Home » Apie VikingGenetics iš arčiau
Veisimas

Apie VikingGenetics iš arčiau

Praėjusią savaitę pasakojome apie 3 veislininkystės įmonės VikingGenetics veisles ir jų produktyvumą (straipsnį galite rasti čia: pienoukis.lt ), o dabar atėjo metas plačiau pristatyti ir pačią įmonę.

Valdo trys šalys

VikinGenetics yra Danijos, Švedijos ir Suomijos ūkininkų kooperatyvas jungiantis apie 20 000 narių. Danijoje ūkininkus jungia organizacija pavadinimu Viking (jie valdo 50% VikingGenetics įmonės, kadangi šioje šalyje yra 50% kooperatyvo karvių), Suomijoje – FABA (priklauso 25% VikingGenetics įmonės) ir Švedijoje – VAXA (priklauso 25% VikingGenetics įmonės).

1

Kodėl norvegai nepriklauso VikingGenetics įmonei?

Prieš 10-20 metų Danijos, Suomijos, Švedijos ir Norvegijos ūkininkai intensyviai bendradarbiavo veisimo klausimais, kartu kūrė vertinimo sistemą, tačiau galiausiai Norvegija nusprendė atsiskirti. Viena iš priežasčių – norvegai nepriklauso Europos Sąjungai, todėl jų šalyje galioja kiek kitokie įstatymai, nei likusioje Skandinavijoje. Nepaisant atsiskyrimo, visos šalys ir toliau glaudžiai bendradarbiauja, vieni iš kitų perka spermą sėklinimui.

Pagrindinis dėmesys sveikatingumui

Veisiant gyvulius skandinavai ypač daug dėmesio skiria sveikatingumui. Šiose šalyse galioja labai griežta antibiotikų naudojimo politika, gyvuliai jais gydomi tik tuomet, kai tai tikrai būtina. Tai patvirtina 2016 metais paskelbtas tyrimas „ 29 Europos šalyse parduota veterinarinių antibiotikų 2014-aisiais“. Grafike aiškiai matoma, kad kitos Europos šalys naudoja bent dvigubai daugiau antibiotikų nei skandinavai ir juos skiria ne tik susirgusiems gyvuliams, bet ir siekdami ligų prevencijos, skatindami augimą.

1 (1)

Veisti siekiant sveikatingumo padeda ir didelis dėmesys gyvulių kontrolei. Net 90 procentų karvių Skandinavijoje yra registruotos, o tai padeda įvertinti genetinį progresą, nustatyti didžiausias problemas ir nuspręsti, kaip veisti gyvulius, kad tų problemų sumažėtų. Kiekvienas veterinaro apsilankymas Danijos, Švedijos bei Suomijos ūkiuose privalo būti registruotas, todėl duomenys apie susirgimus ir antibiotikų naudojimą yra patikimi.