Pieno ūkio naujienos Šėrimas Veršeliai

Veršelių auginimo pokyčiai (II dalis)

Tobulėjant technologijoms keičia ir veršelių šėrimo įpročiai. Šių dienų technologijos leidžia per mažiau nei valandą pasirūpinti keliomis dešimtimis veršelių ir išvengti žmogiškų pašaro ruošimo klaidų.

Dėl specialių daviklių šiuolaikinis HL100 šėrimo robotas suteikia galimybę kiekvienam veršeliui šėrimą pritaikyti individualiai, visiškai negaištant fermos darbuotojo laiko. Veršeliui priėjus prie šėrimo stotelės, aparatas automatiškai nuskaito ant kaklo esančio daviklio informaciją ir per 3 sekundes paskaičiuoja, kiek ir kokios sudėties pašaro pateikti. Baigus ėsti, aparatas užfiksuoja, kokia dozė buvo suvartota, pašalina likučius (kad jų negautų kitas veršis), o ūkininkas visą šią informaciją mato savo darbo kompiuteryje ir gali ramiai analizuoti duomenis.

Sistema taip pat leidžia gyvulį nujunkinti ne tik pagal amžių, bet ir pagal svorį. Kiekvieną kartą priėjęs atsigerti, priekinėmis kojomis jis užlipa ant svarstyklių, kurios tiksliai nustato dienos priesvorį. Tokiu būdu, stiprius, tinkamą svorį pasiekusius veršelius galima nujukinti greičiau, o silpnesnius vėliau leisti į bandą.

Pieno pasterizatorius

Nors šėrimo robotai turi daugybę privalumų, Lietuvoje ūkininkai pirmenybę teikia pieno pasterizatoriams. Naujos kartos prietaisai užtikrina tolygų pieno ir pienmilčių maišymą bei pašildymą, individualizuotą šėrimą bei galimybę rytinius darbus atlikti gerokai greičiau. Pavyzdžiui, Holm&Laue pieno pasterizatorius MilkTaxi turi funkciją, leidžiančią nustatyti mišinio paruošimo laiką, todėl ūkio darbuotojas iš vakaro į prietaisą gali sudėti visus ingredientus, o ryte atėjęs į darbą rasti tinkamos temperatūros ir kokybės pašarą.

Įvedus norimą mišinio koncentraciją, MilkTaxi automatiškai apskaičiuoja, kiek samčių miltelių turite įdėti. Programa nustato net ir miltelių tirpumą. Pavyzdžiui, sumaišius 20 kilogramų pieno miltelių ir 100 litrų pieno gausime ne 120, o 114 litrų mišinio. Šiuos skaičiavimus už jus atliks pieno pasterizatorius, todėl išvengsite žmogiškų klaidų. Girdant veršelius, galėsite pasirinkti vieną iš 9 šėrimų programų, kurios užtikrins individualizuotą galvijų priežiūrą.

Galiausiai, pasterizatorius su važiuokle ir patogia rankena fiziškai palengvina veršelių šėrimą. Ūkininkui nebereikia tampyti sunkių kibirų, o speciali 10 m žarna leis pašerti veršelius esančius tolėliau nuo MilkTaxi.

Pieno pasterizatorius ar šėrimo robotas?

Bene pagrindinis veiksnys, lemiantis ką pasirinkti, pieno pasterizatorių ar šėrimo robotą, yra kaina. Pasterizatoriai yra gerokai pigesni ir gali išpildyti visus nedidelio ar vidutinio ūkio poreikius. Be to, pirmosiomis 8–9 veršelio gyvenimo savaitėmis, juos laikant individualiuose nameliuose, pasterizatorius yra gerokai patogesnė šėrimo priemonė. Įrenginį su ratukais ūkio darbuotojas gali lengvai nusistumti iki kiekvieno namelio ir į indelius įpilti reikiamą kiekį pieno. Kadangi veršeliai laikomi atskirai, darbuotojai visuomet matys, ar visas pienas buvo išgertas, todėl net be svarstyklių galės nustatyti, ar veršis auga reikiamu greičiu.

Šėrimo roboto naudą pastebi didesni ūkiai, negalintys daug laiko skirti veršelių priežiūrai ir norintis kuo greičiau juos nujunkyti bei perkelti į bendrą tvartą. 8–9 sav. sulaukusius gyvulius patalpinus į grupinius namelius, tampa gerokai sunkiau pastebėti, ar visi veršiai išgėrė reikiamą kiekį pieno, užtikrinti, kad niekas nebus nustumtas nuo lovio stipresnių kaimynų, laiku pastebėti pirmuosius negalavimo požymius. HL100 šėrimo robotas užtikrina, kad kiekvienas veršelis gaus reikiamą kiekį pašaro, pateiks informaciją apie nukrypimą nuo normos bei leis greičiau į bendrą tvartą perkelti stipresnes telyčias.

Pirmąją straipsnio dalį galite rasti čia