Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-03-26
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-03-26

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2024-03-26. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Nelegalūs augalų apsaugos produktai – griežtai draudžiami

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena – paramos gavėjai, siekiantys gauti išmokas už deklaruotus plotus, privalo laikytis valdymo reikalavimų, pagal kuriuos nelegalių augalų apsaugos produktų naudojimas yra griežtai draudžiamas. Augalų apsaugos produktų profesionalieji ir neprofesionalieji naudotojai žemės ūkio valdose turi naudoti tik Lietuvos Respublikoje registruotus augalų apsaugos produktus ar produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams.

Naudojant nelegalius augalų apsaugos produktus, pažeidžiami valdymo reikalavimai.

NMA, gavusi Valstybinės augalininkystės tarnybos informaciją apie tokių produktų naudojimą laukuose, fiksuoja pažeidimą ir taiko sankcijas. Šiuo atveju, pažeidimas laikomas tyčiniu ir taikomos vienos didžiausių sankcijų – jos siekia net 21 proc. nuo bendrai skiriamos paramos už deklaruotus plotus ir ūkinius gyvūnus sumos.

Aktyvūs ir neabejingi piliečiai raginami apie nelegaliai naudojimus augalų apsaugos produktus, nuodijančius mūsų šalies žemę, informuoti visą parą veikiančia NMA „Pasitikėjimo linija“.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-03-25

Kviečiame susipažinti su 2023 m. NMA veiklos ataskaita

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia susipažinti su 2023 metų veiklos ataskaita. Geresnės gyvenimo sąlygos kaime, naujos technologijos žemės ūkyje, stipresnė šalies ekonomika – visai tai Lietuvai suteikė Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto parama žemės ūkiui ir kaimo plėtrai. Šią paramą jau 25-us veiklos metus administruoja Nacionalinė mokėjimo agentūra. Ataskaitą galite skaityti čia.

Patikima ir pažangi organizacija, užtikrinanti galimybę paprasčiausiu būdu pasinaudoti parama žemės ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei – tokia yra mūsų misija, prie kurios išpildymo kasdien prisideda kiekvienas agentūros darbuotojas, kuriantis vertę Lietuvos kaimui. Jei skaičiuotume nuo agentūros veiklos pradžios, skaičiai įspūdingi – Nacionalinė mokėjimo agentūra jau yra išmokėjusi daugiau kaip 15 mlrd. Eur paramos, skiriamos iš įvairių fondų. Tuo tarpu vien 2023 m. išmokėjome 867 mln. Eur paramos lėšų, o paramos gavėjų skaičius viršijo 124 tūkst.

Praėjusiais metais, prasidėjus naujam paramos laikotarpiui, netrūko iššūkių – vyko perėjimas į naują paramos laikotarpį, teko pritaikyti teisyną, informacines sistemas, tuo pačiu tebevyko ankstesnio paramos laikotarpio administravimo darbai. Su naujovėmis susidūrėme tiek mes, tiek pareiškėjai. Pasikeitus išmokų mokėjimo tvarkai, agentūra nebeturėjo teisinės galimybės išmokėti su plotu susijusių priemonių avansų taip, kaip mokėjo anksčiau. Visgi, pagal galimybes siekta išmokėti ūkininkams taip reikalingą paramą kuo anksčiau – 2023 m. Lietuva buvo viena vos iš penkių Europos Sąjungos šalių narių, kurios mokėjo ekologinių sistemų avansus nuo spalio 16 d.

Svarbus žingsnis 2023 m. – visoje Lietuvoje privalomai pradėta naudoti Automatinė laukų nuotolinio stebėjimo sistema (ALNSIS). Agentūra, naudodamasi ALNSIS, 2023 m. patikrino visus 2,9 mln. ha deklaruotų plotų bei iš anksto, artėjant įsipareigojimų terminams, įspėjo ūkininkus apie dar neįvykdytas veiklas. Tai leido net 2 kartus sumažinti patikrų vietoje kiekį bei itin sumažinti pažeidimų skaičių.

Investicinės priemonės – dar viena svarbi agentūros administruojamos paramos dalis. 2023 m. prasidėjus paraiškų priėmimui pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemones, pareiškėjai ypač aktyviai teikė paraiškas ūkiams įkurti bei modernizuoti. Savo ruožtu, mūsų specialistai visapusiškai padėjo aktyviai konsultuodami besidominčius parama, rengdami informacinę medžiagą. Jau netrukus laukia svarbus pokytis – 2024 m. suplanuotas naujojo el. paslaugų portalo startas. Šis portalas, apjungsiantis visas paramos administravimo sistemas, taps pagrindiniu bendravimo su mūsų klientais kanalu, užtikrins greitesnį paslaugų teikimą ir gavimą, palengvins kasdienius darbus ir sumažins administracinę naštą mums ir, svarbiausia, mūsų klientams.

Siekiame, kad informaciją klientai gautų jiems tinkamiausiu metu ir patogiausiu būdu, todėl į pagalbą pasitelkėme dirbtinio intelekto priemones. 2023 m. NMA robotai – konsultantai buvo įgalinti teikti atsakymus dar įvairesnėmis temomis, taip sutaupant šimtus darbo valandų. Naudojantis dirbtinio intelekto įrankiu šiais metais sukurti pirmieji NMA radijo įrašai apie skiriamą paramą, įsipareigojimus bei reikalavimus – ši informacija klientams prieinama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

Tuo pačiu siekiame įgyvendinti sankcijų prevencijos sąžiningiems ūkininkams priemones, o galimai imituojančius paraminę veiklą – atgrasyti nuo paramos.

Ateityje ir toliau daug dėmesio skirsime paramos skyrimui spartinti, kokybiškoms el. paslaugoms ir pažangioms technologijoms diegti. Kiekvienas mūsų klientas gali tikėtis greitos, kokybiškos ir skaidriai suteikiamos paslaugos – ir mes įsipareigojame šią paslaugą suteikti.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-03-25

Kovo 27 d. – tiesioginė transliacija apie paramą investicijoms į žemės ūkio valdas

Kovo 27 d., trečiadienį, 14 val. tiesioginės transliacijos metu bus pristatyta aktuali informacija apie paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Klausimus bus galima pateikti transliacijos metu užpildžius klausimo pateikimo formą, ją rasite čia. Transliaciją bus galima stebėti nuo 14 val. internetu Youtube platformoje, paspaudus šią nuorodą: https://youtube.com/live/TEUa2E7gYh0?feature=share.

Transliacijos metu bus kalbama apie paramos galimybes investuojantiems į žemės ūkio valdas, tinkamumo gauti paramą sąlygas ir reikalavimus, paramos gavėjų įsipareigojimus gavus paramą. Transliacijos metu žiūrovai bus kviečiami užduoti klausimus bei išgirsti atsakymus į juos.

Pasibaigus transliacijai, NMA svetainėje bei NMA Youtube kanale bus paskelbtas jos įrašas.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-03-25

Susipažinkite su ekologinio ūkininkavimo taisyklėmis

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinės priemonės „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ įgyvendinimo taisyklės. Pagal priemonę yra remiamos šios dvi veiklos: „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Ekologinis ūkininkavimas“.

Pareiškėjai ir paramos gavėjai įsipareigoja pagal remiamas veiklas deklaruoti:

* javus, javų mišinius, pasirenkant sutartinį kodą JE, o jei deklaruojami javai, javų mišiniai sėklai, pasirenkant kodą JS;

* daugiametes žoles, pasirenkant sutartinį kodą ŽE;

* daugiametes žoles sėklai pasirenkant sutartinį kodą JS, o siekiantys gauti paramą už miglines (varpines) žoles, auginamas sėklai, tokius laukus turi deklaruoti kodu GPŽ, pasirenkant sutartinį kodą JS;

* daržoves, mišrias daržoves, išskyrus bulvines saulėgrąžas ir krapus, uogynus, mišrius uogynus, išskyrus mėlynes, sodus, mišrius sodus, išskyrus šermukšnius, riešutmedžius, kitus sodus ir daugiamečius uogynus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus, pasirenkant sutartinį kodą EŪ;

* ekologinio ploto išlaikymą, pasirenkant kodą EI, tačiau už šį plotą kompensacinės išmokos nemokamos.

Bendras sertifikuotas pagal ekologinės gamybos reikalavimus ir tinkamas paramai naudmenų plotas turi būti ne mažesnis kaip 1 ha, jį sudaryti turi laukai, kurių plotas ne mažesnis kaip 0,1 ha.

Ūkininkai, siekdami gauti paramą už sertifikuotas daugiametes žoles, įsipareigoja laikyti ne mažiau kaip 0,1 sutartinio gyvulio/ha įsipareigotuose sertifikuoti daugiamečių žolių plotuose. Ūkiniai gyvūnai turi būti sertifikuoti. Jų neprivalo turėti tik tie ūkininkai, kurie deklaruoja laukus, dalyvaujančius sėjomainoje, kuriuose ne ilgiau kaip 2 metus auginamos azotą kaupiančios žolės (klasifikatoriaus III ir IV grupės).

Atkreipiame dėmesį, jog įvykdžius įsipareigojimus pagal veiklą „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ su tais pačiais įsipareigotais plotais privaloma dalyvauti veikloje „Ekologinis ūkininkavimas“. Bendra abiejų veiklų įsipareigojimų laikotarpio trukmėyra 5 metai. Taip pat svarbu, jog pareiškėjas su tais pačiais plotais veikloje „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ gali dalyvauti tik vieną kartą per 2023–2027 m. laikotarpį.

Pareiškėjai, siekiantys paramos pagal veiklą „Ekologinis ūkininkavimas“, įsipareigoja joje dalyvauti 5 metus. Šis laikotarpis apima pagal veiklą „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“, Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ arba 2023 m. pagal ekologines sistemas „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ bei „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ įvykdytus tęstinius ir išlaikymo įsipareigojimus.

Atkreiptinas dėmesys, jog pareiškėjai, kurie prisiėmė įsipareigojimus po 2022 m. birželio 6 d. pagal KPP priemonės veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“, privalo tęsti ekologinį ūkininkavimą vykdydami „Ekologinio ūkininkavimo“ veiklą.

Paramos dydžiai

Paramos dydis pagal veiklą „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“:

* 322 Eur/ha už javus, daugiametes žoles sėklai;

* 238 Eur/ha už daugiametes žoles;

* 750 Eur/ha už daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus.

Paramos dydis pagal veiklą „Ekologinis ūkininkavimas“:

* 275 Eur/ha už javus, daugiametes žoles sėklai;

* 229 Eur/ha už daugiametes žoles;

* 644 Eur/ha už daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus.

Atkreipiame dėmesį, jog plotas iki 300 ha yra remiamas 100 proc., o plotas, kuris didesnis nei 300 ha, yra remiamas 85 proc.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-03-22

Paraiškos dėl investicijų į bioekonomikos verslus bus priimamos vėliau

Kovo 21 d. žemės ūkio ministro įsakymu pakeistas paramos paraiškų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencines priemones priėmimo 2024 metais tvarkaraštis – pavėlintas paraiškų dėl investicijų į bioekonomikos verslus teikimo laikas. Su žemės ūkio ministro įsakymu, kuriuo pakeistas paramos paraiškų pagal SP intervencines priemones priėmimo 2024 metais tvarkaraštis, galima susipažinti čia.

Pakeistame tvarkaraštyje nustatyta, jog paraiškos pagal intervencinę priemonę „Investicijos į bioekonomikos verslus“ Nacionalinėje mokėjimo agentūroje bus priimamos nuo spalio 1 d. iki lapkričio 29 d. (buvo numatyta nuo birželio 3 d. – liepos 31 d.).

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-03-22

Ankstesnės žemės ūkio naujienos