Home » Karvei komfortas – šeimininkui pelnas
Pieno ūkio naujienos

Karvei komfortas – šeimininkui pelnas

Esame įpratę galvoti, kad karvių gerovė yra gyvūnų globos organizacijų rūpestis. Kad tai tik reikalavimai, kuriuos turime stengtis atitikti, kad neprisišauktume bėdos iš inspektuojančių institucijų.

Karvės nėra nei labai jautrios nei labai reiklios, tačiau  keletą joms svarbių dalykų turime užtikrinti. Ir ne tik iš meilės ir dėkingumo joms, tačiau ir siekdami asmeninės naudos. Pasirūpinkime savo karvių komfortu, o jos savo ruožtu pasirūpins mūsų piniginės storiu.

Kas karvei labai svarbu?

Guoliavietė. Sausa, minkšta, patogi. Štai ką pasakytų karvė apie idealią guoliavietę. Labai dažnai nuvertiname guoliaviečių svarbą. Sutaupome ir tuo pačiu metu prarandame ant betoninių tvarto grindų patiesdami karvėms ploną ir kietą guminį kilimėlį.

Pašaras. Laiku, pakankamai subalansuotas, tinkamai susmulkintas. Šėrimas didžiąja dalimi apsprendžia produkciją, sveikatingumą, taigi, ir pelną arba nuostolį. Susimąstykime, kas nusprendžia, kuo ir kaip bus šeriamos mūsų karvės? Šėrimo konsultantas? Fermos vedėjas? O gal traktoristas?

Vanduo. Prieinamas, švarus. Įsitikinkime, ar pakankamai fermoje turime geriamo vandens taškų ir ar patogiai karvėms jie išdėstyti.

Grynas oras. Kaip sako vienas puikus pieno ūkių konsultantas: „Karvė turi teisę kvėpuoti”. Ventiliacija – uždavinys, kurį reikia išspręsti statant naują arba rekonstruojant seną tvartą.

Oro temperatūra. Lietuva yra tokioje klimatinėje zonoje, kur aktualus ir vėsinimas, ir temperatūros palaikymas. Vasarą dažnai susiduriame su karščio streso problema. Dėl to turime produkcijos sumažėjimą, prastus sėklinimo rezultatus. Žiemą, nukritus temperatūrai, kamuoja technologinės bėdos. Užšąla vanduo, mėšlas, sunku būna palaikyti pieno higieną.

Šviesa. Karvės turi paros ritmą, kaip ir mes. Dažnai dėl perdėto taupumo ar nesupratingumo nepatenkiname jų poreikio šviesai. Dėl to nukenčia karvių bendra savijauta, o tuo pačiu produktyvumas ir ypač reprodukcija.

Nesvarbu, kokiame pasaulio kampelyje vystome pieno verslą, karvės norai visur išliks tie patys. O mūsų užduotis rasti technologinius ir vadybinius sprendimus, kad tie jos norai būtų įvykdyti.