Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2023-09-01

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2023-09-01. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Jeigu negalite vykdyti įsipareigojimų dėl užklupusios audros – informuokite NMA

Atsižvelgdami į pastaruoju metu audringus orus Lietuvoje ir siekdami, kad netektų taikyti sankcijų ūkininkams, raginame suskubti – nedelsdami informuokite  Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA), jeigu dalyvaujate plotinio ar investicinio pobūdžio priemonėje ir dėl aplinkybių,  nepriklausančių nuo savo pačių valios, negalite laiku įvykdyti įsipareigojimų.  

Pareiškėjai bei paramos gavėjai, kurie dėl audringų orų ar kitų aplinkybių negalės / negali įgyvendinti prisiimtų įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių ar force majeure aplinkybių atsiradimo dienos atsiųsti nuotraukas per „NMA agro“ programėlę. Jose turi būti užfiksuoti ekstremalių oro sąlygų ar kitų minėtų aplinkybių paveikti plotai, investicijos ar kt.

Įgyvendinantieji investicinio pobūdžio priemones, kurios nėra susijusios su plotais, taip pat turės pateikti paaiškinimus, kaip audringi orai ar kitos nepalankios aplinkybės paveikė įsipareigojimų vykdymą, rodiklių nepasiekimą ir pan.

Jeigu situacija nepasikeičia iki pat nustatyto įsipareigojimų įvykdymo termino pabaigos, prieš pat termino pabaigą pareiškėjai turi per „NMA agro“ programėlę dar kartą atsiųsti nuotraukas, kuriose būtų matoma, kad situacija laukuose ar kituose plotuose nepagerėjo.

Situacijai pagerėjus, būtina įvykdyti atidėtus įsipareigojimus.

Daugiau informacijos apie „NMA agro“ programėlę galite rasti svetainėje www.nmaagro.lt.

Šaltinis: nma.lt, 2023-09-01

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus krito 13,5 proc.

Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 13,5 proc. mažesnė nei pernai liepą – 404,3 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba. Supirkimo apimtys augo 8,5 proc. iki 74,1 tūkst. tonų, iš jų 61,1 tūkst. tonų sudarė aukščiausios rūšies pienas. Per mėnesį (liepą, palyginti su birželiu) supirkimo kainos sumenko vidutiniškai 1,3 proc., bendroms supirkimo apimtims didėjus 3,8 procento.

Praėjusį mėnesį supirkto pieno vidutinis riebumas buvo 3,7 proc., vidutinis baltimingumas – 3,3 procento. Abu šie rodikliai per metus nepakito. Estijos pieno perdirbimo įmonės praėjusį mėnesį pagamino apytikriai 8,8 tūkst. tonų geriamo pieno (tiek pat kiek ir prieš metus), 3,1 tūkst. tonų rūgpienio (16,2 proc. mažiau), 2,6 tūkst. tonų grietinėlės (13 proc. daugiau), 0,3 tūkst. tonų sviesto (apytikriai tiek pat), 4,3 tūkst. tonų sūrių ir varškės (10,3 proc. daugiau).

Šaltinis: 15min.lt, 2023-08-25

2023 m. I pusmetį atlikta beveik 4 000 žemės naudojimo patikrinimų

2023 m. I pusmetį Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) atliko 3 976 žemės naudojimo valstybinės kontrolės patikrinimus visoje Lietuvoje. Patikrinimų metu nustatyti 2 048 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai. Daugiausia pažeidimų (1 600) nustatyta dėl valstybinės ir privačios žemės užėmimo / savavališko naudojimo; 359 pažeidimai nustatyti dėl žemės naudojimo apleidimo.   

Išsami informacija apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pateikiama interaktyviuose žemėlapiuose, kuriuose kaupiami statistiniai duomenys apie kiekviename NŽT teritoriniame skyriuje atliktus patikrinimus, taip pat pažymėtos konkrečios atliktų patikrinimų ir nustatytų pažeidimų vietos.

Prevencinės priemonės duoda rezultatų

„Jau keletą metų ypač didelį dėmesį skiriame savavališkiems žemės užėmimo (naudojimo) atvejams išaiškinti ir apleistų žemės sklypų patikrai“, – sako NŽT Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovė Rūta Biskelionienė.

R. Biskelionienė pažymi, kad atliekant žemės naudojimo valstybinę kontrolę siekiama užtikrinti tinkamą valstybės ir kitų asmenų teisėtų interesų įgyvendinimą, o ne skirti kuo daugiau baudų. Dėl to Tarnyba naudoja įvairias prevencines priemones – gyventojų tiesioginį konsultavimą, edukacinės informacijos, lankstinukų platinimą, – skirtas žemės naudojimo pažeidimams užkardyti arba jiems pašalinti iki patikrinimų atlikimo.

„Džiugu, kad pastaraisiais metais pastebime daugiau teigiamo žmonių mąstymo, požiūrio ir elgesio pokyčių. Dingsta ilgus metus buvusi gaji nuostata, kad valstybinė žemė yra „niekieno“ žemė ir joje galima daryti ką nori. Taip pat žmonės jau daug atsakingiau žiūri ir į savo žemės tvarkymą – abejodami dėl kokių nors savo planuojamų veiksmų (statybų, želdinių įveisimo ir pan.) daug dažniau konsultuojasi su mūsų specialistais, kad ateityje išvengtų problemų“, – sako R. Biskelionienė.

R. Biskelionienės teigimu, nors bendras nustatomų pažeidimų skaičius vis dar yra nemažas, tačiau jau pastebima, kad didesnę dalį pažeidimų sudaro smulkūs, nedidelės reikšmės pažeidimai.

„Turime teisės aktuose numatytą gerą įrankį sudrausminti žmones nedaryti žemės naudojimo pažeidimų – jau metus galioja Administracinių nusižengimų kodekso pataisa, suteikianti NŽT teisę tam tikrais atvejais nepradėti administracinių nusižengimų teisenos procedūrų, o vietoje jų asmenims skirti žodinę pastabą. Žinoma, gavus pastabą nustatytus pažeidimus privaloma pašalinti. Įspėti ar paraginti daugelis asmenų geranoriškai pašalina pažeidimus“, – pažymi Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovė.

2023 m. I pusmetį iš viso už žemės naudojimo tvarkos pažeidimus skirta 7 530 eurų baudų.

Planuojami patikrinimai skelbiami viešai

Atkreiptinas dėmesys, kad visi NŽT planuojami žemės naudojimo patikrinimai kiekvieno metų ketvirčio pradžioje yra skelbiami viešai patikrinimų plane ir interaktyviame žemėlapyje.

Kviečiame gyventojus pasitikrinti, ar jų naudojamas žemės sklypas yra įtrauktas į numatytų tikrinti sklypų sąrašą; pasitvirtinus – kuo skubiau patiems imtis būtinų priemonių galimiems pažeidimams pašalinti, taip išvengiant už žemės apleidimą numatytų baudų.

NŽT žemės naudojimo patikrinimai yra planuojami naudojant šiuolaikines priemones. Modernių GIS priemonių naudojimas leidžia tiksliai identifikuoti rizikingiausius žemės sklypus (plotus), kuriuos būtina patikrinti, bei nuosekliai suplanuoti patikrinimus. Tokiu būdu žemės naudojimo valstybinė kontrolė vykdoma efektyviau, greičiau išaiškinami įvairūs žemės naudojimo tvarkos pažeidimai, taupomi žmogiškieji ir finansiniai resursai.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2023-08-31

Pieno perdirbėjų grupės vadovas: ekonomikos nuosmukio sąlygomis dirbome pelningai

Vienai didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo grupių „Vilvi Group“ sausį–birželį uždirbus 1,7 karto mažiau pelno nei pernai ir gavus 8,1 proc. mažiau pajamų, grupės vadovas Gintaras Bertašius sako, kad tai pirmas kartas, kai nepaisant ekonomikos nuosmukio bendrovė vis tiek dirbo pelningai.

Jo teigimu, prastesnius pirmojo pusmečio rezultatus lėmė apie 20–40 proc. sumažėjusios pajamos eksporto rinkose bei visoje Europoje ir pasaulyje vyraujantis ekonomikos nuosmukis.

„Rezultatai, palyginti su praėjusiais metais, yra prastesni, bet iš esmės toje nuosmukio situacijoje – ir bendrai ekonomikoje, ir pieno sektoriuje – manau, kad rezultatai yra neblogi“, – BNS ketvirtadienį sakė G. Bertašius.

„Analizuojant ankstesnius nuosmukius – 2018-aisiais ir anksčiau, kurie pieno pramonėje vykdavo maždaug kas penkerius metus, mes generuodavome nuostolius. Šiuo atveju tai yra pirmas mūsų istorijoje nuosmukis (ekonomikos – BNS), kai mes dirbome pelningai“, – pridūrė „Vilvi Group“ vadovas.

Jo teigimu, jei nebūtų sumažėjusios energijos kainos, rezultatai galėjo būti dar prastesni.

„Vilvi Group“ ketvirtadienį paskelbė sausį–birželį uždirbusi 4,9 mln. eurų grynojo pelno – 1,7 karto mažiau nei pernai tuo pačiu metu, kai jis siekė 8,3 mln. eurų.

Grupės pajamos per šį laiką siekė 103,7 mln. eurų – 8,1 proc. mažiau (112,8 mln. eurų), pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą bei amortizaciją (EBITDA) siekė 7,7 mln. eurų – beveik 33,7 proc. mažiau (11,6 mln. eurų).

Bazinių rodiklių pieno sausį–birželį supirkta 154,8 tūkst. tonų – 0,9 proc. daugiau (153,5 tūkst. tonų).

„Vilvi Group“ sudaro Vilkyškių pieninė, „Modest“, Kelmės pieninė, „Kelmės pienas“, „Pieno logistika“ ir Latvijos „Baltic Dairy Board“.

Šaltinis: lrt.lt, Giedrius Gaidamavičius, BNS, 2023-09-31

„Rokiškio sūrio“ pelnas šiemet sumažėjo 3,2 karto, pardavimai – 12 proc.

Viena didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo grupių „Rokiškio sūris“ sausį–birželį uždirbo 1,79 mln. eurų grynojo pelno – 3,2 karto mažiau nei pernai tuo pačiu metu, kai jis siekė 5,78 mln. eurų. Konsoliduoti grupės pardavimai siekė 148,1 mln. eurų – 12 proc. mažiau (168,2 mln. eurų), per „Nasdaq“ Vilniaus biržą ketvirtadienį pranešė „Rokiškio sūris“.

Anot pranešimo, rezultatą lėmė pirmąjį pusmetį gerokai kritusi šviežių fermentinių sūrių, pieno cukraus ir kitų išrūgų produktų bei riebalų – sviesto ir grietinėlės – paklausa bei kainos. „Rokiškio sūrio“ akcijos kotiruojamos biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Šaltinis: tv3.lt, 2023-08-31

Šių metų rugpjūčio antroje pusėje Lietuvoje nukulta mažiau grūdinių augalų negu praėjusių metų analogišku metu

Preliminariais 2023 m. rugpjūčio 18 d. duomenimis, surinktaisiš Lietuvos grūdinių augalų ir rapsų augintojų, auginančių 50 ir daugiau ha grūdinių augalų ir rapsų, buvo nukulta 55,9 proc. javų pasėlių ploto – tai būtų 7.3 proc. mažesnis plotas negu 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu. Rugpjūčio 18 d. duomenimis, daugiausia buvo nukulta kviečių – 81,9 proc. ir tai buvo 3,1 proc. daugiau, palyginti su 2022 m. analogišku laikotarpiu.

Miežių nukulta 69,8 proc. – 8,3 proc. mažesnis plotas negu 2022 m. analogišku laikotarpiu, kvietrugių – 69,0 proc. (-8,1 proc.), rugių – 68,3 proc. (-11,6 proc.), o avižų – 31,9 proc. (-18,3 proc.).Rugpjūčio 18 d. duomenimis, rapsų buvonukulta 91,4 proc. – 1,0 proc. mažesnis plotas negu praėjusių metų analogišku laikotarpiu.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 15 (429) / 2023 m.

Ankstesnės žemės ūkio naujienos