Home » Žemės ūkio naujienos: 2022-03-28
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-03-28

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-03-28. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

K. Navickas: būtina ieškoti būdų, kad pagalbą maistu teiktų daugiau produkcijos gamintojų

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir kancleris Valdas Aleknavičius su labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ vadovu Simonu Gurevičiumi tarėsi, kokios priemonės skatintų į labdaringą veiklą įsitraukti daugiau maisto gamintojų.

Pasak K. Navicko, vis dar yra įvairių mokestinių bei kitų trikdžių, kurie stabdo ūkininkus, žemės ūkio bendroves, maisto perdirbimo įmones teikti labdarą. „Pavyzdžiui, nustatyto dydžio standarto neatitinkančios morkos, netinkančios prekybos tinklams, galėtų būti išdalijamos skurstantiesiems. Taip pat dėl Putino karo Ukrainoje nutrūkus tiekimo grandinėms nebuvo eksportuota dalis produkcijos. Ji galėtų būti tiekiama Ukrainai, kaip maisto pagalba,“ – sako ministras.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ surenka ir dalija paramą maistu jau ne tik skurstantiems šalies gyventojams, bet ir prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Taip pat organizuoja tokios pagalbos tiekimą jau mėnesį už savo ir mūsų laisvę didvyriškai kovojantiems Ukrainoje. Žemės ūkio ministerija tarpininkauja, paramos teikėjams bei gavėjams, priežiūros institucijoms derinant produktų tiekimo į Ukrainą logistinius klausimus.

Jau aišku, kad tokios pagalbos reikia bei reikės vis daugiau ir daugiau. „Maisto banko“ vadovas S. Gurevičius teigė, kad daugiausia produktų surenkama iš mažmeninės prekybos tinklų. „Gal gamintojams trūksta informacijos, kad surinktų produktų tiekimą į Ukrainą organizuoja „Maisto bankas“, turime didelius sandėlius ir Lietuvoje, ir Ukrainoje, produkciją vežame ir refrižeratoriais. Ukrainoje tokie produktai taip pat sandėliuojami šaldytuvuose.“

„Maisto bankas“ jau išdalijo beveik 30 000 maisto paketų mūsų šalyje prieglobstį radusiems ukrainiečiams, o į Ukrainą išvežė 19 vilkikų paramos maistu.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-03-24

Stabdomas dokumentų išdavimas į Rusiją ir Baltarusiją vežamai sėklai ir dauginamajai medžiagai

Sodinti skirtos augalų sėklos ir dauginamoji medžiaga nebebus vežamos į Rusijos Federaciją bei Baltarusijos Respubliką. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas įpareigojo Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos nebeišduoti dokumentų siekiantiems iš Lietuvos į šias šalis išvežti dauginamąją medžiagą, augalus ir jų dalis, skirtus dauginti bei sodinti.

Taigi iš Lietuvos į šias šalis nebebus galima išvežti įvairios kilmės sėklos ir dauginamosios medžiagos – net importuotos iš kitų valstybių.

2021 m. į Baltarusiją buvo išvežta 163,5 t įvairios kilmės augalų sėklų, o į Rusiją – 3 055 t.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-03-24

Klientų patogumui – nuo šiol patys galite pasirinkti konsultacijos su NMA darbuotoju laiką

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) klientai, norintys konsultuotis su NMA darbuotojais, kviečiami užpildyti klientų registracijos formą ir taip „pranešti“ apie savo ketinimą konsultuotis.   Išankstinės registracijos į konsultaciją formą rasite NMA svetainėje, skiltyje „Susisiekite“/ Išankstinė registracija.

Registracijos formoje galima pasirinkti konsultavimo būdą (per „Teams“ arba atvykus į NMA padalinį), vietą, jei norima konsultuotis gyvai. Siekiant, kad konsultacija būtų suteikta tinkamai, klientai raginami trumpai klausimą, dėl kurio bus konsultuojamasi, aprašyti skiltyje „Papildoma informacija“.

Klientų registracijos forma leis pačiam klientui pasirinkti jam patogų laiką, bei tiek jam, tiek NMA personalui lengviau planuoti darbo laiką.

Pasikeitus planams ar galimybėms arba paaiškėjus, kad konsultacija neaktuali, ją reikėtų atšaukti – tai galima padaryti iš laiško, kuris gautas apie užsakymo patvirtinimą ar paskambinus padaliniui, su kurio darbuotoju buvo planuota konsultacija.

Primename, kad užsiregistruoti konsultacijai galite ir skambindami telefonu 85 252 6999, trumpuoju numeriu 1841, taip pat teritorinių skyrių telefonais.

Šaltinis: nma.lt, 2022-03-22

Praplėstas žemės sklypų, kuriuose galima statyti saulės šviesos energijos elektrines, sąrašas

Nuo šiol saulės šviesos energijos elektrines be papildomo teritorijų planavimo proceso bus galima statyti sąvartynuose bei esamose vandenvietėse. Siekiant skatinti atsinaujinančių išteklių energijos vartojimą, saulės energetikos plėtrą, mažinti administracinę naštą ją plėtojančiam verslui praplėstas žemės sklypų, kuriuos galima naudoti šiai paskirčiai, sąrašas.

Aplinkos ministrui Simonui Gentvilui ir žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui papildžius ir pakeitus Žemės naudojimo būdų turinio aprašą, saulės šviesos energijos elektrines bus galima statyti žemės sklypuose, kuriuose tvarkomos ir saugomos atliekos, susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorijose nekeičiant žemės sklypo naudojimo būdo.

Šiuose žemės sklypuose saulės šviesos energijos elektrinių statyba nebuvo numatyta, todėl nepakeitus aprašo nebuvo galimybės pasinaudoti neseniai įsigaliojusiu Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimu. Pagal jį, šiuos energetikos objektus be papildomo planavimo galima statyti pagal savivaldybės bendruosius planus, pakeitus ar nustačius žemės sklypų naudojimo būdus, kuriuose aprašo nuostatos suteikia teisę statyti saulės šviesos energijos elektrines.

Saulės šviesos energetikos objektų statybą svarbu skatinti, siekiant naudoti daugiau atsinaujinančių energijos išteklių bei šalies nepriklausomybės nuo iškastinio kuro iki 2050-ųjų, kaip numatyta Vyriausybės programoje.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2022-03-25

Lietuvos ūkininkai 2021 m. drąsiai investavo į naują žemės ūkio techniką

Lietuvos ūkininkai praėjusiais metais aktyviai investavo į stambiosios žemės ūkio technikos (traktorių ir kombainų) atnaujinimą – pasinaudodami „Luminor lizingas“ finansavimo galimybėmis, per visus 2021-uosius metus jie įsigijo 467 naujus traktorius ir 106 kombainus. 2020 metais buvo įsigyti atitinkamai 303 traktoriai ir 66 kombainai.

Pasak ekspertų, akivaizdu, kad Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama žemės ūkio našumo, efektyvumo didinimui, ūkiai stengiasi apsirūpinti mažiau taršia ir žemesnes kuro sąnaudas užtikrinančia technika. Tuo tarpu šių metų žemės ūkio technikos rinkos dinamika labiausiai priklausys nuo globalių aplinkybių.

„Per pastaruosius metus Lietuvos žemės ūkis tapo kur kas inovatyvesnis – ūkininkai pirko ir toliau užsakinėja pažangią vakarietišką techniką, numatydami artėjančius ES Žaliojo kurso iššūkius. Ši tendencija vyravo jau kurį laiką, kadangi žemės ūkio atstovai puikiai suvokia, kad šiuolaikiškos technologijos leidžia pasiekti geresnių derlių ir suteikia atsparumo, esant nepalankioms gamtos sąlygoms“, – pažymi Žydrūnė Samuolienė, „Luminor lizingas“ vadovė.

Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje žemės ūkio technikos pernai buvo įsigyta mažiau. Latvijos ūkininkai, pasinaudodami „Luminor lizingas“ finansavimu, 2021 m. įsigijo 155 traktorius ir 28 kombainus, Estijos – 248 traktorius ir 53 kombainus.

Visose trijose Baltijos šalyse „Luminor lizingas“ užima apie 40 proc. naujos žemės ūkio technikos lizingo rinkos. Lietuvoje bendrovei tenka 43 proc. naujų traktorių ir 40 proc. naujų kombainų lizingo rinkos. Vidutinė Lietuvoje įsigyto traktoriaus lizingo suma bendrovėje „Luminor lizingas“ pernai siekė 102 tūkst. eurų, kombaino – daugiau nei 217 tūkst. eurų. Kaip žemės ūkio technikos rinka plėtosis šiemet, didele dalimi priklausys nuo gamintojų pajėgumų pristatyti turtą ir geopolitinių aplinkybių, teigia Ž. Samuolienė.

„Dėl pandemijos ir invazijos į Ukrainą daug kur sutriko tiekimo grandinės, daug kas priklausys nuo gamintojų, jų pajėgumų apsirūpinant reikiamais komponentais. Kai kurie ūkininkai jau dabar užsakinėja žemės ūkio techniką 2023 metams, taigi, nusprendus įsigyti norimą naują traktorių ar kombainą „čia ir dabar“, tikrai kils rimtų iššūkių. Su finansavimu tai nebus susiję – mūsų finansavimo sąlygos nesikeis, palankias sąlygas užtikrinti leidžia bendras su Europos investicijų banku (EIB) kreditavimo portfelis. Kalba eina ne apie finansavimą, o apie situaciją apskritai, kuri keičiasi kiekvieną dieną. Be to, kaip ir kasmet, žemės ūkio situacija priklausys nuo sezono, gamtos sąlygų“, – sako Ž. Samuolienė.

Ekspertė pažymi, kad, nepaisant brangstančio kuro, trąšų stygiaus, infliacijos ir kitų iššūkių, ir šį sezoną žemės ūkyje galima įžvelgti pozityvios plėtros ženklų. „Daug kas priklauso nuo kiekvieno ūkio pasirengimo – pavyzdžiui, kai kurie mūsų klientai iš anksto apsirūpino trąšomis. Kylančios grūdų kainos turės teigiamos įtakos jų augintojams. Apskritai žemės ūkį, kaip sektorių, vertiname optimistiškai“, – teigia „Luminor lizingas“ vadovė.

Praėjusiais metais „Luminor lizingas“ Lietuvoje finansuotų žemės ūkio technikos markių sąraše traktorių segmente pirmavo „John Deere“ , „Massey Ferguson“ , CASE, „New Holland“, „Valtra“, kombainų – „John Deere“, „Massey Ferguson“, „CASE“, , „New Holland“, „Class“.

Šaltinis: valstietis.lt, 2022-03-24

Dėl bręstančios maisto krizės ūkininkams bus leista auginti daugiau

Šalies ūkininkai šiais metais galės auginti derlių pūdyme, naudojamame ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) įskaitai, ir neprarasti žalinimo išmokų. Tokį sprendimą priėmė Europos Komisija (EK), atsižvelgusi į maisto krizę, kylančią dėl Putino invazijos į Ukrainą, ir pritaikiusi išimtį. Žemės ūkio ministerija atitinkamai keičia deklaravimo taisyklių punktus. Tai planuojama padaryti iki pasėlių deklaravimo pradžios – balandžio 19 d.

„Dėl Putino invazijos Ukrainoje žaliavos smarkiai pabrango ir išsibalansavo žemės ūkio produktų pasiūla bei paklausa. Šis EK žingsnis leis labiau išnaudoti papildomą gamybos potencialą. Svarbu tai, jog pūdymas tebėra ariama žemė ir gali būti iškart naudojama žemės ūkio gamybai. Tad šiais metais šalims narėms leista nukrypti nuo žalinimo reikalavimų, kad būtų pagaminta daugiau produkcijos“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Išimtys bus taikomos ūkininkams, kurie deklaruoja pūdymą EASV įskaitai.

Bus leidžiama ne tik auginti žemės ūkio augalus, bet ir nuimti jų derlių, ganyti gyvulius, naudoti augalų apsaugos priemones. Dėl to ūkininkai nepraras žalinimo išmokų. Įprastai, jeigu pūdymas naudojamas EASV užskaitai, jame pirmoje metų pusėje draudžiama naudoti augalų apsaugos priemones ir iš šių plotų negali būti gaunama žemės ūkio produkcijos.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Lietuvoje 2021 metais pūdymas, deklaruotas EASV užskaitai, užėmė apie 40 tūkst. hektarų. Pavyzdžiui, jeigu jis visas būtų užsėtas grūdais – grūdinių kultūrų plotai šalyje padidėtų apie 2 proc. EK pabrėžė, kad išimtys bus taikomos tik ribotu laikotarpiu – tiek, kiek būtina – šiais metais. Metų pabaigoje visos šalys narės turės pateikti detalias ataskaitas, kokia dalis pūdymo buvo dirbama.

Šaltinis: delfi.lt, 2022-03-23

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė griauna mitus – šiandienos žemės ūkis stebina modernumu

Bendradarbiaujantis verslas ir mokslas – į Rokiškio verslo klubą susitelkusios vietos įmonės, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija ir Rokiškio profesinio mokymo centras – per stebėtinai trumpą laiką įveiklino Lietuvoje unikalią socialinę inovaciją, kuri jau įgyja pagreitį ir teikia vilčių, kad į regionų verslus po kelerių metų įsilies šiuolaikišką inžinerinį ir profesinį išsilavinimą įgiję aukštos kvalifikacijos specialistai.

Verslas pats ėmėsi spręsti specialistų stygiaus problemą

Verslo ir mokslo sukurta inovacija – Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė. Tai ne mokymosi erdvė konkrečioje vietoje, o ilgalaikis edukacinis projektas, skirtas Rokiškio profesinio mokymo centro ir šio rajono bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams. Vos prieš mėnesį startavęs projektas sulaukė atgarsio visoje šalyje ir steigti analogiškas klases jau turi ambiciją bent kelių rajonų verslininkai.
Rokiškis – vienas atokiausių šalies rajonų, kuriame veikia ne viena dešimtis modernių pramonės ir žemės ūkio įmonių, pastaruoju metu vis aštriau juntančių inžinerinį išsilavinimą turinčių specialistų trūkumą.

Rokiškėnai verslininkai ėmėsi iniciatyvos patys spręsti šią problemą, skatindami vietos moksleivius įgyti šią paklausią profesiją ir grįžti dirbti į gimtąjį regioną. Verslininkų partneriais idėjai įgyvendinti tapo inžinierius rengianti VDU Žemės ūkio akademija ir Rokiškio profesinio mokymo centras. Pasirašyta trišalė bendradarbiavimo sutartis. Susitarta, kad VDU ŽŪA sukuria edukacinę moksleiviams skirtą programą, o verslas finansuoja moksleivių keliones į Kauną bei sudaro sąlygas jų užsiėmimams vietos įmonėse, o pasirinkusiesiems inžinerijos studijas – mokomosioms praktikoms bei baigiamųjų darbų rengimui.

„Turime tikslą, kad geriausi mūsų vaikai rinktųsi inžinerijos studijas ir po jų grįžtų dirbti bei stiprinti gimtąjį kraštą“, – pasakoja projekto iniciatorius, Rokiškio verslo klubo prezidentas, agroverslo įmonės „Ivabaltė“ generalinis direktorius Irmantas Tarvydis, prognozuojantis, kad nesiimant sprendimų dėl inžinierių stokos verslas netrukus patirtų labai rimtų problemų.

Į pirmąjį užsiėmimą VDU ŽŪA – trys pilni autobusai rajono moksleivių

Po VDU ŽŪA ir vietos verslo atstovų apsilankymų Rokiškio rajono gimnazijose norą dalyvauti Rokiškio inžinerijos eksperimentinės klasės veiklose pareiškė per 120 moksleivių, o jų pirmajai kelionei į užsiėmimus VDU ŽŪA Inžinerijos fakultete prireikė net trijų autobusų. „Įspūdžiai, su kuriais grįžome iš VDU Žemės ūkio akademijos, yra puikūs. Mūsų nedidelio miestelio ir jo apylinkių vaikai turėjo galimybę pamatyti, kaip gyvena ir kokiose laboratorijose mokosi studentai, kokia moderni universiteto infrastruktūra.

Visiškai subliuško mitas, kad žemės ūkyje žmogaus laukia guminiai auliniai. Vaikai susižavėję tikisi antrosios kelionės, kurios metu VDU ŽŪA aplankysime ten vyksiančią žemės ūkio parodą „Ką pasėsi…2022“, – pasakoja Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos mokytoja Genovaitė Pavilonienė, neabejojanti, kad vaikams labai svarbu pamatyti kuo platesnį agrosektoriaus kontekstą, nes tai motyvuoja stengtis ir siekti užsibrėžto tikslo. Pedagogė pastebi, kad Rokiškio inžinerijos eksperimentinėje klasėje mokysis keli technika ypač besidomintys vaikinai, kurių tėvai ūkininkauja. Ir tai realus VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto potencialas.

Projekte dalyvaujančio Rokiškio profesinio mokymo centro direktorės Dianos Giedrikienės nuomonė šiuo atveju taip pat vienareikšmė: regionų vaikams reikia padėti rasti teisingą kelią ir jiems įteigti, kad visada galima siekti aukštesnio išsilavinimo lygio. „Mūsų lūkestis, kad dalis moksleivių, dalyvaujančių inžinerinės klasės veiklose, įgiję inžinerinį išsilavinimą, į Rokiškio profesinio mokymo centrą ateitų dirbti profesijos mokytojais ir padėtų spręsti labai opią tokių pedagogų stygiaus problemą.

Mūsų mokykloje rengiami paklausūs transporto priemonių remontininkai, šaltkalviai suvirintojai. Moksleiviai, pasirinkę mūsų centrą ir jame įgiję profesinio mokymo diplomą stodami į universitetą gauna papildomą balą ir tai taip pat yra stimulas neapsiriboti įveiktu pirmuoju laipteliu“, – inžinerinės klasės tikslus komentuoja D. Giedrikienė, pastebinti, kad Rokiškio profesinio mokymo centro infrastruktūra šiuo metu yra labai gera ir mokymąsi jame renkasi vis stipresni mokiniai.

Juos ir bus siekiama motyvuoti įgytas žinias tobulinti universitete, pasinaudojant unikalia verslo suteikta galimybe. „Mokslas ir verslas turi eiti išvien. Verslininkai aktyviai dalyvauja rengiant ir tobulinant mokymo programas, išdėsto savo lūkesčius. Mes savo ruožtu stengiamės dirbti verslui“, – teigia Rokiškio profesinio mokymo centro vadovė.

Turininga programa planuojama dvejiems mokslo metams

„VDU ŽŪA turi gausų būrį socialinių partnerių, su kuriais vykdomi patys įvairiausi bendri projektai. Tačiau Rokiškio verslo klubo narių iniciatyva yra išskirtinė. Ji galėtų būti pavyzdys visiems verslams ir visiems regionams. Jeigu verslas suinteresuotas regionų gyvybingumu ir plėtra, jis turėtų paskatinti, padrąsinti vietos vaikus ir parodyti jiems teisingą kelią“, – Rokiškio verslo klubo iniciatyvą komentuoja VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, neabejojanti, kad būtina skatinti jaunų žmonių įsitraukimą į verslus, o Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – puikus instrumentas siekiant šio tikslo: vaikai akivaizdžiai susitinka su verslo ir mokslo atstovais, mato klestinčias įmones ir modernias laboratorijas. Ir tai jauniems žmonėms padeda suprasti, kad žemės ūkis ir maisto sektorius yra ateitis.

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto docentas dr. Jonas Čėsna pasakoja, kad pastebint moksleivių susidomėjimą, numatoma Rokiškio inžinerijos eksperimentinės klasės veiklų plėtra, suteikiant galimybę moksleiviams tęsti veiklas ir sekančiais mokslo metais, renkantis dviejų mokslo metų trukmės inžinerijos klasės programą. Kuriant programą numatoma, kad į VDU ŽŪA atvykstantiems moksleiviams bus vaizdžiai ir intriguojančiai pristatomi skirtingų inžinerijos sričių dalykai.

Stebint termovizorių bus aiškinamasi, kokios fizikinės jėgos veikia skriejantį kukurūzo grūdą, demonstruojamos kosmoso technologijos, padedančios valdyti žemės ūkio mašinas, dronai, bus supažindinama su robotikos ypatybėmis, ieškoma atsakymų ką darytų robotai be mechanizmų, analizuojamos konstrukcinės medžiagos, jų galimybės, mokoma konstravimo, medžiagų apdirbimo, atskleidžiama, kokios sąlygos užtikrina mašinų ir jų konstrukcijų darbingumą bei kalbama apie įvairius kitokius inžinerinius procesus. Dalis inžinerinės klasės užsiėmimų, kuriuos ves VDU ŽŪA dėstytojai, vyks Rokiškio verslo įmonėse.

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – VDU ŽŪA Sumanaus moksleivio akademijos dalis

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – ne vienintelis VDU ŽŪA moksleiviams skirtas projektas. Jau šešti metai čia gyvuojanti ir auganti Sumanaus moksleivio akademija – projektas, skirtas moksleivių pasirinktos mokslų krypties (verslumo, inžinerijos, gamtos mokslų, ekologijos), kūrybiško mąstymo bei praktinių įgūdžių lavinimui. Atsižvelgiant į Sumanaus moksleivio akademijos potencialą augti, nutarta, kad Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė taps moksleiviams skirtos programos dalimi, naująją VDU ŽŪA ir Rokiškio verslo atstovų bendradarbiavimo iniciatyvą pavadinant „Sumanaus moksleivio akademijos Rokiškio inžinerijos eksperimentine klase“.

Šaltinis: Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos informacija

Ankstesnės žemės ūkio naujienos