų pareiškėjų prašymai bus nagrinėjami ir sprendimai priimami ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo prašymo gavimo dienos. Registrų centrui patikslinus mokestinę vertę pagal individualiu vertinimo būdu nustatytą rinkos vertę, nauja žemės sklypo mokestinė vertė įsigaliotų nuo 2023 metų sausio 1 dienos ir būtų taikoma 5 metus, jei nesikeistų žemės sklypo kadastro duomenys, turintys įtakos žemės sklypo vertei.
Kas yra nekilnojamojo turto masinis vertinimas?
Nekilnojamojo turto masinis vertinimas yra vertinimo būdas, kai naudojant Nekilnojamojo turto registro, kitų valstybės registrų ir valstybės informacinių sistemų bei rinkos duomenis, per nustatytą laiką, taikant bendrą masinio vertinimo metodologiją, statistines duomenų analizės ir vertinimo technologijas, sudaromi nekilnojamojo turto vidutinės rinkos vertės nustatymo modeliai, pagal kuriuos įvertinami nekilnojamojo turto objektai ir parengiama bendra tam tikros teritorijos nekilnojamojo turto masinio vertinimo ataskaita.
Nustatant žemės sklypų vidutines rinkos vertes įtakos turi žemės buvimo vieta, naudojimo paskirtis ir būdas, kadastriniais matavimais užfiksuoti ir Nekilnojamojo turto kadastre ir registre įregistruoti kadastro duomenys bei kiti veiksniai. Tačiau nustatant vertes neatsižvelgiama į vertės padidėjimą ar sumažėjimą dėl laikino aplinkos pagerinimo ar pabloginimo, valdymo formos, naudojimo, valdymo ir disponavimo žemės sklypu apribojimų ir kitų individualių turto savybių.