Home » Vėliavą į varžytuvių kelią palydėjo pirmūnė
Straipsniai

Vėliavą į varžytuvių kelią palydėjo pirmūnė

DSC_5539

Nuotraukoje: (iš kairės) A. Zulonienė, S. Šablinskienė, R. Erminaitė, Z. Petrutienė ir A. Milieškienė.

Rugsėjo 4 dieną respublikinio konkurso „Geriausi melžėjai 2014“ varžytuvių vėliava suplevėsavo Plungės rajono Prūsalių kaime pas ūkininkus Rūtą ir Vaclovą Galdikus.

Po penkerių metų

Žemaičiai po penkerių metų pertraukos vėl nutarė rengti melžėjų varžytuves. Į Prūsalių kaimą pas ūkininkus Galdikus, garsėjančius puikiais pieno kokybės ir bandos produktyvumo rodikliais, penktą valandą ryto sugužėjo melžėjos, jas palaikantys ūkininkai ir, žinoma, autoritetinga vertinimo komisija, vadovaujama Josifo Taco melžimo mokymo centro direktoriaus Sauliaus Tušo.

Varžytis panoro 9 melžėjos. Dauguma jų dirba pas ūkininkus, o 3 moterys atstovavo savo ūkiams. Džiugu, kad dauguma varžytuvių dalyvių – net 5 – atvyko iš ūkių, pieną tiekiančių „Žemaitijos pieno“ bendrovei. Tai Zenaida Petrulienė, Sigita Šablinskienė, Alma Milieškienė, Rusnė Erminaitė ir Augustina Zulonienė.

Varžytuvių dalyves ir organizatorius ankstyvą rytą atvykęs pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.

Melžėjoms teko įveikti net šešetą rungčių. Pirmiausiai įvertintas individualus sanitarinis pasiruošimas. Aukščiausi balai tarp kitų konkurenčių už gražią ir tvarkingą aprangą atiteko „Žemaitijos pienui“ lojalioms melžėjoms.

Vėliau leista melžti karves. Pasak S.Tušo, varžytuvių dalyvės tinkamai nepaskirstė dėmesio melždamos pakaitiniu būdu dvi karves (tokia konkurso sąlyga). „Kai prilipdavote prie vienos piendavės, tai tarsi pamiršdavote kitą“,- šypsodamasis šios rungties pagrindinę klaidą reziumavo komisijos pirmininkas.

Pieno kiekio ir švarumo melžiant aikštelėje vertinimu rūpinosi komisijos narė iš LSMU Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės katedros docentė Aldona Šimkienė. Ji aukščiausiais balais įvertino Zenaidą Petrutienę ir Rusnę Erminaitę. Beje, Zenaida melžtuvo sanitarinio apdorojimo rungtyje aparatą išplovė švariausiai iš visų konkurso dalyvių. „Esate ne suvalkiečiai, o vandens plaunant melžimo aparatus labai pagailėjote“,- juokavo A. Šimkienė. Tačiau reziumuodama konkurso rezultatus ji pamalonino žemaičius, teigdama, jog pienas buvo pamelžtas švariausiai iš visų šiuo metu konkursuose dalyvavusių rajonų.

Geriausia tobulėti – varžytuvėse

Josifo Taco melžimo mokymo centro vadovas ir konkurso „Geriausi melžėjai“ vertinimo komisijos pirmininkas dr. Saulius Tušas pastebėjo, kad melžėjų varžytuvės rengiamos jau 14 metus. Šiemet konkursai įvyko Vilkaviškio, Joniškio, Ukmergės, Utenos, Kupiškio, Anykščių, Kauno rajonuose, Pagėgių savivaldybėje, spalio 2-ąją vyks Jurbarke. Nugalėtojų trejetukai ruošiasi finalinei šventei, kuri bus surengta spalio 17 dieną Sidabrave (Radviliškio r.).

Pasak S.Tušo, šiemet varžytuvių rengia daugiau rajonų – 11, o būdavo po 9 ar 10.

Vertindamas melžėjas, konkurso vadovas mano, kad jų rezultatus labai lemia profesionalumas. Kai kurios melžėjos varžytuvėse dalyvauja ne vienerius metus ir joms yra lengviau įveikti naujokes. Tačiau jaunimas irgi ne iš kelmo spirtas – stengiasi ugdyti taisyklingo melžimo įgūdžius.

S.Tušas pastebėjo, kad daugeliui varžytuvių dalyvių koją pakišo teoriniai klausimai, į kuriuos geriausiai atsakė tik viena melžėja.

Patirtis ir jaunystė – greta

Po rezultatų susumavimo konkurso nugalėtojos ir dalyvės gausiai apdovanotos organizatorių ir rėmėjų dovanomis. Padėkos raštus ir atminimo dovanas konkursantėms, melžiančioms pieną „Žemaitijos pieno“ bendrovei, įteikė Lietuvos pieno ūkių asociacijos direktorė Rigilda Banienė ir Žaliavos pirkimo vadybininkė Jurgita Zaboraitė. Melžėjų varžytuvių vėliava perduota į M. Kakčio ūkį, kuriam šlovę atnešė konkursą laimėjusi Judita Ruginienė.

Vėliavą į tolimesnių varžybų kelią perdavė Jovita Mikalauskienė, 2004-ųjų respublikinių melžėjų varžytuvių antrosios vietos laimėtoja. Mikalauskų ūkis, įsikūręs Žemaičių Kalvarijoje, visą laiką pieną tiekia tik „Žemaitijos pienui“, o Jovita yra aktyvi Lietuvos pieno ūkių asociacijos valdybos narė.

Šalia patyrusios ūkininkės ir puikios melžėjos negalime nepaminėti ir jauniausios varžytuvių dalyvės Rusnės Erminaitės. Jos tėvų ūkis pieną parduoda irgi „Žemaitijos pienui“. Jauna mergina mokosi Rietavo žemės ūkio technikume ir ūkininkauja. Karvutes ji pradėjo melžti nuo pirmos klasės. Rusnė pasiryžusi darbuotis su tėveliais, ateityje gal ir visą ūkį perims. Juk yra tikra darbštuolė, nevengia net prie traktoriaus vairo sėsti.

Daugiau nuotraukų iš varžytuvių čia

Algirdas DAČKEVIČIUS,
leidinys „Pienininkystė“