Žemės ūkio naujienos: 2023-11-14. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Ant prekystalio – uogų, pieno ir kailinių žvėrelių ūkiai
Norinčiųjų ūkininkauti kiekvienais metais mažėja. Žemės ūkio ir kaimo verslo registre nurodoma, kad 2013 metų pradžioje ūkininkų ūkių skaičius siekė 114 700, šiemet sausį – 87 167.
Ateities su žemės ūkiu nebesieja
Tarp Vilniaus ir Širvintų esantis uogų ūkis kartu su sodyba ieško naujų šeimininkų. Ūkis kiek didesnis nei 7 ha, jame dera 2,25 ha šilauogynas, kuriame apie 5 tūkst. šilauogių sodinukų. Krūmai sodinti prieš 4 metus, vagos dengtos agroplėvele, visur išvedžiota automatinė laistymo ir tręšimo sistema. Uogyne taip pat pasodinti putinai, šaltalankiai, graikiniai riešutmedžiai, šilkmedžiai, auginami ir šitakio (Shiitake) grybai. Ūkyje pastatyti ir du pramoniniai šiltnamiai, dengti polikarbonatu, su atidaromais stoglangiais ir automatine laistymo sistema.
Ūkis išpuoselėtas, prižiūrėtas, tačiau jo dabartinis šeimininkas apsisprendė ūkininkavimo karjerą baigti. Vardo nenorėjęs atskleisti ūkio pardavėjas sako, kad uogyną kūrė nuo nulio. Žemę paveldėjo iš senelio, tačiau gauti laukai buvo neprižiūrėti, todėl rastą šabakštyną tvarkė, kol sunkiai peržengiamos pievos virto uogynu. Kadangi sklypas nebuvo didelis, jaunas vyras iškart apsisprendė, jog augins šilauoges ir kitas uogas, mat iš tokio nedidelio ūkio grūdininkyste ar daržininkyste verstis būtų buvę sunku.
„Šiandieną galiu pasakyti, kad ūkis dirba tikrai sėkmingai, pelningai. Žinoma, pradžia buvo sunki. Jaunojo ūkininko paramos ūkio steigimui tikrai neužteko, teko daug investuoti asmeninių lėšų, padėjo ir šeima“, – pripažino jis. Jaunojo ūkininko paramą jis panaudojo prieš 8 metus, įsipareigojimai šiandieną vyro nebevaržo.
Nusprendė likti mieste
Pasiteiravus, kas lėmė, kad jauna šeima nebenori savo ateities sieti su ūkiu ar gyvenimu kaime, pašnekovas atvirai pripažino, kad uogininkystė buvo tik papildomas pajamų šaltinis, prisidedantis prie gyvenimo sostinėje. Paskutiniu metu ūkio priežiūra reikalavo nemažai laiko, o važinėti į ūkį iš Vilniaus, dirbti be išeiginių pasidarė per sunku. Todėl teko apsispręsti – išlaikyti ūkį ir atsisakyti gyvenimo mieste arba parduoti sodybą ir ūkį. Šį kartą vyras nusprendė likti mieste.
„Tikiu, kad uogininkystė turi perspektyvą, tačiau šiuo metu apsisprendžiau nebeūkininkauti. Tiesą sakant, jaučiu, kad valstybė nebenori investuoti į kaimą, ten esančią infrastruktūrą. Tai yra tarsi užburtas ratas – valdžia neinvestuoja į kaimus, nes iš ten žmonės išeina, o jie išeina, nes provincija gana skurdi. Kalbant apie žemės ūkį, gauti paramą nebuvo paprasta, turėjau daug administracinių iššūkių, o pagalbą turėję suteikti žmonės buvo nelabai skatinantys, netgi atviru tekstu leisdavo suprasti, kad geriau pasitraukti iš verslo“, – neslėpė jis.
Parduoti paskatino aplinkybės
Šilauogių ūkio atsisako ir Vilniaus rajone ūkininkavusi Ieva. Skelbime ji nurodo, kad ūkyje auga 3 tūkst. brandžių šilauogių krūmų, dera ‘BlueCrop’, ‘Rekka’, ‘Patriot’ veislės. Iš viso 1,5 ha šilauogių, o visa ūkio su sodyba teritorija – 3,7 ha.
Uogynas modernizuotas: įrengta automatinė laistymo (lašelinė) sistema. Ji veikia nustatytų valandų tikslumu per mobiliojo telefono aplikaciją, todėl nebūtina būti ūkyje norint palaistyti šilauoges. Taip pat laistymo sistema veikia kaip apsauga nuo šalnų. Prie uogyno pastatytas ir ekologiškas karkasinis, presuotų šiaudų, natūralaus molio namas. Ūkis šiuolaikiškas, šalia – naujos statybos namas. Atrodytų, ko pritrūko kaime, kad ūkis šiandieną ant internetinio prekystalio?
„Gyvenimas kinta. Atsirado naujų, asmeninių gyvenimiškų pokyčių, kurių nenorėčiau detalizuoti. Tiesą pasakius, neturėjau planų baigti ūkininkauti, tačiau nutiko gyvenimas“, – sakė ūkį parduodanti moteris, pridurdama, kad su šeima svarsto mintį keltis gyventi į užsienį.
Ūkis aktyviai klientų ieško dar visai neseniai, tačiau susidomėjusių klientų jau sulaukė. Uogyną į savo rankas norėtų perimti jau du potencialūs pirkėjai.
Lenkti nugaros nenori
Dar vienas uogų ūkis parduodamas Šiaulių rajone. Nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ brokerė Daiva Stankevičė VL sakė, kad ūkio šeimininkai auginti braškes ir šilauoges pavargo ir ūkį kartu su sodyba parduoda ieškodami kito pragyvenimo šaltinio.
„Savininkai nusprendė susimažinti darbo krūvį, nes turi dar ir kitą verslą, susijusį ne su žemės ūkiu, o prekyba. Nėra dažni skelbimai, kad parduodami ūkiai su sodybomis. Tiesa, mačiau, kad šiuo metu parduodamas ir kailinių žvėrelių ūkis, kuriame augintos audinės“, – pastebėjo D.Stankevičė.
Pagėgių krašte parduodamas ir pieno ūkis. Bendra galvijų banda – 200, tačiau iš jų apie 100 melžiamų karvių. Skelbime nurodytu telefono numeriu paskambinus atsiliepė ūkio šeimininkų atstovas, kuris patikino, kad ūkis parduodamas dėl paprastos priežasties – ūkininkai išėjo į pensiją, o vaikai lenkti nugaros fermose nebenori, nes jau susikūrė gyvenimą mieste. Ūkis kurtas 25 metus, tačiau griežtai apsispręsta nebelaikyti gyvulių. Dalį žemių ūkininkai planuoja išnuomoti, likusią dalį – apsėti grūdais.
„Pieno kainos juokingos, normalu, kad žmonės nori dirbti ir užsidirbti, bet pieno kainos nekyla jau maždaug 5 metus. O kaip per šį laikotarpį keitėsi atlyginimai ir kiti ūkininkavimo savikainą lemiantys veiksniai?“ – nedaugžodžiavo ūkiui naujų šeimininkų ieškantis vyriškis.
Skelbimų portaluose pasitaikė ir ekologinių ūkių, kurie parduoda savo ūkius su pastatais, auginamais mėsiniais ir pieniniais gyvuliais. Liūdina tai, kad šiemet Telšių krašto „Metų ūkis 2023“ konkurse dalyvavęs ūkis likviduojamas. Naujų šeimininkų ieško Upynos seniūnijoje įsikūręs Alvydo ir Onos Šimkų pienininkystės ūkis. Jame ūkininkai triūsė nuo 1992 m. pradėję nuo 5 telyčių, dabar augina 100 melžiamų pieninių karvių ir 50 prieauglio. Ūkio išskirtinumas – karvės turi A2A2 geną, vadinasi, pienas nesukelia alergijos. Šimkai dirba apie 200 ha žemės, iš kurių 130 ha nuosavos. Pagal poreikį atnaujinama technika, pakeistas fermos stogas. Tačiau neturėdama kam perduoti ūkio, jo šeimyna atsisako.
Daugiau padėti jaunimui
Tai, kad ūkių skaičius šalyje traukiasi, nestebina Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininko ir Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) lyderio Vytauto Buivydo. Jis pabrėžia, kad kartų kaita agroversle vyksta per lėtai, o mūsų politikai deda per mažai pastangų, kad jaunimas liktų savo ateitį kurti kaime. Jis primena, kad iki suskiriant LJŪJS jaunaisiais ūkininkais galėjo tapti tik stambių ūkininkų vaikai.
„Skatinti jaunimą turime ne žodžiais, o darbais. Pamenu, anksčiau galiojo tvarka, kad jaunuoju ūkininku galėjai tapti tik turėdamas 20 ha žemės. Vadinasi, jaunuolis turėjo būti savarankiškai sukaupęs turto už 100 tūkst. eurų. Tai buvo absurdiškos taisyklės, kurias buvo būtina keisti. Iš kur jaunam žmogui gauti tokios vertės turtą, jei neturi ūkininkaujančių tėvų? Ilgai bandėme įrodyti, galop pavyko“, – paliktas, tačiau ilgainiui ištaisytas spragas agropolitikoje įvardija V.Buivydas.
Jis sutinka, kad iki šiol neišspręstas žemės įsigijimo įstatymo klausimas, kuris itin nepalankus ūkininkauti norinčiam jaunimui. Šią savaitę buvo pristatytas ir rengiamas įstatymo projektas, kuriuo siekiama pažaboti stambiųjų žemvaldžių apetitą.
ŽŪR vicepirmininkas akcentavo, kad taip pat būtina sudaryti palankesnes sąlygas tiems, kurie nori pasinaudoti jaunojo ūkininko įsikūrimui skirta parama. Anot jo, statistika rodo, kad iš žemės ūkio traukiasi daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, o jaunieji ūkininkai linkę tęsti pradėtus darbus.
„Jei pasižiūrėtume į skaičius, kiek jaunimo lieka dirbti kaime po to, kai jiems baigiasi įsipareigojimai pasinaudojus jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirta parama, maloniai nustebsime. Statistika rodo, kad 2007–2016 m. laikotarpiu pasibaigus jaunųjų ūkininkų prisiimtiems įsipareigojimams, net 94 proc. pareiškėjų tęsė savo veiklą“, – jaunųjų ūkininkų pasiekimais džiaugiasi V.Buivydas.
Pertekliniai reikalavimai
Vis dėlto, nors jaunieji ūkininkai ir lieka dirbti ūkiuose, jie nori mažiau pagalių ratuose vykdant prisiimtus įsipareigojimus. V.Buivydas iš ūkininkaujančių kolegų dažnai girdi nusiskundimus, kad paramos taisyklės yra gana sudėtingos, reikalaujama per daug atskaitomybės, keliami pertekliniai reikalavimai.
„Pas mus prieš kelerius metus lankėsi jaunieji ūkininkai iš Prancūzijos. Jie nustebo, kad pas mus stipriai kontroliuojama, ką galima pirkti už gautą paramą. Tiksliau sakant, juos pribloškė tai, kad už pirkinius turime atsiskaityti iki smulkiausių detalių: kokios traktoriaus padangos, jų dydis, koks priekabos ar padargo dydis ir pan. Prancūzijoje jaunųjų ūkininkų prašoma parodyti, kokį rezultatą jie pasiekė kurdami ūkį ir pasinaudoję parama. Kitaip sakant, jiems nerūpi, su kokiu traktoriumi pasieksi rezultatą, svarbu, kad būtų pasiekimai. O pas mus svarbu žinoti, koks traktorius buvo nupirktas… Tokie pertekliniai reikalavimai išvargina ūkius“, – atvirai kalba ŽŪR vicepirmininkas.
Šaltinis: www.valstietis.lt, Monika Kazlauskaitė, 2023-11-14
Diskriminavo ūkininkus, neturinčius vaikų
Vilniaus rajono savivaldybės skelbiamo konkurso „Metų ūkis 2023“ sąlygos pažeidė Lygių galimybių įstatymą – diskriminavo ūkininkus dėl jų šeiminės padėties, praneša Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Atliekant tyrimą paaiškėjo, kad konkurso nuostatus sudariusi Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) tokį kriterijų grindžia blogėjančia kaimo demografija, iššūkiais užtikrinti ūkininkavimo tęstinumą.
LŪS teigė, kad remiasi siekiu išsaugoti ūkininkavimo tradicijas, todėl papildomi balai skiriami ūkiams, kurių paveldėtojai dirba ūkyje ir yra įgiję tam darbui reikalingą kvalifikaciją arba siekia ją įgyti mokydamiesi atitinkamose mokymo įstaigose.
Anot lygių galimybių kontrolierės Birutės Sabatauskaitės, nepaisant konkurso iniciatorių siekių, tokios sąlygos suteikia pranašumą vaikų turintiems dalyviams ir pažeidžia Lygių galimybių įstatymą.
„Vaikų (ne)turėjimas yra vienas iš jautriausių ir subtiliausių gyvenimo aspektų. Jo vertinimas organizuojant tokį konkursą, atrodo, nėra objektyviai pagrįstas, tuo pačiu galintis turėti ir neigiamų pasekmių. Atkreiptinas dėmesys, jog kriterijaus atitikimui vaikai turėtų būti dar ir specifinio amžiaus, kad jau galėtų studijuoti aukštosiose mokyklose“, – sako B.Sabatauskaitė.
„Šiuo atveju, atsakomybę neša Vilniaus rajono savivaldybė, kuri LŪS rekomenduojamus vertinimo kriterijus turėtų kritiškai įvertinti prieš organizuodama konkursą“, – pažymėjo ji.
Kontrolierės sprendimu, Vilniaus rajono savivaldybė įspėta dėl padaryto pažeidimo – diskriminacijos šeiminės padėties pagrindu.
Lygių galimybių įstatymas įpareigoja paslaugų teikėjus užtikrinti lygias galimybes, nepaisant asmenų socialinės padėties, įskaitant šeiminę padėtį, bei kitų tapatybės požymių. LŪS siūloma į tai atsižvelgti ir pakeisti konkurso vertinimo kriterijus.
Šaltinis: www.valstietis.lt, 2023-11-14
NMA vadovas pakvietė socialinius partnerius į pirmąją diskusiją
Penktadienį Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) vyko apskritojo stalo diskusija su socialiniais partneriais. Tai buvo pirmasis naujo NMA vadovo ir socialinių partnerių susitikimas, kurio metu ne tik susipažinta, bet ir aptarti aktualiausi su paramos skyrimu susiję klausimai, iškelti artimiausi tikslai.
Socialiniai partneriai, savo ruožtu, padėkojo už naujojo vadovo iniciatyvumą ir dalinosi savo aktualijomis, praktinėmis įžvalgomis bei lūkesčiais, buvo aptarti svarbiausi jiems rūpimi klausimai. Diskusijos metu partneriai išreiškė norą nuolat būti aktyviais diskusijų dalyviais, kurie pasidalintų praktinėmis įžvalgomis ir taip padėtų tobulinti paramos administravimo procesus.
Baigiantis susitikimui buvo pasidžiaugta įvykusiu produktyviu pirmuoju dialogu su partneriais. „Sieksiu, kad vykdomi procesai būtų optimalūs, NMA pirmiausia būtų patarėja, o mūsų susitikimuose priimti susitarimai būtų užfiksuoti ir veiksmų planai vykdomi tinkamai ir laiku.“ – baigiantis susitikimui teigė F. Dirginčius, pažadėdamas ne vieną konstruktyvią diskusiją ateityje.
Penktadienį vykusioje diskusijoje dalyvavo LR žemės ūkio rūmų, Lietuvos ūkininkų sąjungos,Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos, Privačių miškų savininkų asociacijos, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos, Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos atstovai. Planuojama, jog kitas susitikimas – tradicinė metinė apskritojo stalo diskusija su visais socialiniais partneriais – vyks kitų metų pradžioje.
Šaltinis: www.nma.lrv.lt, 2023-11-13
Pakeistas KPP paraiškų 2023 m. priėmimo grafikas
Siekiantys investuoti į miško plėtrą paraiškas paramai gauti galės teikti ilgiau – beveik mėnesiu pratęstas šių metų Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos srities „Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“ terminas.
Taip pat pratęstas kvietimas teikti paraiškas pagal priemonės „LEADER programa“ veiklos sritį „Vietos veiklos grupių bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“. Paraiškas teikti bus galima iki gruodžio 29 d. (anksčiau buvo numatyta iki lapkričio 30 d.). Trečiajam šiais metais kvietimui teikti paraiškas pagal šią veiklos sritį numatytas 1 242 737 Eur paramos lėšų.
Įsakymas Dėl žemės ūkio ministro 2022 m. lapkričio 15 d. įsakymo Nr. 3d-690 „Dėl paramos paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones priėmimo 2023 metais tvarkaraščio patvirtinimo“ pakeitimo yra čia.
Šaltinis: www.zum.lrv.lt, 2023-11-13
Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje diegiama tręšimo planavimo funkcinio komponento beta versija
Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje Trąšų naudojimo apskaitos posistemyje nuo 2023 m. lapkričio 20 d. bus įdiegta Tręšimo planavimo funkcinio komponento (TPFK) beta versija.
Tręšimo planas sudaromas pagal Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Agrocheminių tyrimų laboratorijos darbuotojų parengtą Vieningą tręšimo planų sudarymo metodiką. Su šia metodika galite susipažinti paspaudę nuorodą.
Iki 2024 m. liepos mėn. TPFK funkcionalumas bus išplėstas dirvožemio ir agrocheminiais rodikliais, kurie bus imami iš dirvožemio erdvinių duomenų rinkinio Dirv_DR10LT ir dirvožemio agrocheminių savybių duomenų rinkinio DirvAgroch_DR10LT duomenų bazių. Taip pat bus galimybė automatiškai tikslinti lauko tręšimo planą pagal turimus dirvožemio ir agrocheminių tyrimų duomenis, todėl TPFK naudojimas bus patogesnis.
Kviečiame naudotis TPFK beta versija ir prisidėti prie jos testavimo. Pastebėjimus ir pasiūlymus galite pateikti el. pašto adresu e-ibraizymas@zudc.lt.
Atkreipiame dėmesį, kad tręšimo plano sudarymas per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą nėra privalomas.
Norint įvesti informaciją apie panaudotas trąšas, atvertoje lentelėje „Lauko atributai“ reikia pasirinkti skirtuką „Tręšimo apskaita“.
Informuojame, kad TPFK sukurtas įgyvendinant Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos projektą Nr. 05.3.1-APVA-V-011-01-0010 „Paraiškų priėmimo informacinės sistemos tręšimo planavimo ir trąšų naudojimo apskaitos posistemės ir vieningos tręšimo planų rengimo metodikos kūrimas“ pagal Europos Sąjungos fondų bendrai finansuojamą priemonę Nr. 05.3.1-APVA-V-011 „Vandens išteklių valdymas ir apsauga“.
Šaltinis: www.vic.lt, 2023-11-13
Ankstesnės žemės ūkio naujienos