Home » Žemės ūkio naujienos: 2023-06-27
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-06-27

NMA parama, žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-06-27. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Navickas pasakė, kam skirs 10,6 mln. EK lėšų

Europos Komisijos (EK) Lietuvai siūlomi numatyti 10,6 mln. eurų bus skirti šalies pieno sektoriui, o EK komitetas turėtų juos patvirtinti už dviejų savaičių, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Pasak jo, sprendimą dėl finansavimo EK Bendro žemės ūkio rinkų organizavimo komitetas greičiausiai priims liepos 10 d. posėdyje.

„Pirmiausia kreipėmės dėl situacijos pieno sektoriuje ir tuo pagrindu šita parama ir buvo aktyvuota. Kadangi reglamentas nėra patvirtintas, nėra ir konkrečių sąlygų (…) ten yra daug galimybių išplėsti, bet pirmiausia esame susitelkę į pagalbą pieno sektoriui“, – pirmadienį Eltai sakė K. Navickas.

„Liepos 10 d. yra numatytas to komiteto posėdis. Jei jis patvirtina, paskelbia oficialiame dokumente, kitą dieną reglamentas kaip ir galioja“, – teigė ministras.

Anot jo, EK komitetui reglamentą patvirtinus, lėšos ūkininkus galėtų pasiekti maždaug po pusantro mėnesio – tiek laiko esą prireiks, kol bus surinktos ir įvertintos ūkininkų paraiškos, atlikti mokėjimai.

„Taisyklės, visa kita, dar užtruks, bet jei (EK komitetas – ELTA) patvirtina, galime iš esmės ruoštis“, – pažymėjo K. Navickas.

„Iš esmės, vis tiek pusantro mėnesio užtruks nuo to, kai jau gausime patvirtinimą. Gausime patvirtinimą, o paskui iki fizinio apmokėjimo tas procesas maždaug tiek trunka“, – pridūrė jis.

Pirmadienį pranešta, kad EK iš bendro 330 mln. eurų vertės visoms Bendrijos narėms skirto finansinės paramos paketo Lietuvai siūlo skirti 10,66 mln. eurų. Šios Europos Sąjungos Žemės ūkio rezervo fondo lėšos bus asignuotos ūkininkams, nukentėjusiems nuo nepalankių gamtos sąlygų, didelių gamybos sąnaudų ir su prekyba susijusių klausimų.

Dėl šiemet ženkliai kritusių pieno supirkimo kainų nukentėjusiems pieno gamintojams Žemės ūkio ministerija jau skyrė 8 mln. eurų nacionalinės paramos.

Į išmokas galėjo pretenduoti tik tie ūkiai, kurie už litrą žalio pieno pirmąjį metų ketvirtį vidutiniškai gavo mažiau nei 35 centus – anot ministerijos reikalavimą atitiko beveik 90 proc. visų šalies pieno ūkių.

Pasak K. Navicko, kaip ūkininkams galėtų būti išmokamos EK lėšos, pasakyti anksti.

„Apsispręsime. Vis tiek vertinsime, kaip pasikeitė situacija per tą laikotarpį ir apsispręsime. Jokio sprendimo neturime. Džiaugiamės, kad bent jau atsirado konkreti suma, konkretus pasiūlymas. Tikrai laukiame sprendimo. Bet iki to laiko dar apsvarstysime, kaip ta parama (bus skirstoma – ELTA)“, – kalbėjo ministras.

Be Lietuvos, parama iš EK fondo taip pat bus skirta Belgijos, Čekijos, Danijos, Vokietijos, Estijos, Airijos, Graikijos, Ispanijos, Prancūzijos, Kroatijos, Italijos, Kipro, Latvijos, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Austrijos, Portugalijos, Slovėnijos, Suomijos ir Švedijos ūkininkams.

Šalys prie ES skiriamo finansavimo galės prisidėti iki 200 proc. EK skiriamos sumos siekiančiomis nacionalinėmis lėšomis.

K. Navickas EK anksčiau yra prašęs Lietuvos pieno sektoriui skirti 18,5 mln. eurų. Patys metų pradžioje protestavę pieno gamintojai prašė 40 mln. eurų skubaus finansavimo.

Šaltinis: www.delfi.lt, Lukas Juozapaitis, ELTA, 2023-06-26

Ar sausra jau baigėsi – kokie augalai žūsta, kokie klesti

Anot ūkininkų, žala augalams jau padaryta, praneša LNK žinios.

Morkos daržovių ūkyje auga nevienodai, nors visos sėtos tuo pačiu metu. Ūglių ilgis skiriasi ženkliai. Anot ūkininko Juliaus Šateikos, tai akivaizdi žala augalai ir lietus jau nebegalėjo padėti.

„Mes šį lauką, kuriame stovime, laistėme keturis kartus. Tačiau tai neišgelbėjo. Todėl turėsime labai marką daržą“, – sako ūkininkas.

Nors šiam ūkiui lietus jau nebepadėjo, tačiau kitur Šiaulių raj. padėtį pagerino.

„Matome, kad žalios spalvos jau daugiau. Augalai, ypatingai varpiniai, pradėjo maitintis“, – džiaugiasi Arūnas Grubliauskas, Ginkūnų agrofirmos vadovas.

J. Šateika sako, kad ir pas juos lijo pakankamai daug, tačiau naudos mažai. Daržovių derlius bus prastas. Tai jau aišku ir yra sėklų, kurios „sudegė“. Krituliai labiausiai paveikė svogūnus. Jei nelis dar savaitę, jie gali žūti.

Tačiau tokie šiltų kraštų augalai kaip kukurūzai, atrodo puikiai – jų šaknų sistema stipri ir vandens nepritrūko. Atsigavo ir liucerna. Tačiau, pasak V. Grubliausko, yra ir laukų, kuriems lietus nepadėjo. Yra ir negrįžtamų pokyčių.

„Ten, kur vasarinės kultūros – kviečiai, miežiai – augo lengvesnėse žemėse, jie negrįžtamai išdžiūvo ir jokio derliaus nebus“, – konstatuoja Ginkūnų agrofirmos vadovas.

Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovo Raimundo Juknevičiaus, sausra žalos padarė visoje šalyje, tačiau ji nebuvo užfiksuota nacionaliniu lygmeniu ir išsiskyrė tik atskiri regionai.

„Ūkininkų galimybės gauti paramą bus labai skirtingos. Vyriausybė atsisakė skelbti ekstremalią padėtį ir ją paliko ant 12 savivaldybių, kurios ją skelbė, pečių“, – dėlioja R. Juknevčius.

Šaltinis: www.delfi.lt, LNK, 2023-06-26

Patvirtintos finansavimo sąlygos, kaip bus remiama biometano gamyba ir biodujų valymas

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas patvirtino projektų, kurie skatins biometano gamybą ir biodujų valymą finansavimo sąlygas.

Šiai priemonei, kuri prisideda prie žiedinės ekonomikos tikslų ir yra skirta oro taršai, šiltnamio dujų išmetimams mažinti, iš Klimato kaitos programos skirta 31 mln. eurų.

Kvietimą teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūra skelbs liepos 3 d. Paraiškas šiai paramai galės teikti Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre registruoti juridiniai asmenys – didelė, vidutinė, maža ar labai maža įmonė ir žemės ūkio veiklą vykdantys subjektai.

Klimato kaitos programos priemonės „Investicinė parama biometano gamybai ir (ar) biodujų išvalymui“ tvarkos apraše nustatytos tinkamų finansuoti išlaidų kategorijos, nurodoma, iš ko turi būti planuojama gaminti biometaną, reikalavimai projektų paraiškoms, paraiškų vertinimui, sutarčių pasirašymui, įsipareigojimų reikalavimai gavus paramą.

Maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui yra 4 mln. eurų, kai statomi nauji biodujų gamybos, biodujų kartu su biometano gamybos įrenginiai ir 1,7 mln. eurų, kai įgyvendinama biometano dujų gamybos įrenginių plėtra, įrengiant biodujų valymo įrenginius prie jau esamų arba statomų biodujų gamybos įrenginių.

Tinkamos finansuoti projektų išlaidos yra bioreaktorių ir su jų veikimu susijusių būtinųjų įrenginių, įrenginių, skirtų biomasei transportuoti, apdoroti ir tiekti į bioreaktorių, įrenginių substratui apdoroti bei degazuotajam substratui tvarkyti įsigijimas.

Taip pat bus finansuojamos išlaidos biodujų valymo ir su jų veikimu susijusiems būtiniems įrenginiams, biodujų ir biometano saugojimo, kokybės matavimo ir užtikrinimo, apskaitos ir suslėgimo įrenginiams, biometano užpildymo įrangai prie biodujų jėgainės, elektros ir šilumos energijos gamybos įrenginiams, naudojantiems pagamintą biometaną (biodujas), įsigyti.

Lėšos šiam kvietimui numatytos 2022–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programos pažangos priemonės „Didinti klimato kaitos politikos veiksmingumą“ apraše.

Tikimasi, kad tai paskatins žaliosios energetikos plėtrą, bus naudojama mažiau iškastinio kuro. Biodujos gali būti naudojamos šilumai ir elektrai gaminti, o iš biodųjų technologiškai išgaunamos švaresnės biometano dujos gali būti tiekiamos į gamtinių dujų tinklus, naudojamos kaip transporto priemonių kuras.

Nuo 2020 m. į biometano gamybą ir valymą iš Klimato kaitos programos investuota 23 mln. eurų. Įgyvendinama 12 projektų.

Šaltinis: www.am.lrv.lt, 2023-06-26

Kviečiame teikti paraiškas dėl paramos ūkių biosaugai

Primename, kad iki liepos 7 d. renkamos paraiškos gauti paramą ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai.

Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“ veiklos sritį ,,Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 1 590 389 Eur paramos lėšų.

Paraiškas gali teikti

Dėl paramos gali kreiptis žemės ūkio veikla užsiimantys ūkinių gyvūnų laikytojai:

– fiziniai asmenys, ne jaunesni nei 18 metų amžiaus ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį bei žemės ūkio valdą;
– juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę valdą.

Pareiškėjai gali teikti tik vieną paramos paraišką dėl konkrečios ūkinių gyvūnų laikymo vietos. Jei norima prašyti paramos dėl skirtingų ūkinių gyvūnų laikymo vietų, tuomet privaloma teikti atskiras paraiškas.

Pareiškėjas gali teikti vieną bendrą paraišką daugiau kaip dėl vienos ūkinių gyvūnų laikymo vietos tuo atveju, jei įsigyjamas turtas gali būti naudojamas daugiau negu vienoje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje. Tuomet tinkamos finansuoti išlaidos ir SG apskaičiuojami paraiškoje nurodytoms ūkinių gyvūnų laikymo vietoms bendrai. Paramos gavėjas projekto kontrolės laikotarpiu turi išlaikyti ūkinių gyvūnų laikymo vietoje ne mažesnį vidutinį metinį gyvulių skaičių, negu nurodyta pateiktoje paraiškoje.

Remiama veikla ir projekto trukmė

Pagal priemonės veiklos sritį remiama veikla, kuria siekiama sumažinti pavojingų ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes.

Projekto įgyvendinimo trukmė turi būti nurodyta paraiškoje ir negali viršyti 24 mėnesių laikotarpio nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

Jei pareiškėjas projekte numato įsigyti turtą (visa įranga, visi įrengimai ir kt.) finansinės nuomos (lizingo) būdu, projekto įgyvendinimo trukmė nuo sprendimo skirti paramą dienos negali būti ilgesnė kaip iki 2025 m. birželio 30 d.

Paraiškų teikimo tvarka

Paramos paraiškos ir prašomi dokumentai Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) teikiami pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, juos siunčiant el. paštu dokumentai@nma.lt, arba teikiami naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos (ŽŪMIS) pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“).

Pagrindinės sąlygos ir reikalavimai pareiškėjui

– Pareiškėjo laikomi ūkiniai gyvūnai turi būti suženklinti ir registruoti Ūkinių gyvūnų registre, ūkinių gyvūnų laikymo vieta įregistruota Ūkinių gyvūnų registre ne vėliau kaip iki 2022 metų gruodžio 31 d.
– Pareiškėjas iki paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai veikti ne trumpiau kaip vienus metus. Būtina vykdyti gyvulininkystės veiklą, realizuoti produkciją rinkoje ir gauti pajamas iš veiklos, į kurios biosaugą investuojama pagal biologinių priemonių taikymo planą.
– Iki paraiškos pateikimo parengtas biologinio saugumo priemonių taikymo ir tam reikalingų investicijų planas dėl biologinio saugumo priemonių ūkinių gyvūnų laikymo vietose. Planas turi būti suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritoriniu padaliniu.
– Prašomos finansuoti investicijos turi būti daromos tik į veiklą gyvulininkystės sektoriuose, ūkių vykdomą iki paramos paraiškos pateikimo.

Paramos dydis ir intensyvumas

– Kai teikiama tik viena paramos paraiška dėl konkrečios ūkinių gyvūnų laikymo vietos, didžiausia paramos suma negali viršyti 100 tūkst. Eur ir 200 Eur vienam sutartiniam gyvuliui (SG), kai prašoma paramos suma viršija 4 tūkst. Eur.
– Kai teikiama viena bendra paraiška dėl daugiau negu vienos gyvūnų laikymo vietos (įsigyjamas turtas naudojamas daugiau negu vienoje ūkinių gyvūnų laikymo vietoje), didžiausia paramos suma – 300 tūkst. Eur ir 200 Eur vienam SG, jei prašoma suma didesnė kaip 4 tūkst. Eur.

Finansuojama 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Finansuojamos išlaidos

Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, patirtos (apmokėtos) po paramos paraiškos pateikimo dienos, kurios yra susijusios su projekto įgyvendinimu ir numatyta vykdyti veikla. Perkamos prekės turi būti naujos, nenaudotos, atitinkančios Lietuvos Respublikos ir ES teisės aktų nustatytus reikalavimus.

Tinkamų finansuoti išlaidų sumai pagrįsti turi būti pateikiami ne mažiau kaip trys skirtingų tiekėjų komerciniai pasiūlymai (su lygiaverčiais (gali skirtis ne daugiau kaip 10 procentų, lyginant su mažiausios kainos pasiūlyme nurodytais parametrais) išlaidų pagrindines technines savybes apibūdinančiais techniniais parametrais), o tinkama finansuoti išlaidų suma nustatoma pagal mažiausią pasiūlytą kainą.

Tinkamos finansuoti išlaidos turi būti išvardytos pagal išlaidų kategorijas, o ne pateikiama bendra jų suma:

– vidaus ar lauko aptvarų (tvoros, vartai, praėjimo punktai, praėjimo kontrolės sistemos) įsigijimo bei įrengimo išlaidos;
– ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir (arba) aikštelių įrengimo išlaidos;
– žmonių ir ūkinių gyvūnų uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo išlaidos;
– dezinfekcinių purkštuvų, valymo, dezinfekcijos įrangos, plovimo-dezinfekavimo įrenginių asmenims ir (ar) transporto priemonėms įsigijimo išlaidos;
– pašarų terminio apdorojimo įrangos įsigijimo išlaidos;
– konteinerių ir patalpų, skirtų laikyti gaišenoms, įrengimo ir įrangos įsigijimo išlaidos;
– nuo graužikų, vabzdžių, paukščių ir kitų kenkėjų apsaugančios įrangos (pvz., langų, grotų, tinklelių) įsigijimo išlaidos;
– ūkinius gyvūnus prižiūrinčių darbuotojų:
– buitinių persirengimo ir prausimos patalpų įrengimo ir įrangos įsigijimo išlaidos;
– darbo rūbų ir batų plovimo ir džiovinimo įrangos įsigijimo išlaidos;
– maitinimo patalpų įrengimo ir įrangos įsigijimo išlaidos.

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra NETINKAMAS finansuoti iš paramos lėšų.

Paraiškų atrankos kriterijai ir suteikiami balai

Paraiškos vertinamos suteikiant joms balus už atitiktį Taisyklių X skyriuje nustatytiems atrankos kriterijams. Didžiausia galima balų suma – 100 balų. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 privalomi balai. Jeigu paraiškų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad paraiška nesurinko 35 balų skaičiaus, paramos paraiška atmetama.

Atrankos kriterijai

Už specializaciją:

– pareiškėjas yra specializuotas kiaulininkystės arba paukštininkystės ūkis – suteikiami 25 balai;
– pareiškėjas yra specializuotas galvijininkystės ūkis – suteikiama 15 balų.

Vertinant atitiktį šiam kriterijui, atrankos balai suteikiami tik už vieną pareiškėjo pasirinktą kriterijų.

Pareiškėjo ūkis laikomas specializuotu, kai pareiškėjo pajamos iš žemės ūkio sektoriaus (pvz., kiaulininkystė, paukštininkystė ir pan.), į kurio biosaugą investuojama, ataskaitiniais metais sudaro ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų.

Už SG:

– iki 20 (įskaitytinai) SG – suteikiami 35 balai;
– didesnis kaip 0 iki 200 SG (įskaitytinai) – suteikiama 15 balų;
– daugiau kaip 200 SG – suteikiama 10 balų.

Už sumažintą paramos intensyvumą, kai projektui įgyvendinti prašoma mažesnio paramos intensyvumo nei Taisyklėse nustatytas galimas didžiausias paramos intensyvumas (skaičiuoklė skelbiama interneto svetainėje www.nma.lt), už kiekvieną sumažintą procentinį punktą (skaičiuojama sveikaisiais skaičiais, neapvalinant pagal matematines apvalinimo taisykles) pareiškėjui suteikiamas 1 balas, bet ne daugiau kaip 10 balų:

– kai pagal paramos paraiškoje nurodytą projekto investicijų vertę (be PVM) apskaičiuotas paramos dydis, taikant didžiausią galimą paramos intensyvumą, viršija didžiausią galimą paramos sumą projektui, tačiau projektui prašoma skirti mažesnę paramos sumą, nei Taisyklėse nustatyta didžiausia galima paramos suma, didžiausiu galimu paramos intensyvumu laikomas intensyvumas, apskaičiuotas palyginant Taisyklėse nustatytą didžiausią paramos sumą projektui su projekto investicijų verte (be PVM);
– kai pagal paramos paraiškoje nurodytą projekto investicijų vertę (be PVM) apskaičiuotas paramos dydis, taikant didžiausią galimą paramos intensyvumą, viršija didžiausią galimą paramos sumą projektui, tačiau projektui prašoma skirti Taisyklėse nustatytą didžiausią galimą paramos sumą, atrankos balai nesuteikiami.

Už ūkinių gyvūnų laikymo vietą: kai ūkinių gyvūnų laikymo vieta yra vietovėje, kurioje ES sprendimu arba VMVT direktoriaus įsakymu, kaip nurodyta Taisyklių 59–60 punktuose, yra taikomos užkrečiamosios ligos prevencinės ir kontrolės priemonės laikomai gyvūnų rūšiai, suteikiama 30 balų.

Taisyklių 59 punkte nurodytas 2021 m. balandžio 7 d. ES Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/605, kuriuo nustatomos specialios afrikinio kiaulių maro kontrolės priemonės.

Taisyklių 60 punkte nurodytas 2014 m. lapkričio 21 d. VMVT direktoriaus įsakymas Nr. B1-1007 (2020 m. sausio 21 d. redakcija Nr. B-1-37) „Dėl labai patogeniško paukščių gripo patekimo rizikos mažinimo ir apsaugos priemonių taikymo naminių paukščių laikymo vietose“.

Šaltinis: www.nma.lt, 2023-06-26

Veterinarinės farmacinės atliekos veterinarijos vaistinėje bus priimamos iš gyventojų nemokamai

Praėjusią savaitę, Valstybė maisto ir veterinarijos tarnyba su UAB „TOKSIKA“ pasirašė naują Pavojingų atliekų (taip pat veterinarinių farmacinių atliekų) tvarkymo sutartį trims metams.

Sutarties pasirašymu siekiama užtikrinti, kad gyventojų atiduotos farmacinės atliekos veterinarijos vaistinėms, būtų surinktos ir perduodamos vienam pavojingųjų atliekų tvarkytojui, jų tvarkymas būtų vykdomas centralizuotai.

“Džiugu, kad prisidedame prie šio tvaraus pokyčio. VMVT sudaryta sutartis su viena pavojingų atliekų tvarkymo įmone, supaprastins veterinarinių vaistų atliekų surinkimą. Tikimės, kad tai sumažins šių atliekų metimą į komunalines atliekas, mažiau bus teršiama gamta. Tiek veterinarijos vaistinės, tiek gyventojai elgsis atsakingiau, nes visos sąlygos tam yra sudarytos,“ – naujiena dalinosi VMVT Veterinarinių vaistų ir pašarų skyrius vyriausioji veterinarijos gydytoja – valstybinė veterinarijos inspektorė Vaida Palakauskė.

Šaltinis: www.vmvt.lt, 2023-06-26

Ankstesnės žemės ūkio naujienos