Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-02-02
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-02-02

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2024-02-02. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

EK siūlo iš ūkininkų nereikalauti palikti 4 proc. žemei pūdyti

Europos Komisija (EK) pasiūlė leisti Europos Sąjungos (ES) ūkininkams šiemet nukrypti nuo bendros žemės ūkio politikos taisyklių ir nereikalauti, kad 4 proc. ariamos žemės būtų palikta pūdymui. Valstybėms narėms išsiųstas pasiūlymas, kurios dėl jo balsuos komiteto posėdyje, pranešė EK atstovybė Lietuvoje.

Dabar norint gauti paramą, be kita ko, reikalaujama skirti dalį ariamosios žemės negamybiniams plotams arba objektams – pūdymui skirtai žemei, gyvatvorėms ar medžiams.

Ūkiams, kuriuose ariamosios žemės yra mažiau nei 10 hektarų, paprastai šis reikalavimas netaikomas. EK siūlo netaikyti šio reikalavimo visiems ūkininkams.

Pasak pranešimo, ūkininkai, auginantys azotą kaupiančius augalus (lęšius, žirnius ar ankštines daržoves) arba tarpinius pasėlius 7 proc. jų ariamosios žemės vietoj to, kad paliktų 4 proc. šios žemės pūdymams ar negamybiniams plotams, bus laikomi atitinkančiais šį reikalavimą.

„Pasiūlymas kruopščiai suderintas, kad būtų užtikrinta reikiama tinkamos pagalbos su įvairiomis krizėmis susiduriantiems ūkininkams teikimo ir biologinės įvairovės bei dirvožemio kokybės apsaugos pusiausvyra“, – teigia EK.

Dėl priemonės artimiausiomis dienomis balsuos valstybės narės. Po to EK pradės priėmimo procedūrą. Nauja tvarka bus taikoma atgaline data nuo šių metų sausio 1 dienos.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-01

ES pažadėjo sumažinti „administracinę naštą“ ūkininkams

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pasakė, kad Briuselis parengs planų, kaip galima būtų sušvelninti visoje Europoje protestuojančių ūkininkų kritikuojamas taisykles ir sumažinti biurokratijos kiekį. Šalių bloko vykdomosios organizacijos vadovė sakė, kad pasiūlymas „dirbti, siekiant sumažinti administracinį krūvį“ bus pateiktas kitame ES ministrų susitikime.

Įpykę ūkininkai pastarosiomis savaitėmis rengė protestus Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje ir Rumunijoje.

Be kita ko, jie reikalauja sumažinti mokesčius, elektros bei kuro kainas bei sugriežtinti importo kontrolę. Juos siutina ir ES teisės aktai, kurie, jų teigimu, ūkininkavimą tik apsunkina.

U. Von der Leyen pabrėžė, kad Briuselis klauso ūkininkų, ypač turint omenyje tai, kad šalių bloke pradėtas „strateginis dialogas“ su Europos žemės ūkio ir maisto sektoriaus atstovais.

Praėjusią savaitę prasidėjusi iniciatyva tęsis kelias savaites, ja siekiama pasiekti sutarimą dėl žemės ūkio Europoje ateities per ateinančius 5–15 metų.

„Siekiama kartu sugalvoti, sukurti viziją ir planą, kaip galima būtų pasiekti mūsų bendrus tikslus“, – kalbėdama per spaudos konferenciją po ES susitikimo Briuselyje pagalbai Ukrainai aptarti sakė U. von der Leyen.

Be kita ko, ūkininkai skundžiasi dėl ES derybų su Pietų Amerikos bloku „Mercosur“, kurio steigėjais ir nariais yra Argentina, Brazilija, Paragvajus ir Urugvajus.

Jie nerimauja, kad, ES sudarius prekybos sutartį su „Mercosur“, jų produkcijos kainos tik dar labiau mažės, o šalys eksportuotojos, kurioms griežti ir brangūs ES aplinkos apsaugos reglamentai, negalioja, tik didins konkurenciją.

U. Von der Leyen primygtinai teigė, jog Europos Sąjunga žino apie jiems rūpimus klausimus.

„Savaime suprantama, derybose dėl prekybos mes turime apginti teisėtus ūkininkų interesus bei užtikrinti vienodas sąlygas ir laikytis vienodų standartų, sudarydami prekybos sutartis“, – sakė ji.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-01

Protestuojantys ūkininkai blokavo Briuselį – ES lyderius pasitiko virš tūkstančio traktorių

Ketvirtadienį protestuojantys Europos šalių ūkininkai blokavo dar daugiau kelių Belgijoje, Prancūzijoje, Graikijoje ir Italijoje. Trikdydami eismą, uostų ir kitų ekonomikai svarbių mazgų darbą jie reikalauja geresnių kainų žemės ūkio produkcijai, mažiau biurokratijos darbe. Ketvirtadienį blokuodami eismą Briuselyje jie siekia atkreipti į Europos Vadovų Tarybą susirinkusių ES šalių lyderių dėmesį.

Skaičiuojama, kad į protestą Briuselyje atvyko virš 1 200 traktorių, jie suparalyžiavo eismą Europos kvartale, kur yra svarbiausios ES institucijos. Mieste tvarką užtikrina gausios policijos pajėgos.

Dėl Rusijos invazijos Ukrainoje išaugusios kuro kainos smogė žemės ūkio techniką naudojantiems ūkininkams, įvestos sankcijos sutrikdė trąšų sektorių. Prancūzijos ūkininkai tvirtina, kad jiems sudėtinga konkuruoti kainomis globalioje žemės ūkio rinkoje. Vakarų šalių ūkininkai taip pat reiškia susirūpinimą dėl Ukrainos, kurioje netaikomi ES žemės ūkio apribojimai, o produkcija patenka į Bendriją.

Trečiadienį Europos Komisija jau paskelbė atidedanti taisyklių, kurios įpareigoja ūkininkus dalį žemių skirti biodiversijos ir dirvožemio atkūrimui, įsigaliojimą. Dabar jie neturės išskirti tokių teritorijų iki pat 2025-ųjų.

Ūkininkų protestai taip pat vyko Vokietijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Rumunijoje ir Nyderlanduose.

„Esame pasirengę blokuoti viską, ką išdavė Europa“, – buvo skelbiama viename plakate per protestą netoli Melenjeno, esančiame prie Milano.

Trečiadienį Prancūzijos policija suėmė keliasdešimt protestuojančių ūkininkų dėl „eismo trikdymo“, Prancūzijos pareigūnai pažadėjo „ginti strategines vietas ir didesnius miestus“.

Prancūzija pasiūlė pinigų

Prancūzijos vyriausybė ketvirtadienį pasiūlė virtinę naujų nuolaidų ūkininkams, tikėdamasi numalšinti traktorių blokadomis pagrindiniuose šalies keliuose pasireiškusį pyktį.

Ūkininkai jau daugiau kaip savaitę protestuoja dėl padidinto žemės ūkio degalų akcizo ir skundžiasi, kad jų darbo užmokestis yra per mažas, mokesčiai per dideli, o taisyklės per griežtos.

Ministras pirmininkas Gabrielis Attalis sakė, kad nori „geriau pripažinti ūkininko profesiją“, „apsaugoti (ūkininkus) nuo nesąžiningos konkurencijos“ ir „sugrąžinti mūsų maistui vertę“.

Jis pasiūlė priemones, įskaitant 150 mln. eurų metinę išmoką gyvulių augintojams ir draudimą importuoti maisto produktus, apdorotus tiaklopridu – Prancūzijoje jau uždraustu neonikotinoidiniu pesticidu.

Jis taip pat pažadėjo užtikrinti, kad visoje Europoje būtų aiškiai apibrėžta laboratorijoje užaugintos mėsos sąvoka, matyt, tikėdamasis panašaus žemės ūkio atstovų pasipriešinimo šiam produktui, kaip ir augaliniams pieno ir mėsos pakaitalams.

Ši laboratorijoje auginamos mėsos technologija yra palyginti nauja ir yra vis dar tobulinama.

Toje pačioje Paryžiuje vykusioje spaudos konferencijoje finansų ministras Bruno Le Maire’as pridūrė, kad bus tikrinama, ar visi didieji prekybos centrai laikosi įstatymo, kuriuo siekiama užtikrinti sąžiningas ūkininkų produkcijos kainas.

Žemės ūkio ministras Marcas Fesneau taip pat teigė, kad Prancūzijos nacionalinis pesticidų naudojimo mažinimo planas bus pristabdytas.

Planas „Ecophyto“ „bus grąžintas prie braižymo lentos (…) tiek laiko, kiek prireiks kai kuriems aspektams pertvarkyti ir supaprastinti“, – pridūrė M. Fesneau.

Įtakinga Prancūzijos žemdirbių profesinė sąjunga FNSEA ir jos artima sąjungininkė organizacija „Jaunieji ūkininkai“ ketvirtadienį paragino nutraukti visoje šalyje vykstančias blokadas.

Vyriausybė įsiklausė į ūkininkų reikalavimus, sakė FNSEA vadovas Arnaud Rousseau.

„Nusprendėme sustabdyti kelių blokadas ir pereiti prie naujos mobilizacijos formos“, – toje pačioje spaudos konferencijoje sakė „Jaunųjų ūkininkų“ prezidentas Arnaud Gaillot.

Graikijos ūkininkai traktoriais paralyžiavo Salonikus

Graikijoje, kaip ir kitose ES šalyse, ūkininkai ketvirtadienį tęsė protestus. Jie šimtais traktorių paralyžiavo šiaurėje esančio Salonikų uostamiesčio centrą, pranešė žinių stotis „ERTnews“. Čia iki sekmadienio vyksta didžiausia Graikijos žemės ūkio paroda „Agrotica“. Mažiausiai tiek laiko turėtų trukti ir demonstracijos bei protestai antrajame pagal dydį šalies mieste, pareiškė ūkininkų sąjungos.

Ūkininkai protestuoja prieš trąšų branginimą bei aukštas žemės ūkio dyzelino kainas. Paramos Salonikuose jie sulaukė iš daugybės žvejų, kurie savo kateriais priplaukė prie pat miesto pakrantės promenados. Jie taip pat yra paveikti didelių degalų kainų. Ateinančiomis dienomis prie protesto ketina prisijungti ir šalies bitininkai.

Be to, ūkininkai kritikuoja vyriausybę dėl per mažų kompensacijų už smarkias gamtos stichijas praėjusiais metais. Dalis jų esą net nebuvo išmokėta. 2023 m. dalyje Graikijos būta smarkių gaisrų ir potvynių, kurie daug kur sunaikino dirbamą žemę ir derlių.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-02-01

Kviečiame teikti paraiškas gauti paramą tvarioms investicijoms į žemės ūkio valdas

Ūkininkai gali pasinaudoti dar viena proga įgyvendinti tvarumo ir modernizavimo iniciatyvas. Vasario 1 d. prasideda paraiškų priėmimas pagal priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Atkreipiame dėmesį, kad paraiškos bus priimamos tik darbo dienomis nuo 8 val. iki 17 val. Paraiškų priėmimas truks iki vasario 29 d. 17 val., arba iki pasiektos dotacijoms ar lengvatinėms paskoloms skirtos lėšų sumos. Biudžetas yra padalintas į dvi dalis: dotacijoms (skirta 36 706 792 Eur) ir lengvatinėms paskoloms (skirta 5 000 000).

Remiama veikla apima:

1. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir (ar) amoniako išmetimus mažinančių bei oro kokybę gerinančių technologijų diegimą ūkyje (privaloma veikla);
2. Biodujų gamybą iš gyvulininkystėje susidarančio mėšlo ir kitų biologiškai skaidžių žemės ūkio atliekų;
3. Investicijas į perėjimą prie aukštesnių nei pareiškėjui privalomi ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimų.

Galimi pareiškėjai

Paramos gali kreiptis fiziniai ir juridiniai asmenys. Fiziniai asmenys turi būti savo vardu įregistravę ūkininko ūkį; kaip valdos valdytojai turi būti įregistravę žemės ūkio valdą. Juridiniai asmenys turi būti savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.

Reikalavimas dėl žemės ūkio valdos registravimo netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Paramos dydis ir intensyvumas

Paramos dydis priklauso nuo vykdomos veiklos tipo, o didžiausia galima parama siekia 1,5 mln. Eur (kai vykdoma privalomoji veikla bei papildomai vykdomos abi biodujų jėgainių ir gyvūnų gerovės veiklos).

Paramos intensyvumas yra iki 65 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, o jauniesiems ūkininkams – iki 80 proc.

Didžiausias lengvatinės paskolos dydis – 200 000 Eur.

Tinkamumo gauti paramą sąlygos ir reikalavimai

Pateiktų paramos paraiškų atrankos vertinimas nebus atliekamas. Paraiškos bus vertinamos pagal tinkamumo gauti paramą sąlygas ir reikalavimus, nurodytus priemonės įgyvendinimo taisyklėse.

Tinkamo pareiškėjo (išskyrus pripažintus žemės ūkio kooperatyvus) valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (VED), turi būti ne mažesnis kaip 30 001 Eur.

Pareiškėjo pajamos iš žemės ūkio veiklos ir (arba) valdoje (-ose) pagamintų ir (arba) užaugintų žemės ūkio produktų supirkimo ir (arba) perdirbimo, įskaitant pirminį perdirbimą, ir pateikimo rinkai 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų ūkio subjekto pajamų.

Tinkamas pareiškėjas turi gaminti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede nurodytus produktus (išskyrus žvejybos ir akvakultūros produktus) ir (ar) apdoroti, ir (ar) perdirbti valdoje (-ose) pagamintus produktus. Apdorojimo ir perdirbimo proceso metu gautas galutinis produktas turi būti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede nurodytas produktas.

Vėlgi, parama žemės ūkio kooperatyvams, superkantiems ir realizuojantiems iš savo narių jų valdose pagamintus (išaugintus) žemės ūkio produktus, perdirbantiems iš savo narių supirktus žemės ūkio produktus ir realizuojantiems iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus, veiklai vykdyti teikiama, jei produktai yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedo produktai (išskyrus žvejybos ir akvakultūros produktus).

Visus reikalavimus galima rasti priemonės įgyvendinimo taisyklėse.

Paraiškų teikimas

Paramos paraiška ir su ja teikiami dokumentai turi būti pateikti lietuvių kalba užpildžius elektroninę formą asmeniškai ar per įgaliotą asmenį Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos (ŽŪMIS) interneto prieigoje adresu www.zumis.lt. Paramos paraiška ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne anksčiau kaip kvietimo teikti paramos paraiškas pirmą dieną 8 val. ir ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 17 val. Paraiškos bus priimamos darbo dienomis nuo 8 val. iki 17 val.

Kai paraišką teikia įgaliotas asmuo, pareiškėjo suteiktas ir patvirtintas parašu (juridinio asmens atveju, vadovo parašu patvirtintas) įgaliojimas (skenuotas PDF formatu) per ŽŪMIS portalą, naudojantis ŽŪMIS pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“), arba pasirašytas kvalifikuotu el. parašu el. paštu paraiskos@nma.lt turi būti pateiktas likus ne mažiau nei trims darbo dienoms iki paraiškų pateikimo termino pabaigos.

Atkreipiame dėmesį, kad paraiškų priėmimas bus stabdomas, kai bus pasiekta dotacijoms arba dotacijoms ir lengvatinėms paskoloms skirta lėšų suma.

Šaltinis: nma.lt, 2024-01-29

Netrukus kaimo bendruomenės galės teikti paraiškas paramai gauti

Visą mėnesį – nuo vasario 5 d. iki kovo 5 d. – kaimo bendruomenės bus kviečiamos teikti paraiškas savo veiklai finansuoti.  2024 m. kaimo bendruomenių paraiškoms finansuoti skiriama 1,1 mln. Eur. Nuo 2024 m. parama kaimo bendruomenėms teikiama pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Šios Taisyklės nesusietos su konkrečiais metais. Numatytos trys finansuojamos kaimo bendruomenių veiklos sritys:

1. kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas arba stiprinimas (pareiškėjai – naujos kaimo bendruomenės arba bendruomenės, niekada negavusios nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai);

2. kaimo vietovės viešųjų erdvių, statinių sutvarkymas / priežiūra, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams, bendruomeninės veiklos skatinimas (pareiškėjai – naujos kaimo bendruomenės arba bendruomenės, per dvejus praėjusius kalendorinius metus negavusios paramos kaimo vietovės viešųjų erdvių sutvarkymui pagal ankstesnių metų Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles):

-viešųjų erdvių kūrimas / gerinimas siekiant patenkinti kaimo gyventojų viešuosius poreikius arba viešųjų erdvių / statinių, skirtų civilinei saugai, kūrimas / pritaikymas;
-viešųjų paslaugų prieinamumo gerinimas (parama kaimo bendruomenei teikiama tik tuo atveju, kai ji perima viešosios paslaugos ar jos dalies teikimą iš biudžetinės organizacijos);

3. renginių (mokomųjų renginių arba vizitų, renginių, skirtų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių veikloms įgyvendinti, renginių Lietuvos Respublikos Seimo / savivaldybės paskelbtoms metų temoms minėti) organizavimas (pareiškėjai – bet kokios kaimo bendruomenės arba jas vienijančios organizacijos).

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-01-30

Ankstesnės žemės ūkio naujienos